Αποστολέας Θέμα: Hong Kong η μόνη πόλις που είπα.... ουάαααααααου.....  (Αναγνώστηκε 30200 φορές)

Αποσυνδεδεμένος carmen

• Hero Member
  • Φύλο: Γυναίκα
Hong Kong η μόνη πόλις που είπα.... ουάαααααααου.....
« στις: Οκτώβριος 27, 2011, 19:37:34 μμ »
 Αχχχχ, ξαναγράφω την ίδια ιστορία για δεύτερη φορά, αφού , ολη την μέρα ανάμεσα από δουλειές έγραφα... γέμισα κανα δυό σελίδες,,,και ύστερα  
 έκανα μια μ@@@@α και τα έσβυσα όλα.Καθώς είμαι και ξανθιά, αντί να ψάξω να βρω τόπο να το διορθώσω, από τα νεύρα μου , έκλεισα το pc  και τ'
 αποτελίωσα {ενώ ο γυιός μου μου φώναζε οτι υπάρχει τρόπος να ανακαλέσεις την τελευται πράξη  :pardon: ετσι κατέληξα να ειμαι:
 :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: {δυστυχώς , εγώ και η τεχνολογία είμαστε πολύ μακρινοί συγγενείς  :dizzy:}
 ΛΟΙΠΟΝ...
  Mετά από 3 ποτήρια κρασάκι, θεωρώ οτι χαλάρωσα αρκετά, για να καθήσω να το ξαναγράψω all over again..κοινώς φτου ξανα-μανα απ την
  αρχή.
 { Μάλλον θα παραλείπω τους τόνους, γιατί νομίζω με καθυστερούν αρκετά, με το  να γυρίζω κάθε τόσο να τους βάζω εκεί που τους ξεχασα}
....................................
-Ντριιιιιιιιιιιιιιιιιιν...το τηλεφωνο.
-"Παρακλω?" ρωτησα.
-"Ελα , εισαι  η ...carmen?" με ρωτησε
- "Η ίδια", απαντησα, "σε τι μπορω να σας βοηθησω?"
-"Ελα ρε!, ειμαι ο Γ .....απο τον Ζ......", μ απαντησε,{ η ευγενεια που διακατεχει τους περισσοτερους υπαλληλουσ τουριστ. γραφειων ξεχειλιζε στο
   λεξιλογιο του}, "δεν μιλησαμε καμμια φορα μαζι " συνεχισε,{ ενας λογος παραπανω να μιλουσε πιο ευγενικα, αλλα τες...παντων, τα συνηθησα πια},
  " αλλα να..." καπου σκονταψε,  στη σκεψη, μαλλον
-"λοιπον"?, τον βοηθησα..." τι θα θελατε απο μενα?"
Πηρε μπρος και αρχισε.
-"εχω ενα γκρουπ βιομηχανους" και πριν συνεχισει
-"ωχχχχχχχχχ " εκανα, για να του αντιγυρισω την αγενεια με την οποια μου μιλουσε διακοπτοντας τον, "δηλαδη, mission impossible" =αποστολη ακατορθωτη ελληνιστι ,συμπληρωσα. {Παντα μας ενημερωνουν για την ιδιαιτεροτητα ενος γκρουπ μηως και δεν μπορουμε η δεν θελουμε να αναλαβουμε το συγκεκριμενο ειδος. Εγω πχ. εχω ενα κατι τις με τους κοζανιτες :wacko:...}
   Χαζογελασε και συνεχισε να με ρωτα- "λοιπον? θα το παρεις?"
-"Χμμμ, δεν ξερω..." ειπα, μιας και οι βιομηχανοι και γενικα το συναφι που τα φυσαει, :cool:, ειναι απο τα πιο ιδιοτροπα γκρουπ, συμφωνα με την εμπειρια
  μου, νομιζοντας οτι με τα χρηματα τους δεν αγορασαν μονο την εκδρομη αλλα και τις ιδιωτικες υπηρεσιες της ξεναγου, που την χριζουν αυθαιρετα
  γραμματεα, καμαριερα, γκαρσονα,παιδι για ολα τα θεληματα, εννοιοτε και υπηρετρια... :frypan:
-" ελα ρε" συνεχιζει ο Γ...." εισαι η μονη που ξερει το Hong Kong"..
Στο άκουσμα και μονο της λεξης αυτης μου ηρθε μια σκοτοδινη, :wacko: και  να τσιριξω ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι :yahoo: μιας και ειναι Η πολις που μου αρεσε οσο καμμια αλλη
και ειχα αρκετο καιρο να παω αφου απ την ελλαδα {με τα γραφεια που συνεργαζομουν} δεν οργανωναν  συχνα υπερατλαντικες εκδρομες.
Συμμαζεψα οσο μπορουσα την ψυχραιμια μου και ρωτησα δηθεν αδιαφορα...
-"Για ποτε ειναι?"
-"Σε 3 μερες" μ απαντησε φανερα ανησυχος μαντευοντας την αντιδραση μου.
-"καλα, καλε, και μου το ανακοινωνεις τωρα?" τον ψιλο-μαλωσα, "σαν νωρις δεν με σκεφτηκες"? συνεχισα την επιθεση...
Σε απολογητικο υφος αρχισε να ρητορευει....
-"κοιτα να δεις, ειναι δικο μου το λαθος", ειπε, " γιατι, ειχα τοσα πολλα προβληματα με δαυτους, τιποτα δεν αφησανε χωρις να το αλλαξουν
  το ενα ξενοδοχειο τους μυριζε το αλλο τους ξυνιζε... Μου καναν και συνεχεια παζαρια... Ειναι ενα προγραμμα του Εμπορ. και  Βιομηχανικου
  επιμελητηριου, στα πλαισια της προωθησης των ελληνικων προιοντων στην Ασια , στο Χονκγ Κονγκ, να  λαβουν μερος στην εκθεση εκει...
  και μας το αναθεσαν σε μας.... το μπαλακι επεσε σε μενα...και καταλαβαινεις οτι...
 τελικα θα το κανεις?" με ξαναρωτησε διακοπτοντας την απολογητικη του..
 Δεν χρειαζοταν φυσικα η ερωτηση αυτη, φυσικα και θα δεχομουν. Ηθελα τοσο πολυ να ξαναπαω εκει .
- "Αντε καλα θα παω " ειπα ταχα αδιαφορα, αλλα ειμαι σιγουρη οτι κατι καταλαβε απο τον ενθουσιασμο μου που καθε λεπτο φουντωνε παραπανω.
  Μετα απο 3 χρονια ευρωπη και ευρωπη και τα ιδια και τα ιδια, το ταξιδι αυτο μου φανταζε ...σαν διακοπες!!!!!!!
- "αααααα, και κατι ακομα!" προσθεσε ο Γ...
-" ωχχχχ, ενα-ενα μου τα βγαζεις" του αντιγυρισα, περιμενοντας το χειροτερο...{πχ. θα ειναι και  ο Υπουργος ταδε-ωιμε, εμε την κακομοιρα-δυσκολοι
  πελατες}
-" θα πληρωθεις διπλο μεροκαματο γιατι ειναι υπεραντλαντικο {διηπειρωτικο} " απαντησε θριαμβευτικα,
-  :happy: απλα χαμογελασα αδειαζοντας εναν τονο βαρους απο τα παραλιγο κακα νεα που ετοιμαζομουν εις ματην να ακουσω.
- " οκ, " απαντησα, " θα περασω αυριο απ το γραφειο να παρω τον φακελλο με τις λεπτομερειες."
και ετσι , με ενα - σε περιμενω- κλεισαμε το τηλεφωνο.
 Αν με βιντεοσκοπουσε κανεις εκεινη την στιγμη ισως γινομουν ρεζιλι για το υπολοιπο του βιου μου. Χοροπηδαγα {γκοτζαμαν γαιδουρα,οπως
 με αποκαλουσε η γιαγια μου παλια} σαν μωρο παιδι. Χαιρομουν ,παιδιαριστικα και φυσικα ειχε αρχισει μεσα μου  το countdown για την ευλογημενη
 αυτη στιγμη που θα ξαναβλεπα την πολη που ερωτευτηκα   ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚΙ!!!
       Την αλλη μερα βρεθηκα στο γραφειο με εναν φακελλο "τουβλο" στα χερια μου με εναν "αλλοπαρμενο" Γ... :wacko: { τον ειχαν πραγματικα
 απο-μουρλανει οι βιομηχανοι} και να μου ανακοινωνει.
- "Τελικα κλεισαμε στο Grand Hayatt διπλα απο το εκθεσιακο κεντρο ΑΑΑΑΑΑν δεν μου το ξανααλλαξουν και μονο δωματια juior suites στο club floor ,
 μην σου δωσουν οτι και οτι..." , μου τονισε, "πληρωσαμε την διαφορα, να ξερεις και η πτηση ειναι με Cathay pacific μεσω Φρανκφουρτης.
 Παρε και το δικο σου εισητηριο. " και σωριαστηκε στην πολυθρονα του μην αντεχοντας ουτε ενα λεπτο παραπανω να ασχοληθει με αυτη την ιστορια.
- " Οκ "του ειπα , " μην ανησυχεις απο δω και περα εισαι σε καλα χερια , μονο θελω μια χαρη απο σενα."
- " πεσ το και εγινε ", ανταπαντησε.
- " εχω, ενα σωρο μιλια σε ενα σωρο καρτες. Παρ τες ολες και αναβαθμισε το εισητηριο μου σε first class, σε υπερατλαντικα ταξιδια αξιζει τον κοπο
δεν νομιζεις??? " Γουρλωσε  τα ματια του... :o
-"Το εισητηριο πρωτης θεσης κανει πανω απο 1200 ευρω,"  μου ειπε ..,
- " μα δεν θα πληρωσεις , ΜΙΑ, του ειπα, δικαιουμαι να χρησιμοποιω τα μιλια που εχω σε δωρεαν ταξιδια ή σε στο να αναβαθμιζω το εισητηριο μου
  ΔΩΡΕΑΝ , το καταλαβες? " , ρωτησα.
 Μ΄απαντησε οτι δεν το εχει ξανακανει ποτε και γιαυτο δεν γνωριζε, αλλα θα το φροντιζε, οπως και έκανε....
 Ετσι βρεθηκα στο σπιτι και οι μερες περασαν υπερβολικα γρηγορα με το να ξεσκονιζω τις γνωσεις μου για την Κινα, το Χονγκ Κονγκ, την ιστορια,
 τις δυναστειες... τους Μινγκ, Τσινγκ  τους Χαν και ολα τα δυσκολα και δυσπροφερτα ονοματα, :reading: χρονολογιες , παραδοσεις, γιορτες,....
και  προσπαθοντας να κανω ενα προγραμμα με τον λιγο απογευματινο ελευθερο χρονο που ειχαν να προλαβουν να δουν οσο γινοταν περισσοτερα
πραγματα χωρις να ταλαιπωρηθουν ιδιαιτερα. {Βλεπετε...καλος κοσμος...ειχα εντολη να μην τους πολυ-κουρασω  :nea: }
 Απο την αλλη διαβαζοντας τα ονοματα των συμμετεχοντων , ωφειλω να ομολογησω πως ηταν τρανταχτα ονοματα του ελληνικου Αφαν γκατε...
 οι περισσοτεροι με τις συζυγους τους αλλα αρκετοι και με τις γραμματεις τους  { γκομενες ηταν ,αλλα τι με νοιαζει εμενα  :mocking:}
 ομως τελικα μου την ειχε "φερει" ο Γ... , γιατι αναμεσα τους δεν ηταν βεβαια καποιος υπουργος, αλλα καποιος Γ. Γ.  με καμμια 5-6 παρατρεχαμενους
 χαραμοφαιδες...
 Εγω ομως ειχα παρει την αποφαση μου... θα το δοασκεδαζα οοοοοοοσο πιο πολυ μπορουσα. Μετα  την δουλεια φυσικα!!!!!!
  Το  πρωι μαζευτηκαμε στο αεροδρομιο.
            Πω πω πω.!!.. :chok:  το φτηνοτερο ρουχο εκει μεσα ηταν Αρμανι, Γκωτιε...Κουστουμια χιλιαδων ευρω  :cool: τσαντες Λουϊ Βουιτον {μαλλον βουτ..ον θα επρεπε να λεγονται απο το ρημα βουταω-βουτω τα χρηματα απ τα κοροιδα} κλπ. Παπουτσια Μπλανικ των 1500 ευρω το λιγοτερο και ειμαι
 σιγουρη οτι οι κομμωτριες διανυχτερευσαν σπιτι τους για να διορθωσουν τα σινιε χτενισματα , τους περιτεχνου κοτσους και τις τελευταιες μπουκλες.
  Εγω η καημενη, εμοιαζα σχεδον παραταιρη με το ταπεινο ζερσευ {ελαστικο} και ανετο παντελονι, τα Geox ανατομικα μου μοκασινια και το κλασσικο
 αλλα ανετο σακκακι μου...
 ομως γελαει καλυτερα οποιος γελαει τελευταιος και την επαυριο γελαγα  { απο μεσα μου βεβαια} πολυ...
 :laugh: :laugh: :laugh: :rofl: :rofl: :laugh: βλεποντας ολους ατους τους περιτεχνους κοτσους να κρεμονται σαν μαραμενα κρεμμυδια, τα περιτεχνα
 μακιγιαζ να εχουν πασαλειυτει, και τα πρησμενα ποδια να πεταγονται σαν λουκανικα μεσα πο τα Μανολο Μπλανικ παπουτσια τους :laugh: :laugh:

ΣΥΜΒΟΥΛΗ . Σε υπερατλαντικα ταξιδια η πολλων ωρων, ντυθητε οσο πιο ανετα μπορειτε, γιατι ενα στενο κολητο παντελονι η μινι φουστανι δεν θα σας επιτρεψει να
κοιμηθειτε, το μαλλι  θα χαλασει σιγουρα και τα ποδια θα πρηστουν οπωσδηποτε λογω καθιστικης ακινησιας...και το μακιγιαζ θα καταληξει καρναβαλιστικο...

Ειμαι σιγουρη, οτι αναθεωρησαν εκεινα τα υποτιμτικα βλεμματα που μου εριχναν στο αεροδρομιο Μακεδονιας, οταν εγω, {και λογω πρωτης θεσης}
κατεβηκα απο το αεροπλανο, φρεσκια φρεσκια, εχοντας κοιμηθει κομματακι ενω αυτες στο Μπιζνες κλας, ζοριζονταν να βολευτουν στην τελεια
ακινησια για να μην χαλασουν το ...μαλλι.
  Το πως περασα την πρωτη ...μερο-νυχτο-μερα μου μεσα στην πρωτη θεση της Cathay pacific το περιγραφω στην ενοτητα με τις αεροπ. εταιριες
 { για οποιον θελει να μαθει γαργαλιστικες λεπτομεριες}, ενα σας λεω.....κ ο λ α σ η   :good: :good: :good:
 Πρωτη φορα στην ζωη μου βαρυστομαχιασα απο αστακους-χαβιαρια μπελουνγκα παρακαλω-και τις "μισελεν-ικες κουτσουλιες πολλων αστερων
 που τελικα αν δεν σου πουν τι ειναι ...δεν ξερεις τι τρως. Συνηθως ειναι νοστημοτατα..
  Ετσι φτασαμεεεεεεε.... Και δεν ημουν στο παλιο αεροδρομιο το Κai Tak που γνωριζα καλα, αλλα στο νεο πια αεροδρομιο το HKIA ή αλλιως {πιο
 επισημα} Chek Lap Kok Αirport.
 Tελευταια φορα που ειχα κατεβει στο παλιο Καϊ Τακ που βρισκονταν στην περιοχη της Κowloon Bay ... ειχα βιωσει μια τρομερη προσγειωση
 σε ενα απο τα πιο δυσκολα και πολυσυχναστα  αεροδρομια του κοσμου, αναμεσα απο 2 ουρανοξυστες, {παραλιγο στο ενα μας φτερο να περι
μαζευαμε την μπουγαδα και να κατεβαιναμε συνοδεια βρακιων και φανελων  :laugh:} αλλα και με τροπικαλ στορμ, που λιγο ηθελε να εξελιχθει σε
 κυκλωνα.!!!! Αυτη την φορα ο καιρος ηταν σχεδον παρομοιος, το καλοκαιρι εχει τροπικες καταιγιδες συχνα, αλλα γλυτωσαμε την μπουγαδα στα φτερα
 αφου το νεο αεροδρομιο, που χτιζοταν ακομη τοτε, ειχε τελειωσει και απλωνοταν φαρδυ-πλατυ στο ομονυμο  τεχνητο νησακι που εγινε ενα με το
διπλανο Lam Chau , κολλητα διπλα απο το Lantau island.
 Στο εξωτερικο εχω μια φοβερη ικανοτητα προσανατολισμου και ετσι βρεθηκαμε συντομα στην εξοδο με τα μπαγκαζια μας, αφου περασαμε τις διατυπωσεις και τον ιατρικο έλεγχο πυρετου...σκανερ. Αναζητουσα το λεωφορειο που θα μας περιμενε, ενω απο την αλλη αν ειμουν μονη μου ,
θα έπερνα το φερρυ να με παει δια θαλασσης -φανταστικη εμπειρια, να το προτιμησετε..
   Λιγο πιο κατω το ειδα, οπως ακριβως με το περιεγραψε ο αντιπροσωπος στο τηλ.
  Δυοροφο,  "πολυχρωμα χαρουμενο".  :laugh:
 Εγω με την σειρα μου το χαρακτηρισα κινητο καρουζελ, μια ακομη χαρουμενη νοτα στην ηδη καλη διαθεση μου αφου εφτασα στην πολη ΜΟΥ...
 Αφου επιβιβαστηκε ολος ο στρατος μου {καμμια 60 ρια} , μετα την κοπιαστικη μαχη που δωσανε μεσα στο αεροπλανο, και αφου η πλειοψηφια εμοιαζαν με αιχμαλωτους οχι πολεμου αλλα κουρασης, ηρθε η ωρα της αληθειας. Πηρα το μικροφωνο θριαμβευτικα και ειπα Huānyíng guānglín xiānggǎng =  στο Χονκ Κονκ, καλωσηλθατε, ετσι το λενε αυτοι αναποδα :scratch:  {περα απο τα καντονεζικα, τωρα πια μιλουν και τα παραδοσιακα κινεζικα-μανταριν και φυσικα σχεδον
παντου αγγλικα. Καποτε ειχα κανει την βλακεια να προσπαθησω να μαθω κινεζικα, αρκετα καλα θα ελεγα, τα οποια ομως στο Χονγκ Κονγκ που
πηγαινα μου ηταν σχεδον αχρηστα. :shout: :mad:
  Εδωσα ελαχιστες πληροφοριες για το Χονγκ Κονγκ, αφου ειμουν σιγουρη, οτι κανενας δεν ακουγε, αλλοι κοιμοντουσαν ηδη, αλλοι, χαζευαν το...τιποτα και αλλοι προσποιουνταν οτι ακουγαν, Τους ενημερωσα οτι θα κατευθυνθουμε στο Hong Kong island οπου βρισκοταν και το ξενοδοχειο μας, και οτι μετα το check in - αν θελουν να ακουσουν την συμβουλή μου και να ξεπερασουν  γρηγορα το jet lag τους, - το πολυ σε 2 ωρες να
κατεβουν στην ρεσεψιον και να ερθουν μαζι μου για εναν περιπατο. Ειναι σημαντικο , τους εξηγουσα, αφου ξεκινησαμε μερα, κατα την διαρκεια της πτησης νυχτωσε {πανω απο τα Ιμαλαια, και οταν φτασαμε ξαναξημερωσε ,  :wacko: για μας το Βιολογικο ωρολοι, θα λεει οτι νυχτα και πρεπει να κοιμηθουμε. :indif: Αν κοιμηθουμε ομως, δεν θα προσαρμοστουμε στο νεο ωραριο. Θα πρεπει λοιπον να κανετε κουραγιο,και να συνεχισετε την μερα σας...κανονικα...
 Οσο πλησιαζαμε, γεμιζε η ψυχη μου με την ευφορια της υπεροχης γνωριμης οψης...Πάρκα, ουρανοξυστες, θαλασσα, πρασινο, τεχνολογια, ασια, αγγλια, νεα υορκη...Ολα αυτα , ολοι αυτοι οι τοποι μαζεμενοι σε ενα μερος στο Hong Kong.
 Kαποια στιγμη μετα απο περιπου 3/4 φτασαμε στο ξενοδοχειο... 5* Grand Hyatt.
 Δεν συγκινουμε ευκολα απο λουξ ξεονοδοχεια, {λογω δουλειας τα εχω δει σχεδον ολα}, αλλα αυτο ηταν το ...κατι αλλο !!! πωπω πω  χλιδη !!!!
 Μοκετα, να βουλιαζει το ποδι σου, αρχιτεκτονικη φουτουριστικο-βικτωριανη. Σαν ειδοσος παραμυθενιου παλατιου...
 Μαζι με μενα, χαζευαν και οι αλλοι...αποβλακωμενοι τοσο απο την κουραση οσο και απο το πολυτελλες θεαμα, μεχρι που με προσγειωσε η ηλιθια
 φωνη το Γ.Γ.
- " Ειδατε??? καλα εκανα και επεμενα να αλλαχτει το ξενοδοχειο" φωναζε σ ολους, " χαρις , σ εμενα βρισκεστε τωρα εδω".
Οι αλλοι απλως κουνουσαν συγκαταβατικα το κεφαλι, ενω εγω απο μεσα μου ελεγα...κουνια που σε κουναγε....
 Αφου εδωσα τα δωματια , ανανεωσα το ραντεβου σε ενα δυωρο για βολτα και πηγα να τακτοποιηθω και εγω , αφου βεβαιωθηκα οτι ολοι ειναι βολεμενοι καλα και δεν υπαρχει καμμια εκκρεμοτητα.
 Μπηκα στο δωματιο μου στον 19 οροφο {αν θυμαμαι καλα} και ειπα ακομη μια φορα
ΟΥΥΥΥΥΑΑΑΑΟΥΥΥΥ  :o
 Η θεα προς το Victoria Harbour ειναι ...ολα τα λεφτα!!! Το δωματιο μου δεν ειχε τοιχο. Ειχε μια τεραστια τζαμαρια με μια εκθαμβωτικη θεα στο λιμανι και την περιοχη Kowloon απενατι.. Α π ι θ α ν α...
 Ειμουν  ετοιμη να οργωσω την πολη με τα ποδια. Εκανα ενα ντουζ, και κατεβηκα...δεν με κρατουσε τιποτα στο δωματιο....παρ ολη την θεα!!!

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2011, 19:59:19 μμ by carmen »
...και αν εχω τα παντα και εχω κερδισει τον κοσμο ολο, αγαπη αν δεν εχω...ειμαι ενα τιποτα

Συνδεδεμένος elina

• Διαχειριστής
  • Hero Member
  • Ταξιδεύω... άρα ζω!
    • Travelchat
Απ: Hong Kong η μόνη πόλις που είπα.... ουάαααααααου.....
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 27, 2011, 19:59:14 μμ »
Μπράβο carmen  :clap:  έριξα πολύ γέλιο  :laugh:  :laugh:
Περμένω πως και πως την φοβερή περιγραφή σου...
Ένα χαμόγελο αξίζει πολλά. Κάνει πλούσιο εκείνον που το παίρνει... χωρίς να κάνει φτωχότερο εκείνον που το δίνει!

Αποσυνδεδεμένος carmen

• Hero Member
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 27, 2011, 21:04:52 μμ »
θα βάλω κάποιες φωτό, δεν ειναι ομως δικές μου. Τις πήρα απο το διαδίκτυο και τις βάζω ομως για να πάρετε μια ιδέα.
Οι δικές μου είναι στην ελλάδα, και με την πρώτη ευκαιρία θα τις φέρω, και θα τις αντικαταστήσω.
...και αν εχω τα παντα και εχω κερδισει τον κοσμο ολο, αγαπη αν δεν εχω...ειμαι ενα τιποτα

Αποσυνδεδεμένος carmen

• Hero Member
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 27, 2011, 21:19:34 μμ »

Victoria Harbour

ετσι περιπου ηταν η θεα απο το δωματιο

Κλασικη εικονα Ασιας (βουδας)

Αποσυνδεδεμένος carmen

• Hero Member
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 27, 2011, 21:25:14 μμ »

Συνυπαρξη παλιου και καινουριου

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • Φύλο: Άντρας
    • facebook/dktravelchat
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 27, 2011, 23:36:50 μμ »
Που σ' εκρυβε ο panpan τοσο καιρο!!!
Περιμενουμε γρηγορα τη συνεχεια... :dance:

Αποσυνδεδεμένος vasilis_sta

• Sr. Member
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 02:01:26 πμ »
ολα πολυ ωραια και τωρα περιμενουμε...ααα και κατι αλλο αυτη η θεα απιθανη !
e-airtickets.gr | Μηχανή Αναζήτησης Αεροπορικών Εισιτηρίων

Αποσυνδεδεμένος carmen

• Hero Member
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 19:22:20 μμ »
 Part 2 :          Βγηκα απο το ξενοδοχειο και κατευθυνθηκα προς το συνεδριακο-εκθεσιακο κεντρο.Θυμηθηκα οτι το απογευμα
επρεπε να βρισκονται εκει, για τις τελευταιες πινελιες στα σταντ τους.Ουφ!!!...την  κ@λ@δουλεια μου. :mad: Επρεπε να ημουν ελευθερη τωρα,
μονη μου και θα σου ελεγα εγω. Απο την αλλη ομως μια δευτερη σκεψη με προγειωσε αποτομα.Αν δεν δουλευα , τωρα ΔΕΝ
θα ημουνα εδω. Οποτε , εχει και τα καλα της η δουλεια μας.  :pardon:
  Οι πλειοψηφια ηταν βιοτεχνες,πλεκτων, υφασματων, νηματων γενικα απο τον κλαδο του τεξτιλ, ενω ειχα και καποιους
υποδηματοποιους δερματινα ειδη και γουναραδες. :cool:
 Προσπερασα το κτηριο και πηγα στην παραλια....Αααααααααααχ...Τι ωραια η μυρωδια αυτης της θαλασσας. :fish: Θαρρεις και
μυριζει διαφορετικα απ τις δικη μας την μεσογειο...Ειρηνικος ωκεανος {κανονικα νοτια θαλασσα της Κινας, αλλα δεν παυει να ειναι ειρηνικος}!!!
 Αλλο πραγμα.
Γελασα με τον εαυτο μου. :smile_:
 Η θαλασσα παντου μυριζει βεβαια το ιδιο,αυτη ομως μ αρεσει γιαυτο και βρισκω την μυρωδια της διαφορετικη, πιο ωραια!!
  Ισως και να ειμαι επειρεασμενη απο το ονομα Χονγκ Κονγκ που ειναι η παραφραση της Κινεζικης λεξης Ηakka, που
 σημαινει μυριστο η μοσχομυριστο λιμανι!!! Ποιος ξερει!!! :scratch:
 Γεμισα τα πνευμονια μου με οσο περισσοτερο αερα μπορουσα και συνεχιζα να χαζευω μπροστα. Απεναντι μου το
Kowloon και τα New territories.Ποσο διαφορετικα μου φαινονται σημερα. Η αληθεια ειναι  οτι η πολις αλλαζει μερα με
την μερα με την απιθανη ανοικοδομηση που εχει.Εκει στο Kowloon, εμαθα οτι θα κτιστει ο ψηλοτερος ουραν/στης
του Χονγκ Κονγκ. Η πιο ανεπτυγμενη γειτονια του Καουλουν,ειναι το Tsim Sha Tsui και εκει προβλεπεται να γινει.
Θα φτασει λενε τα 474 μετρα και θα εχει 111, αλλοι λενε 105  πατωματα..Μια ζαλαδα στην ταρατσα θα την παθαινεις.. :dizzy:
Εντυπωσιακο!!
Οπως και η οπερα που τελειωσε, εν απουσια μου {χωρις να με φωναξουν στα εγκαινια} :beee: και φαινεται
πολυ ωραια. Πρεπει οπωσδηποτε, να την δω!!! Τοσα πραγματα χτιζονται εδω καθε μερα !!! Και παντα με τις παραδοσιακες
σκαλωσιες απο μπαμπου καλαμι η κατι τετοιο.. μια τελειως διαφορετικη εικονα απο τα σιδερα που συνηθισαμε να
βλεπουμε στην δυση.Και απο την πρωτογονη {για μας} σκαλωσια ξεφυτρωνουν τα μεγαθηρια των 50 εως 100 οροφων!!!!
       Γυαλι, ατσαλι και μαρμαρο...Τα αγαπημενα υλικα των {towers} ταουερς. { Ετσι θα τα λεω απο δω και περα γιατι η λεξη
ουρανοξυστης ειναι μεγαλη και μου φανταζει παλιας τεχνολογιας. Σημερα ουρανοξυστες θεωρουνται απο 70 πατωματα και πανω}
  Παραπερα αρκετα πιο αριστερα απεναντι, αλλα δεν μπορουσα να το διακρινω , το δελτα του ποταμου Pearl river {μαργαριταρενιος
ποταμος}..Σημετα το Χονγκ Κονγκ εχει εκταση 1.104 τχλμ. και κοντα 7 εκατομυρια κατοικους!!!! γιαυτο θεωρειται και
η 4 πιο πυκνοκατοικημενη περιοχη της γης!!!    
 Γιαυτο αλλωστε επεκτεινεται σε Υψος ...
Κατεχει πολλες ψηλες θεσεις παγκοσμιως οπως σε ποιοτητα ζωης  :good:{ αααχχ καθαριοτητα-ταξη προ παντος ασφαλεια -που θα την ζηλευε και το μονακο!!}
 Και μιας και  ανεφερα την καθαριοτητα, το ξερατε οτι αν σε πιασει επ αυτοφορω αστυνομικος {που εχει παμπολλους στο δρομο} να
φτυνεις καταγης θα πληρωσεις το λιγοτερο 300 Χ.Κ. Δολλαρια προστιμο?? {Γυρω στα 30 ευρω,πολυ χοντρικα}     :spit:  και αυτο
επιτοπου, αλλιως ...κρατητηριο !!! Κατι τετοια χουγια, πρεπει να τους τα εξηγησω αμεσως σκεφτηκα, αναπολοντας τα
στοιχεια αυτα, γιατι οι ελληνες εμεις μια ταση για...ροχαλες την εχουμε ιουυυυυυυυυυ...
 Φυσικα και η οικονομικη ελευθερια, οσον αφορα φορολογιες και χρηματοδοτησεις, αντιληψη στο τι ειναι διαφθορα... :kill:
{χωρα για τους δικους μας πολιτικους ειναι ...αλλα τες παντων}, ανθρωπιστικη αντιληψη και πολλα άλλα...
 Θεωρειται ενα απο τα μεγαλυτερα οικονομικα κεντρα στον κοσμο !!! Αλλα δεν θα σας πριξω με πληροφοριες,{ μπορειτε
αλλωστε να ανοιξετε την εγκυκλοπαιδια και να τα διαβασετε..., αντε ολα εγω θα τα κανω για σας???}
 Λιγα μονο, οσα ειπα και στον "στρατο μου" οτι βρισκεται στην νοτια ακτη της Κινας αποτελειται απο 4 περιπου
περιοχες , ενα μεγαλο νησιωτικο συμπλεγμα ~200 νησια μεγαλυτερο απ αυτα το Λαντάου {οπου ειναι το αεροδρομιο
 μετα το Νησι του Χονγκ Κονγκ οπου βρισκομαι τωρα, την χερσονησο που βλεπω απεναντι με πρωτη περιοχη το Καουλουν
και απο πισω το Νιου Τεριτορις { νεες περιοχες}.Εχει ακομα συνορα με την υπολοιπη Κινα, αφου υπαγεται σε ιδιαιτερο
διοικητικο καθεστως και συνορευει με την πολη Guangdong της επαρχιας Shenzhen με τον ομονυμο ποταμο!! Αυτά!!!
 Τα αλλα μονοι σας!!!
  Κοιταξα το ωρολοι μου , το ειχα διορθωσει!! { ειμαστε 5 ωρες μετα}και συνειδητοποιησα οτι πλησιαζε η ωρα του
ραντεβου μας. Γυρισα στο ξενοδοχειο και ωωωωωω τι εκπληξη, σχεδον ολοι ηταν κατω!!! Να λοιπον σκεφτηκα που τα
" ..φροκαλα" αρχισαν να μ εμπισευονται.. Σε 5 λεπτα ειμασταν ετοιμη για την βολτα μας. Οποιος προλαβε τον Κυριο
ειδε. Εγω ποτε δεν καθομαι να περιμενω κανεναν , ειναι η αρχη μου. Οσοι δεν ειναι στην ωρα τους σημαινει οτι δεν θελουν
να ερθουν. Οι αλλοι που ειναι συνεπεις, δεν ειναι μ@λ@..ς.!!!  :nea: ...
 {παρεπιπτοντως πρεπει να ηρθαν ολοι, γιατι κανεις δεν διαμαρτυρηθηκε ουτε το βραδυ ουτε την αλλη μερα και η ουρα
πισω μου ηταν μεγααααλη ...εφερνε κατι σε κουμουνιστικη διαδηλωση οπως συνηθιζεται να λεγεται ..}

-"παρακαλω, μ ακουτε ολοι???, μπορω να εχω την προσοχη σας"?   :shout:  ρωτησα,
ενα βουιτο ηρθε στα αυτια μου που αποκωδικοποιησα ως= ναι..και οχι συναμμα, λιγο ..και πολλα σχολια του στυλ
εμενα ακομα μου πονουν τα αυτια μου... {αλλο σχολιο}, εγω μασαγα τσιχλα :dirol: { αλλο σχολιο} εμενα γιατι δεν μου εδωσες
μεχρι και ...Τι ωραια σκουλαρικια φορας..{ασχετο!!!}   :wacko:
-"λοιπον " συνεχισα, "επειδη ειμαστε κουρασμενοι, δεν θα περπατησουμε πολυ, μια γνωριμια μεχρι το ας πουμε κεντρο
  την περιοχη Admiralty, γιατι τωρα ειμαστε σε μια γειτονια που λεγεται Wan Chai {Γουαν Τσαϊ}. Εκει θα ¨τσιμπισουμε"
κατι για μεσημεριανο :drink: και μετα θα γυρισουμε γιατι πρεπει να πατε να φτιαξετε τα σταντ σας οκ?
  Ενα μουρμουρητο διερευσε που υποδεικνυε οτι οι περισσοτεροι συμφωνουσαν, ενω η μπροστινη μου , συνεχιζε να εκθιαζει
τα σκουλαρικια της γειτονισσας που εντωμεταξυ πληροφορουμουν {χωρις να θελω} μου οτι ειναι χρυσα,φυσικα, με περλες απο την
πολυνησια, που της τα εφερε ο ταδε...οταν αυτη.... και πολλα αλλα}  :respect:
 Την ρωτησα προσωπικα αν μ ακουσε τι ειπα γιατι
μετα θα ισχυριζεται οτι ΔΕΝ ακουσε, οχι γιατι πονουσαν τα αυτακια της αλλα γιατι δεν προσεχε.. Δεν απαντησε, απλα
μου εριξε μια ...δολοφονικη ματια. :agre:
 -"Και θα σας παρακαλουσα να εχετε μαζι σας μαντηλακια , αν σας ερθει η επιθυμια να φτυσετε. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!!",
συνεχισα στο πληθος με με κοιτουσε αποσβολωμενο," με προστιμο υψους....." κτλ.
 Ερωτηση...-" κι αμα μας ερθει να φτυσουμε???".... :spit:
Τι της απαντας τωρα κυριε δικαστα???? σχολιο αλλης κυρατσας-"εγω δεν φτυνω ποτε !! τι πραγματα ειναι αυτά???"
και συνεχιζω..-"και οσοι θα χρειαστειτε να φτυσετε...στο μαντηλακι σας οκ?? "
 Παναγιαααα μου..ψοφιοι για παρεξηγηση ειναι αυτοι!!! αν το πεις ...την προσβαλεις, αν δεν το πεις , θα σε πει ..γιατι
δεν μας το ειπες.. :dash:
-"προσεχετε", συνεχισα, "εδω οπως ειδατε οδηγουν αναποδα, δηλ. συμφωνα με το αγγλικο στυλ.Περναμε παντα τον δρομο
απο τα φαναρια. Αλλα αν χρειαστει σε αλλο σημειο, πριν περασετε, θα σκεφτεστε.."απο πια μερια θα γυρναγα το κεφαλι
μου κανονικα? ωραια, θα το κανω αναποδα!!! και μετα θα περασετε.." :vava:
Δεν ειπα άλλα και τους εκανα σημα να μ ακολουθησουν..
Εννοιωσα ενα χερι να με τραβα..Μια διμετρη ξανθια  "γραμματεας"με ρωτησε, -" στα μαγαζια θα παμε?"
ωχχχ σκεφτηκα, αυτη δεν κρατιεται να εξηγηθει στο πορτοφολι του υποτιθεμενου "αφεντικου" της.- " Φυσικα, αν
εχετε κουραγιο για ψωνια..." αυτη ομως, ετσι πως την εκοψα, ηταν αποφασισμενη και μισοπεθαμενη να ...ψωνισει ... :crazy:
 Αυτη την φορα πηγαμε απο πισω μερια την Harbour road,..που να εξηγεις σ αυτους ..την μυρωδια του ωκεανου...
H μονη μυρωδια που θα τους συνεπερνε θα ηταν ή απο καποια παρφουμερι η απο καποιο εμπ.κεντρο η και για οσους πειναγανε ηδη
{γιατι δεν φαγαμε τα ιδια πραγματα} απο κανενα Ντιμ σαμ εστατιοριο.{Dim sum =κατι σαν μεζεδακια η τα αντιστοιχα ισπανικα ταπας }
 Οχι οτι απο εδω, η θεα ειναι λιγοτερο εντυπωσιακη.Οι ταουερς αρχιζουν να σε περικυκλωνουν και φυσικα περπατας
συνεχια με το κεφαλι να κοιτα τον ουρανο, προσπαθοντας να χωρεσεις αυτους τους κολοσσους στο οπτικο σου πεδιο... :dizzy:
Ευτυχως που η πολις ειναι καθαρη και δεν κινδυνευεις να πτησεις καμμια ...βομβα χι χι..
 Πρωτος πρωτος το επιβλητικοτατο Πλαζα ταουερ, κτηριο γραφειων με 374 μετρα υψοςκαι 78 πατωματα..πιο περα συναντησαμε
  τα διδυμα , τον Ρεβενιου {γραφεια} και τον Ιμιγρατιον ταουερ{υπηρεσια μεταναστευσης} ,μικροτεροι, με 49 πατωματα
 ο καθενας. Ισαμε 50 φορες απαντησα στην ιδια ερωτηση...ποσα πατωματα εχει το Πλαζα??? Ειναι βεβαια γιατι δεν ακουνε
 οχι τοσο πολυ απο τα αυτια τους οσο γιατι κοτσομπολευουν και δεν προσεχουν. :dash:
Ηδη καποιες ειχαν συννενοηθει τι θα ψωνισουνε, ενω αλλοι προχωρουσαν σαν χαμενοι, χαζευοντας τα θηρια που υψωνονταν μπροστα τους.
 Και εγω φυσικα, ηξερα σχεδον για ολα τα κτηρια, οχι γιατι τα λεει σε κανενα βιβλιο οδηγο η τιποτα αλλο,ή ειναι τουριστικη
ατραξιον, επρεπε να τα μαθω, γιατι πρεπει να ξερω να απαντω σ ΟΛΕΣ τις ερωτησεις, συμπεριλαμβανομενης και αυτης
Τι κτηριο ειναι αυτο? :scratch:
 Για τον ελληνα ο ξεναγος πρεπει να ξερει τα ΠΑΝΤΑ!!! απο ολα τα τουριστικα αξιοθεατα {που
ειναι η δουλεια του} μεχρι γεωπονια..."τι φυτο ειναι αυτο??", ζωολογια.."..τι μαμουνι ειναι αυτο? ,χημεια.. "
πως θα βγαλω αυτον τον λεκε??"  :help:
 να μαντευει..."αυτο τοπαραδοσιακο φαγητο που μας συστησε να φαμε, δεν μας αρεσε.." :sorry:
 {ο ξεναγος δεν ειναι υποχρεωμενος να γνωριζει ολες τις πολυκατοικιες που συναντα μπροστα του. Θα σταθει μπροστα
σε ενα αξιοθεατο που εχει καποια ιστορια.Ουτε γνωριζει οοοοολα τα παρεκκλησια που κυκλοφορουν στην πολη, οπως
συνηθιζουν να ρωταν πολλοι και ποσον μαλλον οταν δεν ειναι ντοπιος.Εγω, προσωπικα θα προτιμουσα να ειχαμε παρει
εναν ντοπιο ξεναγο, που σιγουρα θα ηξερε πολλα περισσοτερα απο μενα για τον τοπο του, οπως και εγω στην βαρκελωνη
ξερω οσα δεν ξερει κανενας αλλος.Καθε πετρα τι ζωυφιο κρυβει απο κατω. Αλλα, τα γραφεια δυστυχως, δεν συνηθιζουν
να πληρωνουν ξεναγους ΚΑΙ αρχηγους γκρουπ και βαφτιζουν τους συνοδους "ξεναγους", τους φορτωνουν και απο εναν τουριστικο
οδηγο και διηγουνται στον κοσμο , αυτα που διαβαζουν και μονοι τους μεσα απο τα βιβλια. :reading:
Αν τους ρωτησεις τιποτα, εκτος τουριστ. οδηγου ή δεν γνωριζουν ή θα σου πουν χαζομαρες. Εχω ακουσει ανοησιες
απο δηθεν ξεναγους εδω στην βαρκελωνη να διηγουνται στον κοσμο τους...να παθαινεις ικτερο...   :frypan:  Ο "ξεναγος" σπουδαζει...
Ιστορια, κοινωνιολογια, αρχαιολογια, θρησκευτικα, εμπορικο δικαιο ψυχολογια μιλα τουλαχιστον 3 γλωσσες και μετα
το πτυχιο του παρακαλοθει σεμιναρια και επισκεπτεται σαν μαθητευομενος μιν. 3 φορες ενα μερος. Τουλαχιστον αυτες
ειναι η απαιτησεις εκει που σπουδασα και δουλεψα αρχικα εγω.Και κανονικα ειναι για εναν τοπο, οχι allweather,
oπως μας θελουν τα ελλ. γραφεια. :pardon: }
Τελος παντων...κατσε γιατι συγχιστικα και  εχασα το γκρουπ μου :chok:..που μεινανε???
  Αααα εδω ειναι τα πουλακια μου..περπαταμε λοιπον κατα μηκος της Ηαrbour και αριστερα μας εχουμε τωρα τον HK
ταουερ ενω μπροστα μας ειναι η ακαδημια των τεχνων θεαματος {performing arts}.Στριψαμε αριστερα για να βρουμε την
Gloucester και την Harcourt road για να φτασουμε στον επιβλητικο ταουερ της αστυνομιας. :cool:
  Στα δεξια μας προς την θαλασσα εχουμε τους CITIC ταουερ. Ο ενας πιο εντυπωσιακος απο τον αλλο.
Οση γαληνη φερνει στην ερημο μια οαση, αλλη τοση φερνει και εδω το παρκο. Και εχει πολλα παρκα το Χ.Κ. Μπροστα
μας το παρκο φανταζε παραταιρο μεσα στο τοσο ατσαλι και γυαλι που μας περιτριγυριζε, αλλα τοσο ομορφο!!!
 Ολων των ειδων τα τροπικα φυτα ειχαν την τιμητικη τους αναμεσα στα καλοφτιαγμενα δρομακια που περπατουσαμε
προκειμενου να φτασουμε τον στοχο μας το Admiralty και την  Queensway.
_ "εχουμε πολυ ακομα"?? με ρωτησαν κανα-δυο τρεις , που ο ποδαροδρομος μαλλον δεν συγκαταλεγοταν στα "προτιμητεα"
   αθληματα τους... ???
- " 100 μετρα και 5 λεπτα υπομονη, να, απεναντι , το διακρινετε το εμπορικο??" ρωτησα...Αν το διεκριναν, λεει!!!
  Γιαυτο ρωτησαν γιατι θελαν να την...κανουν κατα κει μερια.
Περασαμε την Κουινσ-ροουντ απεναντι και τους εδειξα τα πιο σημαντικα κτηρια της περιοχης..
-" Πισω μας ο ταουερ του ξενοδοχειου Μαριοτ,καμμια 50ρια πατωματα και αυτος,και διπλα πισω του οι διδυμοι ταουερς
 Κονραντ Conrad και Σανγκρι λα {SHang ri la} κτηρια μεικτης χρησης, γραφεια, ξενοδοχεια, και διαμερισματα, 56 πατωματα.
 Το Σανγκρι λα ειναι μια απο τις διασημοτερες αλυσιδες ξενοδοχειων Χονγκονεζικων συμφεροντων, ενω απιστερα μας
 εχουμε τον Queensway office ταουερ, κυβερνητικο κτηριο. Και μας μειναν 2 και φυσικα οι πιο εντυπωσιακοι και
 ομορφοι  απενατι και πισω απο το παρκο βλεπουμε τους διδυμους LIPPO ταουερς , γραφεια, 44 πατωματα, που
τους αποκαλουν και χαιδευτικα τα 2 κοαλα, γιατι μοιαζουν {με αρκετη φαντασια βεβαια} σαν 2 κοαλα που αγκαλιαζουν
τα δεντρα..." .Περιμενα βεβαια να ακουσω , οπως και ακουσα.
-" τι ειναι το κοαλα?",  :' (ευτυχως ο αντρας της την σκουντηξε και μαλλον ξεκινησε να της εξυγει ιδιωτικα... :-X
-" Και τελευταιος και πιο επιβλητικος, ο ταουερ της Κινεζικης Τραπεζας, Bank of China tower, που θα μπορουσε
να χαρακτηριστει και σαν εμβλημα του Χ.Κ. Μεχρι το '92 ηταν το ψηλοτερο κτηριο στο Χ.Κ., με 72 πατωματα..
 Ενα -" αααααααααα....", ακουστηκε απο πολλους και δεν ειχαν αδικο.  :o  Ειναι απο τα πιο ομορφα κτηρια ..Φτιαγμενο
 σαν σε πολλα επιπεδα, αλλα τριγωνικα αλλα διαγωνια  ειναι φτιαγμενο συμφωνα με τις αρχες του φενγκ σουϊ
Feng shui.
 Μπροστα μας ηταν ομως το Pacific Place, Πασιφικ πλεις, ενα μεγαλο και εντυπωσιακοτατο εμπορικο,και τριγυρω
ενα σωρο μαγαζια και "μυρωδιες".. Ο πειρασμος να ξεχυθουν μεσα υπερνικησε  την θεα του ταουερ της Κιν. Τραπεζας.
- "Λοιπον", τους ειπα, " εισαστε ελευθεροι να κανετε ο,τι θελετε . Ψωνια ,φαγητο η βολτα ... Ραντεβου  σε 2
 ωρες, οσοι θελετε να γυρισετε μαζι μου στο ξενοδοχειο. Οσοι δεν θα εισαστε εδω , θα υποθεσω οτι θα γυρισετε
μονοι σας οκ?" :bye:
  Τσαμπα περιμενα απαντηση, οι περισσοτεροι ηδη ειχαν χαθει στα ενδομυχα του μαλ, μερικοι αρχισαν να με βομβαρδιζουν
με ερωτησεις του στυλ ...-" τι να φαμε Κα carmen?" , -" πως θα συννενοηθουμε?" :roll:
 - " Για να φατε, απλα δειξτε αυτο που θα σας εντυπωσιασει.Δεν θελω να προτεινω τιποτα γιατι εδω ειδικα οι γευσεις
 ειναι πικοιλλες και ιδιοτροπες και μπορει να μην σας αρεσει.
 Τα περισσοτερα φαγητα ειναι σε κοινη θεα η φωτογραφιζονται στον καταλογο. Αλλα ολοι σχεδον μιλουν αγγλικα.
{ Τα δικα μου τα στουρναρια ομως δεν μιλουσαν ολοι.. :sorry:.φανταζομαι περιοριζονταν σε ενα Yes η Νο, και το πολυ πολυ
κανενα Do you like mamazel the greece, απο το γνωστο ελληνικο ασμα  :scratch: ..}
" Μια καλη επιλογη ειναι παντα τα Ντιμ Σαμ , μεζεδακια,
που καποιο βρε αδελφε απο  ολα θα σας ταιριαξει, αν οχι ολα, γιατι ειναι ως επι το πλειστον γνωστα τα υλικα..
Συνηθως μπαλακια απο ζυμη με διαφορετικη γεμιση μεσα, συνηθως κρεας-κιμα-κοτοπουλο, ρυζι φυσικα με την ανατολικου
τυπου γευση του γλυκοξυνου." προσπαθησα να εξηγησω χοντρικα. :chef:
  Μαλλον ικανοποιηθηκαν και βρεθηκα παλι μονη...Μονη??? χα... :rofl:
- " Κυρια carmen, ", ακουσα πισω μου..γ@@@ την ατυχια μου
- "παρακαλω" , απαντησα οπλισμενη με το λιγο χαμογελο που μου εμεινε.:bigr:
- " ειναι κριμας {ετσι το ειπε κριμα-ς}, να ειστε μονη, δεν ερχεστε μαζι μας να φαμε παρεα?"
πολυ συμπαθητικο εκ μερους της , αλλα ειληκρινα προτιμουσα να ειμουν μονη..πως να της το εξηγησεις ομως
αυτηνης?
- " ευχαριστω, δεν πειναω ομως" , της απαντησα, ελπιζοντας να γλυτωσω...εισ ματην!!! :help:
-"οχι, δεν το δεχομαι αυτο, θα ερθετε εστω για εναν καφε " αντιγυρισε..
χμμμ..καφε λεει , αλλα ενα τσαι με γλυκα Ντιμ σαμ δεν θαταν ασχημη ιδεα, αφου να γλυτωσω την προσκληση
φαινοταν αδυνατον...
 Ετσι δεχτηκα...και ηπια το τσαι μου, αφου την βοηθησα να παρει ενα ζευγαρι χαμηλα παπουτσια γιατι αυτα την
πεθανανε, ενα παντελονι για την αυτο στην εσφιγγε και κατι αλλο που στην σκοτωνε...!!!
Επρεπε να το φανταστω οτι η προσκληση ειχε ανταποδοτικο χαρακτηρα . :hang:
Δεν βαριεσαι, η ωρα περασε γρηγορα και βρεθηκαμε , οι μισοι βεβαια, να κανουμε την διαδρομη προς το ξενοδοχειο
αναποδα..
 Αργα το απογευμα στον εκθεσιακο χωρο , σχεδον μονο οι αντρες, προσπαθουσαν να μαθουν γαλλικα  :mad: :mad:@@@!!
 στους εργατες, επειδη τα περισσοτερα σταντ ηταν υποτιθεται χαλια. :mocking: :mocking: Εγω προσωπικα τα βρηκα μια χαρα και
αφου συννενοηθηκα με τους υπευθυνους δινοντας καποιες οδηγιες αλλαγων , αναναιωσα το ραντεβου μου με το γκρου
για το πρωι. Βραδυνο , θα τσιμπουσα στο ιταλικο εστιατοριο του ξενοδοχειου και βουρρρρ για υπνο, γιατι και
τα δικα μου ματακια ειχαν αρχισει να κλεινουν απο μονα τους  :indif:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2011, 19:29:53 μμ by carmen »

Αποσυνδεδεμένος benett

• Full Member
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 20:57:58 μμ »
Μπράβο Κάρμεν, πολυ ενδιαφέρουσα ιστορια και αφηγηση! Μέ επεισες, θελω να παω και εγω Χονγκ Κονγκ :good:!! Περιμενω και άλλες φωτογραφίες!!
The World is a book, and those who do not travel read only a page.

Αποσυνδεδεμένος carmen

• Hero Member
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 22:21:44 μμ »

Αυτο μου αρεσει πολυ εκει...παντου πρασινο...το καθε εκατοστο που περισσευει...πρασινιζει..

Τωρα για τις οικιστικες αναγκες αποξηρενουν θαλασσα. Η γη, γινεται πρασινο.

ο Πλαζα ταουερ !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2011, 22:44:13 μμ by carmen »