Αποστολέας Θέμα: Στην Τυνησία... χωρίς βαλίτσα!!  (Αναγνώστηκε 8916 φορές)

Αποσυνδεδεμένος jimo

• Jr. Member
  • **
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο ταξίδι είναι αυτό που έρχεται...
Στην Τυνησία... χωρίς βαλίτσα!!
« στις: Φεβρουάριος 11, 2011, 22:50:42 μμ »
Θα σας γράψω κι εγώ για το ταξίδι μου στην Τυνησία...θα συνοδευτεί κι από το απαραίτητο φωτο-υλικό.
Αρχές 2009 . Με τη fei είχαμε αποκτήσει την πρώτη μας κόρη , λίγους μήνες πριν και σα νέοι γονεις είχαμε πήξει στο μπιμπερό και στην πάνα . Θέλαμε ένα break για ολίγη αναζωογόνηση . Την πρόταση την έκανε η γυναίκα μου (πάνω από κάποια πάνα μάλλον ),  ... Δεν πάμε Τυνησία; ...και το αποφασίσαμε πιο γρήγορα απ' όσο διαλέγεις τραπέζι σε άδεια καφετέρια. Βρήκαμε ένα καλό κενό αρχές του Μάρτη και μέσα σε λίγες ημέρες το είχαμε ήδη κλείσει (με ταξιδιωτικό) . Η τιμή ήταν καλή , το πρόγραμμα (πλήρης γύρος Τυνησίας ) συμπαθητικό και έτσι όλα είχαν πάρει το δρόμο τους. Ταΐζαμε τη μπέμπα και ενδιάμεσα ψάχναμε στο internet για το τι επρόκειτο να δούμε. Εξάλλου θα ήταν το δεύτερο μόλις ταξίδι μας στο εξωτερικό και έτσι ήμαστε αρκετά ενθουσιασμένοι.
Ο Μάρτης δεν άργησε να φτάσει και τα μπαγκάζια μας ή καλύτερα το μπαγκάζι μας (μία βαλίτσα και οι δυο για πρακτικούς λόγους) ήταν έτοιμο για check-in. Η tunis air , θα είχε την τιμή να μας μεταφέρει στην οικονομική της θέση , μέχρι την πρωτεύουσα της Τυνησίας , μέσω Κωνσταντινούπολης, η οποία δεν είχε διάθεση να μας αποκαλυφθεί από ψηλά λόγω καταιγίδας. Αποβιβάστηκαν αρκετοί, επιβιβαστηκαν λιγότεροι, και ο αεροδιάδρομός μας λες και είχε διπλοπαρκάρει φορτηγό της ΔΕΛΤΑ στη Μιχαλακοπούλου ... όσο διήρκεσε η στάση άλλο τόσο και περισσότερο κάναμε να πάρουμε σειρά για απογείωση ... και η βροχή - βροχή. !!
Με τις ευλογίες του Αλλάχ , απογειωθήκαμε , με τη βοήθεια του Θεού είδαμε και πάλι άσπρη μέρα πάνω από την Ελλάδα και την Ιταλία και αφού περάσαμε και πάλι στη δικαιοδοσία του Αλλάχ (σε τόση λίγη ώρα ούτε στην Αθήνα σε ώρα αιχμήε δεν αλλάζεις τόσες ενορίες), βρεθήκαμε στην ανοιξιατικοκαλοκαιρινή Τύνιδα.   
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2011, 23:06:10 μμ by jimo »

Αποσυνδεδεμένος panpan

• Hero Member
Απ: Στην Τυνησία... χωρίς βαλίτσα!!
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 11, 2011, 22:54:30 μμ »
περιμενουμε την ιστορια και τις φωτογραφιες το ταχυτερο δυνατον  :bigr:
εχω στρωθει στην πολυθρονα και περιμενω  :blum: :blum:

Αποσυνδεδεμένος jimo

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 11, 2011, 23:26:22 μμ »
Όπως είπα , μόλις το δεύτερο ταξίδι μας ήταν αυτό και με την εμπειρία του αεροδρομίου της Μπανγκόκ, το προηγούμενο καλοκαίρι , περιμέναμε κάτι καλύτερο. Anyway, αφού φτάσαμε , δε βαριέσαι , λες και θα παντρευτώ το αεροδρόμιο . Η μοναδική μας βαλίτσα δυστυχώς , είχε άλλη άποψη. Σου λέει ... δεν γίνεται κύριε , από τα μικροκαμωμένα χεράκια των Ταϋλανδών , να με ρίχνεις στις χερούλες των Τυνήσιων ...jamais . Θα το εκτιμούσαμε αν μας είχε προειδοποιήσει για αυτές τις ευαισθησίες της , και θα παίρναμε κάποια άλλη βρε αδερφέ , ένα σακ-βουαγιάζ , ένα σεντόνι - μπογαλάκι , κάτι άλλο τέλοςπάντων, αλλά φταίμε κι εμείς , που πας χωρίς να ένα συζητήσεις το ταξιδιωτικό σου πλάνο με όλους όσους πρόκειται να συμμετάσχουν ... ναι , ναι και τη βαλίτσα σου , αμέ. Διαφορετικά δε θα περιμέναμε μπροστά σε έναν άδειο περιστρεφόμενο διάδρομο, μέχρι να τον σταματήσουν και αυτόν για να μας κάνουν να καταλάβουμε ότι... βαλίτσα για σας σήμερα δεν έχει . Το ίδιο πρόβλημα , είχε και ένα ακόμη ζευγάρι του group (για το οποίο έχω να σας πωωωω), κι έτσι δε νιώθαμε σαν τους καταραμένους του Προφήτη . Ο Αι-Φανούρης ήταν εκτός δικαιοδοσίας και έτσι αφήσαμε τον ξεναγό μας  (Τυνήσιος αλλά Ελληνοθρεμμένος , με άψογα Ελληνικά και αργκό παρακαλώ) , να κάνει τις απαραίτητες συνεννοήσεις για να καλοπιάσει τη βαλίτσα μας και να την πείσει τελικά να μας κάνει την τιμή και να μας συνοδεύσει για την επόμενη εβδομάδα. Επιβιβαστήκαμε στο πούλμαν , με τα απαραίτητα νεύρα και τα νεύματα συμπάθειας από το λοιπό group, μέσης ηλικίας 70 και λίγα λέω, πλην ενός ζεύγους ιδίας ηλικίας με εμάς και αναπάντεχα ψιλογνωστό (ο γνωστός του γνωστού τω γνωστώ κτλ...) και ξεκινήσαμε , για τη Χαμαμμέτ .

Αποσυνδεδεμένος panpan

• Hero Member
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 11, 2011, 23:31:00 μμ »
Ααααααα εχει θεμα
κατσε να βολευτω καλα να παρω  τους ξηρους καρπους και κανενα ουισκακι . :bigr:

Αποσυνδεδεμένος jimo

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 11, 2011, 23:45:36 μμ »
Φτάνοντας, εντύπωση μου έκανε ο έλεγχος από την Αστυνομία , στην φραγμένη είσοδο της Χαμαμμέτ αλλά και η τάξη που επικρατούσε σε αυτό, έστω τουριστικό, κομμάτι της πόλης . Φτάσαμε στο ξενοδοχείο μας , VINCCI TAJ κάτι , δε θυμάμαι καλά και βλέπαμε τους άλλους να μαζεύουν βαλίτσες , βαλιτσάκια , κάτι τελοσπάντων. Εμείς μαζέζαψε τα κορμιά μας και πήγαμε στο δωμάτιό μας . Δε μπορώ ναπω , ευγενικότατος ο κύριος στην υποδοχή ... να σας βοηθήσουμε με τις αποσκευές ; Βλέπεις καμία χρυσέ μου ; Κάνε μου τη χάρη και άσε μας στη λαχτάρα μας . Ανεβήκαμε στο δωμάτιο, είδαμε που θα στιβάζαμε τη βαλίτσα , που θα βάζαμε τα ρούχα μας ... τι ωραία, πολύ χώρο θα είχαμε .... αλλά δε βαριέσαι, δεν πάμε καμιά βολτίτσα να ξεχαστούμε ; Κάναμε μια βόλτα εκτός ξενοδοχείου , δεν κυκλοφορούσε ψυχή αλλά ουδεμία αίσθηση φόβου υπήρχε, κάναμε και τα απαραίτητα τηλέφωνα στην μαμά πατρίδα να πούμε για το χουνέρι μας και να ακούσουμε την κοράκλα μας και επιστράψαμε για φαγητό . Ευτυχώς ήταν όλοι του group εκεί και κάναμε και τις απαραίτητες συνεννοήσεις για τισ προμήθειές μας ... εσείς θα μας δώσετε οδοντόκρεμα , εσείς αποσμητικό , εσείς το ένα, εσείς το άλλο ... τι να κάνουμε ; Πρωί δεύτερης ημέρας . Σηκώνεται η fei και πάει στο δωμάτιο της κυρίας που είχε προθημοποιηθεί να μας εφοδιάσει με ΑΙΜ . Γιατί τόσο νωρίς ρε παιδιά ; Τι εννοείτε καλή μου κυρία ; Είπαμε στις 6.30 να είμαστέ έτοιμοι, εσείς τι κάνετε 5.00 το πρωί ... ποιο πρωί σκοτάδια έχει ακόμη έξω . Α, ξέρετε δε ρυθμίσαμε τα ρολόγια μας , sorry. Τζάμπα ξύπνημα , τζάμπα ρεζίλεμα, αλλά ήσυχο σκηνικό για ένα πανοραμικό πλάνο του ξενοδοχείου και της Μεσογείου , οκ κάτι έιναι κι αυτό ! Ντερλικώσαμε ό,τι μπορούσαμε στο πρωινό και ξεκινήσαμε για την Καirouan, τέταρτη πιο ιερή πόλη των Μουσουλμάνων και μεγάλη παραγωγός χαλιών .        

Αποσυνδεδεμένος panpan

• Hero Member
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 11, 2011, 23:49:06 μμ »
 :clap: :clap: :clap:
μην σταματας εδω ειμαστε

Αποσυνδεδεμένος evi

• Hero Member
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 12, 2011, 00:01:02 πμ »
Καλά Jimo, την έχω κατευχαριστηθεί την ιστορία έως τώρα  :good:, όπως λέει και ο Παναγιώτης, είμαστε όλοι αυτιά!!!

Αποσυνδεδεμένος jimo

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 12, 2011, 00:02:09 πμ »

Επιβλητικότατη η Kairouan με το τζαμί της . Η πόλη ήταν πολιτιστική πρωτεύουσα (ή κάτι αντίστοιχο) των Μουσουλμανικών χωρών της Βόρειας Αφρικής και Μέσης Ανατολής , και έτσι ήταν ούτως ή άλλως στα καλά της . Μόνο εμείς είχαμε ξεμείνει με τα ίδια ρούχα από την προηγούμενη. Και δεν είναι μόνο αυτό , με άλλο καιρό ξεκινήσαμε από την Ελλάδα, άλλα ρουχαλάκαι θα βάζαμε στην Τυνησία , έρημος βλέπεις , αλλά που , με τα πουλόβερ και τα μπουφάν είχαμε μείνει . Οι υπόλοιποι με τα κοντομάνικα και εμείς κυκλοφορούσαμε σαν παλαβοί , λες και πηγαίναμε για σκι . Οι ντόπιοι κοιτούσαν τον ξενογό μας , σα να του λέγαν ... αυτά τα καημένα που τα πας ;  Τέλος πάντων , μετά από την ξενάγηση στην Kairouan , φτάσαε στην Tozeur ,δεύτερο σταθμό του ταξιδιού. Η πόλη γραφικότατη, με τα κτίσματά της όλα διακοσμημένα με κίτρινά τουβλάκια και τον κόσμο να πηγαινοέρχεται στην κεντρική αγορά. Το ξενοδοχείο μας , πολύ καλό , μη με ρωτήσετε πιο είναι , τώρα τουλάχιστον , να το ψάξω στο booking και μετά , με την πισίνα του καιτα όλα του . Ευτυχώς η βαλίτσα μας πείστηκε και μας έκανε την τιμή να μας ανταμώσει το ίδιο βράδυ. Και όταν λέω πείστηκε το εννοώ... η ανακριτικές μέθοδοι των Τυνήσιων πρέπει να είναι κάπως αναχρονιστικές , γι' αυτό και η βαλίτσα κατέληξε σε εμάς μόνο με το ύφασμά της . Πλαστικό ούτε για δείγμα . Ροδάκια ; τι είναι αυτό ; Ευτυχώς που είχε μείνει και το φερμουάρ και μέναν τα ρούχα μέσα, διαφορετικά ... Η περιήγηση της βαλίτσας πέραν των λοιπών απωλειών , της είχε φέρει και ναυτία , γιατί τα ρούχα ούτε εγώ ξέρω πόσες γύρες είχαν φέρει μέσα της . Όπως και να ΄χει, με ένα φρέσκο βρακί , και οδοντόβουρτσα , αντί για δάχτυλο , τα ξεχνάς όλα και συνεχίζεις .  
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2011, 21:30:52 μμ by dk »

Αποσυνδεδεμένος panpan

• Hero Member
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 12, 2011, 00:10:50 πμ »
 :drink: επιτελους ηρθε η βαλιτσα
και λοιπον και λοιπον  :clap: :clap:

Αποσυνδεδεμένος jimo

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 12, 2011, 00:26:45 πμ »
Day 3-4 : Το πρόγραμα έχει οάσεις .

Το κακό είναι ότι όσο παιρνάν οι μέρες γνωριζόμαστε καλύτερα με το group ή μάλλον παραγνωριζόμαστε και να που αρχίζουν όλες οι καλλίφωνες τον Αττίκ και το ... Τον καιρό εκείνο τον παλιό .... και τα λοιπά του αντίστοιχου ρεύματος . Ο Χριστός και η Παναγία , πολιτισμικό σοκ στην μέση της ερήμου , περίμενα να πάθω , αλλά από τους ντόπιους βρε αδερφέ , όχι από τους δκούς μου. Οι οάσεις με αποζημίωσαν πάντως . Στη μέση του πουθενά να βλέπεις τη φύση να οργιάζει , νερά να αναβλύζουν απότο πουθενά , είναι το κάτι άλλο . Θεό τον λένε , Αλλάχ τον λένε , Βούδα και δεν ξέρω εγώ τι , αυτό είναι θεϊκή έμπνευση . Χουρμαδιές , ρυάκια , πέτρινα μονοπάτια  στη μέση της ερήμου. Να μια εικόνα που δεν τη ζεις κάθε μέρα.

Και αν δεν είχα στο τέλος της διαδρομής της όασης την πινακίδα "Εδώ καφέ φραπέ - Παγωτά - Αναψυκτικά " θα ήταν ακόμα καλύτερα . Βρε , και εδώ μας πήρατε μυρωδιά; Δύο μέρες μείναμε στην Tozeur .

Η μία είχε και σαφάρι στην έρημο με 4Χ4 , μέχρι το σκηνικό του STAR WARS. Εντυπωσακότατη και η διαδρομή και το σκηνικό (αν και μικρό, μην περιμένετε κανένα Hollywood) . Μαζέψαμε και λίγη άμμο , έτσι για σουβενίρ, για να μας ρωτάνε τώρα όσοι έρχονται σπίτι ... Το χώμα τι το θέλετε ρε παιδιά, δεν πάτε στην παραλία να πάρετε φορτηγά ολόκληρα; Μην το βλέπεις έτσι , έχουν πατήσει οι Τζεντάι πάνω σε αυτό !!! Αναχώρηση και κατεύθυνση για Douz, την τελευταία πόλη προ της ερήμου ή κλειδί της ερήμου , γι΄αυτό και το κλειδί στην άκρη της πόλης ύψους αρκετών μέτρων . Ευτυχώς , στο πούλμαν από τον Αττίκ, είχαμε αναβαθμιστεί σε Δάκη και Πασχάλη, στην εποχή βέβαια , που σκέφτονταν... δημόσιο ή ιδιωτικό γυμνάσιο ; Το συνηθίσαμε κι εμείς τι να κάνουμε . To ξενοδοχείο μας , ήταν λες και έμπαινες στο RITZ. Δε γίνεται λέμε , εδώ μας είπαν, είναι καλύτερο σε σχέση με άλλα στην περιοχή ,το καλύτερο της πόλης αλλά μην περιμένετε και πολλάκαι κάτι τέτοια. Μια χαρά το βλέπαμε . Μέχρι που μπηκαμε στο δωμάτιο . Τεράστιο , να παίξεις μπάλιτσα , αλλά κατά τα άλλα ... μοκέτα δεκαετίας 60, διακόσμηση δεκαετίας 50 , μπάνιο δεκαετίας 40 και κτλ. αφαιρετικά κάθε φορά. Δεν πειράζει, μια εμπειρία ακόμη λοιπόν και πάμε για μπανάκι.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2011, 21:35:37 μμ by dk »