Αποστολέας Θέμα: Η τεράστια Κίνα  (Αναγνώστηκε 6549 φορές)

Αποσυνδεδεμένος evi

• Hero Member
Η τεράστια Κίνα
« στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 00:47:24 πμ »
Τον Αύγουστο του 2005 επισκέφτηκα την Κίνα. Την ονομάζω τεράστια γιατί είναι αχανής. Από την μια πόλη στην άλλη αναγκαζόμαστε να πάρουμε αεροπλάνο αφού οι αποστάσεις είναι όντως πολύ μεγάλες. Κάναμε τον γύρο Κίνας, αυτό σημαίνει Σαγκάη, Σουτσόου, Πεκίνο, Ξιάν, Γκουελίν, Καντόνα, Χόνγκ Κόνγκ και Μακάο. Η όλη εκδρομή κράτησε 15 ημέρες +ένα διήμερο στην Σιγκαπούρη στον γυρισμό και πραγματοποιήθηκε με το Βέρσους. Αν θυμάμαι καλά είχαμε πληρώσει γύρω στις 2.000 ευρώ το άτομο.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2012, 23:02:44 μμ by dk »

Αποσυνδεδεμένος evi

• Hero Member
Απ: Η τεράστια Κίνα
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 01:51:12 πμ »
Το Μακάο, ανεξάρτητη πορτογαλική αποικία, δεν ήταν στα πλαίσια της εκδρομής. Πήγαμε μόνοι μας ( μην ρωτάτε πώς ξεκλέψαμε χρόνο! Απλά δεν κοιμόμαστε και πολύ στην Κίνα!) Πήραμε το φέρυ από το Χόνγκ Κόνγκ ( το Μακάο είναι ένα μιρκό νησάκι , κάποτε ήταν γνωστό για τα καζίνο και την πορνεία του, έχετε διαβάσει Ρέιμοντ Τσάντλερ και παλιά αστυνομικά- κατασκοπευτικά διηγήματα; Αναφέρεται παντού!!) και το επισκεφτήκαμε μόνο για δύο ώρες ( τόσο προλαβαίναμε!) , θέλαμε να έχουμε στα διαβατήρια την σφραγίδα του, να πάρουμε μια μικρή ιδέα, να βγάλουμε κάποιες φωτογραφίες, να συλλέξουμε τα τοπικά νομίσματα.  Θαλασσοδερνόμαστε 3 ώρες πήγαινε- έλα αλλά άξιζε τον κόπο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2012, 23:04:29 μμ by dk »

Αποσυνδεδεμένος fei

• Hero Member
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 11:54:39 πμ »
Με την Ινδία με ξεσήκωσες,με την Κίνα με απογείωσες!!!Αυτό το ταξίδι το δουλέυω καιρό στο μυαλό μου και το έχω ψάξει με πολλά ταξιδιωτικά.Οπότε έχω του κόσμου τις ερωτήσεις!Ετοιμάσου να σε βομβαρδίσω!!!Επειδή μόνο καλοκαίρι μπορώ να έχω τόσες μέρες και είδα ότι πήγατε άυγουστο πόσο αφόρητη ήταν η ζέστη,πόσο ασφαλεις ήταν οι εσωτερικές πτήσεις,τι θα παρέλειπες αν το έκανες μόνη σου ή τι θα προσέθετες?Είσαι ευχαριστημένη από την οργάνωση του ταξιδιωτικού,ξενοδοχεία,ξεναγήσεις κ.λ.π?

Αποσυνδεδεμένος evi

• Hero Member
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 13:25:21 μμ »
Fei, προσπαθώ να απαντήσω στις ερωτήσεις σου. Η ζέστη το καλοκαίρι είνα αφόρητη, έχει πολύ υγρασία. Η θερμοκρασία μπορεί να είναι +30 αλλά νιώθεις σαν να είναι +40! λόγω της υγρασίας. Εμείς είχαμε πάντα μαζί μπουκαλάκια με νερό, το μισό το πίναμε και το μισό το ρίχναμε στο κεφάλι μας! Ειδικά στο Πεκίνο ήταν αφόρητη η ζέστη. Αλλά γενικά η Ασία έχει φοβερή υγρασία. Στην Ταυλάνδη είχα πάει Ιανουάριο και συνάντησα παρόμοιο κλίμα. Έχω ακούσει ότι το Πεκίνο έχει πολύ κρύο χειμώνα. Οπότε ίσως η καλύτερη εποχή για επίσκεψη να ήταν Πάσχα.Από την άλλη μόνο το καλοκαίρι μπορούμε να ξεκλέψουμε τόσες πολλές μέρες. Οπότε οπλίσου με νερό, καπελάκι, υπομονή και αποφάσισέ το.
Οι εσωτερικές πτήσεις έγιναν με China Airlines. Καλή εταιρεία, δεν είδα κάτι που να μην μου άρεσε. Αν εξαιρέσεις το κέτερινγκ που ήταν πολύ εξωτικό για τα δυτικά μας γούστα, κατά τα άλλα μια χαρά ήταν τα αεροπλάνα τους. Την πτήση μεταξύ Ξιάν- Καντόνα την κάναμε με ένα μικρό ελικοφόρο, το γκρουπ μας έπιασε όλο το αεροπλάνο.
Αν έκανα το ταξίδι μόνη μου θα προσέθετα λίγες ημέρες, στην Σαγκάη μείναμε μόνο δύο ημέρες, και την μία την περάσαμε στο Σουτσόου, μια πόλη κοντά στην Σαγκάη , περίπου μία ώρα με το καραβάκι. Το πρόγραμμα του Βέρσους ήταν πολύ καλό, αλλά πολύ στριμωγμένο. Πολύ κουραστικό. Η οργάνωση ήταν καλή από το πρακτορείο απλά εμείς είχαμε την ατυχία να έχουμε μια απαίσια αρχηγό εκδρομής: ηλικιωμένη, αδιάφορη, δεν ήξερε αγγλικά κλπ. Ευτυχώς υπήρχαν ελεύθερες ώρες και τότε πηγαίναμε μόνοι μας όπου θέλαμε. Η Κίνα είναι αρκετά ασφαλής, μπορείς να πας μόνος σου. Εγώ χρειάστηκα το πρακτορείο για τις μεταφορές, το πακέτο ήταν πολύ οικονομικό. Τα ξενοδοχεία ήταν πολύ πολύ καλά. Στην Σαγάη είχαμε μείνει στο Χολιντέι Ινν. Στο Πεκίνο το ξενοδοχείο ήταν υπέροχο, το εστιατόριο βρισκόταν στον τελευταίο όροφο ( 30ο νομίζω) και περιστρεφόταν αργά, γύρω γύρω όλο τζάμι, έβλεπες όλη την πόλη. Στο  Χονγκ Κόνγκ είχαμε σουίτα, μπορούσαμε να κοιμήσουμε άλλα δύο άτομα άμα θέλαμε. Γενικά ήταν καλό το πρόγραμμα, η αρχηγός ήταν δική μας κακοτυχία, μετά από χρόνια έμαθα ότι απολύθηκε. Ήταν από τις ελάχιστες φορές - αν όχι η μοναδική- που χάρηκα που κάποιος απολύθηκε! 

Αποσυνδεδεμένος fei

• Hero Member
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 15:50:53 μμ »
Ειλικρινά σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!! :thank:Το πρόγραμμα αυτο χωρίς την Σιγκαπούρη στοιχίζει 2500ευρώ,σημερινά δεδομένα και ενώ το θέλω πολύ ήθελα τη γνώμη κάποιου που το έχει κάνει για να είμαι σίγουρη ότι αξίζει τα λέφτά του.Ελπίζω να καταφέρω να το πραγματοποιήσω κάποια στιγμή!Έχεις κάνει πολύ ωραία ταξίδια,μπράβο!

Αποσυνδεδεμένος evi

• Hero Member
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 16:08:50 μμ »
Fei, ειλικρινά σου εύχομαι να πραγματοποιήσεις σιγά σιγά όλα σου τα όνειρα!!Εγώ κάθε χρόνο βάζω στοίχημα με τον εαυτό μου να δω έστω ένα- δύο καινούρια μέρη στον κόσμο. Σιγά σιγά πραγματοποιούνται!
Δεν ήξερα ότι ακρίβηναν τόσο πολύ. Εγώ είχα δώσει τότε γύρω στις 2.000 ευρώ περιλαμβανομένης της διήμερης στάσης στην Σιγκαπούρη. Είχαμε πετάξει με Singapore και το stop over ήταν πολύ φτηνό, γύρω στα 150 ευρώ ( ξενοδοχείο για δύο νύχτες και μεταφορές από και προς το αεροδρόμιο). Στην Σιγκαπούρη είχαμε κινηθεί εντελώς μόνοι αφού η αρχηγός καθώς και οι μισοί ταξιδιώτες επέστρεψαν Αθήνα. Αν το αποφασίσεις, κατά την γνώμη μου κάνε και την Σιγκαπούρη, αξίζει μια διήμερη επίσκεψη το νησάκι. Καμία σχέση με την υπόλοιπη Ασία, εντελώς δυτικό και με άλλους ρυθμούς. 

Αποσυνδεδεμένος asiatraveller

• Συντονιστής Κατηγορίας
  • Hero Member
  • Φύλο: Άντρας
  • Travel is my lifestyle
    • Ασία
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 18, 2018, 07:29:14 πμ »
Το διεθνές Φεστιβάλ Πάγου στο Χαρμπίν της βόρειας Κίνας

Η λίμνη σε σχήμα ημισελήνου,επαρχία Γκανσού,Κίνα

Ναός του αρχαίου σοφού Φου Σι, επαρχία Γκανσού, Κίνα
Μπορεί το όνομα του να μην λέει πολλά αλλά τα «ευρήματα» του ειναι παγκοσμίως γνωστά και «αναγνωρίσιμα».
Ο Φου Σι λοιπόν παρατηρώντας και μελετώντας προσεκτικά και επι σειρά ετών τα ζώα, τα φυτά, το νερό, τα βουνά και γενικά όλους τους ζώντες και μη οργανισμούς που έβρισκε μπροστά του
κατέληξε ότι υπάρχουν δύο ειδών δυνάμεις στη φύση . Αυτές που είναι ενεργητικές και σε συνεχή κίνηση (YANG) και αυτές που είναι παθητικές, ήρεμες και ακίνητες (ΥΙΝ).Κατεχει τον τίτλο του πρώτου Feng Shui Master.

• Συντονιστής Κατηγορίας
  • Hero Member
  • Travel is my lifestyle
    • Ασία
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 18, 2018, 07:43:07 πμ »
Γιουνάν, Κίνα

οι τρεις παγόδες του Chongsheng ναού κοντά σε παλιά πόλη Νταλί, Yunnan επαρχία, Κίνα

Τα 194 σπήλαια του Maiji με πάνω από 7000 βουδιστικά αγάλματα,επαρχία Γκανσού,Κίνα

• Συντονιστής Κατηγορίας
  • Hero Member
  • Travel is my lifestyle
    • Ασία
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 18, 2018, 07:45:39 πμ »
Σπήλαια του Γιουνγκανκ,Ντατόνγκ,Κίνα

Ο Κρεμαστός Ναός του Σανσι,Κίνα

Κάστρο του Ενάρετου Αυτοκράτορα,Ποταμός Γιανγκτσέ,Κίνα

Συνδεδεμένος elina

• Διαχειριστής
  • Hero Member
  • Ταξιδεύω... άρα ζω!
    • Travelchat
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 18, 2018, 07:59:51 πμ »
Τέλειες φωτογραφίες!
Ένα χαμόγελο αξίζει πολλά. Κάνει πλούσιο εκείνον που το παίρνει... χωρίς να κάνει φτωχότερο εκείνον που το δίνει!