Αποστολέας Θέμα: Ρηλάξ στην Κεφαλονιά  (Αναγνώστηκε 8246 φορές)

Αποσυνδεδεμένος evi

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3347
Ρηλάξ στην Κεφαλονιά
« στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 22:44:12 μμ »
Μόλις διαπίστωσα ότι έχω free internet access στο δωμάτιό μου!! Και είπα να σας πω ένα γεια. Φτάσαμε σήμερα το μεσημεράκι. Είχαμε ένα υπέροχο ταξίδι. Πήγαμε με το ΚΤΕλ μέχρι την Κυλήνη και από εκεί πήραμε το φέρυ μποτ "Επτάνησος", το οποίο χρειάστηκε 1.30 ώρα για να φτάσει στον Πόρο, στην Κεφαλονιά. Η θάλασσα ήταν λάδι και το ταξείδι πανέμορφο. Μείναμε στον Πόρο κανένα δίωρο, ήπιαμε καφέ, χαζέψαμε λίγο το μέρος και μετά πήραμε βανάκι ( του ξενοδοχείου, έχει αρκετά δρομολόγια καθημερινά) και φτάσαμε στο ξενοδοχείο. Τώρα όσον αφορά το ξενοδοχείο, είναι χτισμένο πάνω σε λόγο σε πολλά επίπεδα τα οποία ενώνονται με κατηφορικά δρομάκαι και αρκτές σκάλες. Το ξενοδοχείο είναι απαγορευτικό για ηλικωμένους και γενικά ανθρώπους με κινητικά προβλήματα ή προβλάηματα υγείας όπως καρδιάς ή κάτι παρεμφερές. Κατά τα άλλα έχει καταπληκτική θέα στο Ιόνιο, πολύ γραφική, είναι στην μέση του πουθενά, ηρεμεί το μάτι σου να βλέπει βουνό και θάλασσα. Το σέρβις είναι καταπληκτικό, το μπουφέ στο βραδινό ήταν πλούσιο, το δε δωμάτιο τεράστιο και πολυτελέστατο. ¨Εχω την αίσθηση ότι θα ρηλαξάρω εντελώς αυτές τις ημέρες. Αύριο λέμε να κατέβουμε στο παραθαλάσσιο χωριό της Σκάλας. Αυτά προς το παρόν. Θα επανέλθω το συντομότερο δυνατόν. Φωτογραφίες δεν μπορώ να βάλω προς το παρόν γιατί δεν έχω μαζί μου τα καλώδια της μηχανής. Θα τις δείτε μια και καλή από Αθήνα. Σήμερα πέτυχα μια καταπληκτική πόζα με ε΄να γατάκι που προσπαθεί να φάει έναν βάτραχο!! Γενικά οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές¨καταπράσινη η Κεφαλονιά. 

Συνδεδεμένος dk

  • Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 30870
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα ταξίδια σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο!!
    • facebook/dktravelchat
Απ: Ρηλάξ στην Κεφαλονιά
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 23:08:16 μμ »
Kαλως την... χαιρομαι που εχεις προσβαση στο ιντερνετ γιατι θα απολαυσουμε ταξιδιωτικη ιστορια live... καλα να περνας και μη μας ξεχνας!! :good:

Αποσυνδεδεμένος evi

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3347
Απ: Ρηλάξ στην Κεφαλονιά
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 09:52:38 πμ »
Καλημέρα από Κεφαλονιά,

Τελικά δεν μας βλέπω στην Σκάλα σήμερα. Η φίλη μου η Γεωργία ξετρελάθηκε με την πισίνα του ξενοδοχείου ( η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ ωραία, μεγάλη και με μπαρ), μόνη μου βαριέμαι να τρέχω στην Σκάλα οπότε με βλέπω να την αράζω στις ξαπλώστρες της πισίνας και να διαβάζω το βιβλίο μου. Αυτές οι διακοπές προμηνύονται πιο ρηλάξη από ότι τις είχα φανταστεί!

Συνδεδεμένος dk

  • Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 30870
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα ταξίδια σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο!!
    • facebook/dktravelchat
Απ: Ρηλάξ στην Κεφαλονιά
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 10:01:56 πμ »
Η φίλη μου η Γεωργία ξετρελάθηκε με την πισίνα του ξενοδοχείου ( η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ ωραία, μεγάλη και με μπαρ)

Eισαι τυχερη γιατι βοηθησε και ο καιρος!!

Αποσυνδεδεμένος evi

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3347
Απ: Ρηλάξ στην Κεφαλονιά
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 21:59:10 μμ »
Σήμερα μείναμε όλη την ημέρα στο ξενοδοχείο. Όχι πως δεν το ευχαριστηθήκαμε! Χρόνια έχω να ρηλαξάρω τόσο πολύ, να γράφω με την ησυχία μου, να διαβάζω! Θα σας πω λοιπόν λίγα λόγια για το ξενοδοχείο. Είναι το Mareblue Apostolata, βρίσκεται στην περιοχή της Σκάλας, πολύ κοντά στο λιμάνι του Πόρου. Ο Πόρος δεν έχει καμία ιδιαίτερη ομορφιά, ένα λιμανάκι και ένα χωριό σκαρφαλωμένο στον λόφο με λίφες καφετέριες και σουβενίρ. Τίποτα το ιδιαίτερο. Τώρα το ξενοδοχείο για αυτά που προσφέρει είναι πολύ ακριβό. Τιμή δωματίου για αυτήν την εποχή που δεν είναι η πιο ακριβή είναι 172 ευρώ το δίκλινο + 18 ευρώ κατ' άτομο το πρωινό + 30 ευρώ κατ' άτομο το δείπνο. Δηλαδή το πακέτο που έχω εγώ έρχεται στα 270 ευρώ τα δύο άτομα. Το μπουφέ όχι με τόσ μεγάλη πιοικιλία και φτηνό ( από κρέατα υπάρχει μόνο κοτόπουλο και κιμάδες) και από ψάρια ( μπακαλιάρος, άντε και κανένα χταποδάκι σε σαλάτα). Το πρωινό πολύ καλύτερο. Οι τιμές των κρασιών αρκετά ακριβές ( το φτηνότερο, ένα αγιορείτικο κάνει 17 ευρώ, η τοπική ρομπόλα φτάνει τα 32 το μπουκάλι, δεν την δοκιμάσαμε, αρκεστήκαμε στο αγιορείτικο!) Το δωμάτιο είναι τεράστιο και γενικά ευχάριστο αλλά όταν πληρώνεις τόσα χρήματα θέλεις να έχει σαμπουάν και αφρόλουτρο, εδώ έχει μόνο ένα κρεμοσάπουνο. Επίσης δεν έχει παντοφλίτσες, ρόμπες κλπ. Μπορεί να ακούγονται πολυτέλεια αλλά όταν θέλεις να χρεώνεις 200 ευρώ το δωμάτιο και να χαρακτηρίζεσαι πολυτελείας διαθέτεις τέτοιες αηδίες. Αλλιώς δεν δικαιολογείς την κατηγορία σου και τα χρήματα που δίνει ο κόσμος. Φυσικά ελάχιστοι ¨Ελληνες υπάρχουν με αυτές τις τιμές, οι περισσότεροι είναι Ευρωπαίοι , κυρίως Άγγλοι, Γερμανοί και Ελβετοί που θα έχουν αγοράσει πακέτα σε πολύ πιο οικονομικές τιμές. Τέλος η πισίνα είναι απόλαυση, με μπαρ, μεγάλη, όλα υα κομφόρ και οι τιμές εδώ είναι πιο νορμαλ ( 8 ευρώ δύο καφέδες και δύο νερά), όχι φτηνα΄αλλά ούτε εκενυριστικά ακριβά. Η θέα είναι εκπληκτική , φαντάζομαι όλοι για την θέα έρχονται, έχεις πιατο το Ιόνιο. Γενικά για ηρεμία και ξεκούραση είναι ότι πρέπει.

Συνδεδεμένος dk

  • Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 30870
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα ταξίδια σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο!!
    • facebook/dktravelchat
Απ: Ρηλάξ στην Κεφαλονιά
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 23:00:50 μμ »
Μη ξεχασεις να φωτογραφισεις αυτη την υπεροχη θεα... τη θελω εδω!!! :bigr:

Αποσυνδεδεμένος xenia

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1178
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ρηλάξ στην Κεφαλονιά
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 11:12:24 πμ »
Xαιρομαι που περνατε καλα.

Αποσυνδεδεμένος manelaki

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2317
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ι ♥ London
    • Χειροποίητες Δημιουργίες ...
Απ: Ρηλάξ στην Κεφαλονιά
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 11:20:08 πμ »
Καλο ρελαξ!!!  :bigr:  :dance:
Η ευτυχία δεν έρχεται έτσι. Η ευτυχία είναι συνέπεια προσωπικής προσπάθειας.
Παλεύεις, αγωνίζεσαι, επιμένεις και, καμιά φορά, κάνεις ακόμα και το γύρο του κόσμου για να τη βρείς !

Αποσυνδεδεμένος evi

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3347
Απ: Ρηλάξ στην Κεφαλονιά
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 04:13:13 πμ »
Σας ευχαριστώ όλους. Παιδιά, γράφω τέτοιες παράξενες ώρες γιατί είναι οι μοναδικές που έχω σήμα στο ίντερνετ. Είμαστε μέσα στα βουνά, ούτε τα κινητά καλά καλά δεν πιάνουν. Τώρα την νύχτα φαντάζομαι το χρησιμοποιούν λιγότεροι και μπορώ να μπαίνω πιο εύκολα.
Σήμερα το ρηλέξ συνεχίστηκε με μασάζ ( ήταν μέσα στο πακέτο!!) Η τιμή του είναι γύρω στα 75- 85 ευρώ η ώρα. Στην Ασία το βρίσκεις με 10 ευρώ βέβαια αλλά ας μην κάνω συγκρίσεις. Το μασάζ ήταν καταπληκτικό. Ήμουν τυχερή και με ανέλαβε μια ασιάτισσα η οποία ήξερε την δουλειά της. Μου έβαλε ζεστές πέτρες και λάδι σε όλο το πενεμένο κορμάκι μου. Χωρίς πλάκα, ένα καλό μασάζ σε ηρεμεί όσο δεν φαντάζεσαι.
Κατά τα άλλα είμαι χαρούμενη γιατί σε όλη αυτήν την ατμόσφαιρα της χαλάρωσης μπόρεσα επιτέλους να ασχοληθώ με την πραγματική μου αγάπη και να αρχίσω την μετάφραση του τρίτου μου βιβλίου. Το είχα φοβερά ανάγκη κι αυτό.
Φωτογραφίες θα βάλω όταν γυρίσω Αθήνα, που θα έχω τα ρημαδοκαλώδια!
Καλά να περνάτε όλοι!

Αποσυνδεδεμένος Dimitra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2829
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ρηλάξ στην Κεφαλονιά
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 10:19:06 πμ »
Καλη ξεκούραση!! :good: