Αποστολέας Θέμα: Διακοπές στη Χαλκιδική  (Αναγνώστηκε 4401 φορές)

Αποσυνδεδεμένος anastasiagreece

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 1
Διακοπές στη Χαλκιδική
« στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 18:57:14 μμ »
Το φετινό καλοκαίρι ήταν δύσκολο για πολλούς - κυρίως από οικονομικής απόψεως. Μπορούμε να παραπονιόμαστε για πολλά εμείς οι Έλληνες αλλά τουλάχιστον είμαστε πολύ τυχεροί που προσφέρει τόση φυσική ομορφιά η χώρα μας, ώστε να μπορεί να ικανοποιήσει σχεδόν όλα τα γούστα και τις τσέπες.

Φέτος λοιπόν η οικογένειά μου κι εγώ είπαμε να κάνουμε διακοπές χαμηλού οικονομικού προυπολογισμού στη Χαλκιδική.

Περάσαμε μια υπέροχη εβδομάδα σε ένα παραδοσιακό ενοικιαζόμενο στην ακτή Κοβιού με μια πολύ φιλόξενη σπιτονοικοκυρά, την κυρία Σοφία. Εκεί η θάλασσα είναι πραγματικά εξωτική- πιστέψτε με! Την πρώτη μέρα που κάναμε μπάνιο στη θάλασσα ήρθαν κοντά στην παραλία 3 παιχνιδιάρικα δελφίνια! Ήταν απίστευτο αλλά και η απόδειξη του πόσο κρυστάλλινα είναι ακόμη τα νερά εκεί.

Το καλό είναι ότι εκεί κοντά έχει και άλλες καταπληκτικές παραλίες που συνθέτουν ένα ονειρεμένο τοπίο, όλες τις ώρες της ημέρας, όπως η ακτή Καλογρίας και η ακτή Σπαθιές.

Ακόμη επισκεφτήκαμε τον παραδοσιακό οικισμό Παρθενώνα- πάνω από τον Ν.Μαρμαρά. Το συγκεκριμένο χωριό είχε εγκαταλειφθεί για πολλά χρόνια στο παρελθόν λόγω επιδημίας και δυσκολίας στην πρόσβαση, αλλά άρχισε να ξανακατοικείται και να αξιοποιείται τουριστικά την δεκατία του '70. Τώρα θυμίζει Πήλιο αλλά με ένα δικό του χαρακτήρα.

Γενικά όλη η περιοχή μεταξύ Νικήτης και Μαρμαρά είναι η αγαπημένη μας Χαλκιδική εδώ και χρόνια. Αυτή η περιοχή έχει πραγματικά πολλά να προσφέρει στον επισκέπτη και πάνω από όλα καταπληκτικά ηλιοβασιλέματα!

Μαρμαράς

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2010, 22:29:09 μμ by dk »

Συνδεδεμένος dk

  • Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 30870
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα ταξίδια σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο!!
    • facebook/dktravelchat
Απ: Διακοπές στη Χαλκιδική
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 22:30:37 μμ »
 :thank: anastasiagreece για την ιστοριουλα σου... αν ειχες κι αλλες φωτογραφιες θα τις δημοσιευαμε με μεγαλη μας χαρα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2829
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Διακοπές στη Χαλκιδική
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 14:07:53 μμ »
 :welcome: anastasiagreece!!

Αποσυνδεδεμένος coolalexis

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2793
  • Φύλο: Άντρας
  • Φεύγω...πάλι!
    • Αμμουδιά Σερρών
Απ: Διακοπές στη Χαλκιδική
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 19:37:04 μμ »
 :welcome: Anastasia
Το Σ/Κ που πέρασε ήμουν στη συγκεκριμένη περιοχή αλλά λόγω βροχής ήμουν συνέχεια αραχτός στο δωμάτιο του ξενοδοχείου μου( :thank: :thank: :thank: versus)

Συνδεδεμένος dk

  • Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 30870
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα ταξίδια σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο!!
    • facebook/dktravelchat
Απ: Διακοπές στη Χαλκιδική
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 05:41:35 πμ »
Το Σ/Κ που πέρασε ήμουν στη συγκεκριμένη περιοχή αλλά λόγω βροχής ήμουν συνέχεια αραχτός στο δωμάτιο του ξενοδοχείου μου( :thank: :thank: :thank: versus)

Μου φαινεται δεν το δωσαν με τη καρδια τους!! :nea:

Αποσυνδεδεμένος coolalexis

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2793
  • Φύλο: Άντρας
  • Φεύγω...πάλι!
    • Αμμουδιά Σερρών
Απ: Διακοπές στη Χαλκιδική
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 11:49:07 πμ »
Το Σ/Κ που πέρασε ήμουν στη συγκεκριμένη περιοχή αλλά λόγω βροχής ήμουν συνέχεια αραχτός στο δωμάτιο του ξενοδοχείου μου( :thank: :thank: :thank: versus)

Μου φαινεται δεν το δωσαν με τη καρδια τους!! :nea:
Πάντως το δωμάτιο άξιζε και με το παραπάνω...

Αποσυνδεδεμένος xenia

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1178
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Διακοπές στη Χαλκιδική
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 14:16:02 μμ »
 :welcome: anastasiagreece

Αποσυνδεδεμένος alfa365

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 1
Απ: Διακοπές στη Χαλκιδική
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 20, 2012, 15:00:08 μμ »
Παιδες η Χαλκιδική είναι ο τέλειος προορισμος και για κάμπινγκ!! και για οργανωμενο και για ελευθερο!!!