Αποστολέας Θέμα: Αίγυπτος (Κάιρο, Πυραμίδες, Λευκή & Μαύρη έρημος)  (Αναγνώστηκε 6355 φορές)

Αποσυνδεδεμένος GiorgosD

• Newbie
  • *
Να'μαι λοιπον στο αεροδρομιο του καιρου,πηγα και αγορασα βιζα και μετα αφου εδωσα τα στοιχεια μου περιμενα για την αποσκευη μου.
Βγηκα εξω και υποτιθεται θα με περιμενε καποιος απο το ξενοδοχειο..υποτιθεται,τελικα πηρα ταξι πηρα μια καρτα να μιλησω με το ξενοδοχειο(συνεννοηση μπουζουκι)..
Πολλη κινηση ο οδηγος ετρεχε λες και γεννουσα και επιτελους μετα απο μια ωρα εφτασα στο ξενοδοχειο.Ο Αντελ με υποδεχτηκε μου προσφερε νερο και μου εδειξε το δωματιο..
Για ξενωνας και κτιρια 120 ετων ηταν πολυ καθαρο,εκανα το μπανιο μου κυριος και επεσα για υπνο...Αργησα πολυ να κοιμηθω τα αυτοκινητα κορναρουν οπως στην ελλαδα σε γαμους αλλα εκει το κανουν συνεχεια,απο τις 8 το πρωι μεχρι τις δωδεκα το βραδυ..τελικα με πηρε ο υπνος και σηκωθηκα το πρωι να παρω το πρωινο μου,ενα αυγο βραστο τεσσερα κομματια μπαγκετα ενα βουτυρο μια μαρμελαδα ενα τριγωνο τυρακι και καφε...ο καφες ηταν το κατι αλλο...συναρπαστικη γευση.

Μετα με πηρε ο οδηγος και ξεκινησαμε για τις πυραμιδες,μπηκα στην παλιοτερη πυραμιδα στο dashur οπου υπηρχε ενα κατηφορικο δρομακι 65 μετρων στο οποιο μονο σκυφτος πας. Εγω πηγα πολυ γρηγορα με αποτελεσμα να πιαστω,η αμμωνια ασφυκτικη.Τελικα τα ειχαν παρει ολα δε προλαβα  :laugh:

Υστερα πηγαμε στο Sakkara οπου ενας ντοπιος μου εκανε ξεναγηση με εβγαλε φωτογραφιες..το φιλοδωρημα δε του αρεσε ομως..δε πειραζει θα του περασε..Μετα πηγαμε στο golden eagle bazaar αρχικα να παρω δυο καρτους,ετσι οπως με κανανε εφυγα με παπυρους και ενα καρτους,τα λεφτα λιγοστευαν και λογω συναλλαγματος με ειχανε ηδη γδυσει.
Μετα πηγα στη σχολη χαλιων του joser's να δω πως εφτιαχναν τα χαλια,ολος τυχαιως πουλουσαν κιολας,χωρις να το καταλαβω βρεθηκα να κανω παζαρια και τελικα πηρα και χαλακια..Ειπα στον οδηγο οτι ειχα φτιαξει την προικα μου οποτε μπορουσαμε να φυγουμε..φυγαμε για τις πυραμιδες της γκιζας..το show ειχε ηδη ξεκινησει..
Εκανα την πανοραμικη βολτα με την καμηλα δηλαδη την μεγαλη,τα ποδια μου ηδη πιασμενα μου εδωσαν και την ψηλοτερη καμηλα αντε λεω παμε γαιδουρακι μου,το ενα ονειρο ηδη γινοταν.Η μαγεια διαπερασε το μυαλο μου...η βολτα φανταστικη..οι πυραμιδες ενα απο τα λιγοστα θαυματα απλωνοταν μπροστα μου...τελικα περασε η ωρα και φυγαμε....
Θα πηγαιναμε για φαγητο σε ενα κεντρο οπου ετρωγε ο οδηγος με τη οικογενεια του....!!!Οπως καταλαβαινετε ο οδηγος ηταν τσακαλι...φαγαμε διαφορα φαλαφελ φουλια(ρεβυθια) μπασμπουσα και φερανε και διαφορες σαλατες χουμους μελιτζανες και ιστοριες..καπου στα 25 ευρω με καφεδες και γλυκο..επιστρεφω στο ξενοδοχειο αφου πηγα τραπεζα να δω που βρισκομαι..τελικα χανω την γη κατω απο τα ποδια μου,τελικα την ξαναβρισκω και επιστρεφω στο ξενοδοχειο..επομενος σταθμος αλεξανδρεια...αμ δε!!!
Το πρωι χτυπουσαν πορτες ξυπνητηρια εγω τιποτα...ημουν τοσο πιασμενος και κουρασμενος,η μερα χαθηκε δε πηγα πουθενα..και πως μου κοβει εμενα και παω για βαρκαδα στον νειλο...Ο ρομαντικος μπακουρης..τελοςπαντων γυρισα παλι πισω απο την ταχριρ οπου ριχνανε πετρες,εκαναν διαδηλωση αλλα εγω δε χαμπαριασα,αφου ψωνισα κατι γλυκα γυριζοντας ειδα ενα ντατσουν με ζαχαροκαλαμα και πολυ κοσμο...σταματησα και ηπια μια κουπα μπυρας μανγκο χυμο και αλλη μια ζαχαροκαλαμο.αφου δροσιστηκα γυρισα στο ξενοδοχειο..να φανταστειτε οτι περπατουσα σαν τον φορεστ γκαμπ..!!τοσο πιασιμο...

Πρωινο ξυπνημα αφου θα εφευγα για μινι σαφαρι λευκη μαυρη ερημο...6 και τεταρτο με πηγε ενας φιλος του αντελ στα κτελ...κοβω το εισητηριο μου κυριος και ανεβαινω στο υπγχρονο λεωφορειο οπου ο κλιματισμος δουλευε συνεχεια στο πολυ κρυο,ημουν και πιασμενος και το ταξιδι κρατησε 5 ωρες μεχρι την μπαχαρια οπου θα με επαιρνε ο οδηγος του σαφαρι..

Τελικα εφτασα και με μαζεψε ο οδηγος και με πηγε στο dessert house hotel...εκει με υποδεχτηκαν μου ετοιμασαν γευμα (κατι φασολακια λαδερα με ρυζι ) και αφου εφαγα ξεκινησαμε για ερημο εγω ο οδηγος ενας γιαπωνεζος και ενας ταιβανος...σαν ανεκδοτο...περασαμε απο μαυρη ερημο ενα βουνο απο κρυστλλα και τελος στο μεγαλειο της ερημου,λευκη ερημος αμμος και να καλυπτεται απο λευκη πετρα παντου..αξεχατο τοπιο,ο ηλιος επεφτε...

Ο οδηγος εστησε να κοιμηθουμε και εφτιαξε φαγητο..κοτοπουλο με ρυζι ρεβυθια κονσερβα,την καναμε ταρατσα και κατσαμε στη φωτια οπου ο οδηγος μας κερασε καθε ειδους τσαι(μεντα δυοσμο κα)..κατσαμε λοιπον και μιλουσαμε φανταστειτε συνεννοηση..ο οδηγος την επεσε και ακολουθησα και εγω,αφησα τα πατριωτακια να τα πουνε μεταξυ τους...
Η βραδυα μαγευτικη,κοιμομουν στην ερημο κατω απο τα στερια παρεα με κατι αλεπουδες που εκαναν εξερευνηση..αξιζε!!!
Το πρωι ξυπνησαμε πηραμε πρωινο στην ερημο και την καναμε με ελαφρα να προλαβουμε το λεωφορειο για πισω...Γυρισαμε στο χωριο χαιρετησαμε και φυγαμε...υστερα απο πεντε ωρες ξανα πισω στην αιγυπτο...Γυρισα στο ξενοδοχειο και αρχισα να μαζευω τα πραγματα...δεν ηθελα να φυγω αλλα δεν ηθελα να κατσω κιολας...
Εκανα την τελευταια βραδυνη βολτα και γυρισα να ξεκουραστω..επεσα για υπνο και το αλλο πρωι αεροδρομιο...ολος χαρα που γυρισα αλλα ταπι και ψυχραιμος...τελος!!!
(τα εισηρια κοστισαν 300 ευρω το σαφαρι 120 ο ξενωνας 100 και τα υπολοιπα η προικα και τα σουβενιρ..)
Να με συγχωρησετε αν δεν ημουν αρκετα περιγραφικος αλλα δυστυχως δε το εχω και πολυ...
Στο ταξιδι αυτο ημουν μονος αλλα ενιωθα καποιος να ειναι μαζι μου...

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2013, 21:38:40 μμ by dk »

Αποσυνδεδεμένος GiorgosD

• Newbie
  • *
Απ: Αίγυπτος (Κάιρο, Πυραμίδες, Λευκή & Μαύρη έρημος)
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 23, 2013, 19:53:29 μμ »
πως ανεβαζω φωτογραφιες τωρανες????

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • Φύλο: Άντρας
    • facebook/dktravelchat
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 23, 2013, 20:26:45 μμ »
Πολυ πιεση βρε παιδι μου... εχασες και την Αλεξανδρεια... :nea:
Για ανεβασμα φωτογραφιων, δες εδω http://www.travelchat.gr/forum/index.php/topic,4989.msg46441.html#msg46441

Αποσυνδεδεμένος elgeo2

• Hero Member
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 23, 2013, 21:08:53 μμ »
πολυ μου αρεσουν αυτες οι μικρες αποδρασεις .ειναι σαν ενα ονειρο. οταν γυρισεις συνειδητοποιεις που εισουν πριν δυο -τρεις νυκτες και ανεβαινει αμεσως η  ψυχολογια σου.
νομιζω οτι η αιγυπτος εχει πολλλλα να μας προσφερει και η ιστορια και ο πολιτισμος τους ειναι ηδη γνωστα σε μας τους ελληνες .
.ευχομαι συντομα και αλλα ταξιδια . :yahoo:

Αποσυνδεδεμένος GiorgosD

• Newbie
  • *
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 23, 2013, 21:22:44 μμ »
ανεβασα μερικες στην εκθεση..δεν ειναι τοσο καλλιτεχνικες αλλα θα διαλεξω τις καλυτερες..ηταν μεγαλο ονειρο και η αλεξανδρεια μου γλιτωσε για την ωρα μονο...

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
    • facebook/dktravelchat
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 23, 2013, 21:39:34 μμ »
Τις εβαλα μεσα στην ιστορια σου!!!! :good:

Αποσυνδεδεμένος GiorgosD

• Newbie
  • *
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 24, 2013, 14:48:48 μμ »
ευχαριστω πολυ δημητρη να εισαι καλα...

Συνδεδεμένος elina

• Διαχειριστής
  • Hero Member
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ταξιδεύω... άρα ζω!
    • Travelchat
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 24, 2013, 16:55:46 μμ »
Τι μου θύμησες τώρα... λατρεύω την Αίγυπτο (έχω πάει ήδη τρεις φορές και θα ξαναπάω σίγουρα!). Κρίμα που έχασες την Αλεξάνδρεια αλλά είναι μια ευκαιρία να ξαναπάς  :wink: Το σαφάρι άξιζε?
Ένα χαμόγελο αξίζει πολλά. Κάνει πλούσιο εκείνον που το παίρνει... χωρίς να κάνει φτωχότερο εκείνον που το δίνει!

Αποσυνδεδεμένος GiorgosD

• Newbie
  • *
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 24, 2013, 23:33:25 μμ »
το σαφαρι κοστισε 120 ευρω και ηταν στην ουσια μια διανυκτερευση στην ερημο και στασεις για φωτογραφιες..δεν το μετανιωσα βεβαια αλλα οπως θα ξερετε και εσεις θα μπορουσε να κοστιζει λιγοτερα..η εμπειρια της λευκης ερημου αξιζε γιατι ειναι ενα θεαμα που δε βρισκεις ευκολα..

Συνδεδεμένος McElk

• Hero Member
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 25, 2013, 19:12:33 μμ »
Να με συγχωρησετε αν δεν ημουν αρκετα περιγραφικος αλλα δυστυχως δε το εχω και πολυ...
                                                                Κάθε άλλο. Ήταν τόσο ζωντανή η αφήγηση σαν να ταξιδεύαμε μαζί σου.