Αποστολέας Θέμα: 100 και μία για Μποτσουάνα  (Αναγνώστηκε 19591 φορές)

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • Φύλο: Άντρας
    • facebook/dktravelchat
Απ: 100 και μία για Μποτσουάνα
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 30, 2011, 17:25:17 μμ »
Δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να ενθουσιαστεί ούτε καν όταν μπω στο αεροπλάνο...

Γιατι αυτο?
Υπαρχει καποιος λογος?

Αποσυνδεδεμένος micmic

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 01, 2011, 20:01:35 μμ »
Απλά δεν θεωρώ τίποτα σίγουρο μέχρι να πραγματοποιηθεί. Άλλωστε και η προετοιμασία από μόνη της είναι απολαυστική. Δηλαδή το να ονειρεύεσαι και να σχεδιάζεις ταξίδια σου δίνει από μόνο του πολλά πράγματα, ακόμα κι αν το ίδιο το ταξίδι δεν πραγματοποιηθεί. Θα έλεγα μάλιστα ότι πνευματικά κερδίζεις περισσότερο από όσα σχεδιάζεις πριν το ταξίδι και από όσα αναπολείς και αναλύεις μετά. Το ίδιο το ταξίδι είναι περισσότερο μια γιορτή για τις αισθήσεις.

Αποσυνδεδεμένος evi

• Hero Member
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 02, 2011, 00:15:47 πμ »
Παράθεση
Άλλωστε και η προετοιμασία από μόνη της είναι απολαυστική

Εδώ συμφωνώ απόλυτα! Το ταξίδι έχει τρεις όμορφες στιγμές: το πριν, το κατά την διάρκεια και το μετά. Και οι τρεις είναι όμορφες κατά την γνώμη μου:το πριν είναι όλη η αναμονή και η οργάνωση , το κατά την διάρκεια περνάει τόσο γρήγορα και μαγευτικά που δεν το καταλαβαίνεις, το μετά έχει πάλι την δική του χάρη, αναπολείς, δείχνεις φωτογραφίες στον κόσμο, προσπαθείς να μαζέψεις τα συντρίμια σου για να αρχίσεις ένα καινούριο ταξίδι από την αρχή!

Αποσυνδεδεμένος micmic

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 04, 2011, 10:11:06 πμ »
Μετά από πολλά email και ταχυδακτυλουργικά με τις ημερομηνίες, τελικα οριστικοποιήθηκε το πρόγραμμα της πρώτης εβδομάδας. Τελικά το ταξίδι θα περιλαμβάνει και ολίγον από Ζιμπάμπουε:

6/8 - Άφιξη στο Maun, αναχώρηση για Planet Baobab (salt pans ride & overnight, meerkats, baobab walk)
8/8 - Αναχώρηση από Planet Baobab για Kasane. Διανυκτέρευση εκεί.
9/8 - Αφήνουμε το αυτοκίνητο στο Kasane και περνάμε στη Zimbabwe όπου ξεκινάμε walking safari στο πάρκο Hwange με τον Leon Varley.
11/8 - Αργά το απόγευμα επιστρέφουμε στους καταρράκτες Victoria όπου και διανυκτερεύουμε
12/8 - Διάφορες δραστηριότητες στους καταρράκτες και εκεί γύρω (ίσως Lion Walk, Devil's Pool κτλ). Επιστροφή στο Kasane πριν κλείσουν τα σύνορα.
13/8 - Επιστροφή στο Maun. Από κει και πέρα το πρόγραμμα συνεχίζεται όπως στο πρώτο ποστ.

Εκ των υστέρων φαίνεται ότι θα μπορούσα να έχω κάνει ελαφρώς καλύτερη οργάνωση: Θα μπορούσαμε να πετάξουμε κατευθείαν στο Kasane, και να παραλάβουμε και να επιστρέψουμε το αυτοκίνητο από εκεί (μέσω της Bushlore, που είναι η μοναδική σοβαρή εταιρεία ενοικίασης camping 4x4 με έδρα το Kasane). Ωστόσο όταν έφτιαξα το αρχικό πρόγραμμα δεν ήταν στις σκέψεις μου ούτε οι καταρράκτες Victoria ούτε το walking safari (τα άφηνα για άλλη χρονιά). Όταν είδα κάπου στο ίντερνετ να αναφέρεται ο Leon Varley και τα walking safaris που οργανώνει, επικοινώνησα μαζί του, περισσότερο για να έχω μια ιδέα για κάποιο επόμενο ταξίδι. Αλλά τελικά είδα ότι υπήρχε διαθεσιμότητα και γι'αυτον τον Αύγουστο, και με λίγες μετατροπές οι ημερομηνίες θα ταίριαζαν μια χαρά στο πρόγραμμά μας. Όχι μόνο αυτό, αλλά κατά πάσα πιθανότητα αυτό το τριήμερο walking safari θα είναι private, δηλαδή οι μοναδικοί πελάτες θα είμαστε εγώ και η φίλη μου. Έχοντας την περιορισμένη μεν, υπέροχη δε εμπειρία των τρίωρων walks στο Kruger, ήταν αδύνατον να αντισταθώ σε μια τέτοια ευκαιρία. Η φίλη μου απο την άλλη είναι περισσότερο ενθουσιασμένη με τους καταρράκτες και με το ότι θα πάρει αγκαλιά κάποιο λιονταράκι :D

Αποσυνδεδεμένος evi

• Hero Member
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 05, 2011, 00:55:28 πμ »
Στα Victoria Falls θα πάτε και στο πάρκο με τα λιονταράκια;;; Το ζαχαρώνω και ευτό εδώ και πολύ καιρό!!! :bigr: Βρήκα ένα εθελοντικό πράγραμμα στην Ζιμπάμπουε που έχει να κάνει με λιονταράκια και όλοι οι φίλοι μου με κοροιδεύουν ότι θα με φάνε τα λιοντάρια! :laugh: Πιο όμορφη ήπεροις δεν υπάρχει!! Σε χαίρομαι φίλε μου!! Και ακολουθώ τα σχέδια σου!!

Αποσυνδεδεμένος micmic

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 05, 2011, 01:21:49 πμ »
Ναι, θα πάμε κι εκεί. Κάπως έτσι είναι:

Εγώ έχω βέβαια τις επιφυλάξεις μου, αλλά το θέμα είναι πολύ πολύ πολύ μεγάλο. Υποτίθεται ότι αυτά τα λιοντάρια μετά πάνε σε προγράμματα αναπαραγωγής ώστε να βγει μια επόμενη γενιά που να μπορεί να ζήσει ελεύθερη. Επίσης υποτίθεται ότι αυτά τα λιοντάρια τα έχουν μεγαλώσει από μικρά τα οποία έχουν διασωθεί από διάφορες δύσκολες καταστάσεις. Ωστόσο υπάρχουν και αυτοί που λένε ότι αυτά τα λιοντάρια εκτρέφονται στην Νότια Αφρική ειδικά για τέτοιες επαφές με ανθρώπους και από μια ηλικία και μετά μεταφέρονται σε κυνηγετικά πάρκα όπου και πληρώνουν κάποιοι για να τα κυνηγήσουν και να τα σκοτώσουν. Έχω παρακολουθήσει πολλές συζητήσεις στο ίντερνετ σχετικές με το τί συμβαίνει τελικά σε αυτά τα λιοντάρια και κατά πόσον έχουν διαφορετική τύχη αυτά στη Ζιμπάμπουε από αυτά αντίστοιχων πάρκων στη Νότια Αφρική.

Ύστερα υπάρχει και εκείνη η μερίδα που τάσσεται ανοιχτά υπέρ του κυνηγιού ως μέσου διατήρησης της άγριας ζωής, και δεν μπορώ να πω ότι δεν έχουν επιχειρήματα. Το κράτος παίρνει ένα μεγάλο μέρος των χρημάτων για τα ζώα που σκοτώνονται απο κυνηγούς, και αυτά τα χρήματα ίσως να είναι ζωτικής σημασίας για την διατήρηση των εθνικών πάρκων. Επίσης, πολλά πάρκα αναγκάζονται να θανατώνουν πολλά ζώα λόγω υπερπληθυσμού και καταστροφής οικοσυστημάτων. Στο Serengeti ανά μερικά χρόνια σκοτώνουν πολλές χιλιάδες γκνου και μοιράζουν το κρέας στους ντόπιους. Στο Kruger υπάρχουν σκέψεις για θανάτωση ελεφάντων - ο αριθμός τους μεγαλώνει πολύ και καταστρέφουν το οικοσύστημα (οι μαζικές στειρώσεις είναι ακόμα ακατόρθωτες). Κάποιοι λένε ότι αυτά τα ζώα που ούτως ή άλλως θανατώνονται, καλό είναι να αποφέρουν κάποιο έσοδο στο κράτος. Έσοδο που θα πάει στην συντήρηση και την προφύλαξη των πάρκων. Το ίδιο λένε και για κάποια ηλικιωμένα ζώα, ακόμα και από απειλούμενα είδη, που ούτως ή άλλως έχουν περιορισμένη ζωή.

Το θέμα γίνεται ακόμα πιο πολύπλοκο αν σκεφτούμε ότι κάποιοι από τους παράγοντες που περιόριζαν τον πληθυσμό των άγριων ζώων με φυσικό τρόπο έχουν περιοριστεί σημαντικά. Π.χ. το βακτηρίδιο του άνθρακα καταπολεμάται δραστικά σε πολλές περιοχές της Αφρικής, όμως αυτό ήταν υπεύθυνο για πολλές επιδημίες που μείωναν δραστικά τον πληθυσμό κάποιου είδους όταν αυτός αυξανόταν υπερβολικά. Παλιά ήταν ίσως φυσιολογικό να εκλειψει τελείως ένα είδος από μια μεγάλη περιοχή και μετά από κάποια χρόνια να επανέλθει. Τώρα όμως δεν είναι δυνατόν να αφήσει κάποιο πάρκο όλες π.χ. τις ζέβρες του να χαθούν από κάποια αρρώστια. Οι μεγάλοι διάδρομοι των ζώων που διέτρεχαν την Αφρική από άκρη σ'άκρη δεν υπάρχουν πια. Οι μεταναστεύσεις είναι πλέον πολύ περιορισμένες.

Τέλος πάντων, αυτά τα θέματα είναι φοβερά δύσκολα και πολύπλοκα και παρόλο που έχω διαβάσει αρκετά πράγματα, άκρη δεν έχω βγάλει ακόμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2011, 05:14:10 πμ by dk »

Αποσυνδεδεμένος evi

• Hero Member
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 06, 2011, 01:31:01 πμ »
Συμφωνώ ότι πιάνουμε θέματα που είναι πολύπλευρα και όπως και αν τα σκεφτείς, άκρη δεν βγάζεις ακριβώς! Και μόνο όμως η σκέψη ότι θα βρεθώ τόσο κοντά στα αγαπημένα μου πλάσματα με κάνει να το φαντασιώνομαι συνέχεια! Η Αφρική για μένα _ το ελάχιστο που την έζησα_ ήταν ο παράδεισος! Ανυπομονώ την στιγμή που θα ξαναβρεθώ εκεί και ήδη το ψάχνω! Δεν συγκρίνεται με οτιδήποτε άλλο έχω ζήσει στον κόσμο!

Αποσυνδεδεμένος micmic

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 06, 2011, 10:13:16 πμ »
Ωχ! Οι πρώτες σοβαρές ενδείξεις Mal d'Afrique! Προσοχή γιατί μπορεί να χειροτερέψει... τα επόμενα συμπτώματα είναι να βλέπεις ταινίες γυρισμένες στην Αφρική, να διαβάζεις σχετικά βιβλία, να παρακολουθείς ντοκιμαντέρ και να ψάχνεις στο ίντερνετ για τα καλύτερα trip reports. Ακολουθεί η φάση όπου ο σχεδιασμός και η οργάνωση του επόμενου ταξιδιού διαρκούν από τη στιγμή της επιστροφής μέχρι να φτάσει η ώρα να ξαναφύγεις. Κάποιες ανίατες περιπτώσεις σχεδιάζουν τη μόνιμη μετεγκατάστασή τους στη Μαύρη Ήπειρο. Και φυσικά υπάρχουν κι αυτοί που την έχουν πραγματοποιήσει ήδη :bigr:

Αποσυνδεδεμένος evi

• Hero Member
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 07, 2011, 21:59:52 μμ »
Παράθεση
Προσοχή γιατί μπορεί να χειροτερέψει... τα επόμενα συμπτώματα είναι να βλέπεις ταινίες γυρισμένες στην Αφρική, να διαβάζεις σχετικά βιβλία, να παρακολουθείς ντοκιμαντέρ και να ψάχνεις στο ίντερνετ για τα καλύτερα trip reports.

Είμαι ακριβώς σε αυτήν την φάση: ταινίες, βιβλία και ντοκυμαντέρ προς το παρόν!! :laugh: Έχω την αίσθηση ότι θα χειροτερέψει!!! :laugh:

Αποσυνδεδεμένος micmic

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 30, 2011, 11:36:40 πμ »
Μια πρώτη ανάλυση του κόστους για δύο άτομα:

Campsites & Park Fees - 950 ευρώ
Αεροπορικά - 1950 ευρώ
Oddballs Enclave και πτήσεις πάνω από το Okavango - 1700 ευρώ
Ichobezi Safari Boat (διήμερη κρουαζιέρα) - 1600 ευρώ
Planet Baobab - 700 ευρώ
Ενοικίαση camping 4x4 - 2750 ευρώ
Thebe River Lodge - 130 ευρώ
Kaziikini Rondavel - 40 ευρώ
Δραστηριότητες στη Zimbabwe - 1250 ευρώ (περιλαμβάνει τριήμερο walking safari, lion walk, ένα βράδυ στο Pamusha Lodge, μεταφορές από και προς Kasane)

Σύνολο περίπου 11.000 προς το παρόν. Τα επιπλέον έξοδα θα είναι τοπικά, δηλαδή κυρίως βενζίνη και προμήθειες για τις ημέρες του κάμπινγκ, ενοικίαση δορυφορικού τηλεφώνου, έξοδα κινητού, άλλες δραστηριότητες, σουβενίρ κτλ.