Αποστολέας Θέμα: 100 και μία για Μποτσουάνα  (Αναγνώστηκε 19590 φορές)

Αποσυνδεδεμένος panpan

• Hero Member
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 100 και μία για Μποτσουάνα
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 30, 2011, 11:58:57 πμ »
αρκετα τσουχτερο το ποσο
60 και κατι εμειναν.

Αποσυνδεδεμένος micmic

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 30, 2011, 12:51:19 μμ »
Για την ακρίβεια: http://www.timeanddate.com/counters/fullscreen.html?mode=a&year=2011&month=8&day=5&hour=17&min=30&sec=0&p0=26  :clap:

Αυτό που ανεβάζει τις τιμές ειναι η ανεξαρτησία και αποφυγή των γκρουπ. Υπάρχουν βέβαια και αρκετά πιο φτηνοί τρόποι αν θες να είσαι μόνος σου και τελείως ανεξάρτητος... αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Πάντως είναι πολύ συνηθισμένο να πληρώνουν κάποιοι ΠΟΛΥ περισσότερα και ΧΩΡΙΣ να έχουν ανεξαρτησία. Είναι προφανές στο Fodors αυτό...

Πάντως υπάρχουν και πράγματα που είναι πολύ φτηνά γι αυτό που προσφέρουν. Π.χ. το τριήμερο walking safari (fully backed up) στο Hwange στοιχίζει 400 ευρώ το άτομο, και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα υπάρχουν άλλοι guests. Χαμηλότερη τιμή για walking safari βρίσκει κανείς μονο στο Kruger, και εκεί δεν είναι fully backed up (πρέπει να έχεις δικές σου σκηνές κτλ) και είναι και σε γκρουπ 8 ατόμων. Παρόμοιο walking safari με τον Robin Pople στη Ζάμπια μπορεί να στοιχίζει 5 φορές παραπάνω και πάλι με γκρουπ. Γενικά η Ζιμπάμπουε προσφέρει πολυ καλή σχέση τιμής-ποιότητας για κάθε είδους σαφάρι.

Άμα το δει κανείς βέβαια από άλλη σκοπιά, 400 ευρώ το άτομο για 3 μέρες είναι κι αυτά υπερβολικά. Εγώ π.χ. δεν τα έδινα με τίποτα για να πάω σε ένα ελληνικό νησί για 3 μέρες, ούτε καν σε μια ευρωπαϊκή πρωτεύουσα. Αλλά αυτό είναι διαφορετικό... πολύ διαφορετικό...

Αποσυνδεδεμένος micmic

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 21, 2011, 23:00:04 μμ »
Ένα κολάζ από τα μέρη που θα μείνουμε:

Αποσυνδεδεμένος fei

• Hero Member
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 21, 2011, 23:22:59 μμ »
 Βάλτε με στη βαλίτσα σας...

Αποσυνδεδεμένος micmic

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 22, 2011, 00:02:13 πμ »
Να σε βάλουμε, αλλά με τόσα αεροπλάνα που θα αλλάξουμε υπάρχει κίνδυνος να ξεμείνεις σε κανένα αεροδρόμιο :D

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
    • facebook/dktravelchat
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 22, 2011, 00:05:10 πμ »
Να σε βάλουμε, αλλά με τόσα αεροπλάνα που θα αλλάξουμε υπάρχει κίνδυνος να ξεμείνεις σε κανένα αεροδρόμιο :D

Και να 'ναι το "Βενιζελος" αυτο λεει... χαρα που θα κανει η fei...  :mad: :diablo: ...  :laugh:

Αποσυνδεδεμένος fei

• Hero Member
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 23, 2011, 00:47:31 πμ »
Γιατί πειράζει να είναι κανένα άλλο???Κι από κει κάπου θα βρω εγώ να πάω dk... :kiss: Αν και θα είμαι καλή παρεούλα θα σας προσέχω και τα πράγματα,σκεφτείτε το!

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
    • facebook/dktravelchat
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 23, 2011, 04:21:23 πμ »
Γιατί πειράζει να είναι κανένα άλλο???Κι από κει κάπου θα βρω εγώ να πάω dk... :kiss: Αν και θα είμαι καλή παρεούλα θα σας προσέχω και τα πράγματα,σκεφτείτε το!

Δεν καταλαβες... εννοω να αλλαξεις τοσα αεροδρομια και μετα απο πολλες ωρες πτησεις ν¨ανοιξεις τη βαλιτσα και να βρεθεις παλι στο "Βενιζελος"... χαρα που θα κανεις εεε... :diablo:

Αποσυνδεδεμένος micmic

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 24, 2011, 19:48:31 μμ »

Εδώ που τα λέμε χρειάζεται μια έξτρα προσοχή στα πράγματα καθότι προβλέπεται να μετακινηθεί πλήθος τεχνολογικού εξοπλισμού :D Τουλάχιστον 2 φωτογραφικές, έξτρα φακοί, steadicam, φορητός εκτυπωτής, laptop, κυάλια, κινητά, φακοί, φορτιστές μπαταριών, gps, δορυφορικό τηλέφωνο, φορτιστές τοίχου και αυτοκινήτου για όλα αυτά...

Σήμερα διάβασα και ότι σκοτώθηκε από ελέφαντα ένας οδηγός ελεφάντων στο Kapama Game Reserve στη Νότια Αφρική. Έχω κάνει elephant back safari εκεί και τα πράγματα ήταν πολύ ήρεμα. Δύσκολο να πιστέψεις το πώς ζώα που φαίνονται τόσο ήρεμα και τα οποία είναι για χρόνια μαζί με ανθρώπους, μπορούν ξαφνικά να γίνουν τόσο βίαια. Βέβαια ο ελέφαντας που σκότωσε τον οδηγό, ενώ παλιότερα ανήκε στην ομάδα των elephant back safaris, τον τελευταίο καιρό ζούσε τελείως ελεύθερος. Απλά καμμιά φορά συνόδευε τους υπόλοιπους ελέφαντες όταν έκαναν τη βόλτα με τους τουρίστες. Έτσι έγινε και χτες το πρωί, αλλά σε κάποια φάση πήρε ανάποδες...

Σε τέτοιες περιπτώσεις σκέφτεται βέβαια κανείς ότι τα άγρια ζώα παραμένουν πάντα άγρια, αλλά από την άλλη... λίγες είναι οι περιπτώσεις που έστριψε η βίδα σε ανθρώπους και άρχισαν να σκοτώνουν όποιον βρήκαν μπροστά τους;

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
    • facebook/dktravelchat
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 26, 2011, 16:34:09 μμ »

Σε τέτοιες περιπτώσεις σκέφτεται βέβαια κανείς ότι τα άγρια ζώα παραμένουν πάντα άγρια

Γι' αυτο να προσεχεις εκει κατω που θα πας...
Ποσες μεινανε?