ΑρχικήForumΒοήθειαGalleryΑναζήτησηΣύνδεσηΕγγραφή

Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Μάιος 20, 2019, 04:54:40 πμ

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση

News
Επισκεφθείτε την Φωτογραφική Gallery. Δείτε φωτογραφίες μελών, ψηφίστε και σχολιάστε. Ανεβάστε φωτογραφίες από τα ταξίδια σας!!

Stats
79384 μηνύματα σε 3611 θέματα από 2374 μέλη
Τελευταίο μέλος: george12
+  TravelChat - Ταξιδιωτικό Forum
|-+  Περί Ταξιδίων...
| |-+  Ταξιδεύοντας στην Ελλάδα
| | |-+  Επτάνησα
| | | |-+  Απορίες για Κεφαλονιά
« προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 Κάτω Εκτύπωση
Θέμα: Απορίες για Κεφαλονιά  (Αναγνώστηκε 18702 φορές)
Kicky
Sr. Member
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

"πες μου ποιο φόβο αγάπησες πάλι..."

« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 14, 2010, 16:05:04 μμ »

Evi, η Σκάλα είναι ένα συμπαθητικό χωριό με μια πολύ όμορφη παραλία. Μεγάλη σε μήκος, έχει beach bar, ξαπλώστρες, watersports στη μια πλευρά - και πάααααρα πολύ χώρο για να αράξεις μακριά από το πλήθος από την άλλη. Το χωριό έχει αρκετά καλά εστιατόρια & barάκια - οι θαμώνες είναι ως επί το πλέιστον Άγγλοι. Δες αν υπάρχει ακόμη το Nero, είναι ένα μικρό μπαράκι που το έχει (είχε τουλάχιστον!) ένας τρελός Ιρλανδός ο Ρόμπερτ! Μακράν το πιο ωραίο baileys coffee που έχω πιεί στη ζωή μου. Επίσης στη Σκάλα βρίσκονται τα ερείπια ενός ρωμαϊκού σπιτιού με πολύ ενδιαφέροντα ψηφιδωτά που αξίζει τον κόπο να επισκεφτείς.

Σε περίπτωση που βαρεθείς και ελλείψει αυτοκινήτου - μια καλή λύση είναι να απευθυνθείς σε κάποιο από τα τοπικά ταξιδιωτικά γραφεία και να κλείσεις ένα island tour. Αυτά τα ημερήσια πακετάκια περιλαμβάνουν το σπήλαιο της Δρογκαράτης, το λιμνοσπήλαιο της Μελισσάνης, την Αγία Ευφυμία, μια σύντομη στάση στο Μύρτο & το Φισκάρδο! - έτσι για να πάρεις μια ιδέα και να έχεις λόγους να επιστρέψεις στο νησί (για πιο πολλές μέρες και με αμάξι! laugh)
Καταγράφηκε
dk
Γενικός Συντονιστής
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 14, 2010, 16:08:33 μμ »

Επίσης στη Σκάλα βρίσκονται τα ερείπια ενός ρωμαϊκού σπιτιού με πολύ ενδιαφέροντα ψηφιδωτά που αξίζει τον κόπο να επισκεφτείς.

Εκαναν ανακαινιση... εβαλαν πλακακια. mocking
Καταγράφηκε

evi
Hero Member

« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 14, 2010, 20:22:14 μμ »

Kicky,

Τα νέα είναι πολύ καλά, μου αρέσει η περιγραφή της Σκάλας. Και η ιδέα της ημερήσιας εκδρομής πάλι πολύ καλή. Όπως λες και εσύ μια ιδέα σίγουρα θα πάρω από το χρώμα του νησιού. Από τα Επτάνησα μέχρι τώρα είχα πάει μόνο Ζάκυνθο ( πάρα πολλές φορές λόγω καταγωγής της μητέρας μου), Κέρκυρα και Λευκάδα. Οπότε μόλις άκουσα για Κεφαλονιά ενθουσιάστηκα με την ιδέα ότι θα δώ κάτι καινούριο. Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες.  good
Καταγράφηκε
manelaki
Hero Member

Φύλο: Γυναίκα

Ι ♥ London

« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 24, 2010, 14:54:52 μμ »

Βοηθησα μια φιλη που θα παει κεφαλονια να βρουμε ωραια μερη και σας παραθετω εδω οσα βρηκα...ισως φανουν χρησιμα καποτε.

ΠΑΡΑΛΙΕΣ

Μύρτος
Αϊ Χέλης
Ξί-Ληξούρι
Φώκι-Φισκάρδο
Δαφνούδι-Φισκάρδο
Έμπλυση-Φισκάρδο
Άσσο-στο χωριό Άσσος
Αντίσαμος-μετα τη Σάμη
Πετανοί-Ληξούρι
Αλατιές-Φισκάρδο

ΧΩΡΙΑ

Φισκάρδο
Ληξούρι
Άσσος
Σάμη
Αγία Ευθυμία

ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ

Λίμνη Μελισσάνης -λίγο έξω από τη Σάμη
Σπήλαιο Δρογκαράτη -κοντά στην Σάμη
Το Φανάρι των Αγίων Θεοδώρων-2,5 χιλιομέτρων από το Αργοστόλι
Καταβόθρες-Αργοστόλι

ΡΟΜΑΝΤΙΣΜΟΣ
μην παραλείψετε:
- Βαρκάδα στη Λίμνη Μελισσάνη. η βαρκάδα στη φωτισμένη Λίμνη αποτελεί μοναδική εμπειρία.
- Να δείτε το ηλιοβασίλεμα στην περιοχή της Κηπουργιάς (Μονή Κηπουραίων και γύρω περιοχή). Η βουτιά του ήλιου μέσα στη θάλασσα βάφει τον ουρανό με πορτοκαλί, μωβ και ροζ ανταύγιες.
- Να οδηγήσετε στο δρόμο από το Μύρτο προς τη χερσόνησο της Παλικής κατά τη δύση του ηλίου. Και πάλι θα απολαύσετε ένα υπέροχο ηλιοβασίλεμα, αρκεί να μην παρασυρθείτε από αυτό και να έχετε το νου σας στις πολλές στροφές και τους απότομους γκρεμούς.
- Βόλτα στο Κάστρο Αγ. Γεωργίου και έπειτα δείπνο ή ποτό υπό το φως των κεριών με θέα στην πεδιάδα και το Ιόνιο.
- Να ανακαλύψετε δυσπρόσιτες και ερημικές παραλίες (όπως η Γιαγάνα στο Νεοχώρι Ερισσόυ).
- Να κάνετε βόλτα στο γκλάμουρους Φισκάρδο για να κλέψετε λίγη από τη λάμψη των διασήμων που αράζουν εκεί τα σκάφη τους.

ΜΗΝ ΧΑΣΕΤΕ
Τα must του ταξιδιού σας στην Κεφαλλονιά είναι:
1. Η Λίμνη Μελισσάνη
2. Η βόλτα στο Φισκάρδο
3. Επίσκεψη στη Μονή Κηπουραίων για την υπέροχη θέα και το ηλιοβασίλεμα
4. Το Κάστρο του Αγ. Γεωργίου
5. Η παραλία του Ξι.
6. Να δοκιμάσετε τις παραδοσιακές πίτες (κυρίως την κρεατόπιτα), την αστακομακαρονάδα, τα φρέσκα ψάρια και το κρασί Ρομπόλα.

Kicky αν εχεις καποια προταση ή εμπερια απ'τα παραπανω πες μου  smile
Καταγράφηκε

Η ευτυχία δεν έρχεται έτσι. Η ευτυχία είναι συνέπεια προσωπικής προσπάθειας.
Παλεύεις, αγωνίζεσαι, επιμένεις και, καμιά φορά, κάνεις ακόμα και το γύρο του κόσμου για να τη βρείς !
evi
Hero Member

« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 25, 2010, 01:16:46 πμ »

Εμένα πάντως με βοηθάς πολύ με τις επισημάνσεις σου για την Κεφαλονιά. Και καλά που μου το θύμισες: πρέπει να τηλεφωνήσω στο ξενοδοχείο να κλέισω ημερομηνίες πότε θα πάω τελικά.
Καταγράφηκε
coolalexis
Hero Member

Φεύγω...πάλι!

« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 26, 2010, 00:35:45 πμ »

ΠΑΡΑΛΙΕΣ

Μύρτος
Αντίσαμος-μετα τη Σάμη
Πετανοί-Ληξούρι

πανέμορφες παραλίες

ΧΩΡΙΑ

Φισκάρδο
Άσσος

τέλεια χωριά

ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ

Λίμνη Μελισσάνης -λίγο έξω από τη Σάμη

πανέμορφο αλλά και πανάκριβο εισιτήριο
ΜΗΝ ΧΑΣΕΤΕ
6. Να δοκιμάσετε τις παραδοσιακές πίτες (κυρίως την κρεατόπιτα), την αστακομακαρονάδα, τα φρέσκα ψάρια και το κρασί Ρομπόλα.

drink1 drink1 drink1 drink1 drink1
Καταγράφηκε
manelaki
Hero Member

Ι ♥ London

« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 26, 2010, 00:37:22 πμ »

πετυχημενα οσα βρηκα δηλαδη ε? ελπιζω να τα αξιοποιησει  bigrin
Καταγράφηκε

Παλεύεις, αγωνίζεσαι, επιμένεις και, καμιά φορά, κάνεις ακόμα και το γύρο του κόσμου για να τη βρείς !
coolalexis
Hero Member

Φεύγω...πάλι!

« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 26, 2010, 00:52:46 πμ »

πιστεύω οτι αν παέι κάποιος για λίγες μέρες είναι αυτά που πρέπει οπωσδήποτε να δει...
Καταγράφηκε
manelaki
Hero Member

Ι ♥ London

« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 26, 2010, 01:09:02 πμ »

Ε ειναι και μεγαλο νησι.... Θες μπολικες μερες για να γυρισεις ακομα και τα βασικα...
Καταγράφηκε

evi
Hero Member

« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 26, 2010, 02:20:09 πμ »

Παιδιά, ας κάνω την αρχή και μετά έπεται δεύτερο ταξιδάκι. Σήμερα ήρθε στο γραφείο μια κυρία από την Κεφαλονιά και ρώτησα την γνώμη της, μου είπε ότι γενικά το νοτιοανατολικό κομάτι του νησιού είναι αρκετά όμορφο. Μου είπε αρκετά καλά λόγια για την Σκάλα επίσης. Θα δω πως θα το κάνω: είτε θα γίνει πιο ρηλάξ και θα μείνω μόνο στην περιοχή ( μέσα στο ίδιο το ξενοδοχειακό συγκρότημα και στην Σκάλα) , είτε θα πάρω ένα σακίδιο και θα δω τι περισσότερο μπορώ να δω. Συνήθως κάνω το δεύτερο ( τουλάχιστον στο εξωτερικό), αλλά αυτή η χρονιά ήταν ιδιαίτερα δύσκολη και σκέφτομαο μήπως ο οργανισμός μου έχει τελικά ανάγκη την δεύτερη λύση!!Αραλίκι στην παραλία αγκαλιά με ένα βιβλίο!!! reading
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 Πάνω Εκτύπωση 
« προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: