ΑρχικήForumΒοήθειαGalleryΑναζήτησηΣύνδεσηΕγγραφή

Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Αύγουστος 24, 2019, 22:21:40 μμ

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση

News
Επισκεφθείτε την Φωτογραφική Gallery. Δείτε φωτογραφίες μελών, ψηφίστε και σχολιάστε. Ανεβάστε φωτογραφίες από τα ταξίδια σας!!

Stats
79415 μηνύματα σε 3614 θέματα από 2375 μέλη
Τελευταίο μέλος: JohnBo
+  TravelChat - Ταξιδιωτικό Forum
|-+  Ταξιδιωτικά Επίκαιρα - Ανακοινώσεις - Προσφορές
| |-+  Μας Ενδιαφέρουν
| | |-+  Στις αγορές του κόσμου... πληροφορίες για shopping
« προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 Κάτω Εκτύπωση
Θέμα: Στις αγορές του κόσμου... πληροφορίες για shopping  (Αναγνώστηκε 31885 φορές)
famek
Hero Member
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ/ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ

« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 10, 2010, 14:21:10 μμ »

επισης στη μαλαισια πολυ φτηνες και καλες μασκες προσωπου με αλοη και οχι μονο και ειδη ζωγραφικης πχ πινελα και χαρτια απο ριζοχαρτο...
και πολλα κουτια με διαφορα ειδη συσκευασιας   

Καταγράφηκε

OΧΙ ΣΤΗΝ ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ
xenia
Hero Member

« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 10, 2010, 19:39:56 μμ »

thankyou Σοφια.
Καταγράφηκε
dk
Γενικός Συντονιστής
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 11, 2010, 20:13:24 μμ »

Εδω υπαρχει κατι αναλογο Tι ''souvenirs'' αγοράζετε στα ταξίδια σας?
Καταγράφηκε

xenia
Hero Member

« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 11, 2010, 20:17:10 μμ »

Αγοραζω μπαχαρικα για την κουζινα μου απο τις αραβικες χωρες που επισκεπτομαι και απο το Μαροκο πηρα λαδι Argan.
Καταγράφηκε
dk
Γενικός Συντονιστής
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 13, 2010, 18:00:08 μμ »

στις αγορες του κοσμου.πληροφοριες για σοπιγκ...
γεια σας ειπα να αρχισω ενα αρθρο με πληροφοριες για τις αγορες απο ολο το κοσμο..ξερω πολλοι εδω λατρευουν τα μουσεια και καλα κανουν αλλα παιδια καλο ειναι οταν γυριζουμε στην ελλαδα να χουμε μαζι μας και κατι να θυμομαστε.

Μ'εχεις εντυπωσιασει πραγματικα, που βρισκεις χρονο για επισκεψεις σε πολυκαταστηματα, markets, αγορες, παζαρια κλπ...αλλα και που θυμασαι τι πηρες, απο που το πηρες και ποσο το πηρες!!
Εχω αρκετα ταξιδια στο ενεργητικο μου, λιγα ομως μακρια απο την Ευρωπη ωστε να μπορω να βρω χρησιμα και φτηνα πραγματα.
Στην Ευρωπη λοιπον οι αγορες μας περιοριζονται σε ειδη ενδυσης και υποδησης απο αθλητικα καταστηματα Adidas, Nike κλπ...σε περιοδους εκπτωσεων και παντα συγκρινοντας τις τιμες με την ελληνικη αγορα.

Εκτος Ευρωπης εχω αρκετα ταξιδια σε Αραβικες χωρες της Ασιας (Μεση Ανατολη) και της Αφρικης.
Εκει λοιπον περιοριζομαι σε καποια σουβενιρ απλα για να θυμαμαι το περασμα μου απο τη χωρα.
Η xenia ομως οπως εγραψε και παραπανω, αγοραζει μπαχαρικα αλλα και τραπεζομαντηλα, καρε, σεμεδακια, μεταξωτα φουλαρια κλπ...σε περιεργα σχεδια και χρωματα που ισως δεν θα μπορουσε να βρει στην Ελλαδα. smile

Καταγράφηκε

famek
Hero Member

« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 13, 2010, 18:04:15 μμ »

ειναι απλο περπαταω παρα πολυ οταν ταξιδευω δεν τρωω καν μπορει και 11 η 12 ωρες τη μερα  να περπαταω ... ...και λατρευω  να βλεπω πραγματα κυριως περιεργα..... οτι γραφω δεν σημαινει οτι τα ψωνιζω κιολας... και παρα πολλα ξεχναω απο τις αγορες που τα πηρα...
δεν συγκρατω ξενα ονοματα ..αλλα σημειωνω...
Καταγράφηκε

OΧΙ ΣΤΗΝ ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ
famek
Hero Member

« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 09, 2010, 16:36:44 μμ »

ουσμπεκισταν
χιβα πανεμορφα ξυλογλυπτα φτηνα  με σκαλισματα 4-5ε  ως 25ε οι ξυλογλυπτες κορνιζες... μαστ το ειδικο πρωτοτυπο ξυλογλυπτο που κανει 5 διαφορετικες στασεις και ειναι για να βαζεις επανω το κορανι... γιατι δεν πρεπει λεει να ακουμπησει σε τραπεζι.... τι μαθαινουμε....
γενικα κεντηματα σουζανι.... απο 55ε μεχρι   200ε και δεν ειναι φτηνα...τσαντε μπλουζακια... νεσσεσερ...
μπουχαρα.... τα περιβοητα χαλια ..πανακριβα σκεφτητε 30-50 εκασ  280ε..... πανακριβα... βεβαια αν πας χωρις την παρουσια αρχηγου [το τουριστικο μας πηγε] οι τιμες πεφτουν περιπου στα 200ε....
γενικα πολλοι πανεμορφοι πινακες ζωγραφικης.. αλλα πολυ ακριβοι... γενικα ειναι ακριβη χωρα...
φουλαρια και ρουχα ικατ... τεχνικη βαφης με κομπους.... που ξεκινουν οι τιμες με παζαρια απο 5ε μεχρι... 200ε τα ρουχα....
τσαι ειδικα αν πας σε τοπικο σουπερ μαρκετ παφτηνο συνηθως κινεζικο ... 400γρ περιπου 1ε...
κουτακια ζωγραφιστα με σκηνες απο ανθρωπους απο 3-15... περιπου ε
χρυσα δοντια χαχα.. ναι καπου διαβασα οτι εχουν οδοντικο τουρισμο... αν θελετε και εσεις χρυσο χαμογελο....
πηλινα επισης και φυσικα μη ξεχασετε να δοκιμασετε τα παραδοσιακα ψωμια  το απλο και αυτο με τις 5 στρωσεις... α ναι να αγορασετε και τις σφραγιδες για ψωμι...εγω πηρα και ελπιζω να κανουν και σαν απλες σφραγιδες με μελανι....
Καταγράφηκε

OΧΙ ΣΤΗΝ ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ
famek
Hero Member

« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 09, 2010, 16:48:31 μμ »

επισης να ξερετε οτι στο ουσμπεκισταν το σουπερ μαρκετ ειναι  πανακριβο...περιπου ιδιες τιμες με την ελλαδα....
αλλα και τα παζαρια δεν μου φανηκαν φτηνα εκτος αν εχουν αλλες τιμες για τους ξενους... 800γρ μπανανες τα πηρα γυρω στα 2.5ε....
πολυκαταστηματα εκει και εμπορικα δεν εχει ενα κατι σαν πολυκαταστημα βρηκα στη τασκενδη στη γωνια που ξεκινα ο πεζοδρομος αριστερα απο την οπερα.....
εκει εχει ενδιαφερον να δεις τους μικροπωλητες με τα πολλα και πανεμορφα εργα τεχνης.. καποια φτιαγμενα και πανω σε δερμα...οχι φτηνα....
στη σαμαρκαντ βρηκα ενα σουπερ μαρκετ το τυρκουαζ .. τιποτα ιδιαιτερο.. ειχε και ακριβα ρουχα στο δευτερο οροφο.. και το gum..που εχει λιγα ειδη σπιτιου και πολλα ρουχα.... τιποτα σπουδαιο.. βεβαια εκει βγηκα σετ σεντονια βαμβακοσατεν... με 40ε.. ενω εδω εχει σιγουρα πανω απο 80ε.... σε αυτην την αγορα και στο παζαρι επεσε πολυ γελιο... μια που αυτη φωναξε τον αντρα της για να δει ποσο βγαινει σε ευρω.. και αυτος ηταν ζορικος ... αυτη ηθελε να το πουλησει αυτοσ δεν κατεβαινε... .. και ειχαν μαζευτει ολες απο γυρω.οι πωλητριες..... ενω εγω απορουσα πως τον παντρευτηκε με γκριματσες... και χασκογελουσαμε.... αφου το πηρα τον παρακαλουσε να της δωσει 10δολ.. και εγω  σκεφτομουν καλα που δεν ζω εδω...
Καταγράφηκε

OΧΙ ΣΤΗΝ ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ
xenia
Hero Member

« Απάντηση #18 στις: Μάιος 05, 2010, 19:33:26 μμ »

ειναι απλο περπαταω παρα πολυ οταν ταξιδευω δεν τρωω καν μπορει και 11 η 12 ωρες τη μερα  να περπαταω ... ...

chok chok chok chok
Καταγράφηκε
famek
Hero Member

« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 26, 2010, 21:54:29 μμ »

χιος καλα μη πω για μαστιχες καραμελες λικερ ουζα.... θα σας πω την νεα μου ανακαλυψη και διαπιστωση του γκρουπ.. οι καραμελες με τσιχλα χιου κοβουν την ορεξη περιπου για 2 με 3 ωρες....
και επισης η χωρα εχει πολλα παπουτσαδικα στη οδο βενιζελου σε παρα πολυ φτηνες τιμες...
σημειωση εδω το φπα ειναι 16% και οχι 23% λογω παραμεθοριου....
Καταγράφηκε

OΧΙ ΣΤΗΝ ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 Πάνω Εκτύπωση 
« προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: