Αποστολέας Θέμα: Γαλλική Πολυνησία... Aγγίζοντας τον Παράδεισο!!  (Αναγνώστηκε 2514 φορές)

Συνδεδεμένος elina

• Διαχειριστής
  • Hero Member
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ταξιδεύω... άρα ζω!
    • Travelchat
Απ: Γαλλική Πολυνησία... Aγγίζοντας τον Παράδεισο!!
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 24, 2018, 11:01:40 πμ »
Απίστευτη εμπειρία! Πολύ θα ήθελα να δω μερικές φωτογραφίες..
Ένα χαμόγελο αξίζει πολλά. Κάνει πλούσιο εκείνον που το παίρνει... χωρίς να κάνει φτωχότερο εκείνον που το δίνει!

Αποσυνδεδεμένος famek

• Hero Member
  • ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ/ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 26, 2018, 14:21:39 μμ »
πτηση για μπορα μπορα μονο ζυγισμα βαλιτσας κ κανενας ελεγχος ουτε για νερα ουτε χειραποσκευες οσο απομακρυνομαστε απο παπετε ολα ειναι πολυ χαλαρα.ουτε καν μηχανημα ελεγχου δεν υπαρχει...επισης το ιδιο ηταν κ μοορεα παπετε μονο βαρος βαλιτσας κ ουτε ελεγχος υγρων τιποτα...
το ιδιο σεναριο μικρο αεροπλανακι χωρις θεσεις κ στα 40 λεπτα φτασαμε..οντως η μπορα μπορα απο ψηλα ειναι εκπληκτικη οπως στις καρτες με πολλες αποχρωσεις νερων κ γυρω γυρω σαν καδρο οι ξρες εδω τα λενε μοτου
Εδω απογοητευση αφου πηραμε αποσκευες δε μας περιμενε κανεις ενω για το ξενοδοχειο μας εγραφε οτι μας περιμενουν στο ξενοδοχειο κ να μπουμε σε ενα καραβακι που ομως δε βρισκαμε το ονομα του..τελικα περιμεναμε εκει μπροστα κ ηρθε μια κοπελα απο το υπαρχον πλοιαριο κ μας μαζεψε μια που χαμε μεινει τελευταιοι κ απο οτι καταλαβα ολο το αεροδρομιο αδειαζει....λειτουργει με το πλοιαριο ..εφερε κοσμο δουλευει  δουλευει το αεροδρομιο φευγει κοσμος τελος...
Σε ενα τεταρτο περιπου ειμαστε Βαιταπε την πρωτευουσα και εκει μας περιμενε μια κυρια με βανακι για να μας παει στο ξενοδοχειο μας στο Μαιται..
Μας υποδεχτηκαν με λουλουδια κ μετα πηγαμε στο οβερ  σι δωματιο μας..διπλα μας ειχαμε το ιντερκοντινεταλ κ το σοφιτελ...
Η θαλασσα πανεμορφη το ιδιο κ η αμμουδια κ εγω ξεκινησα τις περιηγησεις...
Μου παν οτι το ταξι κανει 25δολ για την πρωτευουσα εγω πηγα σε ενα σουπερ μαρκετ εκει κοντα κ επιασα κουβεντα με την κοπελα κ μου ειπε οτι το ταξι κανει καπου 5 δολ για την πρωτευουσα...αλλες τιμες για ντοπιους σκεφτηκα..κ την εβαλα να μου βρει αυτη ταξι...τελικα μου βρηκε ενα με 10 δολ που δεν ηρθε ποτε..αλλα ενας πελατης που ειχε λεωφορειο θελησε με τα ιδια λεφτα να με παει αυτος..ετσι βρεθηκα σε ενα ξυλινο λεωφορειο μαζι με 8 παιδια  την γυναικα του κ μου παν οτι ειναι απο το διπλα νησι. Μου εξηγησε οτι τα ταξι εχουν διαφορετικες τιμες...
Στη Βαιταπε με αφησε στο λιμανι κ απεναντι ηταν το γραφειο τουρισμου που το επισκεφτηκα κ μου πε οτι ειναι ταριφες συγκεκριμενες κ οτι η τιμη για το χοτελ μου με ταξι ειναι 25δολ..εξηγησα οτι το ταξι μου πε για 10δολ [7 χιλ ηταν] κ ελεγε αποκλειεται και τετοια..[ετσι μαδανε τους τουριστες]..
Λοιπον πηγα στα μαγαζακια της χωρας ολα πανακριβα λιγα προιοντα κ τα σουπερμαρκετ εχουν απο ολα κ απο λιγο....[σκεφτομουν τι.. πολλη τουριστικη η μπορα. που μου ειπαν....που την ειδαν ουτε λεωφορεια ουτε μαγαζια..].
Τελικα αποφασισα να παω με τα ποδια αυτα τα χιλιομετρα κ  να τραβηζω κ φωτο μια που σε ολο το δρομο εχει σπιτια κ ωραια φοινικοδεντρα.
Με χαιρετουσαν οι ντοπιοι ενω συναντησα ποδηλατα,μοτοσυκλετες κ λιγα αμαξια...
Αφου περπατουσα καπου μια ωρα σταματησε ενα ταξι με γυναικα κ μου λεει ελα να σε παμε....ειχε μεινει καπου 1 χιλιομετρο μου παν...πολυ ευγενικοι κ εδω οι ντοπιοι.
Την επομενη μερα πηγαμε για περπατημα στο ορεινο μερος με εναν γαλλο βοτανολογο που μας εδειξε τα δικα τους περιεργα φρουτα .. μας εξηγησε οτι ο δρομος που ειμασταν ειναι ιδιωτικος γιατι δεν υπαρχει δρομος για την εσωτερικο του νησιου...και αυτο γιατι ειναι ιερος...
Οι ντοπιοι δεν πλησιαζουν το εσωτερικο κ το δασος γιατι φοβουνται τα φαντασματα..των προγονων τους και ετσι αυτος θεωρηθηκε τρελλος που πηγαινε εκει...
Μας ειπε οτι 5 οικογενειες διοικουν το νησι κ εχουν ολη την οικονομια κ οτι οι ντοπιοι ειναι τεμπεληδες κ για αυτοδεν μαζευουν τα φρουτα ..η αληθεια ειναι οτι παντου ειχε μπανανιες αλλα μπανανες στο πρωινο δεν υπηρχαν οπως κ τα αλλα φρουτα ενω ειχε χυμο πορτοκαλι που δεν εχουν πορτοκαλιες ..ολα εισαγωμενα κ οι μπανανες..

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2018, 14:37:20 μμ by famek »
ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ/ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ
OΧΙ ΣΤΗΝ ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ

Συνδεδεμένος McElk

• Hero Member
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 31, 2018, 20:53:50 μμ »
Μια και πήγες πρόσφατα και στον άλλο επίγειο παράδεισο του Ειρηνικού την Χαβάη, θα μπορούσες να κάνεις μια σύγκριση για τα δύο αυτά μέρη; Αν σου δινόταν μία επιλογή ποιο ταξίδι θα προτιμούσες Χαβάη ή Ταϊτή;    :smile_:

Αποσυνδεδεμένος famek

• Hero Member
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 31, 2018, 22:31:33 μμ »
Μια και πήγες πρόσφατα και στον άλλο επίγειο παράδεισο του Ειρηνικού την Χαβάη, θα μπορούσες να κάνεις μια σύγκριση για τα δύο αυτά μέρη; Αν σου δινόταν μία επιλογή ποιο ταξίδι θα προτιμούσες Χαβάη ή Ταϊτή;    :smile_:

μολις τελειωσω την γαλλικη πολυνησια θα σας πω
OΧΙ ΣΤΗΝ ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • Φύλο: Άντρας
    • facebook/dktravelchat
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 08:02:51 πμ »
μολις τελειωσω την γαλλικη πολυνησια θα σας πω

Πότε προβλέπεται να την τελειώσεις... πέρασε ενάμιση μήνας. Θέλω να πάω τα Χριστούγεννα και μου λείπουν οι πληροφορίες. :bigr:

Αποσυνδεδεμένος famek

• Hero Member
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 24, 2018, 12:41:15 μμ »
χα χα την ειχα γραψει αλλα σβηστηκε λογω  διακοπης συνδεσης μου.. τωρα αρχες μαλλον νοεμβριου γιατι παλι θα λειψω για 28 οκτωβρη....
αν καποιος θελει να παει θελει 6 μηνες προετοιμασια αρα δεν προλαβανεις...
OΧΙ ΣΤΗΝ ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ

Αποσυνδεδεμένος famek

• Hero Member
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 04, 2018, 23:00:54 μμ »
γαλλικη πολυνησια συνεχεια
μια μερα πηγαμε περιηγηση  με βαρκακι που ειχε γυαλινο πατο
ειδαμε πανεμορφα ψαρια με πολλα χρωματα και τεραστια σαλαχια
μας εκανε εντυπωση ενα τεραστιο πολυ χοντρο φιδι που εβγαινε μεσα απο ενα βραχο και μας εκανε εντυπωση οτι ο βαρκαρης μας κολυμπουσε διπλα τους μια που κρατουσε τροφες κ τον ακολουθουσαν αγελη απο ψαρια...για να τα δουμε
τον ρωτησα λοιπον αν ειναι επικινδυνο αυτο το φιδι και μου πε οτι αυτο ειναι μικρο και ισως ειναι λιγο επικινδυνο  αλλα η με την μαμα του [δεν την ειδαμε] δινει φιλια...
τελικα μας πηγε σε μια περιοχη οπου ειχε μικρα καρχαριακια  κ πολλα σαλαχια και μας προετρεπε να κανουμε μαζι τους μπανιο οπως εκαναν κ οι επιβατες απο τα διπλανα καραβακια...
τα καρχαριακια εδω μας ελεγε οτι ειναι ιμιτασιον καρχαριες... .κατι σαν κινεζικα......
ενιοτε τα ταιζε ενω με τα σαλαχια ειχε μια ερωτικη σχεση τον φιλουσαν τον χαιδευαν τα ταιζε, τα ειχε ονοματα..
καλη εμπειρια
μου εκανε εντυπωση οτι η λιμνοθαλασσα  απο μεγαλο βαθος πανω απο 300 μετρα ξαφνικα πηγαιναμε στα 50εκ...και σε αυτα τα 50 εκ ειχε καρχαριακια κ σαλαχια...
η φυση ονειρεμενη  κ ολα αυτα εγιναν απο εκρηξεις ηφαιστειου
OΧΙ ΣΤΗΝ ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ

Αποσυνδεδεμένος famek

• Hero Member
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 04, 2018, 23:25:00 μμ »
μπορα μπορα συνεχεια
ολο το νησι αν θυμαμαι καλα 30 χιλιομ περιμετρο
αποφασισα περπατωντας να κανω ενα μερος του μια που ειναι πανεμορφο κ κατοικημενο ολο στην περιμετρο του
ξεκινησα λοιπον με τη δροσια και χαζευα ενω τραβουσα κ φωτο...πρεπει να χα κανει καπου 9 χιλ οπως μου παν οταν με επιασε μια μικρη βροχουλα..και τοτε ειδα μια προτενστατικη εκκλησια ηταν κ κυριακη και φυσικα μπηκα..αλλο που δεν ηθελα ..για να  δω τα περιεργα καπελα των γυναικων που ειχα δει στις καρτες
λοιπον πηγα χαζευα τα καπελα φυσικα και μου κανε εντυπωση η μεγαλη ελευθερια που υπηρχε στο ναο
μωρα πηγαινοερχοντουσαν μεσα εξω ενω καποια μωρα ζωγραφιζαν στα στασιδια....πανω σε χαρτι φυσικα...
μωρα κουβαλουσαν το ενα το αλλο ενω στο κεντρο υπηρχε ενας κυριος που εβγαζε λογο ενω 2 κυριες με ασπρα περιτεχνα καπελα εδιναν το προαγγελμα για ψαλμους
[καλα παραφωνιες τρελλες]
βγαινοντας αγκαλιαζονταν και φιλιοντουσαν
.αφου εβγαλα φωτο 2 γιαγιαδες με πανεμορφα καπελα με ρωτησε η εγγονη τους που παω κ αφου εβρεχε αποφασισα να γυρισω στο ξενοδοχειο.στο δρομο εμαθα οτι 3 μεγαλα ξενοδοχεια εκλεισαν στο νησι το ενα [που το ειχα δει στην περιηγηση ] ειχε καταστραφει λογω ανεμοθυελλας..
ακομα μια φορα ειδα ποσο χαμογελαστοι καλοι κ φιλοξενοι ηταν οι ντοπιοι...

OΧΙ ΣΤΗΝ ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ

Αποσυνδεδεμένος famek

• Hero Member
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 04, 2018, 23:50:46 μμ »
Φευγοντας απο το παραδεισο.
Σημειωση εδω 6 ωρα  15αυγουστο σκοτεινιαζε....
Πηγαινοντας λοιπον απο πρωτευουσα στο αεροδρομιο με καραβι [που αργησε πανω απο μισαωρο κ μας τρελλανε το αγχος μη χασουμε το αεροπλανο.] ειδα ενα μαγευτικο ηλιοβασιλεμα....καθησα εξω παρολο που φυσουσε για να καταγραψω στη μνημη μου τις  τελευταιες εξωτικες εικονες με φοινικοδεντρα σε πορτοκαλοκοκκινο φοντο απο το ηλιοβασιλεμα......
Μετα ειχαμε αλλη πτηση παπετε -παρισι ..κ  τρελλους ελεγχους στο λος αντζελες 2.5 ωρες για εμας τους επιβατες, ενω εκαμνε ανεφοδιασμο το αεροπλανο μας..
Πραγματικα το χειροτερο απο αυτο το ταξιδι ηταν αυτοι οι ελεγχοι κ στο πηγαινε κ στο ελα στο λος αντζελες που απορω γιατι γινοταν αφου μονο για 2.5 ωρες μας κατεβαζαν κ μας ξαναανεβαζαν ..
Δεν μπορουσαν να μας εχουν σε μια κλειστη αιθουσα κ χωρις αυτους τους εξονυχιστικους ελεγχους να μας ξαναεπαιρναν?
Ασε που ειχαμε αγωνια μη χασουμε το αεροπλανο λογω της τεραστιας ουρας γιατι μας ελεγχαν μαζι με ολους τους αλλους τουριστες...
Οταν πηγαιναμε εγω κ η παρεα μου ειμασταν οι τελευταιοι κ αυτο γιατι ενα ατομο απο την παρεα 'επεσε'' στο δειγμα για εξονυχιστικο σωματικο ελεγχο,κ επειδη δεν ηξερε αγγλικα καμναμε τον μεταφραστη...
Σας ευχομαι να το κανετε κ εσεις αυτο το ταξιδι στο ονειρο
OΧΙ ΣΤΗΝ ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ

Αποσυνδεδεμένος famek

• Hero Member
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 05, 2018, 00:09:29 πμ »
Λοιπον ρωτηθηκα χαβαη ή γαλλικη πολυνησια..
Η Χαβαη ειναι κοσμοπολιτικη εχει πολλη κοσμο, πλουτο πολλα μαγαζια,,παντου χορευουν ,ανοιχτα πολυτελεστατα ξενοδοχεια και ζωη μεχρι αργα τη νυχτα,πολλα λεωφορεια κ ζωη γενικα...οι ντοπιοι φαινονται να χουν οικονομικη ανεση,... αλλα η φυση δεν ειναι τοσο ομορφη με την γαλλικη πολυνησια κ ειδικα με την μπορα μπορα κ φυσικα η θαλασσα της δεν εχει καμμια σχεση με τη μορεα κ την μπορα μπορα
Απο την αλλη η γαλλικη πολυνησια εχει πανεμορφη φυση, πολλα λουλουδια, αλλα και καταπληκτικη θαλασσα [οχι η ταιτη τοσο..οι αλλες ομως..] αλλα εχει ελαχιστα μαγαζια ,δυσκολα συναντας τουριστες μια που ειναι κλεισμενοι στα πολυτελεστατα χοτελ, καθολου κινηση, σχεδον καθολου λεωφορεια αλλα κ αμαξια, ελαχιστα εστιατορια κ καφε εκτος χοτελ..και οι ανθρωποι παρα πολυ καλοι κ φτωχοι και ειναι κ λιγο πιο ακριβα απο την χαβαη ειδικα στα τροφιμα...
Διαλεγετε και παιρνετε
OΧΙ ΣΤΗΝ ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ