Αποστολέας Θέμα: Γαλλική Πολυνησία... Aγγίζοντας τον Παράδεισο!!  (Αναγνώστηκε 2508 φορές)

Αποσυνδεδεμένος famek

• Hero Member
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ/ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ
Γαλλική Πολυνησία... Aγγίζοντας τον Παράδεισο!!
« στις: Αύγουστος 19, 2018, 02:08:44 πμ »
Το ταξίδι αυτο σχεδιαστηκε 8 μηνες πριν κ φυσικα απο οικονομιες πολλων ετων... ηταν ενα μεγαλο ονειρο ζωης που καταφερα να πραγματοποιησω φετος. Αφου λοιπον μαζευτηκαμε  μια παρεα κ βγαλαμε προγραμμα ταξιδιου πηραμε προσφορες απο 4 μεγαλα πρακτορεια κ καταληξαμε στο πιο φτηνο... ολα αυτα 6-8 μηνες πριν τον Αυγουστο που ειπαμε να παμε... μαλιστα 6 μηνες πριν δωσαμε  προκαταβολη τα 3/5 του ποσου.

Το ταξιδι ηταν μεσω Γαλλιας κ μετα απο κει με Air Tahiti κατευθειαν Tαιτη με ενδιαμεση σταση [βασανιστικη 2.5 ωρων στο Λος Αντζελες για τρελλους ελεγχους]. Το σχεδιο ηταν ενα βραδυ  Παρισι, 4 μερες Ταιτη, 5 μερες Μοορεα κ 4 μερες Μπορα Μπορα.

Η Air Tahiti ηταν αρκετα ανετη σε θεσεις, φουλ γεματη απο κοσμο, με μετριο φαγητο κ εξυπηρετηση. Μετα απο την πρωτη πτηση Παρισι  3.5 ωρες κ διανυκτερευση ειχαμε το μεγαλο ταξιδι για Ταιτη... μονο 23 ωρες και 2,5 ωρες στο αεροδρομιο του Λος Αντζελες  για ανεφοδιασμο κ εμεις για τρελλους αμερικανικους ελεγχους... ατελειωτες ουρες για ελεγχους και μαλιστα πολυ αυστηρους ενω ειμασταν τρανζιτ για 2,5 ωρες μεχρι κ καποιοι επιβατες δεχτηκαν κ σωματικο ελεγχο και μας εβαλαν να περασουμε κ απο το ασανσερ αντινοβολιας.

Επιτελους καποια στιγμη φτασαμε στην πολυποθητη Ταιτη... Παπετε βραδυ πια!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2018, 10:11:13 πμ by dk »
ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ/ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ
OΧΙ ΣΤΗΝ ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ

Αποσυνδεδεμένος famek

• Hero Member
Απ: Γαλλική Πολυνησία... Aγγίζοντας τον Παράδεισο!!
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 19, 2018, 02:30:29 πμ »
Φτανοντας στο μικρο αεροδρομιο της Ταιτης στριμωγμενοι απο πολυ κοσμο μας περιμενε μια εκπληξη. Ενα μπουγιο απο κοσμο που φωναζε κ καταλαβαμε οτι ταξιδευαμε με καποιον σελεμπριτι που δεν ξεραμε φυσικα και που τον γεμισανε παμπολους κολιεδες με λουλουδια. Στην αρχη νομιζα οτι γινοταν καποιος ελεγχος αλλα τελικα ηταν η φιρμα. Επισης μας υποδεχτηκε συγκροτημα με τραγουδιστρια που χορευε κ τραγουδουσε πολυνησιακα κ εγω ενιωσα μεγαλη συγκινηση που καταφερα κ πραγματοποιησα το ονειρο μου κ φυσικα ευχαριστησα το θεο που με αξιωσε να το ζησω.

Αφου βρηκαμε την εταιρεια που ταξιδευαμε διαπιστωσαμε οτι τα ονοματα μας ηταν γραμμενα πανω σε ενα ασπρο μεγαλο πινακα σχολειου κ κατω ηταν κρεμασμενα τα δικα μας κολιεδακια με λουλουδια... ενω μια πολυνησια καλλονη με πολυνησιακα χρωματα στο φουστανι μας καλωσορισε κ μας εβαλε τα λουλουδια. Τα δικα μου ηταν κυριως απο βουκαμπιλιες.

Μετα απο αυτα εμφανιστηκε μια αλλη κοπελα με κοκκινη στολη απο το γραφειο που μου εξηγησε οτι ηθελα στα αγγλικα κ μου εδωσε ολα τα βαουτσερ μας κ για την Ταιτη κ για τα αλλα νησια κ με ενα βανακι μας πηγαν στο ξενοδοχειο που ειχαμε διαλεξει μεσα στη Παπετε για να εξερευνησουμε τη χωρα κ δεν το μετανιωσαμε... τουλαχιστον εγω σιγουρα!

Ηταν βραδυ κ ειχε ησυχια, εκει σκοτινιαζει απο τις 6 αν κ μηνας Αυγουστος... θα μεναμε 4 βραδια Παπετε... 3 καθαρες μερες.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2018, 10:17:17 πμ by dk »
OΧΙ ΣΤΗΝ ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ

Αποσυνδεδεμένος famek

• Hero Member
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 19, 2018, 07:15:05 πμ »
Στη διαρκεια του ταξιδιου μου διαπιστωσα οτι και αυτοι οι χαμογελαστοι ανθρωποι εχουν προβληματα... αυτο που σου κανει εντυπωση ειναι οτι το ποσοστο των παχυσαρκων ειναι πολυ μεγαλο κ μιλω για πανω απο 130 κιλα κ αντρες κ γυναικες. Ρωτησα τους ντοπιους κ μου ειπαν φταιει οτι ειναι ολα παρα πολυ ακριβα, εκτος απο το ψωμι και το ρυζι... και αυτα τρωνε.

Οντως ολα ηταν 3 με 4 φορες πανω απο τις αντιστοιχες τιμες της Ελλαδος... τιμες πιτσας πχ 23ε, μια μεριδα μοσχαρακι μινιατουρα γυρω στα 30ε και μισθοι... ο δασκαλος παιρνει καπου 500ε το μηνα. Πολλα  καλυβακια, αλλα ολοι χαμογελαστοι με λουλουδια στα μαλλια.

Επισης δε χωνευουν τους γαλλους μια που τους παιρνουν τις δουλειες και αυτοι εχουν ανεργια κ παιρνουν κ το 8 % του φορου που πληρωνουν... εχουν φορο 13% και συν 17% για ηλεκτρικα ειδη. Γαλλος που ζει εκει μας ειπε οτι οι ντοπιοι ειναι τεμπεληδες και μαλλον εχει καποιο δικιο γιατι ενω ηταν γεματο μπανανιες δεν ειχε κανενα χοτελ μπανανες στο πρωινο... και αυτα που πουλουσαν ειχε 3ε το κιλο γιατι ηταν μαλλον εισαγωμενα... μας ειπε οτι βαριουνται να τα μαζευουν απο τα δεντρα.

Στην εκκλησια στη Παπετε ειχε αστεγους που κοιμοντασαν μεσα στην εκκλησια... μαλιστα ανοιξε καποια κ ομπρελα για να μην την ενοχλει το φως της εκκλησιας.

Τα παντα πανακριβα κ τα μαγαζια ελαχιστα... τα απλα μακο μπουζακια κανουν καπου 40ε, τα παρεο καπου 30ε, τα απλα τα ταξι 23 περιπου ευρω για 9 χιλιομετρα.... και μου ειπαν παλι ντοπιοι οτι πανε στις διακοπες τους στο Λος Αντζελες για ψωνια γιατι δεν εχουν κατι αλλο φτηνο κοντα. Μαλιστα ντοπιος μας ειπε οτι το 90% των ντοπιων  της Ταιτης δεν εχει παει καν στη Μοορεα εκδρομη γιατι ειναι πανακριβα τα ξενοδοχεια κ προτιμουν τη Χαβαη σαν πιο φτηνη... σημειωση, η Μοορεα ειναι μιση ωρα με το καραβι κ κανει καπου 30ε αλλα τα ξενοδοχεια πανακριβα.

Επισης ειδαμε κατεστραμμενα ξενοδοχεια απο ανεμοθυελλες οπως το xοτελ μπορα μπορα ρεσορτ που ηταν σε πανεμορφο μερος πανω σε μοτου οπως λεγεται αλλα εδω κ 10 χρονια δε το ξανακανανε.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2018, 10:27:05 πμ by dk »
OΧΙ ΣΤΗΝ ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • Φύλο: Άντρας
    • facebook/dktravelchat
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 19, 2018, 10:00:27 πμ »
Περιμενουμε με αγωνια τη συνεχεια!! :good:

Αποσυνδεδεμένος famek

• Hero Member
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 19, 2018, 11:27:59 πμ »
παπετε πρωτευουσα ταιτης πρωτη μερα...
σημερα ειχαμε προαιρετικη εκδρομη το γυρο του νησιου...ετσι με ενα βανακι γυρισαμε το νησι...πραγματικα καλη εκδρομη ..πηγαμε σε ναους που εκαμναν ανθρωποθυσιες καποτε με φυση κ λουλουδια να τρελλαινεσαι.... μετα σε καταραχτες που διπλα ειχε ποταμακια κ λιμνουλες με νουφαρα με τροπικα λουλουδια κ εκει πυ εγω τρελλαθηκα ηταν για τα λεγομενα δεντα μαπα...δεντρα που κανουν σαν φετες πολυ ιδιαιτερα, πολυ γερα που στο παρελθον με αυτα εστελναν σηματα χτυπωντας τα με πετρα στις ριζες τους κ επειδη κανουν εναν ιδιαιτερο θορυβο ακουγονται...
καλα η φυση ηταν καταπληκτικη δεν ηξερα τι να πρωτοδω τα περιεργα φρουτα δεντρα φυτα η τα πουλια......ναι ηταν ενας παραδεισος
μετα μας πηγε κ στην δημοτικη παραλια μια που ολες τις παραλιες τις εχουν τα ξενοδοχεια κ ειναι ιδιωτικες και ηταν πανεμορφη με παιδικη χαρα περιπτερα  και παγκακια
τελικα παρολο που λενε οτι η παπετε δεν αξιζει εμας μας αρεσε κ ειχε πολλα πραγματα να δουμε.
μας πηγαν να δοκιμασουμε κ χυμους κ φυσικα μας ενημερωσε κ για τους γαλλους κ τους υψηλους φορους.
επισης μας πηγε σε ενα σημειο που γινεται ενα φυσικο φαινομενο..περιπου ανα 2 λεπτα τιναζεται νερο μεσα απο ενα βραχο και απο την αντιστοιχη αλλη πλευρα την ιδια στιγμη φυσαει ενας δυνατος αερας που σου παιρνει το καπελο....
το βραδυ βολτα στις γνωστες καντινες που στηνονται στο λιμανι καπου 12 με τραπεζακια και τρωνε διαφορα κυριως τουριστες....φυσικα πανακριβα αλλα πιο καλες τιμες απο τα εστιατορια...μπολικη μυρωδια..αρκετα αποπνικτικη ειδικα κοντα στα κινεζικα....

την επομενη μερα ειχαμε βολτα μεσα στη πολη...προσωπικα περπατησα πολυ κ εψαχνα τις πανεμορφες ζωγραφιες τοιχογραφιες εμαθα οτι ειναι 33 πανεμορφες...σε ασχετους τοιχους..ειδικα μου αρεσε μια με ηλικιωμενη γιαγια ντοπια....και ενα κοριτσακι με πολυνησιακη φορεσια
φυσικα πηγα στην πασιγνωστη μαρσε τοπικη αγορα πανεμορφη .Σε αυτην εξω πουλουσαν τις γνωστες περλες τοπικο ειδος κ φυσικα πανακριβες κ απο την αλλη πλευρα οι κυριες που εφιαχναν στεφανια με λουλουδια για το κεφαλι και για το λαιμο.πηρα χαρουμενη ενα και το φορεσα ..διαλεξα ενα φτηνο μια που εχει πολυ περιτεχνα και το πληρωσα καπου 9ε κρατησε 3 μερες...
μαλιστα μου εδειξαν και πως τα πλεκουν κ ηταν τοσο γλυκες κ φιλικες μαλιστα μου χαρησε μια αλλη γιαγια κ ενα λουλουδι ιβισκο για το αφτι..εκει ολες οι γυναικες φορουν ..αν το φορεσεις δεξια σημαινει οτι ψαχνεις συντροφο αν αριστερα διχνει καλη ζωη και αν βαλεις κ στα δυο αφτια σημαινει οτι εχει αντρα κ θελει κ αλλον..χαχα
περιπλανηθηκα στην αγορα ολα πανακριβα τα μαγνητακια 9 με 12ε τα πιο φτηνα ενω κατι δικες τους τσαντες πλεγμενες με καλαμια κ εντονες εικονες σαν βαρελακια η φτηνοτερη 45ε περιπου...
πολυ χρωμα περιεργα ψαρια κ πολλοι καρποι τροπικοι..κ στον επανω οροφο παρεο κ δικα τους ειδη ολα πανακριβα..τα κινεζικα παρεο της ελλαδος εκει ειχαν 20-35ε....και φυσικα πανακριβα κοσμηματα απο κοχυλια απο 80ε κ πανω....
διαπιστωσα οτι λιγο πιο φτηνα ηταν τα χειροτεχνηματα στο γραφειο πληροφοριων στο λιμανι που απο κει μπορεις να παρεις δωρεαν κ βιβλιαρακια για ολα τα νησια κ χαρτες δωρεαν φυσικα κ σου δινουν κ ενα μυρωδατο ασπρο λουλουδακι
πηγα κ στο μοναδικο μεγαλο σουπερ μαρκετ της πολης [τα αλλα ηταν εκτος] το easy market πο ειχε πολλα ειδη κ ετοιμα φαγια κ προμηθευτηκαμε νερα σε καλες τιμες καπου 1ε το 1.5 λιτρο κ το 5κιλο γυρω στα 4ε
χρηματα μας αλλαξε το ξενοδοχειο στη κανονικη τιμη χωρις προμηθεια 1ε=119 γαλλικα φραγκα αλλα μονο μεχρι 100ε τη μερα
μας ειπαν οτι η τραπεζα παιρνει μεγαλη προμηθεια κ αλλαζει μεχρι 500ε δε το τσεκαρα ομως αυτο σαν πληροφορια γιατι δε μας χρειαστηκε
οι ανθρωποι παντου πολυ χαμογελαστοι κ εξυπηρετικοι..σε καποια στιγμη δυστυχως δεν ειδα μια εξωχη  για ομπρελα σε πεζοδρομιο και επεσα...κ με μαζεψε ενας που σταματησε το αμαξι του κ με μαζεψε..ευτυχως δεν εσπασα τιποτα....μονο κατι μαυριλες κ πληγες στα χερια κ ποδια...ουφ φτηνα την γλυτωσα...
οι γυναικες με τα λουλουδια μεχρι της 11 το βραδυ εκει καθοταν κ πουλουσαν ενω η αγορα ειχε κλεισει απο της 5
ωραριο καταστηματων εκει ακουσον ακουσον...7.30 με 12 κ 3-5 το απογευμα...ολοι εδω εργαζονται απο πολυ πρωι και καποια σουπερ μαρκετ ανοιγαν κ 5.30 το πρωι
Ειχε κ ενα εμπορικο κεντρο μικρο βεβαια
OΧΙ ΣΤΗΝ ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ

Συνδεδεμένος McElk

• Hero Member
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 19, 2018, 13:14:02 μμ »
Από τα πιο μακρινά μέρη από την Ελλάδα! Στην άλλη πλευρά της γης! Ευχαριστούμε για την περιγραφή και περιμένουμε τη συνέχεια.  :smile_:

Αποσυνδεδεμένος famek

• Hero Member
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 22, 2018, 07:25:39 πμ »
παπετε τριτη μερα
Σημερα αποφασισα να δω την συνοικια των ιεραποστολων χωρις να χει και καποιο ιδιαιτερο ενδιαφερον αν κ ανακαλυψα καποιες απο τις αγαπημενες μου ζωγραφιες τοιχογραφιες..καπου 18 απο τις 33 που λενε οτι ειναι διασπαρτες τις βρηκα...
Περπατησα τον παραλιακο βρηκα ενα πολυ ομορφο καθαρο κ περιποιημενο δασος που ξεκινουσε περιπου απεναντι απο το νοσοκομειο.μου εκανε εντυπωση οτι ειχε  πολλες κ καθαρες τουαλετες ενω οικογενειες εκαμναν πικ νικ στους διαμορφωμενους χωρους, παιδακια επαιζαν σε περιεργα παιχνιδια που χε η παιδικη χαρα [αρκετα περιπλοκα καποια] και οι μεγαλοι γυμναζονταν με υπαιθρια οργανα γυμναστικης κ ολα αυτα με θεα την θαλασσα...
Οσο για το νοσοκομειο ενημερωθηκα οτι ειναι πολυ μεγαλο κ πολυ καλο με ειδικη πτερυγα για γαλλους κ επειδη δεν εχει κοσμο [μαλλον εκει δεν αρρωσταινουν πολυ] λειτουργει πολυ καλα γιατι εχει πολυ προσωπικο.....
Μου ειπαν οτι κ εκει οι ανθρωποι φτανουν κ μεγαλες ηλικιες πανω απο 95 αλλα εχουν κ  καρκινοπαθεις μια που μεχρι πριν 50 χρονια εκει γινονταν δοκιμες πυρηνικων αλλα το κρατος επαιρνε χρηματα για αυτο....[τελικα και τον παραδεισο τον μολυναν...]
Επισκεφτηκα κ την καθολικη εκκλησια που καταλαβα οτι δεν κλεινει ποτε αντιθετα εχει μεγαλες ανοιχτες πορτες 1 σε καθε πλευρα στη οποια βρισκουν στεγη οι αστεγοι ,μαλιστα μου εκανε εντυπωση οτι ειχαν μεσα στην εκκλησια αφισσες για ανακυκλωση...κ συνυπηρχαν ολοι μαζι αστεγοι κ προσκυνητες που εψελναν..
Περπατωντας ανακαλυψα ενα βιβλιοπωλειο ονοματι 'οδυσσεας' και σκεφτηκα ελληνας θα το χει αλλα το χε τελικα κινεζος... οι υπαλληλοι ηξεραν οτι το ονομα ειναι ελληνικο κ επειδη δεν ηξεραν την ιστορια του οδυσσεα με εβαλαν να τους την πω...διαπιστωσα οτι σχεδον ολοι με τους οποιους μιλουσα ηξεραν που ειναι η ελλαδα Μαλιστα μια κοπελα μου πε για την ποδοσφαιρικη μας ομαδα μια που ο πατερας της ειναι οπαδος της...
Επισης βρηκα βιβλιοπωλειο αρχιπελαγος λεξη που ειδα οτι την χρησιμοποιουν στους χαρτες τους..
απο οτι μου ειπαν σχεδον ολα τα μαγαζια  και ξενοδοχεια....τα εχουν κινεζοι ενω τις σημαντικες θεσεις γαλλοι....
Η προσπαθεια μου να βρω νορμαλ σε τιμες μαγαζι σταθηκε ακαρπη μια που οι τιμες ηταν εξωφρενικες...οπου  και  να πηγαινα..
Τελικα ειδα σε ενα μαγαζι κοσμο κ μπηκα...ναι βρηκα το φτηνο μαγαζι του παπετε λεγετε τατι κ πουλα ρουχα καλλυντικα αξεσουαρ κ φυσικα ειχε πολυ κοσμο...εδω εβρισκες ρουχα απο 8-10ε μεχρι 30ε
Και ειναι ανοιχτο κ κυριακη ενω κανενα αλλα δεν νομιζω οτι ειναι...
Στη παπετε εινα δυσκολο να χαθεις μια που με το που ανοιγα το χαρτη ερχονταν ανθρωποι μονοι τους να με βοηθησουν ασε κ που χωρις να το ανοιξω ερχοταν...ρωτωντας μου αν χαθηκα....
Η τραπεζα που αλλαξει χρηματα ειναι μονο η πολυνησιακη μου ειπαν [εχει 3 τραπεζες] αν κ οταν χρειαστηκα ενας κινεζος απο γαλλια μου αλλαζε εκεινος με την ιδια τιμη της τραπεζας κ χωρις προμηθεια...

Περασα και απο κατι γκαλερι αν κ ηταν αποτρεπτικο οτι ειχαν εισοδο...ειδα κ τα λεωφορεια τους ειδος σπανιο στη γαλλικη πολυνησια αλλα στη παπετε υπαρχουν.
Σκεφτηκα να παρω ενα  [περιπου 3 ε το εισητηριο]κ να παω να δω το μουσειο ιστοριας τους κ το τροπικο κηπο αλλα η πληροφορια οτι ο κηπος δεν εχει λουλουδια μονο δεντρα κ το μουσειο δε λεει κ πολλα κ οτι τα λεωφορεια σταματουν νωρις κ ειναι λιγο δυσκολο να γυρισεις παρα μονο με ταξι [καπου 2ε το χιλιομετρο..] μου απετρεψε την προσπαθεια.Σημειωση τα κινεζικα εκει ειναι ακριβα ,τα ιδια ακριβως προιοντα που εχουμε εδω εκει 4 φορες επανω.
Το μουσειο περλας δε με ενδιεφερε να το επισκεφτω ασε που το ειδα στο ιντερνετ σε βιντεακι
Στο ξενοδοχειο μου στην πισινα βρηκα μια ομαδα ποδοσφαιρου να κανει προπονηση καλα με πολυ χαβαλε....ειχε απο ολα τα κρατη ολλανδους γαλλους ντοπιους..
OΧΙ ΣΤΗΝ ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ

Αποσυνδεδεμένος famek

• Hero Member
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 22, 2018, 08:45:48 πμ »
Πρωτη μερα στη νησο Μοορεα...σε ενα τεταρτακι με το αεροπλανακι ειμασταν εκει..Μας ειπαν οτι θα ηταν πιο πολυ πιο φτηνα να πηγαιναμε με το καραβακι μιση ωρα καπου 30ε αλλα εμεις τετοιο πακετο ειχαμε παρει απο το τουριστικο κ δε ξερω αν εξαιτιας των εσωτερικων πτησεων ειχαμε εκπτωση στα ξενοδοχεια που πηραμε...
Θεσεις δεν υπηρχαν οποιος προλαβαινε επιανε παραθυρο...Μας ελεγξαν και για υγρα ζυγισαν κ την χειραποσκευη μας μονο 5 κιλα δικαιουμαστε κ μικροτερες διαστασεις υψος μεχρι 45εκ οχι 55εκ οπως στα αλλα.
Το αεροδρομιο της Μοορεας παρα πολυ μικρο ειχε μια αναστατωση.Δε βρηκαμε καπου τα ονοματα μας η καποιος να μας περιμενει αλλα υπηρχε ενα γραφειο που πηγαιναν ολοι τα βαουτσερ τους κ τους εβαζαν σε βανακια για το ξενοδοχειο τους..ενω τις βαλιτσες τις ξεφορτωνανε σε κατι διοροφους παγκους....
Εδω θα μεναμε 5 μερες και ειχαμε πολυ καλο ξενοδοχειο 5 αστερων Sofitel.Μας υποδεχτηκαν με χυμο λουλουδια κ μια καλλονη μας εβαλε να κατσουμε κ αυτη θα ερχοταν να μας ενημερωσει για ολα..ενω διπλα υπηρχε μικρος μπουφες με καφε τσαι κ βουτηματα για μας...Το χωριο ξενοδοχειο ειχε εικονα παραδοσιακη με καλαμενιες στεγες κ πανεμορφη βλαστηση...πανεμορφη μεγαλη παραλια με σπα, ντισκο, εστιατοριο, μαγαζια με περλες κ με σουβενιρ ποιοτητας  και πολλες ξαπλωστρες αιωρες....Καλημερα παραδεισε....
Τα δωματια πανεμορφα με τεραστια κρεβατια ειδικα στα πανω στο νερο που μειναμε 2 μερες απο τις 5 μας περιμενε κ μια σαμπανια..
Στο πατωμα υπηρχε ενα παραθυρο που εβλεπες κατω στη λιμνοθαλασσα  κοραλια κ  πολυχρωμα ψαρια που περνουσαν, αλλα κ ηλεκτροφορα χελια..
Το μπανιο ντουζιερα ειχε σαν μικρο κηπο με μαντροτοιχο κ ψηλα εβλεπες ουρανο αρα κ ηλιοβασιλεμα...Απειρες πετσετες καφετεριες καψουλες εσπρεσσο,κτλ ολα δωρεαν αυτα και το τρομερο ολα τα αναψυκτικα κ το νερο δωρεαν.
Εμεις ζητησαμε ολα ναναι νερο κ ετσι μας εφερναν μια 6δα με μικρα νερα τη μερα στο ατομο...κατι πολυ σημαντικο μια που δεν υπηρχε κοντα κανενα σουπερ μαρκετ [το μειον του  ξενοδοχειου]
Καθε δωματιο ειχε δικο του μπαλκονι με ξαπλωστρες κ σκαλα που κατεβαινε στη λιμνοθαλασσα και ειχε κ δικη του ντουζιερα.
Αν αποφασιζες να κανεις μπανιο εκει τοτε θα εβλεπες τα ποδια σου να κρυβονται απο δεκαδες κιτρινα κ οχι μονο ψαρακια που σου εκαμναν παρεα..αυτα τα στρογγυλα...
Το πρωινο πολυ πλουσιο αν κ με ενοχλησε οτι δε πολυσκεπαζονταν τα εδεσματα κ οι μυγες εκαμναν παρτυ...
Η πισινα ηταν με υπερχειλιση με θεα τη θαλασσα κ αν κ μικρη ηταν πολυ ομορφη.
Η παραλια πανεμορφη με την γνωστη ασπρο αμμο που βλεπουμε στις καρτες κ ψαρια να κανουν ανενοχλητα βολτα ακομα κ στα 10εκ νερο..Κατα διαστηματα εβλεπες κ μεγαλα ψαρια να πεταγονται στον αερα τραβωντας την προσοχη μας..
Καθε βραδυ στο εστιατοριο ειχε τοπικους χωρους απο χορευτικα συγκροτηματα περιπου για μια ωρα ενω υπηρχε κ μια εξεδρα για πριβε τραπεζι για ζευγαρακια...
Πετυχαμε κ γαμο εκει..
Το εστιατοριο πανακριβο ,ενα γευμα περιπου 75ε..ενω  στην παραλια το σνακ... κλαμπ σαντουιτς καπου 23ε..
Μια μερα μας εκαναν επιδειξη για το πως καλλιεργουν τις περλες κ πως εχουν φυσικες περλες με πολλα χρωματα...
Εκει διαπιστωσα οτι το ξενοδοχειο ηταν γεματο νιοπαντρους ιταλους πανω απο 40...ενω μου ειπαν οτι πρωτη φορα στο ξενοδοχειο τους ερχονται ελληνες...
Μαλιστα με ρωτησαν πως ξεραμε για το νησι τους απο που το ξεραμε...
Μια μερα ειχαμε επιδειξη πλεξιματος τσαντων πιατων καπελων απο φοινικοδεντρα, επισης πως φτιαχνουν σαλατες απο καρυδες πως τις ανοιγουν [πεντανοστιμες]
κ μετα πως μαγειρευουν φαγια βαζοντας τα μεσα στο χωμα θαμμενα με καρβουνα για 4-5 ωρες κ τα σκεπαζουν με δερματα..
Εδω δοκιμασα ωμο ψαρι με καρυδοζουμο και...επαθα αλλεργια..γεμισα σπυρια στα ποδια χερια....[Τα ξωτικα εχουν και τα δυσκολα τους]
Ηταν το σερβις τελειο μη σου πω κ λιγο πια εκνευριστικο γιατι τοσες πετσετες που μας εφερναν δε ξεραμε τι να τις κανουμε..ασε πια απο καλλυντικα παντοφλες ξυριστικα οδοντοκρεμες,μπουρνουζια...Ασε που ερχοταν κ μας ρωτουσαν αν θελουμε κατι..ερχοταν κ το απογευμα να μας ξεστρωσουν ...το κρεβατι παλι κ ναμας βαλουν κ αλλο νερο...
Μπορουσες δωρεαν να χρησιμοποιησεις κ μασκα αναπνευστηρα...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2018, 09:06:48 πμ by famek »
OΧΙ ΣΤΗΝ ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ

Αποσυνδεδεμένος famek

• Hero Member
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 22, 2018, 09:32:59 πμ »
Μια μερα στο Μοορεα ειχαμε το γυρο του νησιου μια προαιρετικη εκδρομη που δεν μας εντυπωσιασε ..μας πηγαν να δουμε μαυρες παραλιες απο το ηφαιστιο, ιερο ναο ντοπιων που πιστευαν στα πνευματα κ εκει μονο η βασιλισσα κ αρχοντες μπορουσαν να μπουν...τιποτα ιδιαιτερο δεν ειχε τοιχους κ σκεπη...μας πηγε να δοκιμασουμε χυμους κ να ψωνισουμε απο ενα μαγαζι...κ τελικα το μονο ενδιαφερον ηταν η θεα μπελβεντερε  οπως ελεγε που ηταν κ το μονο που αξιζε.
Ασε που μας ελεγε να προσεξουμε τα πιθηκακια που ουτε ενα δεν ειδαμε...η κοπελα που μας ξεναγουσε  μας ειπε τα ιδια για τους γαλλους που δε χωνευουν κ τους παιρνουν ολες τις καλες δουλειες κ τους φορολογουν αλλα οταν της ειπαμε καλα πως ζειτε..το σουπερ μαρκετ ειναι πανακριβο μας ειπε οτι οι γαλλοι τους δινουν επιδοματα..κ δεν εχει φτωχους..λες κ εμεις δεν βλεπαμε τις καλυβες...Επισης μας παραπονεθηκε οτι δεν εχει πανεπιστημια η κολλεγια στη μοορεα και για αυτο δε σπουδασε.[Σημειωση μας ειπαν οτι το 90% του πληθυσμου της ταιτης δεν εχει παει στη μοορεα γιατι ειναι πανακριβα τα ξενοδοχεια κ για αυτο προτιμουν να πανε για ψωνια στις διακοπες τους χαβαη η λος αντζελες..Τα πιο κοντινα μερη απο αυτους].
Το νησι ηταν πανεμορφο απο βλαστηση ενω παντου συναντουσες σπανια λουλουδια που καθομουν και τα χαζευα ενω οι ντοπιοι χαμογελαστοι μας χαιρετουσαν.
Μια μερα για την ακριβεια ενα απογευμα ειχαμε παρει επισκεψη στο χωριο Τικι..ενα παραδοσιακο χωριο οπου ειδαμε χορους τοπικους πανεμορφους ,ειχαμε κ παραδοσιακο γευμα [μετριο] και επιδειξη στολων φωτογραφιων, εκκλησιας,μαγειρεματος, παρεο κ πως τα φοραμε [αυτο κ στο ξενοδοχειο μας το εδειξαν].Ηταν ωραια εμπειρια κ την συστηνω αν κ γυριζει ολα τα ξενοδοχεια κ μαζευει κοσμο οποτε μια ωρα πριν κ μετα μαζευει κοσμο...
Επισης εγω αποφασισα να παω στο υποτιθεμενο χωριο Μαχαρεπα ενω η ρεσεψιον μου πε οτι εχει λεωφορεια μονο οταν εχει φερυ μπωτ...ενημερωθηκα για τα δρομολογια κ περιμενα....Μετα απο 3 τεταρτα που περιμενα...ενα αμαξι σταματησε κ μου πε που πας να σε παω  [ναναι καλα] σε βλεπω που περιμενεις πολλη ωρα εδω...ηταν ενας γαλλος που εχει ερθει πολλες φορες στην ελλαδα κ εδω κ 40χρονια ζει στο νησι κ εχει 3 παιδια...
Ετσι εφτασα στο υποτιθεμενο χωριο οπου ειχε καποια μαγαζια μερικα πολυ κυριλε..με πολυ ευγενικους πωλητες...κ με παμπολλα πανακριβα παρεο...
Οταν λοιπον αποφασισα να γυρισω απο την βολτα μου παλι λεωφορειο δεν υπηρχε...αφου περιμενα πολλη ωρα ..[ουτε ταξι ειδα αν κ ηξερα οτι κατω απο 25 ε αποκλειεται να ηταν για 8 χιλιομ] πηγα στο σουπερ μαρκετ κ βρηκα μια κυρια που με πηγε στο ξενοδοχειο, ενω μου λεγε ποσο περηφανη ειναι που ζει εκει κ μου πε οτι ολοι εκει χαμογελουν γιατι ζουν στο παραδεισο...ενω χαζευα τις κυριες με τα λουλουδια στα μαλλια.
Τις υπολοιπες μερες δοκιμαζα τις διαφορες παραλιες του ξενοδοχειου , τις ξαπλωστρες ,τις αιωρες, και ξυπνουσα 6 παρα το πρωι για να δω το ξημερωμα κ να τραβηξω φωτο πανω απο τα οβερ σι μπαγκαλοους, .6 ωρα σκοτεινιαζε...[πολυ μειον]
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2018, 09:41:49 πμ by famek »
OΧΙ ΣΤΗΝ ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • Φύλο: Άντρας
    • facebook/dktravelchat
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 22, 2018, 12:55:24 μμ »
ενω μου ειπαν οτι πρωτη φορα στο ξενοδοχειο τους ερχονται ελληνες... Μαλιστα με ρωτησαν πως ξεραμε για το νησι τους απο που το ξεραμε...

Τους ειπες οτι ενημερωθηκες απο το travelchat.gr? :bigr: