Αποστολέας Θέμα: Road Τrip στην Ευρώπη.  (Αναγνώστηκε 2228 φορές)

Αποσυνδεδεμένος George T.

• Newbie
  • *
Road Τrip στην Ευρώπη.
« στις: Μάιος 17, 2017, 23:48:35 μμ »
Καλησπέρα φίλοι.
Τον Ιούλιο και αν όλα είναι καλά, θα ξεκινήσουμε οικογενειακός  για ένα ταξίδι επτά ημερών  στην Ευρώπη (Σερβία-Ουγγαρία-Τσεχία)
Το ερώτημά μου είναι μιας και φέτος δεν έχω τη δυνατότητα  να ανανεώσω τα τέσσερα διαβατήριά μας (περίπου 350€ με τις φωτογραφίες) αν θα έχω πρόβλημα να διασχίσω τις χώρες μόνο με τις ταυτότητές μας.
Αντίστοιχο ταξίδι έχω ξανακάνει παρέα με φιλικό μας ζευγάρι(http://www.travelchat.gr/forum/index.php/topic,8176.0.html) …….και οι φίλοι μας είχαν κάποια ψιλοθεματάκια  στα σύνολα της Κροατίας μιας και δεν είχαν διαβατήρια τότε όπως εμείς.
Γνωρίζεται αν θα έχω πρόβλημα στις εξής χώρες…… Κροατία-Ουγγαρία-Σλοβακία-Τσεχία-Σλοβενία.

Αποσυνδεδεμένος panpan

• Hero Member
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Road Τrip στην Ευρώπη.
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 18, 2017, 01:04:50 πμ »
Παράθεση
Γνωρίζεται αν θα έχω πρόβλημα στις εξής χώρες……  Κροατία-Ουγγαρία-Σλοβακία-Τσεχία-Σλοβενία.
Όχι.

Αποσυνδεδεμένος dimosf

• Συντονιστής Gallery
  • Hero Member
  • disaki.blogspot.gr και fototsepi.blogspot.gr
    • το δισάκι μου στον ώμο......
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 18, 2017, 09:48:49 πμ »
Από τη στιγμή που είναι χώρες της Ε.Ε. περνας με ταυτότητα (ΝΕΟΥ ΤΥΠΟΥ με λατινικούς χαρακτήρες). Το έκανα το 2011 χωρίς πρόβλημα. ΔΕν ξέρω τι γίνεται τώρα λόγω προσφυγικού και κλεισίματος των συνόρων. Ένα τηλέφωνο στις αντίστοιχες πρεσβείες θα βοηθούσε πολύ.

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
    • facebook/dktravelchat
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 18, 2017, 13:42:43 μμ »
Θα περασει Σερβια με ταυτοτητα? :scratch:

Αποσυνδεδεμένος dimosf

• Συντονιστής Gallery
  • Hero Member
  • disaki.blogspot.gr και fototsepi.blogspot.gr
    • το δισάκι μου στον ώμο......
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 18, 2017, 18:10:56 μμ »
Εγώ έχω περάσει από όλες τις Βαλκανικές χώρες (με εξαίρεση το Μαυροβούνιο, που δεν έχω πάει). Ξαναλέω πως δεν ξέρω τι γίνεται τώρα με το Προσφυγικό.

Αποσυνδεδεμένος George T.

• Newbie
  • *
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 22, 2017, 23:27:01 μμ »
Καλησπέρα φίλοι.
Τον Ιούλιο και αν όλα είναι καλά, θα ξεκινήσουμε οικογενειακός  για ένα ταξίδι επτά ημερών  στην Ευρώπη (Σερβία-Ουγγαρία-Τσεχία)
Το ερώτημά μου είναι μιας και φέτος δεν έχω τη δυνατότητα  να ανανεώσω τα τέσσερα διαβατήριά μας (περίπου 350€ με τις φωτογραφίες) αν θα έχω πρόβλημα να διασχίσω τις χώρες μόνο με τις ταυτότητές μας.
Αντίστοιχο ταξίδι έχω ξανακάνει παρέα με φιλικό μας ζευγάρι(http://www.travelchat.gr/forum/index.php/topic,8176.0.html) …….και οι φίλοι μας είχαν κάποια ψιλοθεματάκια  στα σύνολα της Κροατίας μιας και δεν είχαν διαβατήρια τότε όπως εμείς.
Γνωρίζεται αν θα έχω πρόβλημα στις εξής χώρες…… Κροατία-Ουγγαρία-Σλοβακία-Τσεχία-Σλοβενία.

Τελικά αποφασίσαμε, αν όλα πάνε καλά, να ανέβουμε και να κατέβουμε ξανά Ελλάδα απ’ τις ίδιες χώρες (Σκόπια-Σερβία-Ουγγαρία-Σλοβακία-Τσεχία) και όχι επιστροφή μέσο Αυστρίας-Σλοβενίας-Κροατίας κλπ………… και ο λόγος να γλυτώσουμε  κάποιες επιπλέων  Βινιέτες.

Θα κάνουμε συνολικά 6 διανυκτερεύσεις 1 Βελιγράδι, 2 Βουδαπέστη 2 Πράγα………… ψάχνω της 6 μέρα  της επιστροφής θέλω να είναι το πολύ 5-6 ώρες μακριά από Πράγα (προς Ελλάδα) έτσι ώστε να προλάβουμε να δούμε και κάτι από την τελευταία μας «στάση»
Έχετε να προτείνετε κάτι;

Μετά την επόμενη μέρα μονορούφι  Ελλάδα……….

Αποσυνδεδεμένος Marianthi

• Newbie
  • *
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 11:39:03 πμ »
Εμεις δεν αντιμετωπισαμε προβλημα...Τα παιδια αν ειναι κατω απο (14 νομιζω) εχω την εντυπωση πως δεν μποουν να βγαλουν ταυοτητα επομενως θα θελουν διαβατηριο..