Αποστολέας Θέμα: Υπερδνειστερία... η χώρα - φάντασμα!!  (Αναγνώστηκε 3343 φορές)

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα ταξίδια σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο!!
    • facebook/dktravelchat
Υπερδνειστερία... η χώρα - φάντασμα!!
« στις: Αύγουστος 14, 2015, 22:53:35 μμ »
Ξεκινάω με λίγα λόγια για τη χώρα - φάντασμα... έτσι για να σας βάλω στο κλίμα... :smile_:

Η Υπερδνειστερία είναι μια μικρή χώρα που βρίσκεται «κλειδωμένη» με χερσαία σύνορα μεταξύ Μολδαβίας και Ουκρανίας... μια μακρόστενη λωρίδα γης μόλις 4.163 τετραγωνικά klm και πληθυσμό 500.000 κατοίκους περίπου. Στην ουσία, το μόρφωμα αυτό είναι περιοχή της Μολδαβίας που ανεξαρτητοποιήθηκε απ’ αυτήν το 1990, κατά τον πόλεμο της Υπερδνειστερίας, όταν με τη βοήθεια Ρώσων, Κοζάκων, Ουκρανών εθελοντών και της 14ης Ρωσικής (πρώην Σοβιετικής) Στρατιάς, νίκησε τις Μολδαβικές δυνάμεις. Ο ρωσικός στρατός δεν έφυγε βέβαια από εκεί, αντιθέτως μάλιστα, εγκαταστάθηκε μόνιμα για να «διαφυλάσσει την ειρήνη» στην περιοχή. Επιπλέον, οι κάτοικοί της, σε δημοψήφισμα του 2006, ψήφισαν με ποσοστό 93,1% υπέρ της ανεξαρτητοποίησής τους από τη Μολδαβία και της ένωσης με τη Ρωσία. Ωστόσο, η Υπερδνειστερία ή Transnistria, εξακολουθεί να παραμένει ένα «κράτος» που ουδείς αναγνωρίζει και ελάχιστοι γνωρίζουν. Εχει σημαία, εθνικό ύμνο, σύνορα, κυβέρνηση, δικό της νόμισμα και τέλος πάντων οτιδήποτε μπορεί να περιγράφει μία χώρα αλλά οι μοναδικοί που την αναγνωρίζουν είναι οι κάτοικοί της.

Βρέθηκα εκεί για λίγες ώρες τον Ιούλιο του 2014 μετά απο διήμερη επίσκεψη μου στο Κισινάου της Μολδαβίας πολύ εύκολα... με το λεωφορείο της γραμμής!!!

Το λεωφορείο σταμάτησε λίγο πριν τον έλεγχο διαβατηρίων και περπατώντας φτάσαμε στο καμαράκι με τα πολλά γκισέ. Συμπληρώσαμε ένα έντυπο, μας ρώτησαν το λόγο της επίσκεψης, μας υπενθύμισαν ότι δεν μπορούμε να διανυκτερεύσουμε εκεί και ότι πριν βραδιάσει θα πρέπει να έχουμε αφήσει τη χώρα (νομίζω ότι το τελευταίο λεωφορείο αναχωρεί από κει γύρω στις 7.00 το απόγευμα).

Η πρώτη πόλη που συναντάς είναι το Μπέντερ (Bender)...

... όπου οι παλιές σοβιετικές εργατικές πολυκατοικίες κάνουν ''πάρτυ''. :bigr:

Λίγη ώρα αργότερα φτάσαμε στο Τιράσπολ, την πρωτεύουσα και διοικητικό κέντρο του μη-αναγνωρισμένου κράτους της Υπερδνειστερίας και το οποίο βρίσκεται στις ανατολικές όχθες του ποταμού Δνείστερου... από όπου πήρε και το όνομα της η χώρα.

Το πρώτο πράγμα που αντικρύζεις είναι το μνημείο του Ρώσου στρατηγού Αλεξάντερ Βασίλιεβιτς Σουβόροφ...

... και μετά το Μνημείο της Δόξας.

Λίγο πιο κάτω βρίσκεται η Κυβέρνηση και το Ανώτατο Σοβιέτ της Pridnestrovian Δημοκρατίας της Μολδαβίας & το Μνημείο V. Lenin...

... και η ιστορία κλείνει με πολύ Δνείστερο!!! :dance:

Ήταν μια ευχάριστη εκδρομούλα 7-8 ωρών περίπου και πραγματοποιήθηκε απλά για την εμπειρία!!! :smile_:

Αποσυνδεδεμένος panpan

• Hero Member
Απ: Υπερδνειστερία... η χώρα - φάντασμα!!
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 14, 2015, 23:03:54 μμ »
 :clap: :clap: :clap: :dance: :dance:
Ωραία πράγματα.  :good:

Αποσυνδεδεμένος dimosf

• Συντονιστής Gallery
  • Hero Member
  • disaki.blogspot.gr και fototsepi.blogspot.gr
    • το δισάκι μου στον ώμο......
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 15, 2015, 01:04:09 πμ »
Πολύ ενδιαφέρον!!
Να ρωτήσω: Βίζα θέλουν η Μολδαβία και η Υπερδνειστερία;

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
    • facebook/dktravelchat
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 15, 2015, 07:00:14 πμ »
Η Μολδαβια δεν θελει βιζα Δημο... στην Υπερδνειστερία συμπληρωσαμε απλα ενα εντυπο επειδη θα μεναμε λιγες ωρες και τιποτα παραπανω... αν θελεις ομως να διανυκτερευσεις εκει ισως να χρειαζεται.

Αποσυνδεδεμένος panpan

• Hero Member
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 16, 2015, 09:40:29 πμ »
Αξίζει όμως να διαθέσει κάποιος μια διανυκτέρευση;Η είναι αρκετή η παραμονή λίγων ωρών;

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
    • facebook/dktravelchat
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 16, 2015, 09:45:25 πμ »
Προσωπικη μου αποψη... λιγες ωρες ειναι υπερ αρκετες. :smile_:

Αποσυνδεδεμένος xenia

• Hero Member
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 19, 2018, 00:36:04 πμ »
Προσωπικα δεν μου αρεσε σαν χωρα... ασε που στα συνορα αγριεύεσαι κιολας. :wacko:

Αποσυνδεδεμένος panpan

• Hero Member
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 19, 2018, 00:47:53 πμ »
Προσωπικα δεν μου αρεσε σαν χωρα... ασε που στα συνορα αγριεύεσαι κιολας. :wacko:
A!!Ok Την βγάζουμε από τα σχέδια μας  :sad:

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
    • facebook/dktravelchat
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 30, 2020, 16:11:41 μμ »
Βιντεακι απο το ταξιδι μου... :smile_: