Αποστολέας Θέμα: Ζητούνται συνταξιδιώτες.  (Αναγνώστηκε 2392 φορές)

Αποσυνδεδεμένος elenajama

• Newbie
  • *
Ζητούνται συνταξιδιώτες.
« στις: Μάρτιος 06, 2015, 03:56:24 πμ »
Γεια σας!! Είμαι νέο μέλος και ξεκινάω αυτή την συζήτηση γιατί ψάχνω συνταξιδιώτες όπως φανερώνει και ο τίτλος. Τα τελευταία χρόνια περίμενα πως και πως να τελειώσω το σχολείο για να μπορέσω να ακολουθήσω τον τρόπο ζωής που μου ταιριάζει- λατρεύω τα ταξίδια. Τον Οκτώβριο του '14 έγινα 18 και δυο μήνες αργότερα πραγματοποίησα το πρώτο μου ταξίδι στην Αγγλία και από τότε σχεδιάζω να επισκεφτώ άλλους τόσους προορισμούς αλλά το μοναδικό μου πρόβλημα είναι οτι δεν με ακολουθούν οι φίλοι μου. Μου 'ρθε λοιπόν η ιδέα, να αναζητήσω άτομα με τα οποία μοιραζόμαστε αυτό το κοινό πάθος, να γνωριστούμε και να ταξιδέψουμε μαζί. Στα άμεσα σχέδια μου είναι να ταξιδέψω στην Αίγυπτο, Περού,Ολλανδία και το μεγαλύτερο μου όνειρο είναι να πάω Ινδία, Ταϊλάνδη κ γενικά να γυρίσω την Ασία. Φυσικά, ενδιαφέρομαι να επισκεφτώ και πιο εμπορικούς και γνωστούς προορισμούς όποτε οποίος ταυτίζεται , θα χαρώ πολυ να επικοινωνήσει μαζί μου!!

Συνδεδεμένος McElk

• Hero Member
Απ: Ζητούνται συνταξιδιώτες.
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 06, 2015, 11:44:09 πμ »
Εάν θέλεις να ταξιδεύεις ατομικά (χωρίς γκρουπ ταξιδιωτικού πρακτορείου) το φυσικότερο είναι να αρχίσεις από τους «εύκολους» Ευρωπαϊκούς προορισμούς και όταν αποκτήσεις αρκετή εμπειρία επεκτείνεσαι και εκτός Ευρώπης. Με γκρουπ βέβαια δεν υπάρχει πρόβλημα, λύνεις και το θέμα της παρέας αλλά αυτόν τον τρόπο ταξιδιού δεν τον προτιμούν συνήθως άτομα της ηλικίας σου αλλά πολύ μεγαλύτερα. Από ταξιδιωτικά forums μπορείς να γνωρίσεις κατάλληλους συνταξιδιώτες (κοινά ενδιαφέροντα, παραπλήσια ηλικία) αλλά θέλει κάποιο χρόνο να μπαίνεις, να ανταλλάσεις απόψεις, να γνωρίσεις χαρακτήρες. Πιο φυσιολογικό είναι να συνταξιδέψεις με άτομα τα οποία ήδη γνωρίζεις από το περιβάλλον σου, σχολείο κλπ. Το ότι δεν ακολουθούν οι φίλοι σου δεν είναι αφύσικο, δεν έχουν όλοι το «μικρόβιο», μερικοί ίσως θέλουν λίγο σπρώξιμο ή «μασημένη τροφή». Δοκίμασε το εξής : Ψάξε για μια δημοφιλή στους νέους πόλη π.χ. Παρίσι, αεροπορικά εισιτήρια μιας φθηνής εταιρείας, όπως Ryanair, ξενοδοχείο, αξιοθέατα και ανακοίνωσε στους φίλους σου ένα έτοιμο συγκεκριμένο πρόγραμμα. -  Παιδιά θα πάμε δεύτερη εβδομάδα του Πάσχα ένα τετραήμερο στο Παρίσι με 250 ευρώ, θα κάνουμε αυτό κι αυτό και θα δούμε ετούτο κι εκείνο. Θα δεις ότι θα τους κινήσεις το ενδιαφέρον.

Καλώς ήρθες στο forum.

Αποσυνδεδεμένος famek

• Hero Member
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ/ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 14, 2015, 23:23:02 μμ »
λοιπον κοπελια μου εγω λατρευω τα ταξιδια κ επειδη εχω το ιδιο θεμα παω μονη μου πολυ συχνα ..ψαχνω φτηνα αεροπορικα εισητηρια βρισκω μεσω σαιτ χοτελ κ το οργανωνω κ περναω μια χαρα μονη.
Αλλα μονη εχω παει μονο ευρωπη κ φυσικα Ελλαδα κ εκτος με τουριστικα με γκρουπ..
Οταν κανεις προγραμμα μια χαρα περνας ασε που παντου συναντας ελληνες.
εγω προσωπικα ξυπνω πολυ πρωι μολις βγει ο ηλιος κ με εναν χαρτη ξεκινω τις εξερευνησεις δηλ περιπου 6.30 το πρωι ,γυριζω ολη τη μερα χρησιμοποιω μεταφορικα μεσα κ μολις σκοτεινιαζει θυμαμαι να γυρισω στο ξενοδοχειο , να φαω κ να ξεκουρασω τα πρησμενα ποδα μου....αλλα μονο ετσι το ευχαριστιεμαι...κ την αλλη μερα τα ιδια.
Εμενα αυτο με ξεκουραζει που γεμιζω εικονες κ ξεχνω τα παντα..που η αγωνια μου μονο ειναι αν θα προλαβω να δω οτι θελω ,αν θα χω νερο αν θα αντεξουν τα ποδια μου κ αν το βραδυ θα βρω ευκολα το ξενοδοχειο μου..δηλ χαζες αγωνιες..κ στο τελος του ταξιδιου ο χαρτης ειναι κουρελιασμενος..για αυτο παντα παιρνω δυο εναν για να κρατω κ να σημειωνω κ εκαν για το αρχειο μου...
αντεσου ευχομαι καλα κ πολλα ταξιδια
ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ/ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ
OΧΙ ΣΤΗΝ ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ

Αποσυνδεδεμένος gins

• Newbie
  • *
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 31, 2015, 11:15:33 πμ »
κορίτσια είμαι καινούργια στην παρέα....καλώς σας βρήκα. Υπάρχει ένα site που κάνει αυτή την δουλειά, βρίσκεις παρέα για να ταξιδέψεις. Λέγεται travelhut.gr
Καλημέρα...

Αποσυνδεδεμένος gins

• Newbie
  • *
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 31, 2015, 11:18:00 πμ »
Γεια σας!! Είμαι νέο μέλος και ξεκινάω αυτή την συζήτηση γιατί ψάχνω συνταξιδιώτες όπως φανερώνει και ο τίτλος. Τα τελευταία χρόνια περίμενα πως και πως να τελειώσω το σχολείο για να μπορέσω να ακολουθήσω τον τρόπο ζωής που μου ταιριάζει- λατρεύω τα ταξίδια. Τον Οκτώβριο του '14 έγινα 18 και δυο μήνες αργότερα πραγματοποίησα το πρώτο μου ταξίδι στην Αγγλία και από τότε σχεδιάζω να επισκεφτώ άλλους τόσους προορισμούς αλλά το μοναδικό μου πρόβλημα είναι οτι δεν με ακολουθούν οι φίλοι μου. Μου 'ρθε λοιπόν η ιδέα, να αναζητήσω άτομα με τα οποία μοιραζόμαστε αυτό το κοινό πάθος, να γνωριστούμε και να ταξιδέψουμε μαζί. Στα άμεσα σχέδια μου είναι να ταξιδέψω στην Αίγυπτο, Περού,Ολλανδία και το μεγαλύτερο μου όνειρο είναι να πάω Ινδία, Ταϊλάνδη κ γενικά να γυρίσω την Ασία. Φυσικά, ενδιαφέρομαι να επισκεφτώ και πιο εμπορικούς και γνωστούς προορισμούς όποτε οποίος ταυτίζεται , θα χαρώ πολυ να επικοινωνήσει μαζί μου!!
Μπορείς να δοκιμάσεις την τύχη σου κοπελιά σε ένα site...εκεί βρίσκουν παρέα για να ταξιδέψεις...travelhut.gr
Τα ταξίδια είναι όλη η ζωή!!!