Αποστολέας Θέμα: Επίσκεψη στην Αγία Θεοδώρα Βάστα Αρκαδίας  (Αναγνώστηκε 7001 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Dimitra

• Hero Member
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Επίσκεψη στην Αγία Θεοδώρα Βάστα Αρκαδίας
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 31, 2010, 11:43:35 πμ »
Κι εγώ εχω επισκευφθέι τη περιοχή και το εκκλησάκι. Μάλιστα τότε υπήρχε και μια ταβέρνα απέναντι απο τημ εκκλησία πάνω απο το ποταμάκι που είχε...με πεντανόστιμα φαγητά. Βέβαια δε ξέρω άν υπάρχει ακόμα.
Φωτό νομίζω πώς έχω αλλά είναι απο φιλμ.......και δεν έχω ακόμα σκάνερ... :chok:

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • Φύλο: Άντρας
    • facebook/dktravelchat
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 01, 2010, 02:59:28 πμ »

Μάλιστα τότε υπήρχε και μια ταβέρνα απέναντι απο τημ εκκλησία πάνω απο το ποταμάκι που είχε...με πεντανόστιμα φαγητά. Βέβαια δε ξέρω άν υπάρχει ακόμα.

Νομιζω πως υπαρχει ακομη... αν λες αυτή ...σιγουρα ομως ξερει ο kostas που μαλλον εκει θα σουβλισει τα 100 αρνια που γραφει παραπανω!! :smile_:

Αποσυνδεδεμένος dimosf

• Συντονιστής Gallery
  • Hero Member
  • disaki.blogspot.gr και fototsepi.blogspot.gr
    • το δισάκι μου στον ώμο......
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 01, 2010, 11:08:10 πμ »
Το μέρος είναι πράγματι ωραίο. Η ταβέρνα έχε ικαι νερόμυλο. Να αναφέρω εδώ οτι ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου είναι από τη Βάστα και ο ταβερνιάρης είναι ξαδερφός του με το ίδιο όνομα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitra

• Hero Member
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 01, 2010, 11:26:58 πμ »
Να αναφέρω εδώ οτι ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου είναι από τη Βάστα και ο ταβερνιάρης είναι ξαδερφός του με το ίδιο όνομα.

Αυτό το ξέρω!!!!  :dance: :dance:
Εχω μια θεία απο το ίδιο χωριό και το έχω επισκεφθεί κι αυτό πριν λίγα χρόνια!!

Αποσυνδεδεμένος kostas

• Newbie
  • *
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 01, 2010, 17:11:41 μμ »
Καλησπέρα
Φωτογραφίες από το νέο τμήμα που δόθηκε στην κυκλοφορία και διευκολύνει όσους κινούνται από Τρίπολη προς Αγία Θεοδώρα μπορείτε να δείτε εδώ:
http://www.stadia.gr/forum/viewtopic.php?t=1436&postdays=0&postorder=asc&start=3770

Η ταβέρνα έχει μετακινηθεί μερικές δεκάδες μέτρα σε νέο χώρο. Την τελευταία φορά που βρέθηκα εκεί ο ταβερνιάρης Νικόλας στην θέση του νερόμυλου έφτιαχνε την νεροτριβή που προυπήρχε. Τον νερόμυλο σκεφτόταν που θα τον μεταφέρει. Μερικά τραπέζια τα έχει τοποθετήσει πάνω στα δέντρα. Δεν κάνω πλάκα τρως και από κάτω περνάει το ποτάμι. Η συγκεκριμένη περιοχή δεν διαθέτει πολλά αξιοθέατα, ένα και κάλο. Υπάρχει η συγκεκριμένη ταβέρνα και μία ακόμα που προχωράει σιγά σιγά αλλά δεν λειτουργεί ακόμα. Επειδή ο χώρος βρίσκεται μακρυά από σπίτια, καταστήματα έχει και την ανάλογη ηρεμία.
Τα αρνάκια θα τα σουβλίσω αρκετά μακρυά από το γαλήνιο περιβάλλον της Αγίας Θεοδώρας αλλά με το χώρο της Αγίας Θεοδώρας και ιδιαίτερα την ταβέρνα και τον Νικόλα(άριστος αφηγητής) νιώθω αρκετά κοντά καθώς δημιούργησα την σελίδα www.neromylos-nikola.gr. Έτσι πρέπει να με συγχωρήσετε για το spam. Το εκκλησάκι είναι καθημερινά ανοιχτό. Στην σελίδα που σας έβαλα έχει φωτογραφίες του περιβάλλοντα χώρου και την ιστορία της Αγίας Θεοδώρας. Σε άλλη σελίδα δεν νομίζω να βρείτε περισσότερα στοιχεία. Το γράφω για να μην σερφαρετε άδικα καθώς τις έχω ψάξει σχεδόν όλες.  :smile_:

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
    • facebook/dktravelchat
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 13:06:55 μμ »
Ελεγα να καναμε ενα μονοημερο προς τα εκει...τι λες?

Ηθελα να παω ανημερα της γιορτης της... 11 Σεπτεμβριου... αλλα η Ελινα κανονισε να παντρευτει λες και δεν υπηρχαν αλλες μερες. :bigr:
Να το βαλουμε ομως στο προγραμμα και μια Κυριακη πρωι να πεταχτουμε μεχρι εκει (οσοι μαζευτουμε). :good: