Αποστολέας Θέμα: 10 Μέρες στην Κρήτη  (Αναγνώστηκε 5452 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ioanna

• Newbie
  • *
10 Μέρες στην Κρήτη
« στις: Ιανουάριος 02, 2007, 21:55:30 μμ »
Ένα από τα ομορφότερα νησιά της Ελλάδας πάντα κατά την δική μου άποψη είναι και η νήσος της Κρήτης. Ένα νησί με ιστορία, πολιτισμό, ήθη και έθιμα που καθηλώνουν ντόπιους και επισκέπτες του νησιού. Θα σας περιγράψω την δική μου εμπειρία σε ένα από τα ταξίδια μου σε αυτό το υπέροχο νησί. Καλοκαίρι, 10 μέρες στην Κρήτη, γυρίζοντας τον Νομό Χανίων.
Πριν μιλήσουμε για τοποθεσίες στα Χανιά, αξίζει να σημειωθεί πως εάν πάτε για πρώτη φορά, να επιλέξετε ένα από τα καταλύματα εναλλακτικού τουρισμού που βρίσκονται στις γύρω περιοχές από την πόλη.

Ένα από αυτά είναι η Βίλα Ευτραπελεία όπως και η Βίλα Φιλίτσα.(www.villafilitsa.com), για να πάρετε μια γεύση για τι μιλάμε.). Εάν οι διακοπές σας θέλετε να έχουν την μαγεία μιας άλλης εποχής και να μην είστε στα συνηθισμένα ξενοδοχεία αξίζει να τα επισκεφθείτε και να κλείσετε κάποιο δωμάτιο.
ΚούμοΑπαραίτητα πράγματα που πρέπει να έχετε κοντά σας είναι : αυτοκίνητο γιατί οι αποστάσεις είναι αρκετά μεγάλες, έναν καλό οδηγό αν είστε γυναίκες και βαριέστε να οδηγείτε, το αντηλιακό σας και ένα μαγιό.
Έδρα μας έχουμε τον Στύλο, 20 χλμ έξω από την πόλη των Χανίων. Ήσυχο χωριουδάκι με δυο ταβερνούλες και καλό φαγητό. Πηγαίνοντας προς τον Στύλο αξίζει να σταματήσετε για φαγητό στα Άπτερα, σε ένα γραφικό ταβερνάκι πολλών χρόνων, να γευτείτε το υπέροχο χοιρινό με κόλιαντρο και να γνωρίσετε τον απίστευτο ταβερνιάρη που σε περίπτωση που παίζει τάβλι, θα πρέπει να κάνετε λίγο υπομονή να τελειώσει την παρτίδα του!
Έχετε διάθεση για περιπέτεια ; Πάρτε το αυτοκίνητο σας και ξεκινήστε την διαδρομή από Ρέθυμνο και μέσα από όλα τα μικρά χωριουδάκια και το βουνό Καλλικράτη προς την άγρια χώρα των Σφακίων και το Φραγκοκάστελο. Θα έλεγα καλύτερα άγονη  διαδρομή αφού περνάς μέσα από τα βραχώδη όρη μέχρι να φτάσεις κάτω στην πόλη. Τουριστική σχετικά περιοχή και αξίζει να δοκιμάσετε τις πολυσυζητημένες σφακιανές πίτες. Φεύγοντας από τα Σφακιά, επιλέξτε σαν διαδρομή επιστροφής να περάσετε από το Φραγκοκάστελο. Σίγουρα θα είναι απογευματάκι και γυρνώντας στα ερείπια του κάστρου και στην παραλία για ένα γρήγορο απογευματινό μπανάκι, θα ταξιδέψουν οι αισθήσεις σας σε μια άλλη εποχή. Ζητήστε να σας πουν και τον μύθο γύρω από τους Δροσουλίτες που εμφανίζονται μια φορά τον χρόνο. Θα ανατριχιάσετε!
Παραλία ΠρέβεληςΚαλές και οι διαδρομές αλλά θέλουμε και λίγη ξεκούραση, μπορείτε να πάτε για μπάνιο σε μια από τις γύρω παραλίες των Χανίων (Καλύβες, Κολυμπάρι, Πλατανιάς κ.ο.κ.) και γυρνώντας το απογευματάκι να κάνετε μια στάση στον Κούμο (μεταξύ Χανίων και Ρεθύμνου) και να θαυμάσετε το πετρόκτιστο συγκρότημα του Γιώργου Χαβαλεδάκη.
Θα έχετε ακούσει πολλούς να μιλούν για το ηλιοβασίλεμα της Σαντορίνης ή ακόμη και εσείς οι ίδιοι το έχετε δει, είμαι σίγουρη πως πηγαίνοντας στα Φαλάσαρνα, κάντε μπάνιο στην απίστευτη αμμώδη παραλία και αφήστε την μέρα να κυλήσει μέχρι το απόγευμα, θα εκπλαγείτε βλέποντας αγκαλιά με το ταίρι σας ή ακόμα και μόνοι το ηλιοβασίλεμα.
Ένα ακόμη από τα πιο ωραία μέρη του νομού Χανίων, είναι και το Ελαφονήσι, δεν γίνεται να επισκεφθείτε την Κρήτη και να μην περάσετε από το Ελαφονήσι. Είναι ένα μαγευτικό μέρος, με πολύ ρηχά νερά που επιτρέπουν αρκετά παιχνίδια στο νερό, κατάλληλα ακόμα και για δεινούς κολυμβητές.Βόλτα με ποδήλατο στο ποτάμι
Αντέχετε το περπάτημα; Αν ναι τότε ετοιμαστείτε για την Πρέβελη. Ξεκινήστε με το να επισκεφτείτε την Ιερά Μονή της Πρέβελης και γυρνώντας αφήστε το αυτοκίνητο στο μεγάλο πάρκινγκ που έχει και κατεβείτε στην παραλία της Πρέβελης. Η μαγεία ξεκινά με το που αρχίζετε και κατεβαίνετε, από ψηλά θα μπορέσετε να δείτε την πανέμορφη παραλία καθώς και το ποτάμι που χύνεται μέσα στην θάλασσα.
Νοικιάστε ένα ποδήλατο για να κάνετε την διαδρομή μέσα στο ποτάμι.
Από τις εικόνες μπορείτε να πάρετε μια ιδέα, αν είστε θαρραλέοι, μπορείτε να κολυμπήσετε κιόλας. Εγώ πάντως δεν το τόλμησα!
Μέσα στις 10 μέρες λοιπόν στην Κρήτη, διάλεξα αυτά τα παραπάνω μέρη να σας δείξω που κατά την δική μου άποψη είναι μια μικρή και γλυκιά γεύση από την Πανέμορφη Κρήτη.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2019, 10:15:47 πμ by elina »

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • Φύλο: Άντρας
    • facebook/dktravelchat
Απ: Σχολιασμός: 10 Μέρες στην Κρήτη
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 06, 2008, 22:22:34 μμ »
Δεν ειναι καθολου τυχαιο οτι η Κρητη μαζι με τη Ροδο και την Κερκυρα ειναι οι top προορισμοι των ξενων επισκεπτων.

Αποσυνδεδεμένος xenia

• Hero Member
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: 10 Μέρες στην Κρήτη
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 14, 2009, 10:14:10 πμ »
Κρητη... :good:

Αποσυνδεδεμένος Dimitra

• Hero Member
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 14, 2009, 23:05:08 μμ »
Γι' αυτο  και εγω θα παω τελικα διακοπες στα Χανια και την Ιεραπετρα......... :bigr: :bigr:

Αποσυνδεδεμένος nathanvaughan

• Newbie
  • *
    • Ενοικίαση αυτοκινήτων στην Κρήτη
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 08, 2013, 12:49:00 μμ »
Το νησί της Κρήτης είναι ένα φοβερό μέρος για να επισκεφθείτε και να απολαύσετε. Και νομίζω, 10 ημέρες είναι αρκετές για να ερευνούμε αυτό το υπέροχο νησί. Έχω επισκεφθεί την Κρήτη δύο φορές. Είναι ένα εκπληκτικό μέρος, δεν υπάρχει αμφιβολία. Είναι μια μεγάλη εμπειρία για να εξερευνήσετε την αρχαία ερείπια, το περπάτημα μέσα από ένα πανέμορφο τοπίο, απολαμβάνοντας νόστιμο φαγητό, αναρρίχηση σε βουνά.