Αποστολέας Θέμα: Isle of Man  (Αναγνώστηκε 3013 φορές)

Αποσυνδεδεμένος evi

• Hero Member
Isle of Man
« στις: Νοέμβριος 10, 2011, 02:31:14 πμ »
Είναι ένα μικρό νησάκι ανάμεσα από Αγγλία και Ιρλανδία. Διοικητικά είναι ανεξάρτητο αλλά έχει την βρετανική λίρα ως νόμισμα ( με διαφορετικές παραστάσεις στα χαρτονομίσματα και στα νομίσματα- η χαρά του συλλέκτη!!!), με αφορολόγητα είδη ( κάτι σαν το Σαν Μαρίνο και την Ανδόρα), με λίγο διαφορετική νοοτροπία από την μαμά Αγγλία. Κάτοικοι περίπου 80.000, πρωτεύουσα το Ντάγκλας, μια παραλιακή λουτρόπολη. Κλείμα: βροχερό σχεδόν μονίμως!!Υγρασία και μελαγχολικές στιγμές.
Αξίζει μια επίσκεψη πιστεύω. Πότε να πάτε; Καλοκαίρι!!!!Για να πετύχετε ηλιοφάνιεα και καλό καιρό και να εκμεταλλευτείτε τις θερινές ατραξιόν που δεν λειτουργούν τον χειμώνα.
Γιατί να πάτε; Για να μπείτε και να ταξιδέψετε σε αυθεντικές αμαξοστοιχίες του 1870 σε αυθεντικά βαγόνια ξύλινα με λάμπες πετρελαίου, για να ταξιδέψετε με ηλεκτρικό τρένο πάλι του 1870 και να γυρίσετε το μισό νησί, για να σας σύρουν τα άλογα με τραμ!!!, για να δείτε όλες τις αντίκες αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στον κόσμο ( από το 1920 έως ... όσο θεωρείτε εσείς ότι ένα αυτοκίνητο είναι αντίκα!!), για να δείτε κινηματογραφικά γυρίσματα των μιών αγγλικών ταινιών που βλέπετε στους κινηματογράφους, για να δείτε αγώνες μοτοσικλέτας, για να επισκεφτείτε το πιο παλιό κάστρο στην Ευρώπη, για να ξαναζήσετε ( στην πραγματική ζωή αυτήν την φορά) την ατόσφαιρα των αγγλικών και όχι μόνο- επαρχιακών σταθμών του τρένου με τις γλαστρες με τα λουλούδια, τα ξύλινα παγκάκια και τις μέλισσες να σε τριγυρίζουν, για να επισκεφτείτε το πρώτο στον κόσμο ησυχαστήριο γέρικων και άρρωτων αλόγων αν είστε φιλόζωοι. Και τέλος για να δείτε ένα καινούριο μέρος!!
Πώς θα πάτε; Από την Αγγλία είτε με αεροπλάνο από το Γκάτγουικ ( μια ώρα πτήση, κόστος περίπου στις 100 λίρες Αγγλίας άμα τα εκδώσετε ένα- δυο μήνες πιο πριν το ταξίι και πάντα ανάλογα με την εποχή) είτε με πλοίο από Σάουθάμπτον νομίζω ( 4 ώρες,δεν γνωρίω κόστος γιατί δεν ακολούθησα αυτήν την επιλογή που μου φάνηκε και πιο ακριβή ( τρένο από Λονδίνο- Σάουθαμπτον κλπ) και πιο περίπλοκη, κουραστική.   

Αποσυνδεδεμένος evi

• Hero Member
Απ: Isle of Man
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 02:52:38 πμ »
Το Ντάγκλας είναι μια όμορφη, παραλιακή λουτρόπολη γεμάτη από ξενοδοχεία, καφέ, διακσεδάσεις. Με ένα μυστικό: όλα αυτά πρέπει να γίνουν έως τις 7 το απόγευμα, μετά το Ντάγκλας αποσύρεται στην ησυχία του έως την επόμενη ημέρα. Μετά τις 7 το απόγευμα το Ντάγκλας και όλο το νησί, είναι κλειστά. Θα πάτε σε μια - δυο παμπ να πιείτε την μπυρίτσα σας, θα μείνετε στο ξεονοδοχείο να δείτε τηλεόραση, να χαζέψετε στο ίντερνετ ή αν είστε ερωτευμένοι ...να κάνετε έρωτα.  :laugh:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2012, 00:16:34 πμ by dk »

Αποσυνδεδεμένος traveler-eirini

• Full Member
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 21:11:33 μμ »
Πολύ ενδιαφέρον! Αξίζει μια επίσκεψη και μόνο επειδή είμαι φαν του τρένου (και ειδικά των παλιών παραδοσιακών) και φυσικά των αλόγων!
Όλα πολύ ωραία ως τώρα!!! 
We live in a wonderful world that is full of beauty and charm.  There is no end to the adventures we can have if only we seek them with our eyes open.

Αποσυνδεδεμένος dimosf

• Συντονιστής Gallery
  • Hero Member
  • Φύλο: Άντρας
  • disaki.blogspot.gr και fototsepi.blogspot.gr
    • το δισάκι μου στον ώμο......
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 21:26:03 μμ »
Χωρίς να θέλω να σου χαλάσω το θέμα μια φωτογραφία για σύγκριση αλλά και κουίζ

Αποσυνδεδεμένος traveler-eirini

• Full Member
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 11, 2011, 00:17:25 πμ »
Θα το κάνω τατουαζ  :laugh:
We live in a wonderful world that is full of beauty and charm.  There is no end to the adventures we can have if only we seek them with our eyes open.

Αποσυνδεδεμένος vasilis_sta

• Sr. Member
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 12, 2011, 18:37:44 μμ »
Πολυ καλο το Post δεν ειχα ιδεα για αυτο το νησακι παντως και απο τις φωτογραφιες σου φαινεται οτι ειναι πολυ γραφικο και ομορφο...Η αληθεια ειναι προγραμματιζα ενα ταξιδι προς τα εκει αλλα δεν ηξερα και δεν το ειχα βαλει στα μερη που θα πηγαινα.Το ποσταρες την καταλληλη στιγμη.Αν θα μπορουσες να μου δωσεις και αλλες πληροφοριες θα ημουν ευγνώμων! :good:
e-airtickets.gr | Μηχανή Αναζήτησης Αεροπορικών Εισιτηρίων

Αποσυνδεδεμένος evi

• Hero Member
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 01:38:35 πμ »
Παράθεση
Αν θα μπορουσες να μου δωσεις και αλλες πληροφοριες θα ημουν ευγνώμων!

Γενικές πληροφορίες που μου έρχονται τώρα στο μυαλό: θεωρείται εκτός ευρωπαικής ένωσης. Τι σημαίνει αυτό; Στην τηλεφωνία χρεώνεσαι με διαφορετικές τιμές. Εγώ έχω και ελληνικό και αγγλικό κινητό και τα δύο ήταν εκτός ευρωζώνης. Όλες τιε ημέρες που έμεινα εκεί επικοινωνούσα με skype, ήταν ο μόνος τρόπος να μην χεώνομαι τα άντερά μου!!

Τα ταξί είναι πολύ πιο φτηνά από ό,τι στην Αγγλία. Αν χρειαστείς να πάρεις κάποιο δεν βαρυγκομάς!!

Υπάρχει κάρτα απεριορίστων διαδρομών για τα μέσα μεταφορών ( π.χ. μπορείς να πάρεις των 3 ημερών ) και να γυρίσεις όλο το νησί με τραμ, ηλεκτικό σιδηρόδρομο, ατμοκίνητα τρένα, κανονικά λεωφορεία κλπ. Συμφαίρει πολύ.

Επίσης μπορείς να πας στο Κάστρο Rushen , το παλιότερο επισκέψιμο ( με αυτό εννοώ ότι είναι ακέραιο και όχι συντρίμια και ότι λειτουργεί κανονικά ως μουσείο) στην Ευρώπη. Βρίσκεται στην πολή Castletown που χρονολογεί ιστορία από το 1090. Το κάστρο φιλοξένησε τους τοπικούς άρχοντες , έγινε φυλακή για τους αντιφρονούντες και τώρα είναι ένα εκπληκτικό μουσείο με κέρινα ομοιώματα, χάρτες, έπιπλα εποχής ( διαφόρων χρονικών περιόδων). Για μένα ήταν ένα από τα σημαντικότερα μέρη επίσκεψης του νησιού.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2012, 00:20:09 πμ by dk »

Αποσυνδεδεμένος vasilis_sta

• Sr. Member
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 18:39:07 μμ »
σε ευχαριστω για ολα.ενταξει εμενα η επικοινωνια δεν με νοιαζει οταν πηγαινω διακοπες προσπαθω να το κλεινω. χαχαχ
e-airtickets.gr | Μηχανή Αναζήτησης Αεροπορικών Εισιτηρίων

Αποσυνδεδεμένος carmen

• Hero Member
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 18:57:15 μμ »
την καλυτερη δουλεια κανεις..στην κυριολεξια δια....κοπτεις την επαφη  :laugh:
...και αν εχω τα παντα και εχω κερδισει τον κοσμο ολο, αγαπη αν δεν εχω...ειμαι ενα τιποτα

Αποσυνδεδεμένος evi

• Hero Member
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 22:00:16 μμ »
Παράθεση
εμενα η επικοινωνια δεν με νοιαζει οταν πηγαινω διακοπες προσπαθω να το κλεινω. χαχαχ

Καταλαβαίνω τι λες  αλλά όταν έχεις υπερήλικους γονείς πίσω στην πατρίδα θέλεις την επαφή.