Αποστολέας Θέμα: Λήμνος... η παρεξηγημένη !  (Αναγνώστηκε 5779 φορές)

Αποσυνδεδεμένος GEORGE KARALIS

• Hero Member
  • Φύλο: Άντρας
Λήμνος... η παρεξηγημένη !
« στις: Οκτώβριος 27, 2011, 19:38:51 μμ »
       Λήμνος. Μυθική πατρίδα του Ηφαίστου και των Κάβειρων, σταυροδρόμι πολιτισμών, η αγαπημένη γη του Ομήρου και των αρχαίων τραγωδών. Τόπος με ιδιαίτερο χρώμα και ομορφιά, εκτείνεται σε περισσότερα από 450 τετρ. χιλιόμετρα. Το ήμερο, σχεδόν σεληνιακό, τοπίο με την δαντελωτή ακτογραμμή της, κρύβει αμέτρητα μυστικά.
       Ο τόπος, εκτός των άλλων κρύβει και μια μεγάλη ποικιλία από ανεκτίμητα και σπάνια οικοσυστήματα. Τα ηφαιστειακά τοπία της, οι γεμάτοι με αποδημητικά πουλιά υδροβιότοποι, η φυσική Αλυκή, οι περίφημες "αμμοθίνες", τα πλούσια ενδημικά είδη φυτών, απέραντα βοσκοτόπια, ακόμη και καταρράκτες, αποκαλύπτουν εκλεκτή ομορφιά και μοναδικότητα.     
       Η καρδιά της Λήμνου χτυπά στη πρωτεύουσα της, την ειδυλλιακή Μύρινα, που είναι απλωμένη ανάμεσα σε δύο ορμίσκους. Τον κοσμοπολίτικο Ρωμαίικο Γιαλό και τον Τούρκικο Γιαλό ή απλώς Λιμάνι που πλαισιώνεται από το εμπορικό και το βενετσιάνικο λιμάνι.
       Η συνοικία του Ρωμαίικου Γιαλού έχει κηρυχθεί διατηρητέα και είναι η πιο αρχοντική της Μύρινας. Τα δίπλα στο κύμα και στη σκιά του κάστρου, μεγαλοπρεπή και νεοκλασικού στυλ αρχοντόσπιτά της, φέρουν έντονο το αποικιοκρατικό στίγμα, μιας και έχουν χτιστεί, πριν από έναν αιώνα περίπου, από πλούσιους Λημνιούς, που είχαν εγκατασταθεί και διαπρέψει στην Αίγυπτο. Εδώ, μπροστά από τα μάτια σου, περνάει μια ολόκληρη εποχή αυθεντικότητας, πλούτου και μεγαλείου. Πάρε, τώρα, το δρόμο για τη θάλασσα και άσε το αγνάντεμά της να σε χαλαρώσει την ώρα που θα πίνεις το καφεδάκι σου στα περιποιημένα cafe του Γιαλού. Αν ο ορίζοντας είναι καθαρός, το βλέμμα σου θα φτάσει μέχρι τον Άθω.
      Αρκετά από τα αρχοντικά του Γιαλού μετατράπηκαν σε ενοικιαζόμενα δωμάτια, ενώ πολλά αρχοντόσπιτα συντηρούνται από οικονόμους, οι οποίες περιμένουν τους κυρίους τους να έρθουν το καλοκαίρι από την Αθήνα ή το εξωτερικό.
     Η ευρύτερη περιοχή της Μύρινας περιλαμβάνει και τα γραφικά χωριά Θάνος, Κάσπακα, Κορνό και Πλατύ. Άλλοι προορισμοί είναι τα ιαματικά λουτρά στα Θέρμα, ο λόφος του Προφήτη Ηλία με το εκκλησάκι του και την πανοραμική θέα ολόκληρου του νησιού, ο λόφος Κάκκαβος στο Θάνος και οι φανταστικές παραλίες της περιοχής.  Στην συνέχεια θα ακολουθήσουν περισσότερες πληροφορίες για τις παραλίες του νησιού, τα αξιοθέατα, τους αρχαιολογικούς χώρους, τα κάστρα, τη γαστρονομία, το κρασί  και τα γνήσια προιόντα της Λημνίας γης.

Φωτογραφίες μπορείτε να δείτε στη Gallery.

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • Τα ταξίδια σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο!!
    • facebook/dktravelchat
Απ: Λήμνος... η παρεξηγημένη !
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 09:12:14 πμ »

Η καρδιά της Λήμνου χτυπά στη πρωτεύουσα της, την ειδυλλιακή Μύρινα, που είναι απλωμένη ανάμεσα σε δύο ορμίσκους. Τον κοσμοπολίτικο Ρωμαίικο Γιαλό και τον Τούρκικο Γιαλό ή απλώς Λιμάνι που πλαισιώνεται από το εμπορικό και το βενετσιάνικο λιμάνι.
       Η συνοικία του Ρωμαίικου Γιαλού έχει κηρυχθεί διατηρητέα και είναι η πιο αρχοντική της Μύρινας.

22 μηνες εμεινα στο νησι (Οκτωβριος 1982 - Αυγουστος 1984)... τους τελευταιους δε 11 στη Μυρινα... στο Ρωμαιικο Γιαλο ακριβως κατω απο το καστρο. Εκει ηταν η διοικηση του νησιου, οπου και υπηρετουσα και σε ενα απο αυτα τα διατηρητεα σπιτια που αναφερεις παραπανω κατοικουσα... οταν δε ειδα τις φωτογραφιες σου στη Gallery συγκινηθηκα γιατι διαπιστωσα πως μεσα σε αυτες ειχες φωτογραφησει το σπιτι που εμεινα 6 μηνες. Ειναι αυτο με τα σαχνισινια μπαλκονια, με το μπλε χρωμα.

Αποσυνδεδεμένος vasilis_sta

• Sr. Member
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 19:17:13 μμ »
πανεμορφη η Λημνος παιδια δκ εχω περασει και γω πολλες φορες κατω απο το σπιτι σου μεσα σε αυτα τα σοκακια γιατι ερχομουν συχνα καθως ενας φιλος μου ηταν απο κει
e-airtickets.gr | Μηχανή Αναζήτησης Αεροπορικών Εισιτηρίων

• Hero Member
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 05, 2011, 21:33:23 μμ »
     Μέρος δεύτερο
     --------------------

Μούδρος    (αφιερωμένο στον dk για τους πρώτους του μήνες στη Λήμνο κάποτε...)
    --------------   --------------------------------------------------------------------------------------------------

Αν δεχτούμε ότι η Μύρινα είναι η "κοσμοπολίτισσα" της Λήμνου, ο Μούδρος έχει την δική του ιδιαιτερότητα, που στηρίζεται στην προνομιακή του θέση μιας και ο όρμος του θεωρείται από τους ασφαλέστερους της Μεσογείου.
     Μια ξεχωριστή ατμόσφαιρα διαχέεται γύρω από το γραφικό λιμάνι του με τις ψαροταβέρνες, που ενδείκνυνται κυρίως για την απογευματινή ραστώνη. Εδώ ετοίμασε τον φωτογραφικό σου φακό και πάρε θέση σε κάποιο λόφο. Η θέα τη στιγμή που ο ήλιος συναντά τον ορίζοντα, είναι συγκλονιστική και αξίζει να την αποθανατίσεις. Μια βόλτα νοτιανατολικά της πόλης, θα σε φέρει στο Συμμαχικό Νεκροταφείο, το οποίο θυμίζει εκείνους που έχασαν τη ζωή τους στην ιστορική εκστρατεία και τη μάχη της Καλλίπολης. Εδώ έγινε και περίφημη ναυμαχία της Λήμνου.
     Λίγο πριν μπεις στο χωριό, αντικρίζεις μέσα στον κόλπο μια μικρή νησίδα, το Κουκονήσι, που ενώνεται με τη στεριά με μια στενή λωρίδα γης. Εκεί, τα τελευταία 20 χρόνια, η αρχαιολογική σκαπάνη ανέδειξε έναν οικισμό από την εποχή της Χαλκοκρατίας με ευρήματα μυκηναικής προέλευσης.
     Στο Μούδρο μπορεί κανείς να θαυμάσει ορισμένους ιερούς ναούς ιδιαίτερης ομορφιάς όπως την εκκλησία των Ταξιαρχών. Επίσης διαθέτει ένα υπέροχο πέτρινο δημοτικό σχολείο.
     Στο λιμάνι του Μούδρου πραγματοποιούνται κάθε καλοκαίρι ποικίλες πολιτιστικές εκδηλώσεις και συναυλίες. Νυχτερινά καταστήματα, καφετέριες καθώς και ενδιαφέροντα εμπορικά μαγαζιά υπάρχουν στη "συμμαζεμένη" αγορά του Μούδρου. Σήμερα το χωριό έχει γύρω στους 1000 κατοίκους.

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • Τα ταξίδια σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο!!
    • facebook/dktravelchat
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 05, 2011, 21:55:54 μμ »

Μούδρος  (αφιερωμένο στον dk για τους πρώτους του μήνες στη Λήμνο κάποτε...)

Σ' ευχαριστω που μου το αφιερωσες!!! :good:

Παράθεση
Εδώ ετοίμασε τον φωτογραφικό σου φακό και πάρε θέση σε κάποιο λόφο. Η θέα τη στιγμή που ο ήλιος συναντά τον ορίζοντα, είναι συγκλονιστική και αξίζει να την αποθανατίσεις.

Την εχω ξαναβαλει στο φορουμ... τραβηγμενη 29 χρονια πριν (σαρωμενη)...  :smile_:

Αποσυνδεδεμένος carmen

• Hero Member
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 05, 2011, 21:58:36 μμ »
 Πραγματι, ομορφη η Λημνος. Εχουμε παει 2 φορες καλεσμενοι απο φιλους Σαλονικιους που αγορασαν σπιτι εκει στο Καρπασι.
 Η πρωτη της εντυπωση ειναι , οτι ειναι γυμνη !!!
 Πρεπει να την ζησεις λιγακι για να την καταλαβεις και να την αγαπησεις.
...και αν εχω τα παντα και εχω κερδισει τον κοσμο ολο, αγαπη αν δεν εχω...ειμαι ενα τιποτα

• Hero Member
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 05, 2011, 22:08:00 μμ »
   Για τον pan pan και την carmen
   -------------------------------------------

Καρπάσι Λήμνου
   ----------------------

Το Καρπάσι πρωτοαναφέρεται το 1785 στον ταξιδιωτικό χάρτη του Goufier.
  Οι κάτοικοι του ρίζωσαν στη σημερινή τοποθεσία για να αποφύγουν τις πειρατικές επιδρομές. Σήμερα στο Καρπάσι μπορεί κανείς να θαυμάσει τον ιερό Ναό του Αγίου Παχωμίου.
  Στο Καρπάσι βρίσκεται και το πρότυπο επισκέψιμο οινοποιείο τπυ Πέτρου Χατζηγεωργίου, που παράγει τα εξαιρετικής και βραβευμένης ποιότητας ομώνυμα κρασιά. Μεγάλη εμπορικότητα σημειώνει το κρασί του "Λημνία Γη".  :drink:

Αποσυνδεδεμένος panpan

• Hero Member
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 05, 2011, 22:26:31 μμ »
Το σπιτι του φιλου μας ειναι διπλα απο το παλιο οινοποιειο.
Για δε τα κρασια,τα εχω τιμησει δεοντως.  :drink:

Αποσυνδεδεμένος carmen

• Hero Member
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 01:54:02 πμ »
οντως, απο τα καλυτερα κρασια  :clap: :clap:
...και αν εχω τα παντα και εχω κερδισει τον κοσμο ολο, αγαπη αν δεν εχω...ειμαι ενα τιποτα

Αποσυνδεδεμένος vasilis_sta

• Sr. Member
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 15:17:11 μμ »

Μούδρος  (αφιερωμένο στον dk για τους πρώτους του μήνες στη Λήμνο κάποτε...)

Σ' ευχαριστω που μου το αφιερωσες!!! :good:

Παράθεση
Εδώ ετοίμασε τον φωτογραφικό σου φακό και πάρε θέση σε κάποιο λόφο. Η θέα τη στιγμή που ο ήλιος συναντά τον ορίζοντα, είναι συγκλονιστική και αξίζει να την αποθανατίσεις.

Την εχω ξαναβαλει στο φορουμ... τραβηγμενη 29 χρονια πριν (σαρωμενη)...  :smile_:

Πολλα μπραβο στον φωτογραφο
e-airtickets.gr | Μηχανή Αναζήτησης Αεροπορικών Εισιτηρίων