Αποστολέας Θέμα: Duty Free -ποιο το καλύτερο- τι αγοράζετε;  (Αναγνώστηκε 2840 φορές)

Αποσυνδεδεμένος evi

• Hero Member
Duty Free -ποιο το καλύτερο- τι αγοράζετε;
« στις: Μάρτιος 24, 2011, 00:52:30 πμ »
Σκέφτηκα ότι δεν ξαναέχουμε τέτοιο θέμα καισ κέφτηκα να ρωτήσω. Μια από τις χαρές του ταξιδιού - τουλάχιστον για τους περισσότερους από εμάς- είναι και τα ψώνια στα Duty Free. Ρωτάω λοιπόν: έχετε κάποιο αγαπημένο duty free κάποιας χώρας; Κάπου που να βρήκατε καλύτερες τιμές ή μεγαλύτερη ποιικιλία; Και τι αγοράζετε συνήθως από τα Duty Free; Εγώ τσιγάρα και πουράκια πάντα! Καμιά φορά ποτά επίσης είτε για δώρα σε φίλους ( ελληνικά προιόντα) είτε βότκα και κρασί για εμένα. Μου αρέσει επίσης να χαζεύω ηλεκτρονικά gadget και ρολόγια. Αγαπημένο Duty Free ή από τα αγαπημένα είναι αυτό του Μονάχου: εκεί βρήκα μινιατούρες αεροπλάνων πολλών αεροπορικών εταιρειών που δεν τις είχα βρει ούτε στα ίδια τα αεροπλάνα!! παράξενο προιόν σε Duty Free είχα βρει στο Νησί του Πάσχα, αγόρασα πίσκο ( το εθνικό τους ποτό) σε μπουκάλι σε σχήμα Μοάι. Αυτό είναι ένα μπουκάλι που δεν θα πετάξω ποτέ. 

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • Φύλο: Άντρας
    • facebook/dktravelchat
Απ: Duty Free -ποιο το καλύτερο- τι αγοράζετε;
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 25, 2011, 20:36:53 μμ »
Ειμαι σιγουρος πως η Ξενια θα ξετρελλαθει με το θεμα... :bigr:
Λοιπον εχουμε και λεμε... καλες τιμες βρηκαμε στο Duty Free του Μπαχρειν, καλυτερες απο αυτο του Ντουμπαι.
Τι αγοραζω... :scratch:
Σοκολατιτσες και κανα perfum για μενα και τους γιους μου, καλλυντικα και αρωματα για την Ξενια, αλλα και αεροπλανακια των εταιρειων που ταξιδευω, τελευταιο μου αποκτημα αυτο της easyjet. :dance:

Αποσυνδεδεμένος xenia

• Hero Member
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 25, 2011, 21:07:51 μμ »
Ειμαι σιγουρος πως η Ξενια θα ξετρελλαθει με το θεμα... :bigr:

:yahoo: :yahoo: :yahoo:

Αποσυνδεδεμένος Dimitra

• Hero Member
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 25, 2011, 21:19:29 μμ »
Συνήθως αγοράζω αρώματα, καλλυντικά και ισως και κάποιο βιβλίο με φωτογραφικό υλικό για να το εχω σαν αναμνηστικό απο τη χώρα την οποια επισκέφθηκα......καλές προσφορές ετυχε να βρώ στο αεροδρόμιο του Dubai...και πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα στο αεροδρομιο της Bangkok, οχι ομως καλές τιμές σε αρώματα και καλλυντικα...

Αποσυνδεδεμένος evi

• Hero Member
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 26, 2011, 01:58:25 πμ »
Για μένα τα ελληνικά duty free στο Ελευθέριος Βενιζέλος είναι η τελευταία μου ευκαιρία να αγοράσω δωράκια για φίλους του εξωτερικού που είτε δεν πρόλαβα να αγοράσω είτε τους ψιλοξέχασα μέχρι τελευταία στιγμή! Δεν έχει καμιά μεγάλη ποικιλία αλλά στην χειρότερη βρίσκεις ένα κομπολόι, ένα ούζο, κάτι ελληνικό τέλος πάντων να τους πας!!

Συνδεδεμένος McElk

• Hero Member
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 04, 2019, 23:57:46 μμ »
Περνώ τακτικά από το Duty Free μετά τον συνοριακό σταθμό Καστανέων στον Έβρο. Οι τιμές στα ποτά και στα αρώματα-καλλυντικά είναι περίπου στο 75% των τιμών των καταστημάτων. Αγοράζεις το ουίσκι των 1000ml δηλαδή στην τιμή που έχει το μπουκάλι των 750ml στα σουπερμάρκετ. Οι εξαιρετικά συμφερουσες αγορές είναι τα τσιγάρα. Είναι τελείως αφορολόγητα. Π.χ. τα ome που καπνίζει αραιά και που η σύζυγος έχουν 10ευρώ η κούτα των 10 πακέτων τη στιγμή που στα περίπτερα πωλείται 3,90ευρώ το πακέτο.  :cool: