Αποστολέας Θέμα: Πληροφορίες για Άγιο Δομήνικο Χίου  (Αναγνώστηκε 9424 φορές)

Αποσυνδεδεμένος evi

• Hero Member
Πληροφορίες για Άγιο Δομήνικο Χίου
« στις: Οκτώβριος 24, 2010, 23:43:52 μμ »
Ποιος από εσάς έχει πάει στην Χίο; Έχετε μήπως επισκεφτεί την εκκλησία του Αγίου Δομήνικου; Μόλις σήμερα πληρορήθηκα ότι εκεί βρίσκεται ο τάφος του Ιουστινιάνη και θα με ενδιέφερε να μάθω πληροφορίες.

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα ταξίδια σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο!!
    • facebook/dktravelchat
Απ: Πληροφορίες για Άγιο Δομήνικο Χίου
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 23:55:34 μμ »
Δεν εχω παει Χιο, σιγουρα ομως θα ξερει η Ειρηνη... ειναι απο τις Οινουσσες.

Αποσυνδεδεμένος evi

• Hero Member
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 00:00:59 πμ »
Απλά ξαναρωτάω για να το φέρω στην επιφάνεια, μήπως κάποιος από εσάς έχει πάει στην Χίο; Προσπάθησα να βρω πληροφορίες στο ιντερνετ αλλά δυστυχώς εμείς οι Έλληνες δεν ξέρουμε να προβάλουμε την ιστορία μας. Ξέρει κάποιος μήπως για τον τάφο του Ιουστινιάνη ή το σχετικό μουσείο που υπάρχει εκεί;

Αποσυνδεδεμένος dimosf

• Συντονιστής Gallery
  • Hero Member
  • disaki.blogspot.gr και fototsepi.blogspot.gr
    • το δισάκι μου στον ώμο......
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 00:08:04 πμ »
Έχω πάει στη Χίο αλλά τέτοια εκκλησία δεν έχω ακούσει. Ξέρεις που βρίσκεται; Μέσα στην πόλη βρίσκεται ένας φραγκομαχαλάς και υπάερχει και μια καθολική μονή. Μήπως είναι κάπου εκεί; Ο Άγιος μοιάζει να είναι καθολικός.

Αποσυνδεδεμένος dimosf

• Συντονιστής Gallery
  • Hero Member
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 00:12:56 πμ »

Αποσυνδεδεμένος dimosf

• Συντονιστής Gallery
  • Hero Member
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 00:24:03 πμ »
Έριξα μια ματιά σε κάποιους οδηγούς που έχω και βρήκα τα εξής:
Μέσα στο κάστρο υπάρχει το παλάτι των Ιουστινιάνι, σήμερα μουσείο εκκλησιαστικής τέχνης.
Στον Φραγκομαχαλά υπάρχει η Φραγκόκκλησα (San Nicola di Bari), στον περίβολο της οποίας υπάρχει ο οικογενειακός τάφος της Γενουάτικης οικογένειας.
Πουθενά δε βρήκα κάτι για Ναό Αγ. Δομίνικου

Αποσυνδεδεμένος evi

• Hero Member
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 00:40:58 πμ »
Ευχαριστώ βρε Δήμο! Ναι, σίγουρα πρέπει να είναι καθολική η εκκλησία, αφού ήταν καθολικός. Δεν έχω ιδέα πού βρίσκεται ακριβώς, δεν έχω πάει στην Χίο ποτέ. ( προβλέπω να πηγαίνω σύντομα σχετικά!) Την πληροφορία για τον τόπο ταφής του την έμαθα από τον Κώστα Κυριαζή που έχει κάνει μεγάλο έργο με όλη την περίοδο της βυζαντινής ιστορίας. Ευχαριστώ για το λινκ από την Wikipedia, χρόνια τώρα ασχολούμαι μαζί του, είναι παράξενο αλλά οι πρώτές πληροφορίες που είχα για αυτόν ήταν από τον Φιλανδό Μίκα Βαλτάρι!! ( όχι από Έλληνα) Για εμένα έχει μεγάλη σημασία ότι ήταν από τους ελάχιστους δυτικούς που έδωσαν τα πάντα για να υπερσπίσουν την Πόλη. Τάφο του Παλιαολόγου δεν πρόκειται να βρούμε ποτέ. Από την στιγμή που υπάρχει ο τάφος του Ιουστινιάνη θα ήθελα να πάω να τον δω.

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • Τα ταξίδια σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο!!
    • facebook/dktravelchat
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 05:21:56 πμ »
http://kallimasia.blogspot.com/2010/05/blog-post_27.html

Μεταφέρθηκε από τους στρατιώτες στην γαλέρα του οι οποίοι μόλις έμαθαν την άλωση, απέπλευσαν για την Χίο. Με την άφιξη τους στο νησί, μετάφεραν τον Ιωάννη ο οποίος ψυχορραγούσε στο Μοναστήρι του Αγίου Δομίνικου, όπου και απεβίωσε την 25 Ιουλίου του 1453. Ετάφη σε αυτή τη μονή όπου και οι τάφοι των προγόνων του.

http://en.wikipedia.org/wiki/Giovanni_Giustiniani

His body was carried by his comrades to the Greek island of Chios, where his tomb is preserved at the village of Pirgi.

Branches and descendants of Giovanni Giustiniani's family still exist today in Greece and Italy.

Αποσυνδεδεμένος evi

• Hero Member
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 01:13:36 πμ »
Ευχαριστώ Δημήτρη! Έριξα μια ματιά στο Πυργί της Χίου, δεν αναφέρει κάτι σχετικά με την συγκεκριμένη εκκλησία, αλλά από την άλλη υπάρχουν εκατοντάδες εκκλησίες και παρεκκλήσια σε όλο το νησί. Γενικά παρουσιάζει πολύ ενδιαφέρον. Το έχω βάλει στις μελλοντικές εξορμήσεις, από κοντά βλέπεις τα πάντα καλύτερα. Απλά θέλω να ξέρω πού πάω και να μην ψάχνομαι την τελευταία στιγμή.

Θα το ξαναπώ είναι κρίμα που εμείς οι Έλληνες δεν προβάλουμε τα σημεία ενδιαφέροντος και ιστορίας στην ίδια μας την χώρα. Στην Αγγλία έχω επισκεφτεί μουσείο αφιερωμένο στα παιδικά λούτρινα αρκουδάκια της Βικτωρίας!!! Και εδώ ψάχνουμε να βρούμε πού είναι ο τάφος του Ιουστινιάνη που υπήρξε ένα από τα σημαντικότερα πρόσωπα της άλωσης της Κων/λης και γενικά της ελληνικής ιστορίας.

Αποσυνδεδεμένος dimosf

• Συντονιστής Gallery
  • Hero Member
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 09:13:19 πμ »
Λες οτι δεν προβάλουμε. Εδώ δεν μαθαίνουμε. Με το ποστ σου έμαθα για την περίπτωση Ιουστινιάνι και Άλωσης. Μαύρα μεσάνυχτα. Και να σκευτείς οτι πριν πάω κάπου μελετάω πολλά για το μέρος. Στη Χίο διορίστηκε η γυναίκα μου και έχω πάει πολλές φορές. Δεν βρήκα πουθενά την παραμικρή αναφορά.