Αποστολέας Θέμα: Πληροφορίες για Άγιο Δομήνικο Χίου  (Αναγνώστηκε 8406 φορές)

Αποσυνδεδεμένος evi

• Hero Member
Απ: Πληροφορίες για Άγιο Δομήνικο Χίου
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 23:46:13 μμ »
Εγώ πρωτοέμαθα για τον Ιουστινιάνι πριν από πέντε- έξι χρόνια περίπου από το βιβλίο του Μίκα Βάλταρι "Ιωάννης Άγγελος", φοβερό βιβλίο, όπως και όλα του Βάλταρι. Πάντως αν σε ενδιαφέρει σαν θέμα υπάρχει μεγάλη βιβλιογραφία, ιστορικά μυθιστορήματα κλπ. Από τα καλύτερα , εκτός του Βάλταρι, είναι όλη η σειρά των βυζαντινών που έχει γράψει ο Κώστας Κυριαζής. Επίσης για την άλωση της Πόλης έχει γράψει και η Λαμπαρίδου Πόθου. Από ιστορικά πολύ ωραία βιβλία είναι φυσικά του Ράνσιμαν, που είναι ο κορυφαίος Βυζαντινολόγος όλων των εποχών και από τους νεώτερους πολύ πολύ καλός είναι ο Γουίλιαμ Ντάρλιμπ. Εγώ έχω μανία με την ιστορία του Βυζαντίου, όι,τι τύχει να πέσει στα χέρια μου το ξεσκονίζω. Από το σχολείο δεν μαθαίνουμε τίποτα δυστυχώς. Βλέπω σε καθημερινή βάση πόσο πλασματικά είναι κάποια διπλώματα μερικές φορές. 

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • Φύλο: Άντρας
    • facebook/dktravelchat
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 03:40:17 πμ »
Ευχαριστώ Δημήτρη! Έριξα μια ματιά στο Πυργί της Χίου, δεν αναφέρει κάτι σχετικά με την συγκεκριμένη εκκλησία, αλλά από την άλλη υπάρχουν εκατοντάδες εκκλησίες και παρεκκλήσια σε όλο το νησί.

Το ξερω γιατι κι εγω το εψαξα... σε λιγες μερες ομως θα εχουμε ανταποκριτη εκει την Ειρηνη που θα παει να ψηφισει... σιγουρα κατι θα μαθει.

Αποσυνδεδεμένος evi

• Hero Member
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 01:12:41 πμ »
Άντε να δούμε, Ειρήνη μας ακούς; Κάνε επιτόπια έρευνα μετά την ψηφοφορία.  :bigr:

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Full Member
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 12:15:42 μμ »
Μέχρι στιγμής, δεν έχω βρει κάποιον να γνωρίζει κάτι σχετικά... θα ρωτήσω όταν πάω εκεί.
... μακριά πολύ μακριά να ταξιδεύουμε
κι ο ήλιος πάντα μόνους να μας βρίσκει,
εσύ τσιγάρα Camel να καπνίζεις ναι
κι εγώ σε μια γωνιά να πίνω whisky...

Αποσυνδεδεμένος dimosf

• Συντονιστής Gallery
  • Hero Member
  • disaki.blogspot.gr και fototsepi.blogspot.gr
    • το δισάκι μου στον ώμο......
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 12:19:29 μμ »
Έχει καταντήσει επτασφράγιστο μυστικό :laugh: :laugh: :laugh:

Αποσυνδεδεμένος evi

• Hero Member
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 01:18:00 πμ »
Ειρήνη, ψήφισες τελικά; Γύρισες; Κανένα νέο;

Αποσυνδεδεμένος evi

• Hero Member
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 02:53:03 πμ »
Ειρήνη, χείρα βοηθείας! Τέλειωσαν και οι εκλογές. Έμαθες τελικά τίποτα για το σημαντικό αυτό θέμα;Κάνω πλάκα, αλλά τελικά εμείς οι Έλληνες δεν ξέρουμε την ίδια μας την ιστορία. Δεν ξέρουμε να προβάλουμε την ιστορία μας! ( τι να προβάλουμε , την ιστορία που δεν μας δίδαξαν ποτέ;)

Αποσυνδεδεμένος vikia

• Newbie
  • *
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 19, 2017, 00:25:23 πμ »
 Η λάρνακα του Ιουστινιάνι βρίσκεται στην αυλή του αγίου Γεωργίου του Κάστρου Χίου (μαζί με λατινικές επιγραφές που αναγράφουν το όνομά του). Μάλιστα μετατράπηκε σε κρήνη από τους οθωμανούς όταν η συγκεκριμένη εκκλησία λειτουργούσε ως τζαμί (ώστε να πλένουν τα χέρια τους πριν την προσευχή). Δίπλα από την εκκλησία (μέσα στο ίδιο κτηριακό συγκρότημα) υπάρχει διώροφο πέτρινο κτήριο που ήταν οθωμανικό ιεροδιδασκαλείο (μεντρεσές), στο υπόγειο του οποίου ανακαλύφθηκε γενουάτικος καθολικός ναός. Προφανώς πρόκειται για τον ναό του Αγ. Δομήνικου. Η ανασκαφή πρόκειται να συνεχιστεί. Τις συγκεκριμένες πληροφορίες τις συγκέντρωσα από διάφορες ιστοσελίδες στο Ιντερνετ γιατί με ενδιέφερε πολύ το θέμα. Είναι πάντως σχετικά παραμελημένο μνημείο και δεν έχει αναδειχθεί όπως του αξίζει.

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
    • facebook/dktravelchat
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 19, 2017, 00:39:04 πμ »
Δίπλα από την εκκλησία (μέσα στο ίδιο κτηριακό συγκρότημα) υπάρχει διώροφο πέτρινο κτήριο που ήταν οθωμανικό ιεροδιδασκαλείο (μεντρεσές), στο υπόγειο του οποίου ανακαλύφθηκε γενουάτικος καθολικός ναός. Προφανώς πρόκειται για τον ναό του Αγ. Δομήνικου. Η ανασκαφή πρόκειται να συνεχιστεί. Τις συγκεκριμένες πληροφορίες τις συγκέντρωσα από διάφορες ιστοσελίδες στο Ιντερνετ γιατί με ενδιέφερε πολύ το θέμα. Είναι πάντως σχετικά παραμελημένο μνημείο και δεν έχει αναδειχθεί όπως του αξίζει.

Eυχαριστουμε πολυ για την πληροφορια!! :smile_: