Αποστολέας Θέμα: Τρεις μέρες στην Ανδόρρα... για 5αθλο!!  (Αναγνώστηκε 8661 φορές)

Αποσυνδεδεμένος carmen

• Hero Member
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Τρεις μέρες στην Ανδόρρα... για 5αθλο!!
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 17:31:42 μμ »
 :blush: μερσι  :blush:
...και αν εχω τα παντα και εχω κερδισει τον κοσμο ολο, αγαπη αν δεν εχω...ειμαι ενα τιποτα

Αποσυνδεδεμένος carmen

• Hero Member
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 19:42:45 μμ »
 Μια τεραστια ομορφη πιστα απλωνοταν μπροστα μου. Παρα πολλες φιγουρες την διεσχιζαν με τον γνωστο τροπο του ζικ ζακ η αλλιως φιδισιας
διαδρομης.
  Πιο χαμηλα, τα παιδακια και οι εντελως αρχαριοι, μαζι με καποιους εκπαιδευτες  κατεβαιναν αλυσιδα μια απαλη πλαγια με τα ποδια ψαροκοκκαλο...
 Ανεβασα το βλεμμα μου ψηλα, θα εχουν φτασει οσο ναναι στην κορφη με το λιφτ , σκεφτηκα, πανε 10 λεπτα!!
 Προσπαθουσα να ξεχωρισω τις μακρυνες φιγουρες που χορευαν πανω στα χιονια..
 Κατι στο βαθος διαταραξε την οπτικη μου αρμονια...
 Μια φιγουρα ειχε παρει την ευθεια και κατηφοριζε με ταχυτητα τσαμπιον την πλαγια ,  θαναι κανενας αθλητης σκεφτηκα... :scratch:
 ενω παραπισω ακολουθουσε μια αλλη φιγουρα που κατεβαινε περισσοτερο με τον ποπο, παρα με τα ποδια... :laugh: :laugh:
 ο πρωταθλητης κατευθυνοταν σαν ρουκετα στην βαση της πλαγιας και μια γνωριμη γυναικεια φωνη διεσχισε τον αερα
-" βοηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηθειααααααααααααααα, πως να σταματησω καλεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε,  :shout: :shout:
 αγιουυυυυυυυυυυυυυδααααααα".
 Πηγαινε καρφι στο πληθος πανω, εκει που ηταν μαζεμενοι οι αρχαριοι.. :o
 Εκλεισα προς στιγμη τα ματια μου, για να μην δω το χειροτερο, μεχρι που την ειδα σχεδον μπροστα μου καταγης... :pardon:
-"Ναναι καλα αυτος ο κυριος, που με τραβηξε και επεσα στο πλαι  και δεν 'στουκαρισα'  πανω στην κολωνα."
-"Καλα καλε χαζο εισαι"? την ρωτησα { κατι που αμεσως  μετανοιωσα, γιατι η  ερωτηση ηταν περιττη... γιατι? γιατι
   ηταν χαζη    :mocking: :mocking:}
 "θα μπορουσες να χτυπησεις ασχημα και εσυ και τον ανυποψιαστο κοσμο, να τον στειλεις παρεα με τον Αγιο Πετρο  :angel:", συνεχισα,
 " γιατι ανεβηκες εκει πανω, αφου δεν ξερεις?" ξαναρωτησα θυμωμενα :mad:
-"πως δεν ξερω" επεμενε," απλα ξεχασα, πως σταματανε" :pardon:
-"πλακα μου κανεις" δηλωσα , "ετσι κατεβαινει ο κοσμος την πιστα? καρφι?"  :nea:
-"μ αρεσει η ταχυτητα" απαντησε με ενα υφος που επιβεβαιωνε οτι ειπε μ@λ@κι@  :roll:
-" Για κατσε εδω, στα ρηχα  :bigr: , μεχρι να θυμηθεις και μετα ξαναπας επανω..." και δεν προλαβα να τελειωσω την φραση μου
  ενας κομπος απο ποδια και χερια βρεθηκε μπροστα μου.. :laugh: :laugh: :rofl:
-" Γ@μωτ@ !!!! 800 φορες επεσα... :dizzy: το ξεχασα τελειως...και εγω νομιζα ηταν σαν το ποδηλατο  :agre:
-" Για καντε προπονηση λοιπον εδω στα χαμηλα και υστερα ξανα-ανεβαινετε" συμβουλεψα και απο οτι ειδα μ ακουσαν.
Στο βαθος εψαχνα να βρω τον Παναγιωτη...δεν εβλεπα ουτε κουβαρια ουτε ρουκετες, αρχισα να ανησυχω...Βρε μπας και χαντακωθηκε
πουθενα σε κανεναν γκρεμο? σκεφτομουν και εφτυνα τον κορφο μου..{ παρ ολο που τα μαυρο με κολακευει, με κοβει  :mocking:
δεν ειχα καμμια διαθεση να γινω απο τωρα χηρα  :nea:
 Κατι σε slow motion εκλεψε την προσοχη μου. Μια φιγουρα πηγαινε αρκετα καλα , αλλα αργα , πολυ αργα βρε παιδι μου λες και
 εκαμνε σκι ο βραδυπους  :laugh: :laugh:  και φυσικα ηταν ο Παναγιωτης , που ειχε την ωριμοτητα να σκεφτει οτι , ...μεχρι να τα
 θυμηθω, κανε την ...παπια, μην σπασεις κανενα ποδι και σιγα σιγα ξεθαρρευεις..
 Δοξα τον Θεο , σκεφτηκα , ζει !!!  σταματησε στα μισα , μ εψαξε στο πληθος και μολις μ εντοπισε με χαιρετησε.
 Συνεχισε να κατεβαινει αργα αλλα σταθερα, χωρις να πεσει ουτε μια φορα, ενω ο Νικολας συνειδητοποιουσε ολο και πιο πολυ
 οτι περισσοτερο θα του ταιριαζε ο ρολος της χιονο-μπουλντοζας  παρα σκιερ..
-"Μανα,φταινε τα κιλα που εβαλα " δηλωσε απογοητευμενος." Στην αυστρια τα πηγαινα μια χαρα" κλαψουρισε :sorry: , θελοντας να παρηγορηθει
 για την αδεξιοτητα του... Και αφου εφαγε καμμια δεκαρια ακομα βουτες ...αγανακτησε η μαλλον βαρεθηκε να 'ρεζιλευεται' κι αλλο
 και πεταξε τα πεδιλα και τις μποτες, ηρθε στο τραπεζι μου και ειπε.
-" εγω , δεν γινομαι αλλο ρεζιλι,  :giveup:  παραγγειλε μου ενα λουκανικο χωριατικο μια πατατες και κοκα...."
Μαλλον αποφασισε να διαπρεψει στο "μασινγκ" σκεφτηκα , σπορ οχι τοσο επικινδυνο οσο το σκι και πηγα και εφερα στον ταλαιπωρο
γιο μου την παραγγελια του , μπας και παρηγορηθει  :mocking:
Εν τω μεταξυ, το 'αλλο' το 'βουρλισμενο',  :bigr: , εκανε προβες σταματηματος, αδικες βεβαια, αλλα χοντροκεφαλη και πεισματαρα που
ητανε δεν ελεγε να τα παρατησει..
Ο Παναγιωτης ειχε φτασει πια , αργα αλλα σταθερα, σωος και αβλαβης, :dance: :dance:, και ετσι ανεβηκε και κατεβηκε καμμια δεκαρια
 φορες, ολο καμαρι  :happy: , τουλαχιστον αν και πιο 'μεγαλος ' απο τους αλλους, τα καταφερνε ολο και καλυτερα  :good:
- " Εσεις εχετε κανει περισσοτερες φορες απο μας, σκι", δικαιολογουνταν ο 'μικρος'...ποσα χρονια καμνατε σκι 10? 20? ρωτουσε και
ξαναρωτουσε..."εσυ γιατι δεν κανεις?", απευθυνθηκε τωρα σε μενα. " Σιγουρα θα το θυμηθεις σαν τον μπαμπα", με προετρεπε...
-"δεν μου λες?", ρωτησα,"εχεις διαθεση να γελασεις μαζι μου, ή να πλενεις πιατα για κανα τριμηνο μεχρι να γιανει το σπασμενο ποδι μου?
Ολοι γελασανε και δεν με ξανα..κολησαν.
 Κουραστηκε ο " champion of the day", βαρεθηκε να πεφτει και να σηκωνεται το αλλο, και μαζευτηκαμε ολοι γυρω απο το ξυλινο
 παγκο-τραπεζι να φαμε . Οι μυρωδιες απο τα κοψιδια, τα χωριατικα λουκανικα  απ τις παντσετες και τα σχετικα μας ειχε ζαλισει  :dizzy: ,
 αν και για μενα επαιζε το σεναριο να εφταιγε και το 5 ?? 6?? 7??, τελος παντων ειχα χασει τον λογαριασμο πιο ποτηρι κρασι ητανε...
 :laugh: :laugh:
  Ο χρονος περνουσε, τα στομαχια γεμισαν, ο κοσμος αραιωνε και το κρυο αρχισε να σφιγγει...
-" Παμε?", προτεινε ο τσαμπιον { απο τοτε , ετσι τον φωναζουμε   :happy: } ¨
-"Παμε ", απαντησα και εγω που ειχα αρχισει να νυσταζω... Ο γιος μου ειχε φωρτωθει την αλλη στην πλατη, που εντωμεταξυ καταφερε να
στραμπουληξει σχεδον ολους τους μυες του σωματος της και μπηκαμε στην καμπινα για να κατεβουμε κατω.
 Στο αυτοκινητο οι δυο νεαροι πεσαν ξεροι για υπνο.!!!  :indif:
 Πως γινεται οι πιο μεγαλοι να αντεχουν περισσοτερο απο τα νιατα , δεν το καταλαβαινω..???
 Απο δω και περα η γνωστη διαδικασια...Ανδορρα Λα βεγια,  Σαν Χουλιά, Συνορα, ελεγχος {μπας και πηραμε παραπανω ποτα απο το
 νομιμο η ακριβα ψωνια} ...αθωοι , οι κατηγορουμενοι και βουρ για Μπαρσελονα. :yahoo:
  Επειδη στο αυτοκινητο το εμπαργκο του ελληνικου cd συνεχιζοτανε, και επειδη ο γιος μου μας εδωσε ενα "καλο" :good: cd δικο του να ακουσουμε
 που αποδειχθηκε χεβυ μεταλ , που μας τρελανε :wacko: και ο Παναγιωτης παραλιγο να το πεταξει απο το παραθυρο,
 αποφασισα να τραγουδησω εγω...Την ειχα δει ...καπως  :laugh:..
 ενα τραγουδι - δυο τραγουδια και ......................... :-X    αποχαιρετισα την τραγουδιστικη μου καριερα  :fool: , γιατι μαλλον δεν
 ενεπνεα το κοινο μου  :pardon:
-" Καλα καλε γαιδουρι" του ειπα του γιου μου, " προτιμας τους ' προτιτζι ' απο μενα..." ρωτησα αγανακτισμενη   "μουσικη ειναι αυτο το
 αλαλουμ που ακους απο δαιμονισμενους?" συμπληρωσα  :beee: ..
-" σιγα...καλυτερο ειναι το ..."ασε τα μαλακια σου ..ανακατωμενα" ?? ??? αντερωτησε αγανακτισμενος
-" Τι λες μωρε τωρα, των ακρων εισαι...., δεν ειμαστε αυτης της γενιας" δηλωσα, "εγω μεγαλωσα με το νεο κυμα "
και η περισσοτερη διαδρομη περασε προσπαθωντας να θυμηθουμε τραγουδια του νεου κυματος.. Νταλαρας, Πουλοπουλος, Καιτη Χωματα,
Αρλετα,Μαρινελλα, Χατζης,...οταν κοιτας απο ψηλαααααααααααααααααααααααααααααααα
 μοιαζει η γη με ζωγραφιααααααααααααααααααααααααααααααα
και συ την πηρες σοβαραααααααααααααααααααααααααααααααα
και συ την πηρες σοβαραααααααααα. :band:
Και μ αυτες τις ομορφες αναμνησεις απο το παρελθον, φτασαμε σπιτι
" home sweet home "  :yahoo:
 Τελικα, οπου και να πας, οσο ομορφα και να περνας το "νοστημον ημαρ " , η επιστροφη στο σπιτακι σου ειναι παντα γλυκια  :blum:
 Πριν αποκοιμηθω στο κρεββατι μου, επιβεβαιωνα στον εαυτο μου...καλα περασαμε δοξα τον Θεο !!!!!!!!  :wink:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2011, 19:52:13 μμ by carmen »
...και αν εχω τα παντα και εχω κερδισει τον κοσμο ολο, αγαπη αν δεν εχω...ειμαι ενα τιποτα

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα ταξίδια σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο!!
    • facebook/dktravelchat
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 20:38:00 μμ »
Πολυ απολαυστικη η τελευται μερα!!! :good:
Να 'σαι καλα βρε carmen που την τελειωσες γιατι αν περιμεναμε απο τον panpan... θα ειχαν λιωσει τα χιονια!!! :laugh:

Αποσυνδεδεμένος carmen

• Hero Member
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 20:57:47 μμ »
 :laugh: :laugh:  ενα δικαιο τοχεις  :laugh:

Αποσυνδεδεμένος GEORGE KARALIS

• Hero Member
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 22:59:42 μμ »
Είσαι φοβερή... :laugh:

Αποσυνδεδεμένος carmen

• Hero Member
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 11, 2011, 13:05:14 μμ »
 :thank:
ειναι αναλογο με την παρεα σας...μ εμπνεετε  :good:

Συνδεδεμένος McElk

• Hero Member
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 14, 2015, 20:45:53 μμ »
Τώρα με την τακτοποίηση των ιστοριών είδα ότι υπήρχε και μια για Ανδόρα ! Καλοκαίρι του 87 είχα πάει και το μόνο που θυμάμαι η ατελείωτη ανηφόρα από Γαλλία και τα καταστήματα με τα αφορολόγητα   :smile_:                   Carmen και panpan νάστε καλά και πάντα έτσι κεφάτοι!! 

Αποσυνδεδεμένος panpan

• Hero Member
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 14, 2015, 21:02:25 μμ »
Δεν έχουν αλλάξει και πολλά πράγματα από τότε.
Ακόμα ανηφόρες και πολλά-πολλά μαγαζιά για σόπινγκ.  :laugh:
Το σάββατο που μας πέρασε πήγαμε τελευταία φορά.

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • Τα ταξίδια σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο!!
    • facebook/dktravelchat
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 14, 2015, 23:05:46 μμ »
Τώρα με την τακτοποίηση των ιστοριών είδα ότι υπήρχε και μια για Ανδόρα

Αν εμπαινες ''Ιστορίες από ταξίδια στο Εξωτερικό'' και εκανες αναζητηση θα σου εβγαζε ολες τις ιστοριες που περιεχουν ''Ανδόρρα''... και δεν ειναι μονο μια. :smile_: