Αποστολέας Θέμα: Πού πήγατε πενταήμερη;  (Αναγνώστηκε 5408 φορές)

Συνδεδεμένος elina

• Διαχειριστής
  • Hero Member
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ταξιδεύω... άρα ζω!
    • Travelchat
Απ: Πού πήγατε πενταήμερη;
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 12, 2010, 19:59:04 μμ »
Ήταν η πρώτη φορά που πήγα στην Ρόδο...
Ένα χαμόγελο αξίζει πολλά. Κάνει πλούσιο εκείνον που το παίρνει... χωρίς να κάνει φτωχότερο εκείνον που το δίνει!

Αποσυνδεδεμένος coolalexis

• Hero Member
  • Φύλο: Άντρας
  • Φεύγω...πάλι!
    • Αμμουδιά Σερρών
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 13, 2010, 00:04:35 πμ »
Εγώ που πήγα Κρήτη πέρασα χάλια...Αυτό που θυμάμαι είναι οτι ήμασταν μόνιμα σε ένα λεωφορείο μέσα γιατί οι καθηγητές μας ήθελαν να μας δείξουν ολόκληρο το νησί σε αυτές τις πέντε ημέρες...Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση ήταν ο αρχαιολογικός χώρος Κνωσσού...

Αποσυνδεδεμένος GNS

• Hero Member
    • ΑΓΓΕΛΙΕΣ-ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 13, 2010, 01:03:38 πμ »
....εγω δεν τα καταφερα να παω για διαφορους λογους..... :mad: :diablo:
και αυτο ηταν η αιτια να αρχισω το τσιγαρο... :rofl: :laugh:
αν και απ οτι εμαθα στην εκδρομη σχεδον ολοι καπνισαν..... :cool:
don't drink & drive!!![move]

Αποσυνδεδεμένος famek

• Hero Member
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ/ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 13, 2010, 08:29:58 πμ »
και εγω τσιγαρο στη πενταημερη δοκιμασα.. αλλα ηταν η πρωτη κα η τελευταια φορα....χαλια γευση...
ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ/ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ
OΧΙ ΣΤΗΝ ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ

Συνδεδεμένος McElk

• Hero Member
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 14:53:25 μμ »
Παλιό το θέμα αλλά ας γράψω κι εγώ … τις αναμνήσεις μου. Τελείωσα το 6τάξιο Γυμνάσιο το ’72. Οι εκδρομές των τελειοφοίτων τότε ήταν 7ήμερες και οι των απομεμακρυσμένων περιοχών (όπως εμείς στο Βόρειο Έβρο) δικαιούμασταν άλλες 2 μέρες. Εθιμικώ δικαίω (στο γυμνάσιό μας τουλάχιστον) παίρναμε άλλη μία «από τη σημαία» και έτσι οι μέρες γινόταν 10.                       Τα ταξίδια τότε δεν ήταν συνηθισμένη υπόθεση για μαθητές ιδίως από την επαρχία. Ελάχιστοι από μας είχαν ταξιδέψει πέρα από Αλεξανδρούπολη. Εγώ με 2-3 ταξίδια σε Θεσσαλονίκη – Αθήνα ήμουν … από τους πολυταξιδεμένους. Παρ’ όλο που οι εκδρομές τότε είχαν πρωτίστως εκπαιδευτικό χαρακτήρα και ελάχιστα ψυχαγωγικό, είχαν ακουστεί προτάσεις για Κέρκυρα και για Ρόδο αλλά ένας παλιός φιλόλογός μας επέμενε: - Πάμε να γνωρίσετε τη Ελλάδα βρε, Ρόδο και Κέρκυρα θα έχετε ευκαιρία να πάτε στη ζωή σας! Έτσι κάναμε το παρακάτω πρόγραμμα :   
1. Ορεστιάδα – Λιτόχωρο, 2. Λιτόχωρο – Γιάννενα, 3. Γιάννενα – Πάτρα, 4. Πάτρα – Ολυμπία, 5. Ολυμπία – Καλαμάτα, 6. Καλαμάτα – Σπάρτη, 7. Σπάρτη – Άργος, 8. Άργος – Αθήνα, 9. Αθήνα – Θεσ/νικη, 10. Θεσ/νικη - Ορεστιάδα
Μερικά μέρη που θυμάμαι : Όλυμπος, Μετέωρα, Σπήλαιο Περάματος, Μουσείο Ιωαννίνων, Μουσείο Μεσολογγίου, Αρχαιολογ. χώρος Ολυμπίας, Σπήλαιο Δυρού, Μυστράς, Μυκήνες, Θέατρο Επιδαύρου, Διώρυγα, Ακρόπολη, Θερμοπύλες, Τέμπη. Σε μερικά όπως στο Μυστρά και τα μουσεία Ιωαννίνων και Μεσολογγίου δεν αξιώθηκα να ξαναπάω.                           Και ένα ευτράπελο. Κατηφορίζαμε από Γιάννενα για Μεσολόγγι. Ξαφνικά φωνές-κακό, σταματάνε τα λεωφορεία. Tι έγινε ρε παιδιά; - Πορτοκαλιές!!! Πρώτη φορά βλέπαμε πορτοκαλιές και γενικά εσπεριδοειδή – δεν ευδοκιμούν στα μέρη μας. Σταμάτησαν τα 3 λεωφορεία και κατεβήκαμε στα χωράφια να τις περιεργαστούμε!   :roll:   

Αποσυνδεδεμένος ChristosGk.

• Sr. Member
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 01:06:14 πμ »
Μου ξύπνησες ευχάριστες αναμνήσεις McElk, να είσαι καλά.