Αποστολέας Θέμα: Παταγονία - Ανταρκτική  (Αναγνώστηκε 13110 φορές)

Αποσυνδεδεμένος toumpiotis

• Jr. Member
  • **
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παταγονία - Ανταρκτική
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 09, 2010, 17:10:20 μμ »
Η πτήση της Aerolineas μετά απο μια μικρή καθυστέρηση αναχώρησε και έπειτα απο 1 ώρα και κάτι προσγειώθηκε στο αεροδρόμιο Malvinas της Ushuaia.Πήρα αμέσως ταξί προσπαθώντας όσο πιο γρήγορα να φθάσω στο ξενοδοχείο μου .Ηπια ένα Mate βιαστικά και κατέβηκα στην προκυμαία προσπαθώντας να βρώ  το γραφείο του λιμενικού.Ψάχνοντας βρήκα πρώτα το επιβατικό τερματικό των  επιβατών για Ανταρκτική.
Εδώ να ανοίξω μια παρένθεση και να πω δυο πράγματα για την ΑνταρκτικήΗ επίσκεψη στην Ανταρκιτκή μπορεί να γίνει με τρείς τρόπους.Πρώτον  με αεροπλάνο (πτήσεις γίνονται απο την Χιλή  και από την Αυστραλία και ίσως-δεν το γνωρίζω-απο την Αργεντινη)αλλά δυστυχώς χωρίς την δυνατότητα προσγείωσης παρα μόνο την θέα απο το αεροπλάνο.Δευτερον μπορείς να την επισκεφθείς με κάποια ερευνητική αποστολή (δυστυχώς δεν υπάρχει Ελληνική αποστολή παρα μόνο Έλληνες που συμετέχουν σε αποστολες διαφόρων πανεπιστημίων) συμμετέχοντας είτε ως ερευνητης ειτε ως βοηθητικό προσωπικό (δηλώσεις συμμετοχής μπορείτε να βρειτε απο το διαδικτυο).Τρίτον με συγκεκριμένους Tour operator που εξιδεικέυονται στην Ανταρκτική  όπως :Haka Expeditions,Quark Expeditions , Gap Adventures, Abercrombie & Kent και άλλοι που οργανώνουν εκδρομες με κρουαζιερόπλοια αλλά και με μικρότερα καράβια αλλά δυστυχώς οι τιμές είναι αρκετά υψηλές .
Αυτοί είναι οι κυριώτεροι τρόποι που μπορεί να πάει κάποιος .Υπάρχει όμως και ένας ακόμη τρόπος που όμως είναι λιγάκι παράνομος (εώς πολύ παράνομος)Συγκεκριμένα μπορεί να πάει κάποιος με τα καράβια που ανεφοδιάζουν του διάφορους σταθμούς που βρίσκονται στην Ανταρκτική.Η όλη δυσκολία είναι ότι πρέπει να σε δεχτεί ο καπετάνιος να σε πάρει μαζί του (παρανομεί και αυτός)και το κυριώτερο δεν μπορείς να το κανονίσεις απο πρίν ,πρέπει να το κανονίσεις απο κοντά προσωπικά με τον καπετάνιο .Δεν το συστείνω σε κανέναν απλά το αναφέρω ώς τρόπο που συνδυάζει περιπέτεια και οικονομία.Πάντως απο ότι διαπίστωσα δεν έιμαι και ο μοναδικός που το έχει κάνει η το γνωρίζει καθότι μαζί μου ταξιδέψαν άλλα 3 άτομα .Οι περισσότεροι καπετάνιοι οι οποίοι τροφοδοτούν τους σταθμους διοικούν πλοία που ανήκουν σε ναυτιλιακές εταιρειες και που έχουν κλείσει συμβάσεις για την τροφοδοσία των σταθμων.Εκμεταλεύοντας το γεγονος ότι οι τιμες των κρουαζιέρων είναι υψηλες έναντι μικρού τιμήματος δέχονται να μεταφέρουν λίγους τουρίστες "απέναντι"¨.
Στο λιμάνι της Ushuaia λοιπόν βρήκα μερικά τέτοια πλοιάρια που το καθένα πήγαινε σε διαφορετικό προορισμό και για διαφορετικό χρονικό διάστημα.Διάλεξα αυτό που με βόλευε περισσότερο (πλοίο που πήγαινε στον σταθμό Jubany) και έφευγε την επόμενη μέρα και θα γυρνούσε πίσω σε 4 μέρες.Ο καπετάνιος ένας Αργεντίνος με Ιταλικές ρίζες στην αρχή το έπαιξε αδιάφορος αλλα αφού είδε πως ήμουν μόνος και επίμονος (τώρα που το σκέφτομαι μάλλον περισσότερο διασκεδαστικος θα του  φάνηκα καθώς απεγνωσμένα προσπαθούσα  με την νοηματική και την ζωγραφική μου να τον πείσω να με πάρει μαζί του) τελικά έδωσε την συγκατάθεση του (και εγώ ένα καλό μπουρμπουαρ).Δώσαμε το ραντεβού 4 ξημερώματα στο πλοίο μπροστα.
Κατευθείαν πήγα σε ένα τουριστικό πρακτορείο να αλλάξω το εισιτήριο της επιστροφής μου (ευτυχώς χωρίς επιβάρυνση).Αγόρασα και μερικές προμήθειες (χυμούς και φαγώσιμα καθώς και ένα κονιάκ για τυχόν δύσκολη ώρα) και πήγα πίσω στο ξενοδοχείο .Προσπαθώντας να ξαπλώσω να κοιμηθώ άρχισα κατα περίεργο τρόπο να μην αισθάνομαι καλά.Και αν με κοροιδεψε ?και αν μου την έχουν στημένη και με κλέψουν (να μην πω το χειρότερο) και αν ....και αν....Έκανα ένα μάτε και άρχισα να μονολογώ στον καθρέφτη :η ταν η επι τας (μέπιασε το πατριωτικό μου)και αφού ξαναβρ΄ήκα το χαμένο θάρρος μου συλογίστικα για λίγη ακόμη  ώρα και τελικά η καρδιά κέρδισε την λογική:την άλλη μέρα θα βρισκόμουν εκεί που πρέπει χωρίς φόβο αλλά με πολύ πάθος.
    Το ξυπνητήρι (του κινητού) στις 3 κτύπησε δυνατά ,το έκλεισα βιαστηκα και κατευθείαν έκανα ένα φραπεδάκι ,ρούφηξα μια-δυο γουλιες και έκλεισα τα πράγματα μου.Κατέβηκα στην ρεσεψιον και ξύπνησα τον υπάλληλο.μου έδειξε που να αφήσω την τσάντα μου και πήρα μόνο το σακίδιο με τις προμήθειες.Κατέβηκα στην προκυμαία βρήκα το πλοίο ,μερικοί τύποι στεκόταν μπροστα του.Πλησιάζοντας είδα ότι ήταν δυο νεαρά παιδιά ,μου φάνηκαν για Άγγλοι (τελικά ήταν Ιρλανδοί).Σε λίγο ακόμη ένας τύπος έκανε την εμφάνιση του ,συστηθήκαμε ,όλοι μας τελικά πηγαίναμε στον Jubany.Ένας τύπος κατέβηκε απο το πλοίου και μας είπε να τον ακολουθήσουμε.μας οδήγησε στην καμπίνα ...
Η ζωή δεν σε ανταμοίβει με  οτι σου αξίζει αλλά με ότι διεκδικήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Dimitra

• Hero Member
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 09, 2010, 22:22:27 μμ »
Απίστευτη περιπέτεια!!! κι άλλο!! κι αλλο!! μη μας αφήνεις τώρα πάνω στο καλό...... :crazy:

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
    • facebook/dktravelchat
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 09, 2010, 22:32:19 μμ »

...τελικά έδωσε την συγκατάθεση του (και εγώ ένα καλό μπουρμπουαρ).

Οντως απιστευτη περιπετεια!!!
Βαγγελη ποσο πηγε το μαλι?

Συνδεδεμένος elina

• Διαχειριστής
  • Hero Member
  • Ταξιδεύω... άρα ζω!
    • Travelchat
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 09, 2010, 22:33:16 μμ »
Θέλω να δω πολλές φωτογραφίες  :diablo:
Ένα χαμόγελο αξίζει πολλά. Κάνει πλούσιο εκείνον που το παίρνει... χωρίς να κάνει φτωχότερο εκείνον που το δίνει!

Αποσυνδεδεμένος Dimitra

• Hero Member
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 09, 2010, 22:35:36 μμ »
Εγώ θέλω να δώ φωτό του καπετανιου....σα πειρατη τον φαντάζομαι.... :laugh: :laugh: :laugh:

Αποσυνδεδεμένος famek

• Hero Member
  • ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ/ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 10, 2010, 00:12:59 πμ »
παντως μια συνταξιδιωτισσα μου που πηγε με τουριστικο 18 μερες...5000ε μου πε εδωσε.. και γυρισε πριν 1 μηνα
ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ/ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ
OΧΙ ΣΤΗΝ ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ

Αποσυνδεδεμένος evi

• Hero Member
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 10, 2010, 00:16:36 πμ »
Με γκρουπ είναι πάντα πιο ακριβά. Λογικό είναι αυτό ( φυσικά και αυτοί επαγγελματίες είναι, θα βγάλουν την αμοιβή τους)

Αποσυνδεδεμένος toumpiotis

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 10, 2010, 11:44:01 πμ »

...τελικά έδωσε την συγκατάθεση του (και εγώ ένα καλό μπουρμπουαρ).

Οντως απιστευτη περιπετεια!!!
Βαγγελη ποσο πηγε το μαλι?

300 ευρό (όταν οι 6ημερες εκδρομές από Ushuaia ξεκινούσαν από 1500 ευρό η πιο οικονομική)
Η ζωή δεν σε ανταμοίβει με  οτι σου αξίζει αλλά με ότι διεκδικήσεις.

Αποσυνδεδεμένος coolalexis

• Hero Member
  • Φεύγω...πάλι!
    • Αμμουδιά Σερρών
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 16, 2010, 00:10:17 πμ »
toumpioti είσαι τρελλός :crazy: :crazy: :crazy:...Ξέρω άλλον έναν που κουβαλούσε τρέλα αλλάη δόση ήταν μικρότερη..Έφτασε μόνος μέχρι Παταγονία... :wacko: :wacko: :wacko:Λοιπόν περιμένουμε τη συνέχεια και πάρα πολλές photo...

Αποσυνδεδεμένος zivot

• Full Member
  • Θέλω και πάλι να ταξιδέψω!!!
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 17, 2010, 12:58:18 μμ »
Super...μου θυμίζεις ιστορίες σε διάφορα βιβλία περιηγήσεων που μόνο στη φαντασία μας-μου-μπορούμε να βιώσουμε...Σε υπέρευχαριστούμε... :good:
To be or not to be that's the question...