Αποστολέας Θέμα: Ονειρικό ταξίδι στη Γουινέα-Μπισσάου!!!  (Αναγνώστηκε 5572 φορές)

Αποσυνδεδεμένος taxidiaris

• Sr. Member
  • Φύλο: Άντρας
    • ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΜΟΥ
Ονειρικό ταξίδι στη Γουινέα-Μπισσάου!!!
« στις: Απρίλιος 18, 2013, 20:15:38 μμ »
Αγαπητοι φιλοι αν θυμαστε περσυ αναζητουσα παρεα για ταξιδι στη Γουινεα Μπισσαο στη Δυτικη Αφρικη. Και τελικα πραγματοποιησα αυτο το ονειρικο ταξιδι τον Φεβρουαριο του 2012. Με πτησεις απο Αθήνα-Λισσαβώνα, διαμονή δυο μερες εκει στην ομορφη πρωτευουσα της Πορτογαλιας και εκδοση βιζας απο την πρεσβεια της Γουινεας Μπισσαο(ευκολοτατα). Απο Λισσαβωνα-Μπισσαο σε 4 ωριτσες και προσγειωση στο διεθνες αεροδρομιο Οσβαλντο Βιειρα στις 0200 τα ξημερωματα. Ολες οι πτησεις μου με Tap Portugal, παρα πολυ καλη εταιρεία και εμπειροι πιλοτοι ιδιως σε αυτους τους προορισμους.
Ανετα Boeing και καλο σερβις. Λιγα πραγματα για τη χωρα :
Επισημη γλωσσα τα Πορτογαλικα (πρωην πορτογαλικη αποικια).
Νομισμα το φραγκο δυτικης αφρικης (cfa xof). Η ωρα τους ειναι 2 ωρες πισω απο την ελλαδα. Θρησκεια ο ανιμισμος με 50%, ισλαμιστες 45% και χριστιανοι το υπολοιπο 5%. Καταλληλη εποχη για ταξιδι στη χωρα ειναι απο τελη Νοεμβριου εως και Φεβρουαριο.
Συνεχιζω τωρα την εμπειρια μου.
Απο το αεροδρομιο με παρελαβε τζιπ με οδηγο του ξενοδοχειου και με πηγε σε αυτο. Βγαινοντας στη λεωφορο και ακομα ξεκινωντας απο το παρκινκ του αεροδρομιου με μεθυσε η μυρωδια της Αφρικης....
Μια μοναδικη μυρωδια μια σπανια μυρωδια αναμεμειγμενη απο καμμενο χορτο με μυρωδια των μανγκο και των δενδρων και φυτων της Αφρικης..
Η Μπισσαο ειναι η πρωτευουσα της χωρας αλλα σε καμμια περιπτωση δεν την πιανει το ματι σου για πρωτευουσα. Ασφαλτοστρομενοι δρομοι μονο οι κεντρικοι και οι υπολοιποι χωματοδρομοι με λακουβες και πολλες μα πολλες λιμνουλες με λιμναζοντα πανβρωμικα στασιμα νερα.
Καποια αξιοθεατα αλλα κυριως τα αποικιακα παμπαλαια κτιρια και σπιτια, ο κοσμος και η κουλτουρα τους που φαινεται αμεσως στο δρομο.
Πηγα και καποιες εκδρομουλες σε καποια χωρια και πιο μικρες πολεις και μπηκα πιο πολυ στο πετσι της Δυτικης Αφρικης και των ανθρωπων της.
Φαγητο??? Μονο στο ξενοδοχειο που εμενα οπου εκει ετρωγαν καθημερινα ολοι οι υπαλληλοι των Ηνωμενων Εθνων και καποιων αλλων υπηρεσιων.
Απαραιτητα εμβολια για το ταξιδι στη χωρα, αυτα του κιτρινου πυρετου, ηπατιτιδας Α και Β, απαραιτητως.
Αυτο που μου εκανε τρομερη εντυπωση παρα το οτι το ειχα διαβασει και σε ξενα φορουμ ηταν η καλοσυνη και η χαλαροτητα των ντοπιων. Ανθρωποι με το χαμογελο στα χειλη καθημερινα παρα τη δυσκολη κατασταση διαβιωσης τους και ετοιμοι να σε εξυπηρετησουν αμεσως. Φυσικα ημουν ο μονος τουριστας-ταξιδιωτης γιατι η χωρα δεν ξερει τι σημαινει ακομα τουρισμος. Εχει πολλους λευκους αλλα εργαζονται εκει στο κτιριο των Ηνωμενων Εθνων , σε ιεραποστολες και σε αλλες υπηρεσιες.
Βρηκα αμεσως ξεναγο και μεσο μεταφορας για τις αποδρασεις μου και δεν ειχα το παραμικρο προβλημα ασφαλειας ή οτιδηποτε αλλο.
Μπορω να σας διηγουμαι σελιδες αρκετες αλλα θα σας κουρασω.
Ενα σας λεω. Οποιος μπορει να παει εκει ενα ταξιδι θα βιωσει μοναδικες εμπειριες. Μην νομιζετε οτι ειναι ιδιαιτερο ακριβο ταξιδι τελικα.
Μου κοστισε συνολικα με πτησεις,ξενοδοχεια και φαγητα : 1.900 ευρω.
Πρακτορειο μου ζητουσε 5000!!!!
Φυσικα τα εκλεισα ολα απο το ιντερνετ μονος και μονος ημουν στη μικροσκοπικη αυτη χωρα της Μαυρης ηπειρου. Και επαναλαμβανω δεν αισθανθηκα τον παραμικρο φοβο. Οταν κατεβαινω Ομονοια νυχτα....εκει....φοβαμαι...
Απολαυστε και μερικες φωτο απο το ταξιδι...

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2013, 20:22:53 μμ by taxidiaris »
Το ταξίδι είναι γνώση,εμπειρία,σταθμός.

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
    • facebook/dktravelchat
Απ: Ονειρικό ταξίδι στη Γουινέα-Μπισσάου!!!
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 18, 2013, 20:18:22 μμ »
Χαιρομαι που τελικα τα καταφερες!!!! :yahoo:
Βαλε πολλες photos... :dance:

• Sr. Member
    • ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΜΟΥ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 18, 2013, 20:24:20 μμ »
Ευχαριστως να απαντησω σε ερωτησεις και αποριες σας για το ταξιδι μου....... :clap:

Συνδεδεμένος elina

• Διαχειριστής
  • Hero Member
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ταξιδεύω... άρα ζω!
    • Travelchat
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 18, 2013, 21:01:08 μμ »
Δεν πρόκειται να μας κουράσεις καθόλου!!!! Θέλουμε και πολλές φωτογραφίες  :clap:
Θα σου κάνω και μερικές ερωτήσεις. Είναι αλήθεια ότι μπορείς να κάνεις εξαιρετικές καταδύσεις? Πόσο σου κόστισε όλο το ταξίδι?
Ένα χαμόγελο αξίζει πολλά. Κάνει πλούσιο εκείνον που το παίρνει... χωρίς να κάνει φτωχότερο εκείνον που το δίνει!

Αποσυνδεδεμένος panpan

• Hero Member
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 18, 2013, 21:55:40 μμ »
ευχαριστούμε και για τις πληροφορίες,αλλά και για τις φωτό.  :clap: :clap:

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

• Hero Member
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 18, 2013, 23:52:27 μμ »
 :good: :good: :good: Ευχαριστούμε! Δεν πρόκειται να μας κουράσεις καθόλου! Περιμένουμε!   :reading:
Σπύρος  :)

Αποσυνδεδεμένος fei

• Hero Member
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 19, 2013, 13:59:01 μμ »
Αχ αυτή η Αφρική!Δύο φορές έφτασα στο τσακ να κλείσω ταξίδι και δεν με ήθελε...ακόμη,αλλά που θα πάει!Βάλε μας όσο πιο πολλές φωτό μπορείς δεν κουραζόμαστε καθόλου άλλωστε γι'αυτό είμαστε σε αυτό το φόρουμ!Και δώσε μας λεπτομέρειες οργάνωσης οπωσδήποτε!
Κι απο Λισσαβώνα επισης!

Αποσυνδεδεμένος asiatraveller

• Συντονιστής Κατηγορίας
  • Hero Member
  • Travel is my lifestyle
    • Ασία
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 19, 2013, 15:51:36 μμ »
Γουινέα-Μπισσάου, μια χώρα με εξαιρετικό ενδιαφέρον.. περιμένουμε πρισσότερα

• Sr. Member
    • ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΜΟΥ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 24, 2013, 21:44:27 μμ »
''Μου κοστισε συνολικα με πτησεις,ξενοδοχεια και φαγητα : 1.900 ευρω.''
Ελινα τοσο ακριβως κοστισε το ταξιδι με πτησεις Αθηνα-Λισσαβωνα-Μπισσαου-Λισσαβωνα-Αθηνα, ολες με τηνTAP πολυ καλη και αξιοπιστη εταιρεια με ονειρικους προορισμους και πολυ καλες τιμες(αν κλεισης εγκαιρα απο ιντερνετ).
Το ταξιδι ξεκινησα να το οργανωνω τελειωτικα(γιατι απο το 2008 το σχεδιαζα), απο 10 Ιανουαριου για να φυγω στις 27 Φεβρουαριου τελικα. Δεν ξερω αλλα η Αφρικη κατι μου κανει κλικ!!!!!!!!!!! Πραγματικα φιλοι μου εκστασιαστηκα απο τα χρωματα, τη φυση, τις μυρωδιες, τα ποταμια, τις λιμνες, τον Ατλαντικο.........τι να πρωτοπω......
Και Ελινα.........χμ......δεν ξερω για καταδυσεις......δεν το εψαξα...Κοιτα οποιος θελει να περασει σαν απλος τουριστας και να μην καταλαβει που βρισκεται και γιατι, παει σε ενα απο τα νησια του Αρχιπελαγους Μπιζαγκος απεναντι απο την Μπισσαου μενει σε παραδεισενια ξενοδοχεια, κανει water sports κλπ κλπ κλπ......Οι περισσοτεροι εκει πανε......αλλα αν εισαι απο τους ψαγμενους και θελεις να ζησεις κατι διαφορετικο τοτε πας στην κυριως χωρα και στην ενδοχωρα αυτης.
Βεβαια δεν εχει τα τρελα αξιοθεατα ουτε την παλαβη τρελη ζωη. Ομως οταν περπατησεις τις πολεις και τα χωρια και πιασεις τον παλμο των ντοπιων των τοσο απεραντα συμπαθητικων που ποτε δεν λειπει το χαμογελο απο τα χειλη τους, οταν ατενισεις τον τρομερο Ατλαντικο, οταν επισκεφθεις καποιο απο τα χωρια στη ζουγκλα και μεινης για εστω ελαχιστα να δεις τη ζωη των ντοπιων και τα τελετουργικα τους.........νομιζω οτι οντως θα εκστασιαστεις.
Πρωην Πορτογαλικη αποικια υπαρχει εντονο το αποικιοκρατικο στοιχειο βλεποντας τα σπιτια, τα κτιρια και φυσικα τη γλωσσα. Οι ντοπιοι μιλανε καταρχην Πορτογαλικα αλλα μεταξυ τους πολλες φορες μιλανε και τις διαλεκτους τους(Μπαμπαντινκα, Ματαμπελε, κλπ.).
Με 20 ευρω τη μερα ειχα πριβε ταξι με οδηγο και ξεναγο δικο μου να παω οπου ηθελα σε ολη τη χωρα.MERCEDES!!!!!!!! Και φυσικα εχουν κανει τη Μερσεντες τζιπ οι ντοπιοι και πανε ανετα και μεσα στη ζουγκλα!!!!!!!!!Φυσικα σε ευκολα προσβασιμα χωρια.
Η προετοιμασια του ταξιδιου ειναι το 50% αυτου.
Το υπολοιπο 50% ειναι το κυριως ταξιδι. Αυτα τα ταξιδια φιλοι μου ειναι ΦΟΒΕΡΗ εμπειρια......
Σας ειπα δειτε Κανακη που πηγε Σιερρα Λεονε με ενα επιτελειο 20 ατομων και επαθε πλακα, δηθεν δεν ηξεραν πως ζουσαν οι ανθρωποι εκει!!!!!!!! Θεε μου τι υποκρισια!!!!!!!!!!!
Προσωπικα εκλεισα τα παντα απο το ιντερνετ(μεγαλο εργαλειο), μονος ταξιδεψα, μονος τριγυρισα, μονος γνωρισα ανθρωπους, μονος τραβηξα τις φωτο μου και χωρις κανεναν απολυτως φοβο.
Ομως διαβασα πολυ για τη χωρα και απο το ινερνετ και απο ταξιδιωτικο οδηγο για να ξερω πως να φερομαι να κινουμαι και τι να προσεχω.
Πολυ αξιοπιστο εργαλειο το thorn tree lonely planet. Εγγυηση!!!!!!!!!
Τολμηστε........πηγαινετε Αφρικη και θα με θυμηθειτε...........Ομως θελει προσοχη και σεβασμο στους ντοπιους και στα ηθη τους.

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
    • facebook/dktravelchat
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 24, 2013, 22:25:26 μμ »
 :thank: Αντρεα για ολα... βαλε ομως καμια φωτο παραπανω... :mad: