Αποστολέας Θέμα: Τουρκία, 10ήμερο ταξίδι προς τα ανατολικά  (Αναγνώστηκε 16243 φορές)

Αποσυνδεδεμένος fei

• Hero Member
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Τουρκία, 10ήμερο ταξίδι προς τα ανατολικά
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 20, 2013, 13:59:02 μμ »
Δήμο ξαναδιάβασα σήμερα την καταπληκτική ιστορία σου και επειδή σκεφτόμαστε να κάνουμε κάτι αντίστοιχο το καλοκαίιρι οικογενειακώς με αφετηρία το Αιβαλί θέλω να σας κάνω δυο-τρεις ερωτήσεις απευθυνόμενη βέβαια και σε όποιον άλλο γνωρίζει..Αρχικά για να πάμε με δικό μας όχημα,πόσο καλοί είναι οι δρόμοι?
Χρειάζονται κάποιες προφυλάξεις κυρίως από μένα που είμαι γυναίκα όσων αφορά την ενδυμασία μου?
Αν επειλέξουμε να το κάνουμε με τουρκικό πρακτορείο μήπως θυμάστε το άνομα αυτού που χρησιμοποιήσατε?'Ενα πιθανό κόστος κατα άτομο?Αυτάπρος το παρόν αλλά μάλλον θα σας ζαλίσω κι άλλο!

Αποσυνδεδεμένος dimosf

• Συντονιστής Gallery
  • Hero Member
  • Φύλο: Άντρας
  • disaki.blogspot.gr και fototsepi.blogspot.gr
    • το δισάκι μου στον ώμο......
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 20, 2013, 15:34:01 μμ »
Πρώτον να ελέξεις αν περνάει αυτοκίνητο στο Αϊβαλί. Οι δρόμοι είναι εξαιρετικοί. Εγώ από τα 1600χμ που έκανα τα 500 ήταν "Εγνατία" και τα άλλα με 2 λωρίδες ανα κατεύθυνση και νησίδα. Το επαρχιακό δίκτυο σαν το δικό μας στα καλύτερά του. Βενζίνη πανάκριβη. Στα 2,1-2,2 περίπου το λίτρο. Οι γυναίκες πρέπει να φοράνε μαντήλι στα τζαμιά και ταμαυσωλία. Μέχρι εκεί. Τώρα σε κανένα φανατικό χωριό δεν ξέρω. Μέχρι Καππαδοκία είναι πάνω από 1000χμ μέσω Σμύρνης και Κουσάντασι. Να υπολογίσεις και την επιστροφή. Κατά τη γνώμη μου μία νύχτα στο Παμούκαλε, μία στο  Ικόνιο και 2 στο Προκόπι (Urgup). Αν έχεις καιρό βάλε στην Καππαδοκία παραπάνω. Έχει πολλά να δεις.
Τώρα για το πρακτορείο. Κάποιος από την παρέα γνώριζε ένα Τούρκο ξεναγό που είχε σπουδάσει στην Ελλάδα και τα ελληνικά του είναι τέλεια. Αυτός κανόνισε. Ζει στη Σμύρνη και το πρακτορείο με το οποίο συνεργάζεται είναι εκεί. Αν θες να σου στείλω το email του.

Αποσυνδεδεμένος fei

• Hero Member
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 20, 2013, 16:29:57 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Έχω ψιλοαπογοητευτεί αλλά το παλεύω από τα πολλά χιλιόμετρα(κούραση Μήτσου και παιδιών),το κόστος της βενζίνης απαγορευτικό συν ότι στα έξοδα πρέπει να προστεθούν διαβατήρια για 4!Θέλω να ψάξω και τη λύση του τουρκικού πρακτορείου γιατί τα ελληνικά που επικοινώνησα στην Μυτιλίνη ζητάνε τα κερατά τους!!!Αν θέλεις στείλε μου το μέιλ του,υπάρχει περίπτωση να σε θυμάται?

Αποσυνδεδεμένος dimosf

• Συντονιστής Gallery
  • Hero Member
  • Φύλο: Άντρας
  • disaki.blogspot.gr και fototsepi.blogspot.gr
    • το δισάκι μου στον ώμο......
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 20, 2013, 16:52:43 μμ »
Στην Τουρκια πας με ταυτότητα. Για τα παιδιά βέβαια θα χρειαστείς διαβατήρια. Είναι γεγονος πως τα χμ είναι πολλά για λίγες μέρες.