Αποστολέας Θέμα: Επίσκεψη στη ''Νέα Πόλη του Βαρδάρη''-Γιαννιτσά Πέλλας  (Αναγνώστηκε 5191 φορές)

Αποσυνδεδεμένος coolalexis

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2793
  • Φύλο: Άντρας
  • Φεύγω...πάλι!
    • Αμμουδιά Σερρών
Μετά από πολλές αναβολές , ξεκινήσαμε για μια σύντομη επίσκεψη σε φίλους στη πόλη των Γιαννιτσών.Ξεκινήσαμε νωρίς το πρωί για να προλάβουμε να πάμε και στην εκκλησία της σύγχρονης Παναγίας Σουμελάς (καθώς η original βρίσκεται στον Πόντο)που βρίσκεται λίγο μετά την Βέροια στο χωριό Καστανιά...Λόγω των δύσκολων καιρικών συνθηκών , καθώς όλη την προηγούμενη ημέρα χιόνιζε δε μπορέσαμε να προσεγγίσουμε στην εκκλησία που είναι σκαρφαλωμένη σε υψόμετρο 1100 μέτρων λόγω του μεγάλου ύψους του χιονιού.

Στο δρόμο συναντήσαμε ένα πολύ όμορφο εκκλησάκι (δε θυμάμαι αφιερωμένο σε ποιόν Άγιο  :blush:)
Τελικά πήραμε τον δρόμο για την πόλη των Γιαννιτσών.
Τα Γιαννιτσά αν και έχουν συμπληρώσει μια ιστορική πορεία 8.500 χιλιάδων χρόνων έχουν την όψη μιας σύγχρονης , γοργά αναπτυσσόμενης πόλης.Είναι η μεγαλύτερη πληθυσμιακά στο νομό Πέλλας, με περίπου 30.000 κατοίκους.Δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο που πρέπει κάποιος να δει.Βέβαια στο κέντρο δεσπόζει ο Πύργος του Ρολογιού χτισμένος από τους Οθωμανούς τον 16ο αιώνα.
Σε κοντινή απόσταση βρίσκεται και το Μαυσωλείο του Γαζή Εβρενός Μπέη του κατακτητή της πόλης από τους Βυζαντινούς.
Η καρδιά της πόλης όμως χτυπά στον πεζόδρομο των Γιαννιτσών.
Οι περισσότερες καφετέριες και ταβέρνες βρίσκονται εδώ.
Μπορώ να θεωρήσω τον εαυτό μου άτυχο αλλά και ταυτόχρονα τυχερό.
Άτυχο γιατί λόγω των δύσκολων καιρικών συνθηκών δε μου δόθηκε η δυνατότητα να εξερευνήσω την πόλη και τα αξιοθέατά της όπως θα ήθελα,άλλωστε είχα και τον μικρό μου μπόμπιρα μαζί που ήταν δύσκολο να κυκλοφορήσει έξω με τόσο κρύο, αλλά και τυχερό που μπόρεσα να δω μια πόλη χωρίς κάτι το ιδιαίτερο με μια διαφορετική ματιά...
Την επόμενη φορά που θα μου δοθεί η ευκαιρία βρεθώ σε αυτή ιδιαίτερη κατά τα άλλα πόλη ας ελπίσω ότι θα καταφέρω να την τριγυρίσω με άνεση γιατί αξίζει.
Και μη ξεχάσω να προτείνω το εστιατόριο ''Διατηρητέο'' για φαγητό.Δε θα χάσετε...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2019, 22:09:03 μμ by elina »

Συνδεδεμένος dk

  • Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 30870
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα ταξίδια σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο!!
    • facebook/dktravelchat
Απ: Επίσκεψη στη ''Νέα Πόλη του Βαρδάρη''-Γιαννιτσά Πέλλας
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 19:18:13 μμ »
Παντα τετοια!! :good:

Αποσυνδεδεμένος ANEL

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 474
Απ: Επίσκεψη στη ''Νέα Πόλη του Βαρδάρη''-Γιαννιτσά Πέλλας
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 20:06:53 μμ »
μπράβο,Αλέξη..εύχομαι πολλά και καλά ταξίδια και με τον μπόμπιρα!!!χαχα
ωραίο φαίνεται το χιόνι στη φώτο...από μακριά καλό μου φαίνεται!! :smile_:
Η ζωή δεν είναι τυλιγμένη με κορδέλα, δεν παύει όμως να είναι δώρο.Ενέδωσε!

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2801
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επίσκεψη στη ''Νέα Πόλη του Βαρδάρη''-Γιαννιτσά Πέλλας
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 21:49:33 μμ »
νομιζω το μικρο εκκλησακι ειναι ο αγ. Χριστοφορος

Παντα τετοια Αλεξη :yahoo:

Αποσυνδεδεμένος coolalexis

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2793
  • Φύλο: Άντρας
  • Φεύγω...πάλι!
    • Αμμουδιά Σερρών
Απ: Επίσκεψη στη ''Νέα Πόλη του Βαρδάρη''-Γιαννιτσά Πέλλας
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 22:11:00 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους...
Παναγιώτη θα το ψάξω και θα σας πω...

Αποσυνδεδεμένος GEORGE KARALIS

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επίσκεψη στη ''Νέα Πόλη του Βαρδάρη''-Γιαννιτσά Πέλλας
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 22:20:33 μμ »
Μπράβο Αλέξη. Ωραίες οι φωτογραφίες σου. Ξέρεις έχω ζήσει ένα χρόνο στα Γιαννιτσά ( 1η Δημοτικού ). Δεν έχω ξαναπάει από τότε. Δεν έτυχε. Θυμάμαι όμως ότι πέρασα πολύ ωραία μέσα στα χιόνια με καλούς φίλους. Νοστάλγησα το μέρος. Σε ευχαριστώ................ :clap: :clap: :clap:

Αποσυνδεδεμένος evi

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3347
Απ: Επίσκεψη στη ''Νέα Πόλη του Βαρδάρη''-Γιαννιτσά Πέλλας
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 23, 2010, 00:30:57 πμ »
Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες Αλέξη. Ευχαριστούμε! Πάντα όμορφες αποδράσεις εύχομαι!! Στην ΑΘήνα έχουμε γύρω στους +18 C. έτσι τα χιόνια μου φαίνονται λίγο ασυνήθιστα! Όπως λέει και η Anel στις φωτογραφίες πάντα όμορφα είναι. Όταν τα ζεις αρχίζουν οι δυσκολίες!!

Αποσυνδεδεμένος coolalexis

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2793
  • Φύλο: Άντρας
  • Φεύγω...πάλι!
    • Αμμουδιά Σερρών
Απ: Επίσκεψη στη ''Νέα Πόλη του Βαρδάρη''-Γιαννιτσά Πέλλας
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 00:33:15 πμ »
Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες Αλέξη. Ευχαριστούμε! Πάντα όμορφες αποδράσεις εύχομαι!! Στην ΑΘήνα έχουμε γύρω στους +18 C. έτσι τα χιόνια μου φαίνονται λίγο ασυνήθιστα! Όπως λέει και η Anel στις φωτογραφίες πάντα όμορφα είναι. Όταν τα ζεις αρχίζουν οι δυσκολίες!!
Καθόλου δύσκολα τα χιόνια...Αρκεί να τα έχεις συνηθίσει...Παλαιότερα που χιόνιζε περισσότερο ήταν τέλειος ο χειμώνας...Τώρα λίγα πράγματα...