Αποστολέας Θέμα: Ταϊλάνδη ή Μπαλί  (Αναγνώστηκε 6896 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Anta

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 4
Ταϊλάνδη ή Μπαλί
« στις: Μάιος 13, 2009, 13:25:35 μμ »
Μετά από 4 ταξίδια σε Κεντρική/Λατινική Αμερική σκεφτόμαστε φέτος με το φίλο μου να δοκιμάσουμε κάτι διαφορετικό. Είμαστε ανάμεσα σε Μπαλί και Ταϊλάνδη (Σαμούι). Ο χρόνος που έχουμε διαθέσιμος είναι 15 μέρες. Τι να προτιμήσουμε;
Αν έχετε και κάποιες προτάσεις για ξενοδοχεία θα βοηθήσει πολύ!
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Dimitra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2829
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ταϊλάνδη ή Μπαλί
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 13, 2009, 14:17:34 μμ »
 :welcome: Anta... κατ' αρχάς να σου πώ ότι ζηλεύω...δεν έχω καταφέρει ακόμα να ταξιδεψω Κεντρική/Λατινή Αμερικη...ποιες χώρες έχεις επισκεφθεί? Αν θες δωσε μας πληροφορίες....

Εγώ ταξίδεψα το Πάσχα Μπαλί και Μπανκοκ. Πληροφορίες που έδινα On line τότε και φωτό μπορείς να δεις εδώ.. http://www.travelchat.gr/forum/index.php/topic,1546.0.html.
Σημερα έδωσα σε καινούργια φίλη μας πληροφορίες για Μπαλί εδω.. http://www.travelchat.gr/forum/index.php/topic,1711.0.html

ΓΙα το Σαμοι δε μπορώ να σου πώ...ίσως έχει πάει καποιος άλλος απο το forum Και μπορέσεις να σε βοηθήσει. Στην οποιαδήποτε περίπτωση όμως, αφιέρωσε 4-5 μέρες στη Μπαγκοκ...αξίζει...θα θαυμάσεις ναούς, αγορές, το ποταμό chayo Praya μερα-νυχτα-απογευμα είναι όνειρο.....νυχτερινή ζωή...σκέψου το....

Στη Μπαγκοκ έμεινα στο Orchid Seraton Hotel πάνω στο ποταμό chayo Praya...απλά φανταστικό!!!!! απέφυγε να μείνεις στη περιοχή Silom ή Soukoumvit είναι πολύ κεντρικά (κάτι σαν την Ομόνοια) και τρώς όλη τη κίνηση, που είναι φοβερή, για να γυρίζεις στο ξενοδοχείο. Ενώ άν μείνεις πάνω στο ποτάμο θα παίρνεις το express boat που  περνά κάτω απο το ξενοδοχείο και σε λιγα λεπτά θα είσαι σε όλα τα αξιοθέατα/ναούς. Επίσης, οταν θα γυρίζεις απο αγορες και άλλες εξορμήσεις δε θα σου παίρνει πολύ ώρα να πηγαίνεις στο ξενοδοχείο γιατί δε θα χρειάζεται να μπαινεις μεσα στο κέντρο, οπου τα αυτοκίνητα είναι χιλιαδες. Και το βασικότερο....σε περίπτωση που ζήσεις και εσύ ανάλογες φασαρίες και διαμαρτυρίες όπως εγώ τότε που πήγα, δε θα σε επιρρεάσουν καθόλου γιατί δε γίνονται σ' αυτη τη περιοχή αλλά στο κέντρο.

Οτι άλλο χρειαστείς και μπορώ να βοηθήσω...εδω είμαι!!!! :kiss:
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2009, 14:24:43 μμ by Dimitra »

Αποσυνδεδεμένος elina

  • Διαχειριστής
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3541
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ταξιδεύω... άρα ζω!
    • Travelchat
Απ: Ταϊλάνδη ή Μπαλί
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 13, 2009, 14:20:19 μμ »
Anta καλωσήρθες στην ταξιδιωτική παρέα μας.
Μπαλί και Σαμούι δεν έχω πάει, Μπανγκόκ όμως είναι άπαιχτα!!! Θα σου προτείνω στην Μπανγκόκ αν πας να μείνεις στον δρόμο Silom. Είναι πολύ καλή περιοχή και όχι ακριβή. Το ξενοδοχείο που έμεινα ήταν το Narai hotel (http://www.naraihotel.co.th/). Για την κατηγορία του ήταν άψογο.
Σύντομα θα σου γράψω περισσότερα για την Μπανγκόκ.
Πως και δεν προτίμησες το Πούκετ από το Σαμούι?
Ένα χαμόγελο αξίζει πολλά. Κάνει πλούσιο εκείνον που το παίρνει... χωρίς να κάνει φτωχότερο εκείνον που το δίνει!

Συνδεδεμένος dk

  • Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 30840
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα ταξίδια σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο!!
    • facebook/dktravelchat
Απ: Ταϊλάνδη ή Μπαλί
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 13, 2009, 14:27:29 μμ »
Ουτε κι εγω εχω παει!!! :laugh:
Μπορω ομως να βοηθησω προτεινοντας σου τη σελιδα του φιλου και μελους μας Νικου(thailandbethere)  http://www.thailandbethere.com/greek.htm η οποια εχει τα παντα για την Ταϊλάνδη.


Αποσυνδεδεμένος Dimitra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2829
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ταϊλάνδη ή Μπαλί
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 13, 2009, 14:27:46 μμ »
Μπανγκόκ όμως είναι άπαιχτα!!! Θα σου προτείνω στην Μπανγκόκ αν πας να μείνεις στον δρόμο Silom. Είναι πολύ καλή περιοχή και όχι ακριβή.

Μ' αρέσει που συγκλίνουν οι αποψεις μας....... :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: θα τη τρελλάνουμε τη κοπέλα  :wacko: :wacko: :wacko:

Αποσυνδεδεμένος elina

  • Διαχειριστής
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3541
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ταξιδεύω... άρα ζω!
    • Travelchat
Απ: Ταϊλάνδη ή Μπαλί
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 13, 2009, 14:30:31 μμ »
Στην περιοχή που έμεινα είχα τα πάντα στα πόδια μου ... μετρό, τραίνο κτλ.
Είχε αρκετό κόσμο και κίνηση ... όμως αυτό ήταν όλα τα λεφτά!!!!
Ένα χαμόγελο αξίζει πολλά. Κάνει πλούσιο εκείνον που το παίρνει... χωρίς να κάνει φτωχότερο εκείνον που το δίνει!

Συνδεδεμένος dk

  • Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 30840
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα ταξίδια σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο!!
    • facebook/dktravelchat
Απ: Ταϊλάνδη ή Μπαλί
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 13, 2009, 14:43:01 μμ »
Παράθεση
Dimitra
απέφυγε να μείνεις στη περιοχή Silom ή Soukoumvit είναι πολύ κεντρικά (κάτι σαν την Ομόνοια) και τρώς όλη τη κίνηση, που είναι φοβερή, για να γυρίζεις στο ξενοδοχείο.


 :scratch:

Παράθεση

elina
Θα σου προτείνω στην Μπανγκόκ αν πας να μείνεις στον δρόμο Silom. Είναι πολύ καλή περιοχή και όχι ακριβή.


 :scratch:

Anta...επειδη φοβαμαι πως τα κοριτσια θα σε τρελλανουν...εχω τη λυση σε ανεκδοτο μηπως το σωσω τελικα!!! :mocking:

Η ξανθιά παίρνει μέρος στις πτυχιακές εξετάσεις του Πανεπιστημίου και
καλείται να απάντήσει σε ερωτήσεις που μπορεί ν΄απαντηθούν μ' ένα
«ναι» ή ένα «όχι». Κάθεται στην αίθουσα των εξετάσεων, κοιτάζει την
κόλλα της με τις ερωτήσεις για πέντε λεπτά και μετά, με μια έκλαμψη
έμπνευσης, ανοίγει το τσαντάκι της, βγάζει ένα νόμισμα, το
στριφογυρίζει και βάζει την απάντησή της στην κόλλα της: Κορώνα = ναι,
γράμματα = όχι. Μέσα σε μισή ώρα έχει ξεμπερδέψει, ενώ οι υπόλοιποι
εξεταζόμενοι ιδρώνουν και ξεϊδρώνουν, για ν' απαντήσουν τις ερωτήσεις.
Στα τελευταία λεπτά της εξεταστικής περιόδου, πετούσε το νόμισμα με
φούρια, βλαστημώντας και ιδρώνοντας.
Ο επιτηρητής, θορυβημένος, την πλησιάζει και τη ρωτάει τι συμβαίνει.
- Τέλειωσα με τις ερωτήσεις/απαντήσεις μέσα σε μισή ώρα, του λέει,
αλλά τώρα κάνω ένα επανέλεγχο στις απαντήσεις μου.

Συμπερασμα...κορώνα = ναι...γράμματα = όχι. :laugh: :rofl:


Αποσυνδεδεμένος Anta

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Ταϊλάνδη ή Μπαλί
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 13, 2009, 15:26:29 μμ »
Έυχαριστώ για τα link θα ξεκινήσω τώρα να τα δω ένα ένα με τη σειρά!
Όσο για αυτά που με ρωτάτε, έχουμε πάει ήδη Περού / Βραζιλία - Ουρουγουάη - Παραγουάη - Αργεντινή / Μεξικό και Κούβα.
Οπότε για ότι απορίες έχετε ρωτήστε ελεύθερα!
Είπαμε Σαμούι και όχι Πούκετ γιατί κάποιοι φίλοι που πήγαν πέρυσι μας είπαν πως είναι κάτι σαν το Φαληράκι της Ρόδου με τους Άγγλους τον Αύγουστο και το Σαμούι μας φάνηκε πιο cool!
Η αλήθεια είναι πως θα είναι το πρώτο εκτός ταξίδι που θα κάνουμε εκτός Ευρώπης χωρίς γκρουπ και είμαστε λίγο αγχωμένοι!

Αποσυνδεδεμένος Dimitra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2829
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ταϊλάνδη ή Μπαλί
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 13, 2009, 15:49:32 μμ »
Η αλήθεια είναι πως θα είναι το πρώτο εκτός ταξίδι που θα κάνουμε εκτός Ευρώπης χωρίς γκρουπ και είμαστε λίγο αγχωμένοι!

Το ταξιδι Μπανκοκ - Μπαλι το έκανα μόνη μου με μια φιλη.....αν σε ησυχάζει αυτό.........
Θα πάς σε ένα ταξιδιωτικό πρακτορείο και θα κλείσεις εισητήρια και ξενοδοχεία όλα τα άλλα θα τα κανονίσεις μόνη σου......ειναι πολύ ευκολο να κυκλοφορήσεις στη Μπαγκοκ γιατί όλοι είναι πρόθυμοι να σε βοηθήσουν όταν και εφ΄όσον χρειαστεί....το ξενοδοχείο μόλις θα φτάσεις θα σου δώσει χάρτη ο οποιος αναφέρει όλα τα σημεία που επισκέπτονατι οι τουρίστες και τα μέσα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να φτάσεις....


Οσο για τα ταξιδια σου....τι να πρωτορωτήσω......το Περού έιναι απο τους προορισμους που θέλω σύντομα να οργανώσω.

Αποσυνδεδεμένος asiatraveller

  • Συντονιστής Κατηγορίας
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 995
  • Φύλο: Άντρας
  • Travel is my lifestyle
Απ: Ταϊλάνδη ή Μπαλί
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 14, 2009, 22:52:51 μμ »
Εγώ δεν χρειάζεται να γράψω διότι πιστεύω ότι την απάντηση μου την γνωρίζετε.