Αποστολέας Θέμα: Αίγυπτος : Κάϊρο – Αλεξάνδρεια – Σάρμ Ελ Σέιχ  (Αναγνώστηκε 22919 φορές)

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • Φύλο: Άντρας
    • facebook/dktravelchat
Απ: Αίγυπτος : Κάϊρο – Αλεξάνδρεια – Σάρμ Ελ Σέιχ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 24, 2008, 14:36:25 μμ »
Το exodos το χαζεψα λίγο
Δεν σου ειπα exodos αλλα exotour τηλ.2103218821
Παρε και ζητα τον Μανο...πες πως εισαι φιλος του σαιτ μας,εχουν μια πολυ καλη προσφορα για εκει!!!

Αποσυνδεδεμένος Ntina

• Hero Member
  • Φύλο: Γυναίκα
  • καλά ταξίδια στις θάλασσες του κόσμου
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 24, 2008, 15:03:32 μμ »
Εγώ θα σου πω ότι το Σαρμ αξίζει να το δεις αλλά επιμένω ότι οι πόλεις που θα δεις στην κρουαζιέρα είναι η πραγματική Αίγυπτος.
Αν φυσικά υπάρχει  δυνατότητα να  ξαναπάτε ,κανένα πρόβλημα.
Το ηλιοβασίλεμα στο Ασουάν θα μου μείνει αξέχαστο,όπως και η επίσκεψη
στο old cataract το ξενοδοχείο που έγραψε η Αγκάθα Κρίστι στο έγκλημα στο Νείλο. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2010, 21:19:19 μμ by dk »
καλά ταξίδια στις θάλασσες του κόσμου

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
    • facebook/dktravelchat
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 24, 2008, 15:27:21 μμ »
Νομιζω πως ηρθε η ωρα να ευλογησω τα γενια μου...
Για δειτε τα βιντεακια μου απο Αιγυπτο και σχολιαστε τα παρακαλω...θα αντεξω τα παντα ::)(δηλ.ολων των ειδων τα σχολια εννοω) ;D

http://www.travelchat.gr/forum/index.php/topic,211.0.html

http://www.travelchat.gr/forum/index.php/topic,212.0.html

http://www.travelchat.gr/forum/index.php/topic,213.0.html
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2009, 00:06:41 πμ by dk »

Συνδεδεμένος elina

• Διαχειριστής
  • Hero Member
  • Ταξιδεύω... άρα ζω!
    • Travelchat
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 24, 2008, 16:03:55 μμ »
καλησπέρα και από εμένα,
Σκέφτομαι και εγώ το ίδιο πακέτο αλλά για Οκτώβριο.
Οι ερωτήσεις μου είναι 2
1. είναι καλή περίοδος? Λένε ότι στο Σαεμ ελ σεΙχ ειναι καλός ο καιρός όλο τον χρόνο … ισχύει? μην πάω και κοιτάζω την θάλασσα με το κιάλι
2. Απο τιμές στο Σαρμ ελ χεΙχ τι ισχύει? Μην πάω και θέλω μια περιουσία για ένα γεύμα ή ένα ποτό...

Γειά σου krunar. Θα σου πω μόνο μια λέξη ... ΤΕΛΕΙΑ. Δεν μπορούσες να κάνεις καλύτερη επιλογή. Εγώ είχα πάει τέλος Σεπτεμβρίου .. ο καιρός ήταν καταπληκτικός. Να υπολογίσεις περίπου 3-5 βαθμούς τουλάχιστον παραπάνω από την Ελλάδα. Αν πας για snorkeling θα πάθεις πλάκα. Πάρε μια γεύση ....
http://www.travelchat.gr/index.php?option=com_zoom&Itemid=50&catid=33
Όσο για τις τιμές ... τι να σου πω ... Εγώ είχα ημιδιατροφή στο πακέτο που είχα πάρει και δεν χρειάστηκε να πληρώσω επιπλέον για φαγητό. Πάντως οι τιμές σε γενικές γραμμές μου φάνηκαν φυσιολογικές. Μόνο το ταξί μου φάνηκε υπερβολικό και καλά θα κάνεις να συμφωνήσεις την τιμή πριν πας κάπου.
Θυμήσου μόνο ένα πράγμα που θα σου πω. Αν σου αρέσει το snorkeling δεν θα θέλεις να φύγεις! Επίσης πάρε μαζί σου μια υποβρύχια φωτ. μηχανή μιας χρήσης (πουλάνε και σε supermarket).
Σου προτείνω εκδρομή ολοήμερη στο RAS MOHAMED (προστατευόμενη κοραλλιογενείς περιοχή) ή ολοήμερη εκδρομή στην Μονή της Αγίας Αικατερίνης. Αυτές τις εκδρομές τις κανονίζεις από το ξενοδοχείο όπου θα μείνεις σε συνεργασία με τον πράκτορα εκεί.

ΥΓ.Πραγματικά εκπληκτικά τα βιντεάκια σου dk. Και η μουσική που έχεις βάλει ταιριάζει απόλυτα  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2010, 21:25:47 μμ by dk »
Ένα χαμόγελο αξίζει πολλά. Κάνει πλούσιο εκείνον που το παίρνει... χωρίς να κάνει φτωχότερο εκείνον που το δίνει!

Αποσυνδεδεμένος krunar

• Newbie
  • *
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 25, 2008, 12:52:53 μμ »
τυπογραφικό λάθος....στο exotour που μου είπες είχα μπει.
Θα πάρω τηλ...αν και είναι σχετικά νωρίς γιατί ακόμα δεν έχουν βγεί τα πακέτα του οκτωμβρίου.
Το σαφάρι με τα τζιπ λέει τίποτα? (να δώ πότε θα τα κάνω όλα....3 μέρες θα κάτσουμε στο Σεϊχ)

και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Ntina

• Hero Member
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 25, 2008, 14:18:19 μμ »
Το σαφάρι στο Σαρμ δεν ξέρω αν αξίζει αλλά έχω κάνει στο Ντουμπάι
και μου άρεσε πολύ.Αν μείνεις 3 μέρες σαφώς και προλαβαίνεις να κάνεις,
εκτός και αν στο μυαλό σου έχεις πολλές δραστηριότητες.
 ;) :D :D

Αποσυνδεδεμένος suffraggette

• Newbie
  • *
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 02, 2008, 14:57:55 μμ »
Καλησπέρα σε όλους στο forum. Είμαι νέο μέλος και θέλω κάποιες πληροφορίες για το Sharm. Σκέφτομαι να πάω τέλος Σεπτεμβρίου για διακοπές χωρίς group και να μείνω σε ένα από τα πολλά ωραία ξενοδοχεία που βρίσκονται εκεί. Αλλά η περιοχή εκεί πως είναι? Είναι δηλαδή μια τεράστια παραλία με ξενοδοχεία στη σειρά? Και αν μείνω σε ένα από αυτά μπορώ το βραδάκι να πηγαίνω για ένα φαγητό ή για βόλτα εκτός ξενοδοχείου σε διπλανή περιοχή τουριστική? Υπάρχει κάτι τέτοιο? Ευχαριστώ!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2009, 21:10:54 μμ by dk »

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

• Newbie
  • *
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 23, 2008, 22:17:16 μμ »
Καλησπερα η καλημερα (εξαρταται ποτε θα διαβαστει το μηνημα μου)  :).

Ισως τωρα που γραφω να μην υπαρχει κανεις να το διαβασει αλλα δεν βιαζομαι γιατι σχεδιαζω να παω με την γυναικα το το παιδι μου στο τελος του Σεπτεμβρη στην Αιγυπτο all around. Εχω βρει κατι προγραμματα 11 μερων αλλα ειμαι μπερδεμενος. Εχω βρει marathon, boutros, byzantinon αυτοι μου κανουν την μεγαλυτερη εκπτωση στο παιδι. Γι πυραμις ουτε συζητηση γιατι μου κανουν μονο 150 Ευρω εκπτωση. Ειναι πολυ μικρουλα 3 χρονων και δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να πληρωσω εισητηριο για μεγαλο με μικρη εκπτωση.

Εχω καποιες ερωτησεις για το ταξιδι¨
Εχει ανεβει καποιος στο Σινα? Ποση ωρα ειναι απο την Αγια Αικατερινη? Ποιο ειναι το προγραμμα εκει? Ακουσα οτι ειναι μονο βραδυ αν ειναι ετσι δεν το συζητω δεν μπορω να παω με το παιδι.

Στο Σαρμ υπαρχει κατι εκτος απο καταδυση και μπαρ? Για το Σαφαρι το εχω ακουσει και για την εκδρομη στην Αγια Αικατερινη που διαβασα οτι αξιζει.

Απο τα ξενοδοχεια Pyramisa, Safir, Ramsis Hilton, Conrad, Marriott  στο Καιρο εχει παει κανεις? πιο συστηνεται?
Στο Σαρμ¨Savoy, Hilton Dreams? καμμια γνωμη?

Σκεφτομαι να παω με γκρουπ αλλα διαβαζω κατι περιεργα οτι δεν εχει παντα Ελληνα ξεναγο εχει κανεις αποψη για αυτο?

Εχει παει κανεις με μικρο παιδι Αιγυπτο? Ο λογος που ψαχνω γρουπ ειναι γι μεγαλυτερη ασφαλεια συνηθως πηγαινω μονος.

Ευχαριστω

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
    • facebook/dktravelchat
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 23, 2008, 23:10:52 μμ »
Kαλησπερα "μαστορα" και καλως ηρθες στην παρεα μας.
Το ταξιδι στην Αιγυπτο ηταν ονειρο ζωης για μενα που πραγματοποιηθηκε τον Αυγουστο του 2002.
Θα σου απαντησω λοιπον οτι γνωριζω.
Για το Σινα θα σου απαντησει σιγουρα τη Δευτερα η Ντινα αλλα απ'οτι θυμαμαι πας βραδινες ωρες και χρειαζεσαι περιπου 4-5 ωρες.
Το Σαρμ το ξερεις...καταδυσεις και διασκεδαση.
Στο Καιρο ψηφιζω Marriott (εμειναν φιλοι μου και τους αρεσε πολυ).
Κι εγω σου συνηστω γκρουπ για αποφυγη ταλαιπωριας λογω παιδιου.
Απο γραφεια τωρα εχω να σου προτεινω ενα που δεν το εψαξες  http://exotour.gr/site/
Παρε και ζητα τον Μανο...πες πως εισαι φιλος του σαιτ, παντα μας διαβαζει και παντα κανει το καλυτερο για μας!!!
Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο.Περιμενω τις εξελιξεις. ;D

Αποσυνδεδεμένος Ntina

• Hero Member
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 25, 2008, 15:43:21 μμ »
Μάστορα καλώς ήρθες στην παρέα.
κατ αρχήν να σου πω ότι η Αίγυπτος είναι ένα ταξίδι με πολύ ξενάγηση
και ένα παιδί 3 ετών θα κουραστεί υπερβολικά.Ιδιαίτερα αν πας Σινά ,που απέχει απο το  Σαρμ
 μάλλον 4 ώρες.
Λοιπόν ας τα πάρουμε από την αρχη .Ψηφίζω Hilton ή Conrad στο οποιο έχω μείνει και είναι πολύ καλό.
Το Marriot  ξέρω ότι φοβερό κήπο με καταπληκτικό εστιατόριο αλλά τα δωμάτια δεν είναι τόσο καλά
όσο των άλλων δύο που ήδη ανέφερα.
Το Σαρμ είναι μια  σύγχρονη πόλη στην έρημο με πολλά καζίνο και μπαρ.Θυμίζει Λας Βέγγας από τη μια,και ελληνικό νησί σε φουλ σαιζόν από την άλλη.Αξίζει να κάνεις σνόρκελ στην Ερυθρά θάλασσα.
Τα ξενοδοχεία εδώ είναι κατα μήκος της παραλίας και όλα resort.Στην πόλη πας είτε με ταξί είτε με πουλμανάκι που βάζουν τα ξενοδοχεία.Τιμές δε θυμάμαι ,αλλά μη φανταστείς τίποτα ακριβό σε σχέση με τα δικά μας.
Από το Κάιρο είχαμε πάει Σαρμ και μετά οδικώς Σινά με mini van .H διαδρομή είναι κουραστική και μάλιστα όταν θα έχεις και ένα παιδάκι μαζί.Διασχίζεις την έρημο της πετραίας Αραβίας.
Το Σινά είναι ένα κατάξερο βουνό που για να το ανέβεις με τα πόδια ή γάιδαρο θα πρέπει να ξεκινήσεις βράδυ ,να διανυκτερεύσεις επάνω στο όρος και την ώρα της ανατολής να επιστρέψεις.Όλα αυτά για να μην καείς από τον ήλιο
Το μοναστήρι είναι στους πρόποδες και αξίζει να  δείτε τη συλλογή εικόνων που διαθέτει καθώς και το περεπισκέψιμο μέρος της βιβλιοθήκης ,αν καταφέρεται να σας ανοίξουν.
Η Αγία Αικατερίνη είναι το μοναδικό μοναστήρι στον κόσμο που βρίσκεται πιο μακριά από κατοικημένη
απ οποιοδήποτε άλλο.Είναι προτεκτοράτο και φυσικά θεωρείται ελληνικό έδαφος.
Ότι άλλο χρειαστείς ρώτα χωρίς κανένα κόλλημα