ΑρχικήForumΒοήθειαGalleryΑναζήτησηΣύνδεσηΕγγραφή

Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Οκτώβριος 20, 2017, 04:30:24 πμ

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση

News
Επισκεφθείτε την Φωτογραφική Gallery. Δείτε φωτογραφίες μελών, ψηφίστε και σχολιάστε. Ανεβάστε φωτογραφίες από τα ταξίδια σας!!

Stats
77843 μηνύματα σε 3489 θέματα από 2353 μέλη
Τελευταίο μέλος: ganagnost02
+  TravelChat - Ταξιδιωτικό Forum
|-+  Ταξιδιωτικές Ιστορίες Μελών
| |-+  Ιστορίες από ταξίδια στο Εξωτερικό
| | |-+  Ευρώπη
| | | |-+  Εσθονία
| | | | |-+  Ταξίδι στο Ταλίν (Απρίλιος 2004)
« προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: [1] Κάτω Εκτύπωση
Θέμα: Ταξίδι στο Ταλίν (Απρίλιος 2004)  (Αναγνώστηκε 3967 φορές)
thch81
Full Member
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας

« στις: Νοέμβριος 23, 2008, 21:21:22 μμ »

Άρθρο: Ταξίδι στο Ταλίν (Απρίλιος 2004)
Τον Απρίλη του 2004 επισκέφθηκα τη Φινλανδία. Κάποιοι φίλοι μου από το Λύκειο ήταν εκεί φοιτητές για τρεις μήνες με το πρόγραμμα Erasmus. Αποφασίσαμε να πεταχτούμε ένα διήμερο στο γειτονικό Ταλλίνν, τη πρωτεύουσα της Εσθονίας. Η διάρκεια του ταξιδιού μόλις 1,5 ώρα με το γρήγορο πλοίο (τα συμβατικά κάνουν 3 ώρες).  Η χώρα ετοιμαζόταν σε λίγες μέρες να γίνει επίσημο μέλος της ΕΕ, πράγμα που το μαρτυρούσε σε κεντρική πλατεία της πόλης το ρολόι με την αντίστροφη μέτρηση. Ο καιρός, για τα δεδομένα της χώρας τον Απρίλη ήταν καλός , ηλιοφάνεια με 9 βαθμούς. Η θέα της παλιάς πόλης από το πλοίο κατά την άφιξη μας στο λιμάνι μαγευτική με τις σκεπές των παλιών σπιτιών, τους τρούλους των εκκλησιών και τα τείχη να ξεχωρίζουν. Περάσαμε τον έλεγχο των διαβατηρίων και αφού τακτοποιηθήκαμε σε ένα μικρό ξενοδοχείο στη παλιά πόλη, ξεκινήσαμε τη περιπλάνηση μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2009, 11:35:43 πμ από elina » Καταγράφηκε
Ntina
Hero Member

Φύλο: Γυναίκα

καλά ταξίδια στις θάλασσες του κόσμου

« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 23, 2008, 21:38:27 μμ »

Τέτοια ανταπόκριση σε αίτημα,δεν έχω συναντήσει ποτέ.
Πάντως σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες,καθότι είναι  μια χώρα
που δεν επισκέπτονται πολλοί ταξιδευτές.
Φωτογραφίες της παλιάς πόλης  με τα καλντερίμια και τα χρωματιστά σπιτάκια
έχουν κεντρίσει το ενδιαφέρον μου για τη συγκεκριμένη χώρα.
Και πάλι σ ευχαριστώ ευγενικέ thch81. kiss
Καταγράφηκε

καλά ταξίδια στις θάλασσες του κόσμου
thch81
Full Member

« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 23, 2008, 21:48:36 μμ »

Απλά τότε δεν είχα ψηφιακή μηχανη για να κατέβαζα φωτογραφιες να βλεπες.
Καταγράφηκε
dk
Γενικός Συντονιστής
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 23, 2008, 21:51:28 μμ »

Καταρχην να σου πω πως το Ταλλιν ειναι για μενα μελλοντικος προορισμος και μαλιστα σκεφτομαι ενα μεγαλο road trip περνωντας απ'ολες τις πρωην σοβιετικες χωρες και να συνεχισω με το φερυ απεναντι στη Σκανδιναβια.
Μ'αρεσει ο τροπος που περιγραφεις, γιατι μας εχεις δωσει ολα αυτα τα στοιχεια που μας χρειαζονται αν βρεθουμε εκει.
Τελος...νομιζεις πως ενα διημερο ειναι αρκετο για να γνωρισεις την πολη ή θα χρειαζεται περισσοτερος χρονος?

Καταγράφηκε

Ο ταξιδιωτικός μου χάρτης

thch81
Full Member

« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 23, 2008, 21:54:18 μμ »

Ειναι πολυ καλη ιδεα να συνδιαστει το Ταλλινν με επισκεψη στις υπολοιπες βαλτικες χωρες, σκανδιναβια και Αγια Πετρουπολη (αν και νομιζω οτι εχεις παει εκει) . Απο μια φιλη μου που εμεινε λιγους μηνες στο Ταλλινν και επισκεφθηκε τις γυρω χωρες, μου ειπε οτι πιο πολυ της αρεσε το Βιλνιους και μετα η Ρηγα. Πολυ ευκολη απο το Ταλλινν η μεταβαση στη Φινλανδια, μια φανταστικη χωρα. το καλο με το ελσινκι ειναι οτι κ αυτο ειναι μικρη πολη και χρειαζεσαι 3 μερες (2 για να δεις καλα την πολη και 1 για να επισκεφτεις τα νησακια της Σουομενλινα). Αν δεν εχει γραψει καποιος για Φινλανδια, θα γραψω για τις 4 πολεις που επισκεφτηκα.

Οσο αφορα στο Ταλλινν,  για μενα 2 γεματες μερες αρκουν για να γνωρισεις την πολη με την προθποθεση μην ειναι χειμωνας που η διαρκεια της μερας ειναι πολυ μικρη σε αυτες τις χωρες. Προσωπικα σε 2 μερες το γυρισαμε ολο και το βασικοτερο, σχεδον ολη τη πολη, με τα ποδια Ειναι μικρη πολη-γυρω στις 400,000. Να φανταστεις τη παλια πολη τη γυρισαμε σε μιση μερα , απο 9 το πρωι ως τις 3 το μεσημερι χωρις να τρεχουμε. Περασαμε απο καθε της στενο. μετα το μεσσημεριανο ξαναειδαμε οτι μας αρεσε και την επομενη μερα πρωτου αναχωρησουμε για Ελσινκι περασαμε παλι μια βολτα απο κει.

Καταγράφηκε
dk
Γενικός Συντονιστής
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 23, 2008, 21:55:04 μμ »

Πολυ σωστα θυμασαι οσον αφορα την Αγια Πετρουπολη, οποτε περιοριζομαι σε σκανδιναβικες και χωρες βαλτικης.
Σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!!
Καταγράφηκε

Ο ταξιδιωτικός μου χάρτης

coolalexis
Hero Member

Φεύγω...πάλι!

« Απάντηση #6 στις: Μάιος 09, 2010, 23:38:38 μμ »

Πολύ κατατοπιστικός στο άρθρο σου.Μπράβο και σ'ευχαριστούμε.Ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσω κι εγώ να δω τις χώρες της βαλτικής και ειδικά την Λετονία...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] Πάνω Εκτύπωση 
« προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: