Αποστολέας Θέμα: Couchsurfing και άλλα πρακτικά tips για καλά (φθηνά) ταξίδια  (Αναγνώστηκε 11760 φορές)

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα ταξίδια σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο!!
    • facebook/dktravelchat
Ένα από τα καλύτερα παγκοσμίως ταξιδιωτικά blogs από καταβολής κόσμου, το Traveller’s Notebook, δημοσίευσε πρόσφατα ένα εξαιρετικό κείμενο με τίτλο «Πώς να ταξιδεύετε ανά τον κόσμο δωρεάν». Κι εμείς εδώ, που κάθε φορά που τολμάμε να αναφέρουμε πως βρήκαμε 100 ευρώ αεροπορικά μετ’ επιστροφής και φόρων λαμβάνουμε e-mail που υπονοούν πως έχουμε συγγενείς σε θέσεις κλειδιά low cost αεροπορικών και μας τα δίνουν κάτω από το τραπέζι –ή, ακόμα χειρότερα, ότι μας πληρώνουν για να γράφουμε ψεύτικες τιμές– εν μέρει ζηλέψαμε. Κι εν μέρει εμπνευστήκαμε.

Εμπνευστήκαμε να αναζητήσουμε όλους εκείνους τους τρόπους ταξιδιού που, αν όχι δωρεάν, κάνουν την εμπειρία τουλάχιστον πολύ οικονομική. Γιατί ταξίδι δεν είναι μόνο το παίρνω μια εβδομάδα άδεια – μπαίνω στο αεροπλάνο – πάω στο ξενοδοχείο. Υπάρχουν πολλοί ακόμη τρόποι, που, σύμφωνοι, απαιτούν λίγο ή αρκετό παραπάνω χρόνο και ταλαιπωρία που θα στοίχειωνε τους εφιάλτες του μέσου θαμώνα πεντάστερων resort, είναι όμως πολύ πιο ανταποδοτικοί και βέβαια πολύ μα πολύ πιο low budget. Το θέμα «δωρεάν», το αφήνουμε προς το παρόν στους ειδικούς του Traveller’s Notebook. Εμείς έχουμε να πείσουμε τους Έλληνες ότι οι low cost αεροπορικές δεν είναι αστικός θρύλος.

Έξοδο προς μείωση #1: Διαμονή

Couchsurfing.com: Τα έχουμε ξαναπεί –και δεν είμαστε οι μόνοι. Το site που κατάφερε να ενώσει σχεδόν 800 χιλιάδες ταξιδιώτες σε ένα κοινωνικό δίκτυο με σημείο αναφοράς τους… καναπέδες τους, να κάνει τον κόσμο μικρότερο, να αποδείξει ότι η εμπιστοσύνη στην «καλοσύνη των ξένων» δεν έχει ακόμη χαθεί και να χτίσει φιλίες ζωής μεγαλώνει με ταχύτατους ρυθμούς: 5.000 νέες εγγραφές την εβδομάδα, κατά μέσο όρο. Ως couchsurfer, θα γνωρίσετε την κουλτούρα της χώρας που επισκέπτεστε από κοντά, δε θα αισθανθείτε ποτέ μόνοι σε κανένα ταξίδι, θα βγαίνετε για φαγητό και ποτό πολύ μακριά από τις τουριστοπαγίδες και τις τιμές τους, θα φιλοξενηθείτε και θα φιλοξενήσετε, θα έρθετε αντιμέτωποι με πολιτισμικά σοκ, θα κάνετε φιλίες ζωής. Μίλησε κανείς για ξενοδοχείο;

WWOOF.org: World Wide Opportunities on Organic Farms. Ή αλλιώς, προσφέρετε εθελοντική εργασία – βοήθεια σε βιολογικές φάρμες και αγροκτήματα, και σε αντάλλαγμα κερδίζετε στέγη, φαγητό, πολύτιμες γνώσεις επί του αντικειμένου –που είναι και πολύ hot τα τελευταία χρόνια– και… μια δεύτερη οικογένεια στο εξωτερικό. Ιδανική επιλογή για όσους βαρέθηκαν τα city breaks σε flashy ευρωπαϊκές πρωτεύουσες, η οργάνωση προσφέρει, εκτός όλων των παραπάνω, και την ευκαιρία να ζήσετε για λίγο καιρό σε ένα ειδυλλιακό περιβάλλον στα δάση της Βοημίας ή στις γαλλικές Άλπεις, σε χωριά μακριά από την τουριστική ανάπτυξη, που δύσκολα θα επισκεπτόσασταν αλλιώς. Όπου, φυσικά, η ζωή- ταξιδιωτική εμπειρία είναι πολύ πιο γαλήνια, και πολύ πιο οικονομική.

Εθελοντική εργασία: Ταξιδεύετε και ταυτόχρονα συμβάλλετε στη δημιουργία ενός καλύτερου κόσμου. Παραδίδοντας μαθήματα ξένων γλωσσών σε παιδιά, βοηθώντας στο έργο περιβαλλοντικών ή κοινωνικών οργανώσεων, συμμετέχοντας σε έργα αναστήλωσης και διαφύλαξης της παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς, σε αρχαιολογικούς χώρους για παράδειγμα, παρέχοντας ψυχολογική υποστήριξη σε ομάδες μειονοτήτων… Υπάρχουν χίλιοι τρόποι με τους οποίους μπορείτε να βοηθήσετε, κερδίζοντας, στις περισσότερες περιπτώσεις, πέρα από πολύτιμες εμπειρίες, δωρεάν φαγητό και διαμονή. Οργανώσεις όπως οι Έλιξ, The 7 Interchange και Volunteer Adventures έχουν μερικά από τα πλέον ενδιαφέροντα προγράμματα.

Ανταλλαγές σπιτιών: Το σενάριο είναι γνωστό από παλιά. Ανταλλάσσετε το σπίτι σας –ή το εξοχικό σας, η πιο συνήθης πρακτική– με ένα άλλο, σε κάποια εξωτική παραλία, ευρωπαϊκή πρωτεύουσα ή αμερικανική μεγαλούπολη, γλιτώνοντας το κόστος διαμονής και κερδίζοντας την αίσθηση ότι ζείτε κάπου σαν ντόπιος. Για να μην αναφερθούμε στο γεγονός ότι μια μικρή ανακαίνιση στο σπίτι της γιαγιάς στο χωριό, που νομίζατε ότι ποτέ δε θα σας χρησιμεύσει σε τίποτα, μπορεί να σας χαρίσει μία δωρεάν εβδομάδα σε ένα γραφικό χωριουδάκι των Άλπεων. Με μια απλή αναζήτηση στο Google θα βρείτε άπειρα sites ανταλλαγής σπιτιών –μερικά από τα καλύτερα είναι τα 1st Home Exchange, που είναι και εντελώς δωρεάν, Singles Home Exchange, στο οποίο η δια βίου συνδρομή κοστίζει 100 δολάρια, και Home Exchange Europe, στο οποίο εγγράφεστε επίσης δωρεάν.

Έξοδο προς μείωση #2: Αεροπλάνα και βαπόρια

Interrail: Η κάρτα πολλαπλών διαδρομών που έκανε τάση τα ταξίδια με τραίνο κυκλοφορεί πλέον σε άπειρες παραλλαγές. Υπάρχει το Balkan Flexipass για όσους επιθυμούν να εξερευνήσουν τη βαλκανική χερσόνησο –ισχύει για Ελλάδα, Βουλγαρία, ΠΓΔΜ, Ρουμανία, Τουρκία, Σερβία και Μαυροβούνιο και ξεκινά από 166 ευρώ– το Euro Domino για ταξίδια έως και τριών ημερών στην Ελβετία, τη Γερμανία ή τη Μεγάλη Βρετανία –που ξεκινά από 110 ευρώ– και, βέβαια, η παγκοσμίου πλέον φήμης Interrail που χωρίζει τη Γηραιά Ήπειρο σε επτά ζώνες, και παρέχει τη δυνατότητα απεριόριστων διαδρομών σε μία ή περισσότερες από αυτές για ένα ορισμένο χρονικό διάστημα –από 16 μέρες έως ένα μήνα.

Οι τιμές κυμαίνονται από 195 έως 546 ευρώ, ανάλογα με τον αριθμό των ζωνών, την ηλικία των ταξιδιωτών και το χρονικό διάστημα που θα επιλέξετε. Στο πρόγραμμα InterRail η Ελλάδα ανήκει στη ζώνη G, μαζί με την Ιταλία, τη Σλοβενία, και την Τουρκία. Στην τιμή της κάρτας για τη συγκεκριμένη ζώνη περιλαμβάνονται οι θαλάσσιες διαδρομές μεταξύ Ανκόνα, Μπάρι – Πάτρας, Ηγουμενίτσας, Κέρκυρας και αντίστροφα με τα πλοία των εταιρειών Superfast Ferries και Bluestar Ferries.

Αν επιμένετε στη λύση του αεροπλάνου, μπορείτε να μειώσετε το κόστος αναζητώντας low cost εταιρείες που πετούν στον προορισμό σας –ή αντίστροφα, επιλέγοντας να επισκεφθείτε προορισμούς που εξυπηρετούνται από low cost αεροπορικές–, εγγραφόμενοι και εκμεταλλευόμενοι τα προγράμματα συγκέντρωσης μιλίων, ή κάνοντας λίγη οικονομία σε χρήματα και μέρες άδειας και αγοράζοντας ένα εισιτήριο για το γύρο του κόσμου.

Γενικότερα, ο χρυσός κανόνας του low budget ταξιδεύειν λέει ότι ο χρόνος είναι χρήμα: αν έχετε δύο εβδομάδες άδεια από τη δουλειά και αποφασίσετε να τις περάσετε στην Αργεντινή θα ξοδέψετε πολύ περισσότερα απ’ ότι αν είχατε δύο μήνες στη διάθεσή σας και αποφασίζατε να κάνετε το γύρο της Ευρώπης –με low cost αεροπορικές, με αυτοκίνητο, με τραίνο, με ποδήλατο ή με τα πόδια. Οπότε, κάνετε τους υπολογισμούς σας και αποφασίζετε αν σας «παίρνει» να θυσιάσετε χρόνο ή χρήμα.

πηγη in2life.gr

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
    • facebook/dktravelchat
Απ: Couchsurfing και άλλα πρακτικά tips για καλά (φθηνά) ταξίδια
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 00:06:26 πμ »

Εμπνευστήκαμε να αναζητήσουμε όλους εκείνους τους τρόπους ταξιδιού που, αν όχι δωρεάν, κάνουν την εμπειρία τουλάχιστον πολύ οικονομική.

Couchsurfing.com: Τα έχουμε ξαναπεί –και δεν είμαστε οι μόνοι. Το site που κατάφερε να ενώσει σχεδόν 800 χιλιάδες ταξιδιώτες σε ένα κοινωνικό δίκτυο με σημείο αναφοράς τους… καναπέδες τους, να κάνει τον κόσμο μικρότερο, να αποδείξει ότι η εμπιστοσύνη στην «καλοσύνη των ξένων» δεν έχει ακόμη χαθεί και να χτίσει φιλίες ζωής μεγαλώνει με ταχύτατους ρυθμούς: 5.000 νέες εγγραφές την εβδομάδα, κατά μέσο όρο. Ως couchsurfer, θα γνωρίσετε την κουλτούρα της χώρας που επισκέπτεστε από κοντά, δε θα αισθανθείτε ποτέ μόνοι σε κανένα ταξίδι, θα βγαίνετε για φαγητό και ποτό πολύ μακριά από τις τουριστοπαγίδες και τις τιμές τους, θα φιλοξενηθείτε και θα φιλοξενήσετε, θα έρθετε αντιμέτωποι με πολιτισμικά σοκ, θα κάνετε φιλίες ζωής. Μίλησε κανείς για ξενοδοχείο;

Χωρις να εχω ασχοληθει αρκετα με το θεμα, θεωρω τον παραπανω τροπο ταξιδιου αρκετα επικινδυνο.
Να φιλοξενησω και να φιλοξενηθω απο εναν ανθρωπο που δεν εχω γνωρισει ποτε στη ζωη μου, μονο και μονο επειδη εχω μιλησει μερικες φορες μαζι του στο φορουμ ειναι χαζομαρα.
Ποια ειναι η αποψη σας ???

Αποσυνδεδεμένος Dimitra

• Hero Member
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 10:01:59 πμ »
Ούτε εγώ θα εμπιστευόμουν να μείνω στο σπίτι κάποιου που θα γνώριζα στο φόρουμ. Αν ήμουν με τους φίλους μου μαζί ίσως να το έκανα γιατί θα αισθανόμουν πιο ασφαλής.

Αποσυνδεδεμένος taxidiaris

• Sr. Member
    • ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΜΟΥ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 02, 2009, 21:09:00 μμ »
Συμφωνώ και εγω με το Δημήτρη.Είναι μεγάλο ρίσκο τη σημερινή εποχή να φιλοξενείς εναν άγνωστο σπίτι σου ή να δέχεσαι να σε φιλοξενήσει ενας άγνωστος σπίτι του.Πιστεύω ότι το σπίτι του καθενός είναι ιερός τόπος και δεν μπορεί ο καθένας άγνωστος να μένει σε αυτό.Μπορεί να μήν γίνει τίποτα αλλά μπορεί να συμβεί το χειρότερο.Ποιό είναι το χειρότερο, αυτό ας το σκεφτεί ο καθένας απο εσάς.Για μένα για παράδειγμα είναι να ξαπλώνει κάποιος με τα παπούτσια πάνω στο κρεβάτι  :wacko: ΦΡΙΚΗ!!!! :mamba: Και οι ξένοι γνωρίζεται ότι δυστυχώς οι περισσότεροι έχουν αυτή τη συνήθεια.
Καλύτερα ας προσανατολιζόμαστε σε προσφορές εισιτηρίων και καταλυμμάτων και έγκαιρες κρατήσεις και ας ξεχάσουμε την ανταλλαγή σπιτιών.
Πάντα προσωπική μου άποψη, έτσι ? :dirol:
Το ταξίδι είναι γνώση,εμπειρία,σταθμός.

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
    • facebook/dktravelchat
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 12, 2009, 10:20:40 πμ »

Χωρις να εχω ασχοληθει αρκετα με το θεμα, θεωρω τον παραπανω τροπο ταξιδιου αρκετα επικινδυνο.
Να φιλοξενησω και να φιλοξενηθω απο εναν ανθρωπο που δεν εχω γνωρισει ποτε στη ζωη μου, μονο και μονο επειδη εχω μιλησει μερικες φορες μαζι του στο φορουμ ειναι χαζομαρα.
Ποια ειναι η αποψη σας ???

Τελικα εκανα μερικα βηματα μπροστα...φιλοξενησα τη Sonja απο τη Σερβια, που ζει μονιμα στην Ιερουσαλημ (Ισραηλ)...ενω μερικους μηνες πριν το θεωρουσα επικινδυνο.
Δεν ξερω πως προεκυψε...ισως επειδη μιλουσαμε πολλους μηνες στο msn και ειχε γνωριστει με την Ξενια...ισως επειδη ηταν γυναικα και μονη, τη θεωρησα ''ακινδυνη''...παντως αυτο που εχει σημασια ειναι οτι κι εκεινη φιλοξενηθηκε απο μας ανεξοδα...αλλα κι εμεις εχουμε ενα σπιτι να μεινουμε στα Ιεροσολυμα!!

Αποσυνδεδεμένος Dimitra

• Hero Member
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 12, 2009, 10:28:33 πμ »
Τελικά είναι πολύ χρήσιμες οι γνωριμές με άτομα απο το εξωτερικό!!!  :good:

Αποσυνδεδεμένος xenia

• Hero Member
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 12, 2009, 16:16:02 μμ »

Τελικα εκανα μερικα βηματα μπροστα...φιλοξενησα τη Sonja απο τη Σερβια, που ζει μονιμα στην Ιερουσαλημ (Ισραηλ)...ενω μερικους μηνες πριν το θεωρουσα επικινδυνο.
Δεν ξερω πως προεκυψε...ισως επειδη μιλουσαμε πολλους μηνες στο msn και ειχε γνωριστει με την Ξενια...ισως επειδη ηταν γυναικα και μονη, τη θεωρησα ''ακινδυνη''...παντως αυτο που εχει σημασια ειναι οτι κι εκεινη φιλοξενηθηκε απο μας ανεξοδα...αλλα κι εμεις εχουμε ενα σπιτι να μεινουμε στα Ιεροσολυμα!!

Γενικα εγω ειμαι πολυ επιφυλακτικη...αλλα με τη Σονια ηταν κατι διαφορετικο...καμια φορα βλεπεις καποιον αγνωστο και νομιζεις πως τον ξερεις χρονια...αλλα και κατι σε τραβαει σε αυτον για να τον γνωρισεις...ισως η θετικη του ενεργεια...ποιος ξερει ???

Συνδεδεμένος dk

• Γενικός Συντονιστής
  • Hero Member
    • facebook/dktravelchat
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 03, 2010, 16:05:57 μμ »

Ο γύρος του κόσμου από καναπέ σε καναπέ

«Χίλιοι καλοί χωράνε» λέει ο λαός μας και απ΄ ό,τι φαίνεται τα μέλη του διεθνούς δικτύου φιλοξενίας «Couchsurfing» το έχουν βάλει σκοπό να εφαρμόσουν το εν λόγω ρητό στην κυριολεξία. Η κυρία Λένα Μπαμπασάκη, μέλος του δικτύου από την Αθήνα, έχει φιλοξενήσει 450... αγνώστους από όλον τον κόσμο στο σπίτι της τα τελευταία τέσσερα χρόνια. «Μα δεν είναι άγνωστοι! Είναι μέλη της οικογένειας του couchsurfing» λέει στο «Βήμα» αναφερόμενη στο παγκόσμιο δίκτυο που αριθμεί σχεδόν δύο εκατομμύρια «couchsurfers», δηλαδή «σέρφερ στους καναπέδες», οι οποίοι φιλοξενούν και φιλοξενούνται δωρεάν, έπειτα από συνεννοήσεις μέσω του site www.couchsurfing.org.

«Το couchsurfing είναι κάτι πολύ σημαντικότερο από ένα απλό μέσο δωρεάν διαμονής σε ξένες χώρες. Σίγουραείναι σημαντικό το ότι αποκτάς την ευκαιρία να δεις μια ξένη χώρα “εκ των έσω”, φιλοξενούμενος από κάποιον ντόπιο. Ωστόσοτο πιο υπέροχο κομμάτι είναι οι δεσμοί που δημιουργούνται. Ανοίγοντας το σπίτι σουανοίγεις και την καρδιά σου και προτού προλάβεις να το καταλάβειςγίνεσαι μέλος μιας παγκόσμιας παρέας εκατομμυρίων ανθρώπων» αναφέρει μιλώντας στο «Βήμα». Ετσι τα τελευταία τέσσερα χρόνια η κυρία Μπαμπασάκη έχει φιλοξενήσει στο σπίτι όπου μένει με τον οκτάχρονο γιο της περισσότερα από 450 άτομα: μοναχικούς ταξιδιώτες, συχνά δύο ή τρεις ταυτόχρονα, ζευγάρια, ακόμη και τετραμελείς οικογένειες, ενώ η ίδια έχει ταξιδέψει στην Ελβετία, στην Ιταλία, στην Αίγυπτο και στη Γερμανία.

«Την περασμένη χρονιά υποβλήθηκα σε χημειοθεραπεία, ωστόσο δεν σταμάτησα να φιλοξενώ couchsurfers από όλον τον κόσμο. Η παρουσία τους στη ζωή μου ήταν κάθε άλλο παρά ενόχληση. Στις δύσκολες ημέρες που περνούσα ήταν πολύ παρήγορο να έχω όλους αυτούς τους διαφορετικούς ανθρώπους στο σπίτι μου» αναφέρει η κυρία Ελενα Τουτουδάκη, η οποία σε μόλις έναν χρόνο έχει παραχωρήσει τον «καναπέ» της σε περισσότερους από 50 ανθρώπους.

Ετσι, μόλις η υγεία της βελτιώθηκε, τα μέλη του δικτύου της ανταπέδωσαν τη φιλοξενία και η κυρία Τουτουδάκη ταξίδεψε στην Ιταλία και στην Ελβετία. Στο τέλος του ταξιδιού της, μάλιστα, κατέληξε στη Ζυρίχη, όπου συμμετείχε σε πορεία μαζί με άλλους couchsurfers κρατώντας όχι σημαίες ή πανό αλλά... έναν καναπέ στους ώμους!

tovima.gr

Αποσυνδεδεμένος famek

• Hero Member
  • ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ/ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 03, 2010, 19:23:54 μμ »
τι να πω..μπραβο ..η οτι χρηζουν ψυχολογικης ερευνας ειδικα αυτοι με το καναπε και την καρκινοπαθη...
ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ/ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ
OΧΙ ΣΤΗΝ ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ

Συνδεδεμένος elina

• Διαχειριστής
  • Hero Member
  • Ταξιδεύω... άρα ζω!
    • Travelchat
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 28, 2010, 16:10:10 μμ »
Σερφάρισμα στον καναπέ
Το couchsurfing δίνει νέα διάσταση στη φιλοξενία - και τη «στρωματσάδα»

Καναπές, δανεικά σκεπάσματα, να κυκλοφορείς με πιτζάμες στο σπίτι ενός αγνώστου,  η πόλη μέσα από τα μάτια του, φιλίες δυνατές, παρεξηγήσεις, «άφησε τα πιάτα άπλυτα, έφυγε χωρίς ούτε ένα “ευχαριστώ”», «μας έστειλαν γράμμα, πάμε να τους βρούμε κι εμείς!». Το couchsurfing, το «σερφάρισμα του καναπέ», είναι ένα μη κερδοσκοπικό δίκτυο φιλοξενίας, στο οποίο καλείσαι να παραχωρήσεις, αν θέλεις, τον καναπέ σου (το κρεβάτι, το ράντζο, το sleeping bag σου) σε κάποιο άλλο μέλος της «κοινότητας». Εκτός από αυτό, όμως, είναι ένα δίκτυο που «από το 2003 φέρνει σε επαφή τον κόσμο και συμβάλλει στην ανάπτυξη της ανεκτικότητας και της κατανόησης της διαφορετικής κουλτούρας», όπως αναφέρεται χαρακτηριστικά στο couchsurfing.org. Πώς λειτουργεί; Γίνεσαι μέλος και φτιάχνεις ένα προφίλ, με όλα σου τα –αληθινά- στοιχεία, φωτογραφίες, ενδιαφέροντα κ.ο.κ. Από εκεί και πέρα, αποφασίζει -λόγου χάρη- ο Ιταλός couchsurfer να ταξιδέψει στην Αθήνα και θέλει πολύ να μείνει κάπου τζάμπα, να δει την πόλη μέσα από τα μάτια του ντόπιου, να μάθει τα καλά στέκια… Σε βρίσκει λοιπόν, του κάνεις, σου στέλνει ένα μήνυμα, τον τσεκάρεις, δεν σου φαίνεται τρελός serial killer, δέχεσαι και καλώς τον! Η διαδικασία λειτουργεί και αμφίδρομα, όταν κι εσύ θελήσεις να επισκεφτείς τη χώρα του.
Το δίκτυο πλέον (πολύ) αριθμεί σχεδόν δύο εκατομμύρια καναπεδο-surfers σε περισσότερες από 230 χώρες ανά την υφήλιο. Και το καλύτερο; Στο couchsurfing δεν είσαι υποχρεωμένος να ταΐζεις, να ποτίζεις ή να δείξεις την Ακρόπολη στους φιλοξενούμενούς σου. Όπως του βγει του καθένα. Όταν ταξίδεψα κι εγώ με αυτόν τον τρόπο, κατάλαβα ότι το couchsurfing είναι ο πιο συναρπαστικός τρόπος να κάνεις διακοπές μόνος σου και τζάμπα! Μου έχει τύχει να μη θέλω να ξεκολλήσω από τους φιλοξενούμενούς μου, να περνάμε όλη τη μέρα μαζί, να βγάζουν τον σκύλο βόλτα και να μου πλένουν τα πιάτα! Ήταν και κάποιοι άλλοι, φυσικά, κάπως… περίεργοι, λίγο ακοινώνητοι, που κάπως δεν ταιριάξαμε. Και κάποιους από όλους αυτούς τους ανθρώπους σε όλες αυτές τις χώρες, αξίζει και θέλεις να τους γνωρίσεις, να μπεις στο σπίτι τους, να δοκιμάσεις τα μαξιλάρια τους, να τους πας στα αγαπημένα σου μέρη, να σε δουν και να τους δεις με τις πιτζάμες, να τους πεις τα μυστικά σου… Ο,τι κι αν συμβεί στο couchsurfing, σίγουρα είναι μια εμπειρία που τη θυμάσαι και θα έχεις να λες πολλά γι’ αυτήν.

πηγή: protothema
Ένα χαμόγελο αξίζει πολλά. Κάνει πλούσιο εκείνον που το παίρνει... χωρίς να κάνει φτωχότερο εκείνον που το δίνει!