ΑρχικήForumΒοήθειαGalleryΑναζήτησηΣύνδεσηΕγγραφή

Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Απρίλιος 24, 2019, 02:07:14 πμ

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση

News
Επισκεφθείτε την Φωτογραφική Gallery. Δείτε φωτογραφίες μελών, ψηφίστε και σχολιάστε. Ανεβάστε φωτογραφίες από τα ταξίδια σας!!

Stats
79321 μηνύματα σε 3607 θέματα από 2374 μέλη
Τελευταίο μέλος: george12
+  TravelChat - Ταξιδιωτικό Forum
|-+  Ταξιδιωτικές Ιστορίες Μελών
| |-+  Ιστορίες από ταξίδια στο Εξωτερικό
| | |-+  Ευρώπη
| | | |-+  Γερμανία
| | | | |-+  Το εντυπωσιακό Βερολίνο
« προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: [1] 2 Κάτω Εκτύπωση
Θέμα: Το εντυπωσιακό Βερολίνο  (Αναγνώστηκε 6484 φορές)
petros
Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Δεκέμβριος 02, 2006, 16:32:51 μμ »

Άρθρο: Το εντυπωσιακό Βερολίνο
Πριν κάνα μήνα βρισκόμουνα στο Βερολίνο. Η εμπειρία μου αναφορικά με τις ξένες χώρες δε χαρακτηρίζεται και τεράστια καθώς ήταν η πρώτη μου φορά εκτός Ελλάδος. Βέβαια σχεδόν να μην ξαναγυρίσω από όσα είδα εκεί... όχι, η νυχτερινή ζωή δεν ήταν κάτι το εντυπωσιακό! Ίσως μάλιστα να ήταν και ένα από τα αδύναμα σημεία της πόλης... Πριν πάω ήξερα πως η Γερμάνια είναι μια χώρα που στηρίζεται στη βιομηχανία και φανταζόμουν ότι δεν θα έβλεπα τα καλύτερα... κάθε άλλο! Ένιωσα σα να ήμουν στην Ήπειρο... ο αέρας που ανάπνεα δεν μύριζε ούτε κατά διάνοια σαν αυτόν της Αθήνας...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2009, 11:35:55 πμ από elina » Καταγράφηκε
dk
Γενικός Συντονιστής
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 20:50:46 μμ »

Το εζησα αυτο καθως βρεθηκα εκει με το αυτοκινητο μου.
Πανευκολη πολη και μαθαινεται πολυ γρηγορα!!!
Καταγράφηκε

thch81
Full Member

« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 01:35:16 πμ »

Τον Μαρτη θα βρισκομαι με παρεα Βερολινο, Ποτσνταμ, Δρεσδη και Ποζναν  (Πολωνια).
εχετε να μου προτεινετε κατι που σας αρεσε πολυ  (κατι εναλλακτικοπου δεν αναφερεται στους περισσοτερους τουριστικους οδηγους για αξιοθεατα, διασκεδαση, φαγητο και αν μου μεινε χρονος στο τελος για ψωνια)?
Καταγράφηκε
dk
Γενικός Συντονιστής

« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 07:29:32 πμ »

Επισκεφτηκα το Βερολινο πριν δυο χρονια με το αυτοκινητο μου οταν εκανα ενα μεγαλο road trip που αν θελεις μπορεις να το διαβασεις εδω  http://www.travelchat.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=165&Itemid=53  (να διαφημισω λιγο και τα εργα μου) laugh
Τα περισσοτερα αναφερονται στους οδηγους, θα σου προτεινω ομως φαγητο,καλο και φτηνο, στη καρδια του Βερολινου, στη Potsdamer Platz.
Eπισκεψου το και δεν θα χασεις  http://www.vapiano.de/uk/index.php?lang=uk   drink1
Καταγράφηκε

wotan1975
Hero Member

http://solareagle.blogspot.com/

« Απάντηση #4 στις: Μάιος 07, 2009, 08:38:50 πμ »

Αυτο που μου αρεσε το Βερολινο ηταν τα παρκα και οι μεγαλες λεωφοροι και πλατειες του.Κριμα που δεν προλαβα να επισκεφτω τα ανακτορα στο Σαρλοτενμπουργκ.Την αλλη φορα,θα ειναι η προτεραιοτητα μου.Και φυσικα,καταλαβα ποσο ασχημο ειναι να ειναι η ελλαδα η πιο ακριβη χωρα στην Ευρωπη, yahoo:!
Καταγράφηκε

Θέλω να πάω σε κάθε χωριό και πόλη της Ευρώπης
dk
Γενικός Συντονιστής

« Απάντηση #5 στις: Μάιος 16, 2009, 09:06:45 πμ »

καταλαβα ποσο ασχημο ειναι να ειναι η ελλαδα η πιο ακριβη χωρα στην Ευρωπη, yahoo:!

Ποσο δικιο εχεις!!! wacko
Καταγράφηκε

christina
Newbie
*

« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 14, 2009, 18:57:59 μμ »

Γειά! Να πω κι εγώ για το Βερολίνο που το λάτρεψα? Λοιπόν, πραγματικά είναι μια υπέροχη πόλη. Εντυπωσιακά είναι τα πάρκα, οι λίμνες και τα ποτάμια που βρίσκονται μέσα στην πόλη ή την πλαισιώνουν κι αν το συγκρίνει κανείς με την Αθήνα θα βάλει τα κλάματα με το αποτέλεσμα.Αξίζει επίσης να παρατηρήσει κανείς τα κτίρια που έχουν απομείνει μετά τον βομβαδισμό του 2ου παγκόσμιου, αναμεσά τους θα δεί τα νεότερα κτίρια σφηνομένα και όχι τόσο καλόγουστα όσο τα παλαιά, μοιάζει να είναι ένα αρχιτεκτονικό πάνελ διαφορετικών τάσεων και απόψεων και κάπου εκεί παραπέρα μερικά κτίρια των ναζί με το επιβλητικό ογκώδες σκληρό παραλληλόγραμμο και ψυχρό σχήμα τους...... έτσι για να μην ξεχνάμε και να αγαπάμε. Δυστυχώς αν και ήμουν εκεί περί τα τέλη του Ιουλίου ο καιρός δεν μου έκανε το χατήρι και έβρεχε καθημερινά! (μόνον σε αυτό το σημείο νοστάλγησα την Ελλάδα στις λίγες μέρες που έμεινα εκεί) Ετοιμάζομαι να ξαναπάω τον Νοέμβρη για την συμπλήρωση των 20 ετών από "την πτώση του τοίχους".....από το οποίο λίγα τμήματα έχουν απομείνει και δεν πλησιάζονται εύκολα...βλέπε εξ αποστάσεως και μην αγγίζεις!

.........ich habe noch eine kofee in Berlin....... ("έχω ακόμα μια βαλίτσα στο Βερολίνο")....
τραγουδούσε η Μάρλεν Ντίτριχ στην Αμέρικη αφού εγκατέλειψε την Γερμανία και στην περίπτωση αυτής της υπέροχης πόλης μου ταιριάζει απόλυτα.
Καταγράφηκε
dk
Γενικός Συντονιστής

« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 14, 2009, 20:38:19 μμ »

Εντυπωσιακά είναι τα πάρκα, οι λίμνες και τα ποτάμια που βρίσκονται μέσα στην πόλη ή την πλαισιώνουν κι αν το συγκρίνει κανείς με την Αθήνα θα βάλει τα κλάματα με το αποτέλεσμα.

Δε νομιζω πως μπορει να γινει συγκριση...αλλα κι αν γινει δε την γλυτωνουμε την ηττα!! laugh

ΥΓ.Μπορει να εισαι παλιο μελος...γραφεις ομως για πρωτη φορα, γι αυτο σου λεω ενα μεγαλο  welcome
Καταγράφηκε

elina
Διαχειριστής

Φύλο: Γυναίκα

Ταξιδεύω... άρα ζω!

« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 14, 2009, 21:07:05 μμ »

Γειά! Να πω κι εγώ για το Βερολίνο που το λάτρεψα? Λοιπόν, πραγματικά είναι μια υπέροχη πόλη. Εντυπωσιακά είναι τα πάρκα, οι λίμνες και τα ποτάμια που βρίσκονται μέσα στην πόλη ή την πλαισιώνουν κι αν το συγκρίνει κανείς με την Αθήνα θα βάλει τα κλάματα με το αποτέλεσμα.Αξίζει επίσης να παρατηρήσει κανείς τα κτίρια που έχουν απομείνει μετά τον βομβαδισμό του 2ου παγκόσμιου, αναμεσά τους θα δεί τα νεότερα κτίρια σφηνομένα και όχι τόσο καλόγουστα όσο τα παλαιά, μοιάζει να είναι ένα αρχιτεκτονικό πάνελ διαφορετικών τάσεων και απόψεων και κάπου εκεί παραπέρα μερικά κτίρια των ναζί με το επιβλητικό ογκώδες σκληρό παραλληλόγραμμο και ψυχρό σχήμα τους...... έτσι για να μην ξεχνάμε και να αγαπάμε. Δυστυχώς αν και ήμουν εκεί περί τα τέλη του Ιουλίου ο καιρός δεν μου έκανε το χατήρι και έβρεχε καθημερινά! (μόνον σε αυτό το σημείο νοστάλγησα την Ελλάδα στις λίγες μέρες που έμεινα εκεί) Ετοιμάζομαι να ξαναπάω τον Νοέμβρη για την συμπλήρωση των 20 ετών από "την πτώση του τοίχους".....από το οποίο λίγα τμήματα έχουν απομείνει και δεν πλησιάζονται εύκολα...βλέπε εξ αποστάσεως και μην αγγίζεις!

.........ich habe noch eine kofee in Berlin....... ("έχω ακόμα μια βαλίτσα στο Βερολίνο")....
τραγουδούσε η Μάρλεν Ντίτριχ στην Αμέρικη αφού εγκατέλειψε την Γερμανία και στην περίπτωση αυτής της υπέροχης πόλης μου ταιριάζει απόλυτα.

christina καλωσήρθες στην παρέα μας. Δυστυχώς δεν έχω πάει (ακόμα) Βερολίνο για να μπορέσω να γράψω την δική μου άποψη. Θα προτιμήσω να πάω Φθινόπωρο ή Χειμώνα για να μην με νοιάζει πολύ αν βρέχει ή όχι.  smile
Καταγράφηκε

Ένα χαμόγελο αξίζει πολλά. Κάνει πλούσιο εκείνον που το παίρνει... χωρίς να κάνει φτωχότερο εκείνον που το δίνει!
GNS
Hero Member

« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 15, 2009, 03:45:17 πμ »

Δε νομιζω πως μπορει να γινει συγκριση...αλλα κι αν γινει δε την γλυτωνουμε την ηττα!! laugh

ΥΓ.Μπορει να εισαι παλιο μελος...γραφεις ομως για πρωτη φορα, γι αυτο σου λεω ενα μεγαλο  welcome

θα συμφωνησω και εγω με το δημητρη. η ηττα θα ειναι μεγαλη και με διαφορά!!!!
δεν εχω καταφερει ακομη να παω στη γερμανια.και ειδικα στο βερολινο... cray εχω δει ομως ρεπορταζ για το βερολινο και εχω ακουσει τα καλυτερα....!!!!!

ΧΡΙΣΤΙΝΑ     welcome  στην παρεα μας.... dance clapping dance drink1 kiss kiss kiss

Καταγράφηκε

don't drink & drive!!!
Σελίδες: [1] 2 Πάνω Εκτύπωση 
« προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: