ΑρχικήForumΒοήθειαGalleryΑναζήτησηΣύνδεσηΕγγραφή

Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Οκτώβριος 22, 2017, 00:16:52 πμ

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση

News
Επισκεφθείτε την Φωτογραφική Gallery. Δείτε φωτογραφίες μελών, ψηφίστε και σχολιάστε. Ανεβάστε φωτογραφίες από τα ταξίδια σας!!

Stats
77850 μηνύματα σε 3489 θέματα από 2353 μέλη
Τελευταίο μέλος: ganagnost02
+  TravelChat - Ταξιδιωτικό Forum
|-+  Ταξιδιωτικές Ιστορίες Μελών
| |-+  Ιστορίες από ταξίδια στο Εξωτερικό
| | |-+  ΗΠΑ - Καναδάς
| | | |-+  New York I love you
« προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: [1] 2 3 Κάτω Εκτύπωση
Θέμα: New York I love you  (Αναγνώστηκε 11066 φορές)
marizaki
Sr. Member
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

« στις: Νοέμβριος 21, 2010, 10:57:53 πμ »

Άρθρο: New York I love you

Το Πάσχα του 2009 μου επεφύλασε... μια βδομάδα (6 μέρες για την ακρίβεια) στη μοναδική Νέα Υόρκη. Αν και το αποφασίστηκε λίγο αργά - 1.5 μήνα πριν - κατάφερα να το οργανώσω και να προλάβω όλα τα διαδικαστικά. Λοιπόν ας αρχίσουμε.

Πώς φτάνω στη Νέα Υόρκη?

Το εισιτήριο μου κόστισε 600-700 ευρώ για απευθείας πτήση Ελευθέριος Βενιζέλος - JFK με Delta Airlines. Θα πρότεινα σε σας να κανονίσετε λίγο νωρίτερα το ταξίδι για να έχετε ευκαιρία καλύτερου deal στα ναύλα. Προσωπικά πήγαινα για πολύ ακριβότερο αλλά τελευταία στιγμή έγινε κάποια ακύρωση που με λύτρωσε από μεγάλο βάρος. Την απευθείας πτήση πάντως την προτείνω, γιατί το ταξίδι είναι μακρύ και αν δεν έχετε μέρες στη διάθεσή σας, καλό είναι να κερδίσετε ώρες. Check in καλύτερα να κάνετε από την προηγούμενη μέρα ηλεκτρονικά, ώστε να μην αγχωθείτε στο αεροδρόμιο.

Προφανώς πρέπει να κάνετε συνάλλαγμα και βέβαια να έχετε ανανεωμένο σε ισχύ διαβατήριο, οπότε οι ταξιδιώτες της Ευρώπης που κινούνται με ταυτότητες έχουν να πληρώσουν και αυτό το παράβολο.

Διαδικασία visa πέρασα τότε αλλά ευτυχώς έχει καταργηθεί! Ελέγξτε εδώ για περισσότερες πληροφορίες:
http://athens.usembassy.gov/how_to_apply_gr.html

Χρειάζεστε σίγουρα έναν καλό ταξιδιωτικό οδηγό. Προτείνω τον Real City New York City (REAL CITY GUIDES). Πολύ καλός οδηγός, αρκεί να μη βαριέστε να διαβάσετε αγγλικά, καθότι δεν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά. Εδώ θα βρείτε ξενοδοχεία, εστιατόρια, bar, όλα ταξινομημένα σε φτηνό - προσιτό - ακριβό. Περιέχει άπειρες πληροφορίες για γνωστά και μη αξιοθέατα, τιμές και ωράρια μουσείων, gallery με δωρεάν είσοδο, χάρτες και ό,τι άλλο βάζει ο νους σας.

Φαντάζομαι είστε όλοι εξοικειωμένοι με sites μετεωρολογικών προβλέψεων. Ελέγξτε τον καιρό οπωσδήποτε. Όταν πήγα είχε ζέστη και το πρωί κυκλοφορούσαμε με κοντομάνικο. Τη μιάμιση μέρα όμως που έβρεξε δεν περιγράφεται το κρύο κι η υγρασία. Ζιβάγκο και παλτό.

Τέλος να τονίσω ότι αν έχετε οργανωθεί σωστά μια βδομάδα πιστεύω ότι φτάνει για να δείτε το βασικό κομμάτι της πόλης, το Manhattan.

Ελευθέριος Βενιζέλος - Πτήση - JFK

Τα ρολόγια ρυθμίστε τα 7 ώρες πίσω και ελέγξτε ότι έχετε ενεργό roaming προφανώς.

Να φορέσετε οπωσδήποτε άνετα ρούχα γιατί στο 11-ωρο ταξίδι δε θα αντέξετε. Μπορεί να χρειαστεί να κοιμηθείτε στο αεροπλάνο (το jet lag είναι αμείλλικτο), οπότε δε βολεύει το στενό σας jean. Στο carry on bag βάλτε κάλτσες και ζακέτα για το κρύο που ενδέχεται να έχει εκεί ψηλά. Επίσης σταυρόλεξα, βιβλία, κάτι να σας περάσει η ώρα αν δεν κοιμηθείτε.
Από το αεροδρόμιο αγοράστε κάτι μικρό φαγώσιμο (κανένα τοστάκι π.χ.). Το φαγητό στο αεροπλάνο της Delta ίσα που έφτανε για την "επιβίωσή" μας. Δεν ξέρω αν φταίει η πίεση ή το πολύωρο ταξίδι, η πείνα πάντως ήταν αισθητή. Δεν ξέρω εκείνες τις μέρες ο μεταβολισμός μου βρισκότανε σε σόκ. Ίσως η αλλαγή ώρας..

Στην πτήση κουράγιο και υπομονή. Συνήθως πάνω από τις Άλπεις και πάνω από τον Ατλαντικό έχει αρκετές αναταράξεις να έχετε υπόψη. Α, μην ξεχάσω μας είχανε δώσει να συμπληρώσουμε κάτι χαρτιά με ερωτήσεις του τύπου: "έχετε σκοπό να εισάγετε παράνομα ζώα στη χώρα; έχετε μπει φυλακή; έχετε αγοράσει όπλα;" και άλλα ανάλογα (πολύ γέλιο).

Στο JFK... ωχ τι να πω... ήτανε το πρώτο ταξίδι μου με αεροπλάνο στο εξωτερικό και αν δεν είχα παρέα που γνώριζε τα κατατόπια μάλλον θα χανόμουν. Άλλα μεγέθη. Γενικά φτάνοντας εκεί περνάει κανείς από κάποιου είδους συνέντευξη, αν είστε τυχεροί όπως εγώ και πέσουν πολλές πτήσεις μαζεμένες, δε ρωτάνε τίποτα. Βλέπουν το διαβατήριο και τα χαρτιά που συμπληρώσατε στο αεροπλάνο και φεύγετε. Λοιπόν, από τρενάκι σε άλλο τρενάκι και μετά στο μετρό για να φτάσετε στο κέντρο. Πραγματικά δεν καλοθυμάμαι ποια πήραμε, σίγουρα πάντως δείτε πρώτα ποια μέσα θα χρησιμοποιήσετε! Όσο για το εισιτήριο εμείς βγάλαμε ένα εβδομαδιαίο 15 δολλάρια.

(προσεχώς η συνέχεια...)

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2011, 16:42:23 μμ από elina » Καταγράφηκε

marizaki
Sr. Member

« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 15:38:26 μμ »

Νέα Υόρκη
Βγαίνοντας κανείς από το μετρό συνειδητοποιεί αμέσως ότι είναι πολύυυ μακριά από το σπίτι του. Τελείως διαφορετικό σκηνικό από ότι ξέρουμε στην Ευρώπη. Άλλα μεγέθη εδώ.

Οι ουρανοξύστες σκιάζουν όλο το δρόμο, μόνο στις διασταυρώσεις φτάνει το φως του ήλιου, εκατοντάδες τεράστια κίτρινα ταξί κατακλύζουν το δρόμο, κόσμος πολύ, μια γενικότερη βουή προσδίδουν άλλο χρώμα στην πόλη. Πολύ εντυπωσιακό.

Τι θα δει κανείς στη Νέα Υόρκη?

Ο πολιτισμός εδώ και τα μουσεία είναι παντού. Οπότε φορέστε άνετα παπούτσια και ετοιμαστείτε για εξερεύνηση.
Εμείς είδαμε Guggenheim museum, Moma, Met
Σε αυτά θα δείτε πολλά...

, αλλά και πολλά...

Ήτανε η πρώτη φορά που συνειδητοποίησα γιατί κάποιοι καλλιτέχνες είναι πιο διάσημοι από άλλους. Πολύ απλά. Μπαίνοντας σε μια αίθουσα γεμάτη πίνακες το μάτι αυτόματα καρφώνεται κάπου, στο σημείο που του τραβάει περισσότερο την προσοχή. Πλησιάζοντας στην ταμπελίτσα διακρίνονται ονόματα όπως... Dali (βλέπε και προηγούμενη εικόνα) κτλ... Τελικά τίποτα δεν είναι τυχαίο.

Συμβουλή για το moma: Είναι 6όροφο! Στους κατώ ορόφους η πλειονότητα των έργων κινείται στη νοοτροπία του σκισμένου χαρτιού που βλέπετε παραπάνω. Στους πιο πάνω ορόφους αναφέρω απλά Picasso, Dali, Miro, Andy Warhol, Zaha Hadid στον τομέα αρχιτεκτονικής και πολλοίιιι άλλοι. Αν θέλετε να περπατήσετε την υπόλοιπη μέρα, προσπεράστε όσα δε σας ενδιαφέρουν. Εμείς φάγαμε γύρω στις 5 ώρες στο μουσείο, μετά βόλτες στην πόλη, με συνέπεια το βράδυ στην επιστροφή να μην μπορώ να γυρίσω στο δωμάτιο  dash.

Στο Natural History δεν πήγαμε. Στο σημείο που περνάς να δεις το Άγαλμα της Ελευθερίας πήγαμε.. στο Άγαλμα βέβαια δε φτάσαμε ποτέ, ούτε από μακριά στον ορίζοντα δεν το εντοπίσαμε... λόγω καταρρακτώδους βροχής.

Πήγαμε και στο Ground Zero όπου γίνονται έργα τώρα για την κατασκευή νέου ουρανοξύστη, νομίζω θα λέγεται Building of Liberty ή κάτι ανάλογο, δε θυμάμαι καλά.

Για το υπέροχο Central Park θα σας πω αργότερα... αυτά προς το παρόν.  bigrin
Καταγράφηκε

manelaki
Hero Member

Ι ♥ London

« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 17:52:38 μμ »

Αναμενουμε στην οθονη μας για τη συνεχεια...  bigrin
Καταγράφηκε

Η ευτυχία δεν έρχεται έτσι. Η ευτυχία είναι συνέπεια προσωπικής προσπάθειας.
Παλεύεις, αγωνίζεσαι, επιμένεις και, καμιά φορά, κάνεις ακόμα και το γύρο του κόσμου για να τη βρείς !
ANEL
Sr. Member

« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 21:55:10 μμ »

ωραία,πάνω στην ώρα...συνέχισε... smile smile
Καταγράφηκε

Η ζωή δεν είναι τυλιγμένη με κορδέλα, δεν παύει όμως να είναι δώρο.Ενέδωσε!
marizaki
Sr. Member

« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 23:16:44 μμ »

Τι αγαπώ στη Νέα Υόρκη  inlove

1. Το χρωματιστό Central Park

Νεοϋορκέζοι με i-pod να κάνουν Jogging, άλλοι με τα σκυλάκια τους βόλτα στο πάρκο, οικογένειες να κάνουνε πικ-νικ, παιδάκια να παίζουνε baseball, χελώνες στις λιμνούλες, ζευγαράκια να κάνουνε βαρκάδα. Δεν μπορώ να το περιγράψω. Πανέμορφα. Αγοράστε ένα παγωτάκι και κάντε τη βόλτα σας.

2. Η πολύβουη Times Square

Πέρα από τις τεράστιες οθόνες με τις διαφημίσεις δεν έχει κάτι άλλο, αλλά δεν ξέρω τι συμβαίνει εδώ... κατά κάποιο τρόπο είναι το κέντρο της πόλης. Φασαριόζικο και πολυπολιτισμικό.

3. Τις medium brown bags του Bloomingdales! Μέρος της πόλης και της αμερικάνικης νοοτροπίας είναι τα μεγάλα εμπορικά, οπότε για να έχετε πλήρη εικόνα πρέπει να δείτε το bloomingdales και το macy's. Ψώνια.. δεν ξέρω αν θα κάνετε. Η παγκοσμιοποίηση τα φέρνει όλα στα πόδια μας. Τα ακριβά είναι και εκεί ακριβά, τα φτηνά ομοίως. Κάποιες αμερικάνικες μάρκες όμως θα τις βρείτε πράγματι φθηνότερα.
Καταγράφηκε

evi
Hero Member

« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 23:39:14 μμ »

περιμένω να τελειώσει το οδοιπορικό σου για να κάνω σχόλια. Η ΝΥ είναι από τις πιο ενδιαφέρουσες πόλεις του κόσμου και όσες φορές κι αν πας υπάρχουν πράγματα να δεις και να κάνεις. Πολύ όμορφες οι φωτογραφίες, περιμένω την συνέχεια.
Καταγράφηκε
marizaki
Sr. Member

« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 00:37:52 πμ »

Για το τέλος evi κρατάω κάτι που μου έκανε εντύπωση...

Jazz-ερίες. Μου άρεσε πάρα πολύ. Το συστήνω σε όποιον πάει, γιατί νομίζω αξίζει να δει κανείς πόσο διαφορετικά διασκεδάζει ο κόσμος εδώ.
http://www.jazzstandard.net/
Στο link αυτό θα βρείτε πληροφορίες για να κλείσετε τραπέζι... Να σημειώσω ότι τα ribs που μας σερβίρανε τα θυμάμαι ακόμα. Εδώ κάναμε Ανάσταση εμείς!  blum

Αυτή λοιπόν είναι εν συντομία η δική μου Νέα Υόρκη...  kiss
Καταγράφηκε

evi
Hero Member

« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 00:55:35 πμ »

Μαριζάκι, μια χαρά μου φαίνεται η δική σου Νέα Υόρκη! Για έξι μέρες αρκετά προλάβατε και κάνατε. Πήγατε σε καμιά θεατρική παράσταση στο Μπρόντγουει;  Εγώ είμαι τρελή και παλαβή με το θέατρο και πάντα εκμεταλλεύομαι περιστάσεις τέτοιου είδους!
Σχετικά με τα ψώνια. Πιστεύω ότι έχουν φοβερές τιμές σε ορισμένα είδη: τζίν παντελόνια, όλα τα τζιν που φοράω τα αγοράζω από Αμερική, το ακριβότερο μου έχει κοστίσει 40 δολάρια και είναι όλα Kalvin Klein. Δεν έχω μανία με τις μάρκες αλλά υπάρχει όντως διαφορά στην ποιότητα ( λιώνουν πάνω σου επί χρόνια!) Γενικά όλες οι ΗΠΑ έχουν φοβερές τιμές σε ρουχισμό και τα καλύτερα καταστήματα είναι εκτός ΝΥ, στα προάστια. Βέβαια χριεάζεται να φασ μια μέρα για να πας- έρθεις και να ψάξεις, αλλά άμα έχεις τον χρόνο αξίζει τον κόπο. Αγοράζεις ρούχα για δυο χρόνια.
Σε μπαρ με τζαζ και γενικά με live μουσική έχω πάει σε πολλά, ειδικά στο Village. Το μόνο πράγμα που με ενοχλεί είναι η έλλειψη του καπνού! Για μένα ποτό και μουσική χωρίς τσιγάρο δεν γίνεται!
Πήγατε στον μικρό ζωολογικό κήπο στο Σέντραλ Πάρκ; Γλυκούλης με τα πιγκουινάκια και τις πολικές αρκούδες.
Πολύ όμορφο γενικά το οδοιπορικό σου, σου εύχομαι πάντα όμορφα ταξίδια!!
Καταγράφηκε
marizaki
Sr. Member

« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 14:04:46 μμ »

Όχι evi θέατρο δεν προλάβαμε... Αλλά γι' αυτό υπάρχουν και οι επόμενες φορές. bigrin
Για τα ψώνια όπως είπα και πριν πράγματι αμερικάνικα brands είναι πολύ φθηνότερα και αν θέλει κάποιος συμφέρει να αγοράσει (συγκεκριμένα μιας και μιλάμε για μάρκες guess, calvin klein, dkny, juicy, Ralph lauren υπάρχουν μεγάλες διαφορές στις τιμές) και συμφωνώ επίσης ότι σε πολλές πειπτώσεις υπάρχει διαφορά ποιότητας. Απλά το τόνισα γιατί επιστρέφοντας... όλοι με ρωτούσανε... πόσα ρούχα έφερα και μάλλον η απάντηση "3-4 πράγματα ψώνισα" τους απογοήτευσε... περίμεναν κάτι περισσότερο. Πάντως μου είπανε κι εμένα ότι εκτός πόλης έχει και outlet κτλ. Οπότε αν κάποιος πάει αρκετές μέρες μπορεί να το ψάξει.
Στο ζωολογικό ναι πήγαμε και ξετρελάθηκα. Γενικά το Central Park είναι φοβερό. Ήτανε και ηλιόλουστο τις περισσότερες μέρες, οπότε φαινότανε ακόμα πιο ειδυλλιακό.
Όσο για το jazz club, εγώ δεν καπνίζω είναι η αλήθεια, οπότε εκεί βρήκα τον παράδεισό μου. Όσοι πάντως καπνίζουν σίγουρα έχουν θέμα στην Αμερική, γιατί απ' ότι γνωρίζω απαγορεύεται και σε κάποια απόσταση από την είσοδο των καταστημάτων.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2010, 14:24:13 μμ από marizaki » Καταγράφηκε

fei
Hero Member

« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 16:11:24 μμ »

Μπράβο marizaki για τις πολύ ωραιες φωτογραφίες και την όμορφη περιγραφή σου!Πάντα τέτοια ταξίδια σου έυχομαι!!! smile
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 Πάνω Εκτύπωση 
« προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: