ΑρχικήForumΒοήθειαGalleryΑναζήτησηΣύνδεσηΕγγραφή

Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Δεκέμβριος 17, 2017, 15:55:21 μμ

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση

News
Επισκεφθείτε την Φωτογραφική Gallery. Δείτε φωτογραφίες μελών, ψηφίστε και σχολιάστε. Ανεβάστε φωτογραφίες από τα ταξίδια σας!!

Stats
77933 μηνύματα σε 3494 θέματα από 2373 μέλη
Τελευταίο μέλος: Scotthaund
+  TravelChat - Ταξιδιωτικό Forum
|-+  Ταξιδιωτικές Ιστορίες Μελών
| |-+  Ιστορίες από ταξίδια στο Εξωτερικό
| | |-+  Καραϊβική
| | | |-+  Η μαγευτική Κούβα
« προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: [1] 2 Κάτω Εκτύπωση
Θέμα: Η μαγευτική Κούβα  (Αναγνώστηκε 14613 φορές)
stam
Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Νοέμβριος 27, 2006, 10:38:02 πμ »

Άρθρο: Η μαγευτική Κούβα
Ένας από τους ωραιότερους προορισμούς στον κόσμο είναι η Κούβα. Προκειμένου όμως να ζήσετε την ατμόσφαιρα των 60s με τα παλιά αμάξια ίσως πρέπει να βιαστείτε διότι μετά τον θάνατο του Φιντέλ Κάστρο είναι πολύ πιθανό να αλλάξει το τοπίο ριζικά.
Προσωπική μας πρόταση να αποφύγετε τα προτεινόμενα πακέτα ταξιδιωτικών πρακτορείων που περιλαμβάνουν τουριστικά θέρετρα (πχ Βαραδέρο) και να φτιάξετε το δικό σας πρόγραμμα. Εάν είναι να σπαταλήσετε τα χρήματα σας για να δείτε μεγάλα ξενοδοχεία και διάφορους άλλους τουρίστες τότε δεν είναι ανάγκη να πάτε μέχρι την Κούβα. Στην Κούβα πας για να ζήσεις τους ανθρώπους της, την κουλτούρα τους και αδιαμφισβήτητη ζωντάνια τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2009, 14:30:11 μμ από elina » Καταγράφηκε
Vicky
Newbie
*

« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 30, 2008, 11:54:14 πμ »

Έτσι είναι Σταμάτη, αν περιοριζόσουν στο κλασικό tour που κάνουν τα group (Hanana, Varadero, Trinidad) θα είχες χάσει τα καλύτερα! Μπράβο ωραίο ταξίδι.
Καταγράφηκε
Ntina
Hero Member

Φύλο: Γυναίκα

καλά ταξίδια στις θάλασσες του κόσμου

« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 30, 2008, 15:23:21 μμ »

Αγαπητοί συνταξιδιώτες συμφωνώ μαζί σας ότι για να γνωρίσεις  μια χώρα
πρέπει να αφήσεις κατά μέρος τα πρακτορεία και να σχεδιάσεις το ταξίδι μόνος σου.
Για να γίνει αυτό όμως μέσα από το forum μπορούν αυτοί που έχουν επισκεφτεί
τη συγκεκριμένη χώρα να δίνουν πληροφορίες και να κανουν προτάσεις.
Να μην έχουμε δηλαδή μια περιγραφή μόνο  του τόπου,αλλά όταν ακόμα είναι πρόσφατα
να γράφουμε ακόμα και τα καφέ τα bar τα εστιατόρια κλπ που αξίζει να δούμε.
ΔΕν ξέρω αν συμφωνείτε και αν κάποιοι μπορούν να ακολουθήσουν Απορία
Καταγράφηκε

dk
Γενικός Συντονιστής
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 31, 2008, 09:39:07 πμ »

ΔΕν ξέρω αν συμφωνείτε και αν κάποιοι μπορούν να ακολουθήσουν Απορία
Εγω συμφωνω και αν κανονισετε κατι...το συζηταμε.
Καταγράφηκε

Ο ταξιδιωτικός μου χάρτης

MASTORAS
Newbie
*

« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 31, 2008, 21:31:07 μμ »

Καλησπερα μια και εχω παει μερικες φορες στην Κουβα λογω δουλειας, αλλα ετυχε να εχω λιγο χρονο και να δω μερικα πραγματα.
Το ασχημο ειναι οτι εχω μερικα χρονια να παω και ισως εχουν αλλαξει καποια πραγματα.

Εμενα το αγαπημενο μου μερος ειναι το Σαντιαγκο και σας συστηνω να πατε οπως και στην Αβανα.
Το Βαραντερο ειναι ενα τουριστικοτατο μερος και εχει ωραια εστιατορια και πολυ νυχτερινη ζωη αλλα ειναι πολυ πιο ακριβο απο τις γειτονικες πολεις. Το καλοκαιρι με την ζεστη το γειτονικο Ματανζας εχει πολλα μα παρα πολλα κουνουπια και καλο ειναι να εχετε υγρο αντικουνουπικο καμμια φορα ερχονται και προς το Βαραντερο οχι ομως τοσα οσα στο Ματανζας.

Καλη ειναι η ιδεα να εξερευνησεις την κουβα μονος σου οπως διαβασα σε καποιο σχολια αλλα δεν το συστηνω αν δεν μιλας Ισπανικα γιατι ειναι πολυ λιγες οι πιθανοτητες να βρεις καποιον να μιλαει Αγγλικα ειδικα στα χωρια.
Εγω εχω μεινει ακομα και σε <<ενοικιαζομενα>> δωματια αλλα μπορω να πω οτι μιλαω αρκετα καλα την γλωσσα.

Για το Σαντιαγκο αν εχεις να ξοδεψεις λεφτα καλο ξενοδοχειο ειναι το Casa Grante που εχει και καλο εστιατοριο. Στην Αβανα ενα πολυ καλο ειναι το Cohiba και το Comodore αλλα πολυ ακριβα και αυτα.

Γενικα με το φαγητο δεν πιστευω να υπαρχει ανθρωπος να αντιμετωπισει προβλημα. Εμενα το αγαπημενο μου ηταν καπνιστο χοιρινο με τηγανιτη μπανανα (ειναι ειδικη μπανανα που τηγανιζετε σαν την πατατα).

Προσοχη στα ψαρια ειναι το μονο που δεν πρεπει να φας σε αγνωστα μερη γιατι υπαρχει ενα ειδος ψαριου που ειναι τοξικο και μπορει να προκαλεσει μεχρι και τον θανατο
Ειχαμε στην παρεα καποιον που την επαθε και εμεινε στο νοσοκομειο.

Να σας πω το βασικοτερο που ειναι τα λεφτα. Εκει υπαρχει το τουριστικο πεσο που η αξια του ειναι 1 προς 1 με το δολαριο αλλα ετσι ερχονται ολα πιο ακριβα αν τα αγορασεις.
Εγω αλλαζα λεφτα με ντοπιους 1προς 30 πεσος και ετσι τα παντα ειναι φτηνα. Η αστυνομια βεβαια δεν το επιτρεπει αλλα πολυ δυσκολο να πειραξουν τουριστα. Στο βαρανερο παιζει δολαριο αυτα που λεω ειναι για τα υπολοιπα μερη της κουβας.

Ενα υσηχο μερος ειναι το Σιεν Φουεγος που ειναι το χωριο του Ραουλ. Εκει εχει και 1 ωραιο γηπεδο του Ραγμπι.

Οπου κιαν εισαστε μην παραλειψετε να κανετε μια βολτα με αμαξα οπως επισης και με τα πειρατικα ταξι που ειναι αυτοκινητα της δεκαετιας του 60 (ειναι απιθανο πως λειτουργουν ακομα).
Για τους τουριστες θα δειτε κανονικα ταξια με το καπελακι οπως ειναι σε ολες τις χωρες και αν η μνημη μου δεν με απατα ειναι μπλε αλλα ειναι πολυ ακριβα σε σχεση με τα πειρατικα.
Ειναι αυτο που λεω πρεπει να μιλας την γλωσα γιατι αλλιως ειναι δυσκολο να συνενοηθεις με τα αλλα ταξι. Τα πειρατικα μπορεις να βρεις ακομα και γιατρους να τα οδηγουν για να συμπληρωσουν το πενιχρο εισοδημα τους.

Στις μεγαλουπολεις υπαρχουν και μηχανακια ταξι (ταχτικα τα βλεπεις ακομα και <<τρικαβαλα>>) αν βιαζεσαι να πας καπου (αλλα καλυτερα να παρεις αυτοκινητο για σιγουρια).

Στην Αβανα μην παραληψετε να φατε στο καραβι που ειναι διαμορφωμενο εστιατοριο και βρισκετε στο λιμανι κοντα στο τελωνειο εκει διπλα ειναι και ενα μπαρ εστιατοριο που μοιαζει με καστρο και ειναι ωραια να φατε και εκει.
Απο διασκεδαση οπου και να πατε θα περασετε καλα. Μουσικη - μπυρα η Αβανα κλαμπ (τοπικο ρουμι) και πολυ μουσικη.
Δοκιμαστε το ρουμι των 3 και 5 ετων ειναι πολυ καλα το 7 ετων ειναι λιγο βαρυ.

Η κουβα ειναι ενα νησι που αξιζει να πας και να το ζησεις, ο κοσμος καλος και δεν συναστας προβληματα παρα μονο οταν τα ψαχνεις (Δεν εχω δει ανθρωπο που ειχε προβλημα με ντοπιους παρα μονο ακουσα ιστοριες απο καποιους που εψαχναν προβληματα και τα βρηκαν και πιστευω να καταλαβαινετε τι λεω).

Θα ελεγα οτι η Κουβα ειναι ασφαλης προορισμος με φιλησυχους ανθρωπους που χαιρονται την καθε στιγμη της ζωης.

Καταγράφηκε
dk
Γενικός Συντονιστής
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 31, 2008, 22:20:22 μμ »

Mαστορα,πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου!!!
Σ'ευχαριστουμε πολυ. clapping
Καταγράφηκε

Ο ταξιδιωτικός μου χάρτης

Ntina
Hero Member

Φύλο: Γυναίκα

« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 14:40:52 μμ »

Μάστορα μας έφτιαξες smile smile
Η Κούβα για όλους τους ταξιδευτές αποτελεί στόχο,εγώ λοιπόν δεν εξαιρούμαι οπότε πρέπει
να το δρομολογήσω στα προσεχ'η επεισόδια bye
Καταγράφηκε

coolalexis
Hero Member

Φεύγω...πάλι!

« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 04, 2010, 00:30:24 πμ »

Όμορφη η ούβα,δε λέω...αλλά δεν είναι επικίνδυνο να γυρνάς εκεί μόνος?Τ λέω γιατί κάποιοι φίλοι μου που πήγαν τους έκλεψαν και για καλή τους τύχη :dizzy:τους επέστρεψαν οι κλέφτες τα διαβατήρια...
Καταγράφηκε
evi
Hero Member

« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 04, 2010, 01:09:33 πμ »

Κατά τη γνώμη μου η Κούβα είναι από τις πιο φιλήσυχα και ειρηνικά μέρη. Άνετα μπορεί κάποιος να πάει εκεί μόνος, άμα προσέχεις - όπως προσέχεις παντού- δεν νομίζω ότι θα σου συμβεί κάτι. Οι κάτοικοι είναι φιλικοί και πολύ εξυπηρετικοί με τους τουρίστες και δεν είδα τίποτα που να μου φάνηκε επικίνδυνο. Φυσικά δεν ξέρω τι μπορεί να συμβεί άμα κάποιος πάει στους οίκους ανοχής της Μαλεκόν και φοράει χρυσά κοσμήματα. Είναι το ίδιο με το να πας βόλτα στην Ξούθου στις 3 την νύχτα με γεμάτο πορτοφόλι.
Καταγράφηκε
jorge
Full Member

ο μαναβης οτι εχει πουλαει.

« Απάντηση #9 στις: Μάιος 01, 2011, 23:08:26 μμ »

η εγκληματικοτιτα στη κουβα περιοριζετε μονο σε κλοπες και σε αυτο φταινε τα ιδια τα θυματα ,η κουβα ειναι ασφαλης χωρα λογω της αυστηρης νομοθεσιας αλλα κυριως στην αστυνομια εκει που δεν χαριζει τιποτα.πηγαινεις στην φυλακη με συνοπτικες διαδικασιες και για πολυ καιρο.οσο για τους οικους ανοχης στην μαλεκον... δεν υπαρχει ιχνος απο οικο ανοχης σε ολοκληρη την κουβα ουτε στριπτιζαδικα και κωλομπαρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2011, 16:42:16 μμ από dk » Καταγράφηκε

Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος απο τον ευεργηθεντα αχαριστο,,,,,,,
Σελίδες: [1] 2 Πάνω Εκτύπωση 
« προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: