ΑρχικήForumΒοήθειαGalleryΑναζήτησηΣύνδεσηΕγγραφή

Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Δεκέμβριος 11, 2017, 15:02:57 μμ

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση

News
Επισκεφθείτε την Φωτογραφική Gallery. Δείτε φωτογραφίες μελών, ψηφίστε και σχολιάστε. Ανεβάστε φωτογραφίες από τα ταξίδια σας!!

Stats
77925 μηνύματα σε 3494 θέματα από 2359 μέλη
Τελευταίο μέλος: Anana
+  TravelChat - Ταξιδιωτικό Forum
|-+  Ταξιδιωτικές Ιστορίες Μελών
| |-+  Ιστορίες από ταξίδια στο Εξωτερικό
| | |-+  Μέση Ανατολή
| | | |-+  Dubai... διακοπές πολυτελείας!!
« προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: [1] Κάτω Εκτύπωση
Θέμα: Dubai... διακοπές πολυτελείας!!  (Αναγνώστηκε 8384 φορές)
dk
Γενικός Συντονιστής
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας

« στις: Αύγουστος 25, 2008, 21:21:31 μμ »

Άρθρο: Dubai... διακοπές πολυτελείας!!
Διακοπές όλο το χρόνο προσφέρει το Ντουμπάι, στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, που βλέπει συνεχώς τον τουρισμό του να αυξάνεται χρόνο με το χρόνο.
Ο αριθμός των τουριστών που επισκέπτονται το Ντουμπάι, σήμερα, ανέρχεται σε 5 εκατομμύρια ετησίως, ενώ η ανάπτυξη της επόμενης πενταετίας βασίζεται στην εκτίμηση για 15 εκατομμύρια επισκέπτες το 2010.Προσοχή όμως, στην επιλογή της εποχής, γιατί τον Αύγουστο που το επισκέφτηκα εγώ το θερμόμετρο άγγιζε τους 50 βαθμούς!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 15, 2009, 00:16:31 πμ από dk » Καταγράφηκε

Ο ταξιδιωτικός μου χάρτης

Ntina
Hero Member
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα

καλά ταξίδια στις θάλασσες του κόσμου

« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 26, 2008, 09:37:27 πμ »

Καλημέραααα yahoo
Ακριβώς όπως τα περιγράφεις είναι γιατί και εγώ πολύ πρόσφατα έκανα το συγκεκριμένο ταξίδι.
Βλέπω έβγαλες φωτό  και την πύλη του ανακτόρου του Σείχη,κάτι το οποίο απαγορεύεται ρητώς.
Στη ζούλα το έκανα κι εγώ αλλά βγήκε μάπα. cray cray
Όσο για το σαφάρι απλά φοβερό clapping

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2008, 13:25:10 μμ από Ntina » Καταγράφηκε

Dimitra
Hero Member

« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 26, 2008, 12:38:09 μμ »

Νομίζω ότι εντυπωσιάστηκες, όσο και εμείς, απο το τί έχουν φτιάξει οι άνθρωποι εκεί... Επισκεφθήκατε το Abu Dhabi ??
Ιδιαίτερα τολμηρός είσαι Δημήτρη, εγώ δε το διανοήθηκα να σηκώσω τη μηχανή για να τραβήξω φώτογραφία το παλάτι.......
Καταγράφηκε
dk
Γενικός Συντονιστής

« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 26, 2008, 12:53:01 μμ »

Καλημέραααα yahoo
Ακριβώς όπως τα περιγράφεις είναι γιατί και εγώ πολύ πρόσφατα έκανα το συγκεκριμένο ταξίδι.
Βλέπω έβγαλες φωτό  και την πύλη του ανακτόρου του Σείχη,κάτι το οποίο απαγορεύεται ρητώς.
Στη ζούλα το έκανα κι εγώ αλλά βγήκε μάπα. cray cray
Όσο για το σαφάρι απλά φοβερό clapping

Ναι Ντινα μου,ετσι τα ειδα κι εγω...δεν χρειαζεται να φωναζεις...ειδες νεα smilies και πρεπει να τα χρησιμοποιησεις ολα? rofl
Καταγράφηκε

Ntina
Hero Member

« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 26, 2008, 12:56:39 μμ »

Ναιαιαιαιαι yahoo yahoo yahoo
Καταγράφηκε

dk
Γενικός Συντονιστής

« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 26, 2008, 13:13:16 μμ »

Νομίζω ότι εντυπωσιάστηκες, όσο και εμείς, απο το τί έχουν φτιάξει οι άνθρωποι εκεί... Επισκεφθήκατε το Abu Dhabi ??
Ιδιαίτερα τολμηρός είσαι Δημήτρη, εγώ δε το διανοήθηκα να σηκώσω τη μηχανή για να τραβήξω φώτογραφία το παλάτι.......

Πραγματι Δημητρα εντυπωσιαστηκα!!!
Επισκεφτηκα το Αbu Dhabi αλλα και το πρωην παλατι νυν hotel Emirates palace...http://www.emiratespalace.com/en/home/index.htm
Και απο τολμη...αλλο τιποτα...φωτο απ΄το παλατι!!! bigrin

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2017, 20:44:03 μμ από dk » Καταγράφηκε

Ειρήνη
Full Member

« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 27, 2008, 20:13:41 μμ »

Δημήτρη τα έγραψες όλα εσύ και πολύ καλά μάλιστα κι έτσι εγώ δεν έχω παρά να συπληρώσω μερικές προσωπικές μου εμπειρίες και απόψεις σχετικά με το Ντουμπάι, κάνοντας μάλιστα και λίγο τον "συνήγορο του διαβόλου" μιας και όποιος αποφασίσει να πάει ίσως πρέπει να γνωρίζει και κάποιες "μικρές" λεπτομέρειες.
Σχετικά με τη ζέστη που πολύ σωστά αναφέρεις γι αυτή την εποχή, μπορώ να πω ότι συνοδεύεται και από τόσο υψηλά επίπεδα υγρασίας, ώστε μόλις βγαίνεις έξω, αμέσως νοιώθεις να κολλάς ολόκληρος και να έχεις την αίσθηση ότι δεν είσαι καθαρός...
Η κίνηση στους δρόμους, ορισμένες ώρες της ημέρας έχει τόσο μποτιλιάρισμα που νομίζω ότι είναι χειρότερο και από την πιο μεγάλη κίνηση στον Κηφισό... διαδρομή που την Παρασκευή (που είναι η δική μας Κυριακή) την κάναμε σε 10 λεπτά, τις καθημερινές μπορεί να κάνουμε και μιάμιση ώρα...
Ανάλογα με την κατεύθυνση του ανέμου (κάτι που συμβαίνει συχνά), σκεπάζει άμμος όλη την πόλη και δυσχεραίνει περισσότερο την ζέστη και την υγρασία... η πόλη σκεπάζεται ολόκληρη από ένα καφεκίτρινο σύννεφο, ο ήλιος χάνεται και δημιουργεί μια μουντή ατμόσφαιρα, η ορατότητα μειώνεται και δεν βλέπεις σε απόσταση μερικών δεκάδων μέτρων...
Το κρύο νερό στο ντους, απλά δεν είναι κρύο... ζεματιζόμουν κάθε φορά που έκανα μπάνιο...
Τα σουβενίρ που συνηθίζουμε να αγοράζουμε, είναι προτιμότερο να τα παίρνουμε από κινέζικα σουπερμάρκετ παρά από τα σουκς... είναι ακριβώς τα ίδια και κοστίζουν φθηνότερα...
Εκτός από τα ταξί τα οποία είναι αρκετά φθηνά, πρέπει να προσέχουμε τα ταξί τύπου λίμο που καλούν εκ μέρους μας οι θυρωροί έξω από τα μεγάλα ξενοδοχεία... είναι τα ίδια με τα κανονικά ταξί σε παροχές, αλλά κοστίζουν ακριβότερα...
Προσωπικά πιστεύω οτι εάν κάποιος αποφασίσει να επισκεφτεί μια και μόνο φορά στη ζωή του το Ντουμπάι, τότε θα πρέπει να πραγματοποιήσει το ταξίδι του μετά από δύο χρόνια... θα έχουν ολοκληρωθεί τα περισσότερα έργα και δεν θα θυμίζει η πόλη εργοτάξιο, θα διασκεδάσει στην Ντουμπαιλαντ που ακόμα δεν έχει τελειώσει αλλά θα μετακινείται και με το εναέριο μετρό που αυτή την εποχή κατασκευάζεται και δημιουργεί πολλά προβλήματα στην πόλη...
Επίσης είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζουν όσοι κάνουν αρκετές αγορές από εκεί, ότι στο αεροδρόμιο είναι πολύ αυστηρά τα πράγματα σχετικά με το παραπανίσιο βάρος των αποσκευών. Το πρόστιμο για το υπέρβαρο είναι πράγματι εξωφρενικό...

Στα θετικά της πόλης θα συμπληρώσω ότι είναι πεντακάθαρη, ότι οι άνθρωποι είναι αρκετά εξυπηρετικοί και ότι αγαπούν και φροντίζουν το πολύτιμο πράσινο που έχουν εισάγει για να ομορφαίνει τους δρόμους και τις πλατείες...

Τέλος απαντώντας στις φίλες μας που έχουν την απορία πως καταφέραμε και φωτογραφίσαμε το παλάτι, μας είπε ο συνοδός του γκρουπ, ότι μπορούσαμε να το φωτογραφήσουμε από μακριά και με ζουμ κι έτσι σχεδόν όλοι βγάλαμε τις απαραίτητες φωτο μας. Αντίθετα στο παλάτι του σεϊχη του Αμπου Ντάμπι, απαγορεύται ακόμα και από μακριά να δουν ότι κρατάμε φωτογραφική στο χέρι και μάλιστα εκεί οι φρουροί οπλοφορούσαν και δεν το κρύβουν μάλιστα καθόλου...

Καταγράφηκε

... μακριά πολύ μακριά να ταξιδεύουμε
κι ο ήλιος πάντα μόνους να μας βρίσκει,
εσύ τσιγάρα Camel να καπνίζεις ναι
κι εγώ σε μια γωνιά να πίνω whisky...
dk
Γενικός Συντονιστής

« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 27, 2008, 20:43:08 μμ »

Σ'ευχαριστω πολυ για ολα αυτα που συμπληρωσες!!!
Ετσι οι φιλοι που μας διαβαζουν θα μπορουν να οργανωθουν καλυτερα.
Τελος θα ηθελα να συμπληρωσω κατι τελευταιο και σχετικο με αγορες ενδυσης στο Ντουμπαι.
Συμφερουν μονο κατα τις περιοδους εκπτωσεων!!!
Οσο για ηλεκτρονικα,κοσμηματα,ρολογια και κολωνιες το duty free στο αεροδρομιο του Μπαχρειν ειναι πολυ φτηνοτερο απο αυτο του Ντουμπαι.
Μπορουν να το εκμεταλλευτουν οσοι ταξιδευουν μεσω Μπαχρειν με Gulf Air.
Καταγράφηκε

xenia
Hero Member

« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 06, 2009, 09:55:56 πμ »

Επίσης είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζουν όσοι κάνουν αρκετές αγορές από εκεί, ότι στο αεροδρόμιο είναι πολύ αυστηρά τα πράγματα σχετικά με το παραπανίσιο βάρος των αποσκευών. Το πρόστιμο για το υπέρβαρο είναι πράγματι εξωφρενικό...

Και ειχαμε φτιαξει τις βαλιτσες μας...τι ομορφα...και τα βγαλαμε ολα εξω για να αφαιρεσουμε το υπερβαρο...και εσυ Ειρηνη γελαγες μαζι με τη Νιτσα..αλλα τιμωρηθηκες...χαθηκε η βαλιτσα σου...πηγε στην Κρητη...και την πηρες δυο μερες μετα!!! laugh laugh
Καταγράφηκε
coolalexis
Hero Member

Φεύγω...πάλι!

« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 11, 2010, 12:43:58 μμ »

Πουθενά αλλού τέτοια πολυτέλεια.... dizzy dizzy dizzy
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] Πάνω Εκτύπωση 
« προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: