ΑρχικήForumΒοήθειαGalleryΑναζήτησηΣύνδεσηΕγγραφή

Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Μάρτιος 25, 2019, 19:13:04 μμ

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση

News
Επισκεφθείτε την Φωτογραφική Gallery. Δείτε φωτογραφίες μελών, ψηφίστε και σχολιάστε. Ανεβάστε φωτογραφίες από τα ταξίδια σας!!

Stats
79273 μηνύματα σε 3603 θέματα από 2374 μέλη
Τελευταίο μέλος: george12
+  TravelChat - Ταξιδιωτικό Forum
|-+  Ταξιδιωτικές Ιστορίες Μελών
| |-+  Ιστορίες από ταξίδια στο Εξωτερικό
| | |-+  Αφρική
| | | |-+  6ήμερος γύρος Τυνησίας
« προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: [1] Κάτω Εκτύπωση
Θέμα: 6ήμερος γύρος Τυνησίας  (Αναγνώστηκε 7198 φορές)
rena
Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Νοέμβριος 27, 2006, 08:13:15 πμ »

Άρθρο: 6ήμερος γύρος Τυνησίας
Ήθελα πολύ να ταξιδέψω στην Τυνησία και να γνωρίσω από κοντά όλα όσα είχα ακούσει για τον πολιτισμό και τις ομορφιές της. Μου δόθηκε η δυνατότητα αφού βρήκα καλή παρέα και έκλεισα με ένα ταξιδιωτικό πρακτορείο 6ήμερη εκδρομή στην έρημο και τις οάσεις της. Αν εξαιρέσω την απεργία των υπαλλήλων στο αεροδρόμιο την ημέρα της αναχώρησης και την ταλαιπωρία που τραβήξαμε αφού είχαμε καθυστέρηση αρκετές ώρες, το ταξίδι ξεκίνησε με καλούς οιωνούς. Στο αεροδρόμιο της Τύνιδας γνωρίσαμε τον ξεναγό μας και τα υπόλοιπα μέλη του γκρουπ που ήρθαν από όλη την Ελλάδα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2009, 13:38:07 μμ από elina » Καταγράφηκε
dk
Γενικός Συντονιστής
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 09:42:20 πμ »

Ήθελα πολύ να ταξιδέψω στην Τυνησία και να γνωρίσω από κοντά όλα όσα είχα ακούσει για τον πολιτισμό και τις ομορφιές της. Μου δόθηκε η δυνατότητα αφού βρήκα καλή παρέα και έκλεισα με ένα ταξιδιωτικό πρακτορείο 6ήμερη εκδρομή στην έρημο και τις οάσεις της. Αν εξαιρέσω την απεργία των υπαλλήλων στο αεροδρόμιο την ημέρα της αναχώρησης και την ταλαιπωρία που τραβήξαμε αφού είχαμε καθυστέρηση αρκετές ώρες, το ταξίδι ξεκίνησε με καλούς οιωνούς. Στο αεροδρόμιο της Τύνιδας γνωρίσαμε τον ξεναγό μας και τα υπόλοιπα μέλη του γκρουπ που ήρθαν από όλη την Ελλάδα.
Επισκεφτηκα την Τυνησια το μακρινο 1993 και εζησα την ιδια εμπειρια με σενα!!!
Δηλαδη σταση εργασιας των υπαλληλων του πρωην ανατολικου αεροδρομιου με αποτελεσμα να φυγουμε με 2 ωρες καθυστερηση.
Η πλακα ειναι οτι αυτες τις 2 ωρες βρισκομασταν μεσα στο αεροπλανο(δεν μας αφηναν να φυγουμε).
Το 8ημερο που εζησα εκει ομως με αποζημειωσε!!!
Καταγράφηκε

koyrsaros_gr
Hero Member

εχω μια πελωωωρια λαχταρα για ΤΑΞΙΔΙΑ

« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 08, 2008, 22:57:02 μμ »

τυνησια ειχαμε παει για γαμηλιο ταξιδι
8 ημερο γυρος οασεων

απο τις πολυ καλες εκδρομες και φθηνες
2 ατομα μας κοστισε 1300 ευρω με πληρης διατροφη (υπερπληρης θα ελεγα)

ωραια χωρα, με ιστορια
εχει βαλει στοχο να αναπτυχθει τουριστικα και τα πηγαινει υπεροχα (χαρη στον προεδρο τους)
υπεροχα και πεντακαθαρα τα ξενοδοχεια ακομα και στην ερημο οπου η αμμος τρυπωνει παντου..
μια καλη ευκαιρια να δοκιμασει τις υπηρεσιες spa οπου προσφερονται στα ξενοδοχεια

την προτεινω ενεπιφυλακτα.....
Καταγράφηκε

Όμορφη πόλη, με μια σκέψη την ώρα μας περνάμε
πως θα φύγουμε από δω κι ας είναι πίσω να γυρνάμε....

http://koyrsaros-gr.blogspot.com/
Ntina
Hero Member

Φύλο: Γυναίκα

καλά ταξίδια στις θάλασσες του κόσμου

« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 09, 2008, 09:14:34 πμ »

Όντως πολύ φτηνά,αλλά πότε πήγατε??
Καταγράφηκε

καλά ταξίδια στις θάλασσες του κόσμου
koyrsaros_gr
Hero Member

εχω μια πελωωωρια λαχταρα για ΤΑΞΙΔΙΑ

« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 09, 2008, 12:38:33 μμ »

Όντως πολύ φτηνά,αλλά πότε πήγατε??
2005
detto travel
all.inclusive

το τι ξοδεψαμε εκει σε δωρα και διαφορες αγορες δεν το αναφερω γιατι ο καθενας πρατει διαφορετικα

Καταγράφηκε

Όμορφη πόλη, με μια σκέψη την ώρα μας περνάμε
πως θα φύγουμε από δω κι ας είναι πίσω να γυρνάμε....

http://koyrsaros-gr.blogspot.com/
thch81
Full Member

« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 01:29:39 πμ »

Οντως πολυ ωραια χωρα. Πηγα τον Αυγουστο του 2006 με group. Αρχικα 7ημερος γυρος της χωρας και μετα μειναμε με την παρεα μου ατομικα 2 βραδια στη Djebra. Τα μονα ασχημα η υγρασια που σε συνδιασμο με τη ζεστη εκανε την ατμοσφαιρα ανυποφορη στα παραλια και το προγραμμα του γκρουπ που οπως εχω ακουσει και απο αλλους  προσπαθουν να σε γυρισουν παντου στο λιγοτερο δυνατο χρονο. τουλαχιστον 2 μερες που ειχαμε ελευθερες τισ εκμεταλλευτικαμε καταλληλα για να γνωρισουμε καλυτερα τη χωρα. ειδαμε την πραγματικη Τυνιδα και την οαση του Douz. Πιο πολυ μου αρεσε ο νοτος με την ερημο και τις οασεις. Βεβαια και το Hammamet στα παραλια ηταν πολυ ωραιο.  H Sousse μονο με απογοητευσε. Σαν χωρα τη συνιστω ανεπιφυλακτα σε οσους δεν εχουν παει. Πολυ κοντα στην Ελλαδα, ασφαλης για οσους εχουν καχυποψιες επειδη ειναι μουσουλμανικη χωρα και ταυτοχρονα τοσο διαφορετικη. Οσο αφορα στις τιμες των τουιστικων πακετων ειναι αρκετα φτηνες σε συγκριση με αλλους προορισμους και σαν χωρα ειναι πολυ φτηνη.
Καταγράφηκε
evi
Hero Member

« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 01:34:12 πμ »

Χάζευα στο φόρουμ και βρήκα αυτό το θέμα. Τι μου θυμίσατε όλοι σας!! Μια υπέροχη εκδρομή που είχα κάνει το 2003. Μόλις είχα χωρίσει από μια σχέση μου και ήθελα να ξεφύγω, έτσι πήρα μια φίλη ( όχι την γνωστή σας Στέλλα! :bigr:αλλά την αδελφή του γαμπρού από την Σαντορίνη!! bigrin) και πήγαμε 6ημέρο στην Τυνησία. Ήταν η πρώτη μου επαφή με έρημο Σαχάρα και γενικά με Βόρεια Αφρική. Μόλις είχε αρχίσει ο πόλεμος του Ιράκ, ο δεύτερος και όλοι μας έλεγαν να μην πάμε λόγω μουσουλμανικής χώρας και σχετικών αντιποίνων των δυτικών κλπ. Εμείς όμως πήγαμε και ζήσαμε μια εμπειρία υπέροχη. Βόλτα με καμήλες στην έρημο, ανεβοκατέβασμα των αμμόλοφων με τζιπ, τα σουκ με τις αγορές τους, οι κατοικίες των βεδουίνων, τα υπέροχα ξενοδοχειακά συγκροτήματα, η φιλικότητα των κατοίκων. Ότι και να πω για την Τυνησία θα είναι λίγο. Λυπάμαι πάρα πολύ που ακούω τα προβλήματα που έχουν τώρα. Είναι ένας φτωχός λαός και χωρίς να έχω εντρυφήσει στα προβλήματά τους, πιστεύω ότι έχουν δίκιο ( όταν ο λαός ξεσπά...) , κάπως έτσι μας βλέπουν και εμάς οι ξένοι αυτήν την στιγμή ( στην Χιλή όταν τους έλεγα ότι είμαι από Ελλάδα με ρωτούσαν πώς τα πάμε με την οικονομική κρίση). Ελπίζω να υπάρξει σταθερότητα στην χώρα ξανά. Είναι μια υπέροχη χώρα με υπέροχους ανθρώπους.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] Πάνω Εκτύπωση 
« προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: