ΑρχικήForumΒοήθειαGalleryΑναζήτησηΣύνδεσηΕγγραφή

Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Απρίλιος 22, 2019, 00:07:31 πμ

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση

News
Επισκεφθείτε την Φωτογραφική Gallery. Δείτε φωτογραφίες μελών, ψηφίστε και σχολιάστε. Ανεβάστε φωτογραφίες από τα ταξίδια σας!!

Stats
79317 μηνύματα σε 3607 θέματα από 2374 μέλη
Τελευταίο μέλος: george12
+  TravelChat - Ταξιδιωτικό Forum
|-+  Ταξιδιωτικές Ιστορίες Μελών
| |-+  Ιστορίες από ταξίδια στην Ελλάδα
| | |-+  Εύβοια - Σποράδες
| | | |-+  Ένας μικρός παράδεισος ...
« προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: [1] Κάτω Εκτύπωση
Θέμα: Ένας μικρός παράδεισος ...  (Αναγνώστηκε 5737 φορές)
coz
Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Μάιος 29, 2007, 10:11:05 πμ »

Άρθρο: Ένας μικρός παράδεισος
Αχεμ... Έχετε σκεφθεί πως θα ήταν ο παράδεισος για σας? Δεν εννοώ από συναισθηματική ή θρησκευτική άποψη, εννοώ αν θα υπήρχε ένα μέρος το οποίο θα χαρακτηρίζατε σαν 'παράδεισο'... πως θα ήταν? Και που?
Το πρώτο μου post θα είναι λίγο περίεργο γιατί θα σας μιλήσω για τον δικό μου παράδεισο, αλλά δεν θα σας πω που βρίσκεται ούτε πως θα πάτε. Λυπάμαι αλλά θα προσπαθήσω να το κρατήσω μυστικό... βλέπετε εμείς οι άνθρωποι έχουμε την κακή συνήθεια να 'προσαρμόζουμε' την φύση στα μέτρα μας και θέλω να το κρατήσω ανέπαφο όσο περισσότερο περνάει από το χέρι μου. Όποιος είχε πάει στην Χειλιαδού πριν 15 χρόνια και ξαναπήγε πρόσφατα ξέρει τι εννοώ. Θα σας πω ότι είναι 2,5 ώρες από την Αθήνα, ότι βρίσκεται μισή ώρα μακριά από το κοντινότερο σπίτι και ότι ο κακός χωματόδρομος σταματάει 10 λεπτά περπάτημα από την πιο υπέροχη παραλία.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2009, 22:50:10 μμ από elina » Καταγράφηκε
Ntina
Hero Member

Φύλο: Γυναίκα

καλά ταξίδια στις θάλασσες του κόσμου

« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 24, 2008, 11:05:31 πμ »

Δυστυχώς τον παραδεισό σου που λέγεται Χειλιαδού δεν τον έχω επισκεφθεί.
Μπορώ όμως να καταλάβω τι εννοείς.
Ο δικός μου ήταν η Πρέβελη στην Κρήτη πριν 23 χρόνια.Και λέω παράδεισος γιατί αυτό ένιωσα μόλις αντίκρισα αυτόν τον τόπο.
Και αναρωτιέμαι γιατί όλοι λέμε πριν όταν αναφερόμαστε σε παράδεισο. Απορία
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2010, 00:17:15 πμ από elina » Καταγράφηκε

καλά ταξίδια στις θάλασσες του κόσμου
Dimitra
Hero Member

« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 22:28:01 μμ »

Ούτε και εγώ έχω έπισκεφθεί τη ΧΙλιαδού, φίλος όμως έκανε camping για χρόνια εκεί και μου είχε πεί ότι πράγματι ήταν παράδεισος.
Ο δικός μου παράδεισος ήταν φυσικά η Πρέβελη πρίν απο 12 χρόνια που δεν υπήρχαν τα σκαλοπάτια για εύκολη πρόσβαση, οι πλαστικές καρέκλες, οι ομπρέλες , η καντίνα, οι παπιες στο ποτάμι και οι ορδες του κόσμου που ξαφνικά ανακάλυψαν αυτή τη παραλία που είναι "must" να την επισκεφθείς όταν πάς στη Κρήτη.
Πρίν απο 12 χρόνια βρισκόμασταν στη παραλία εκτός απο τη δική μας παρέα των 8 ατόμων αλλοι 10 το πολυ. Κατεβήκαμε το βουνό απο μονοπατι όπου απο πάνω όταν έβλεπες το ποτάμι να χύνεται στη θάλασσα έμενες με το στόμα ανοιχτο. Οι τεράστιοι φοίνικες σου έδιναν την εντύπωση πως βρίσκεσαι σε εξωτική παραλία.....όταν βρισκόσουν έκει ζούσες το όνειρο.......

Οπως επίσης παράδεισος είναι.......(ισως δε θα έπρεπε να το πω για να μη την επισκέφτονται πολλοι...) η παραλία...Μπάλος στα Χανιά. Οποιος καταφέρει να πάει θα καταλάβει τι εννοώ.
Νοιώθεις ότι βρίσκεσαι στο Μπαλί ή σε κάποιο αλλο εξωτικο μέρος. Βέβαια πρίν απο 9 χρόνια  την ήξεραν ελάχιστοι αυτή τη παραλία, λόγο της δύσκολη πρόσβασης που έχει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2010, 00:17:38 πμ από elina » Καταγράφηκε
Ellinaras
Newbie
*

« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 08, 2011, 16:56:08 μμ »

Aν και κατάλαβα που λες ακριβώς Κλείσιμο ματιού καλά κάνεις και δεν λες γιατι δεν αντέχεται άλλο η κατάσταση στη Εύβοια ειδικά τα Σαββατοκύριακα!
Πρώτη φορά που πήγα Χιλιαδού ήταν το 1989.Τι να λέμε τώρα πε παιδιά?
Καταγράφηκε
famek
Hero Member

ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ/ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ

« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 08, 2011, 17:21:40 μμ »

αχ τι μου θυμισες πρεβελη... πριν 16 χρονια φοιτητρια εκει... κατεβηκα με μια συναδερφο... θεε μου καλα που δεν σκοτωθηκαμε.. εσπασα μια φωτογρ.μηχανη.. και στραμπουληξα ενα ποδι..στο κατεβασμα..
 ευτυχως σωθηκαμε κατσαμε ουτε μια ωρα και επρεπε παλι να ξαναανεβουμε για να προλαβουμε το λεωφορειο... εκει ειχε αστυνομια και ζωγραφισμενη τη φιγουρα μιας γυναικας στο εδαφος.. την προηγουμενη μερα ειχε γκρεμοτσακιστει μια γυναικα.. προσπαθωντας να κατεβει... ηταν μαλλον γερμανιδα...
ασε μεγαλη ..χαρα τι να πω.. ανεβαιναμε και τρεμαμε...
 τοσο ωραιο τοπιο  με τοση αγωνια...μετα εμαθα οτι εβαλαν και καραβακι να πηγαινει εκει και να γλυτωνεις αυτο το απανθρωπο κατεβασμα..
Καταγράφηκε

ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ/ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ
OΧΙ ΣΤΗΝ ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ
Σελίδες: [1] Πάνω Εκτύπωση 
« προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: